SEC figyelő 6.
Eljött a nap, amire minden NCAA fanatikus várt. Az elmúlt 2 év legjobb csapatai mérkőznek meg újra az alapszakaszban. Alighanem az év legfontosabb meccse következik. Alabama-Florida.
Pro-stlye vagy spread offense? Erő vagy sebesség? A 2009-es vagy a 2008-as bajnok? Védekező vagy támadó felfogású edző? Nick Saban vagy Urban Meyer? És még rengeteg féle kérdés, ami alapján szembe lehet állítani a két gigászt, a szombati (magyar idő szerint vasárnap hajnali) meccsel kapcsolatban. Az biztos, hogy egyik kérdést sem lehet előzetesen megválaszolni, csak a mérkőzés adhat rájuk választ. Láttuk 2008-ban, hogyan gázolta le a Tebow vezette Gators az SEC döntőben a Bamát. De láttuk azt is, hogy egy évvel később Mark Ingram és Nick Saban milyen mesteri játékkal törték darabokra Tim Tebow álmait szintén az SEC döntőjében. A két csapat erejét már ott is lemérhetjük, hogy alig akad olyan ember hírmondónak, akik a 2008-as meccsen is játszott volna. Az egyik oldalon Mark Ingram, Julio Jones és Dont’a Hightower míg a Floridánál Jeff Demps, Mike Pouncey, Ahmad Black és Janoris Jenkins maradt olyan, aki már azon a meccsen is kezdő volt. Akik azóta elhagyták a két egyetemet szinte kivétel nélkül mind a vasárnapra készülnek valamelyik NFL csapat tagjaként.
Ami biztos, hogy véget ér vagy a leghosszabb vagy a második leghosszabb konferencián belüli veretlenségi sorozat az SEC történetében. Az Alabama 17, míg a Florida 16 meccse nem kapott ki alapszakasz meccsen dél-keleti rivális ellen. Meglepő módon az Alabama utolsó veresége SEC csapattól éppen a 2008-as döntő a Florida ellen, míg az aligátorok legutóbb ugye Tide ellen maradtak alul tavaly decemberben ugyan ott, de a konferencia döntőket nem számolják együtt az alapszakasz meccsekkel. Az elmúlt 32 meccs tekintetében az elefántoknak és a Gatorsnak is 30-2 a győzelem-vereség aránya. Természetesen most is mind a két csapat 4-0-s mérleggel áll. Szintén közös, hogy mind a két oldal azzal nyeri a meccseit, hogy a 4. negyedekben egyszerűen legyilkolja az ellenfeleit. Nem csak idén szokásuk ez. A hazaiak az legutóbbi 19 meccs alapján 152-38 arányban múlták felül az ellenfeleket a záró játékrészekben, míg a floridaiak 32 meccsre visszatekintve 272-116-ra állnak az utolsó negyedekben. Fantasztikus számok ezek, de jól kifejezik, hogy a két csapat mennyivel az egész NCAA mezőny fölött jár az elmúlt éveket tekintve.
Mégis mi dönthet?
Mi szól az Alabama mellett:
-Hazai pályán játszanak. Márpedig senkinek nem lehet egyszerű dolga 100 000 megőrült tuscaloosai fanatikus előtt.
-Greg McElroy-t nem lehet megverni. Középiskolás végzős éve óta nem kapott ki még, mint kezdő QB
-Futópárosuknál nincs jobb a jelenlegi NCAA mezőnyben. Más dimenzióban játszik Mark Ingram és Trent Richardson, ráadásul egy tökéletes futásblokkló fal mögött. Lényegében nincs csapat, aki 100-120 yard alatt tudná őket tartani.
-Szinte soha nem hibáznak a támadóik kulcshelyzetben.
-A front seven-jük nagyon erős. Nem egyénileg, hanem, mint csapatrész nagyon jól funkcionálnak együtt. Képesek megfogni a futást, de ha kell, akkor az irányítót is terror alatt tartják
-Összeségében jobb képet mutattak eddig, mint az első 3 meccsen botladozó Gators.
-Hatalmas lelki pluszt jelenthet, hogy vesztes helyzetből nyerték meg a múlt heti rangadójukat az Arkansas ellen idegenben
Mi szól a Florida mellett:
-John Brantley jobb irányító, mint Greg McElroy
-Sokkal kiismerhetetlenebb az offensük, mint az Alabamának. Elviekben ők is a futásokra építenek, de könnyebben tudnak átállni egy sokat passzoló játékra, ha úgy hozza a helyzet.
-Rengeteg nagyon veszélyes játékos van az offenseben, akik bármikor képesek nagy játékra. Jeff Demps, Deonte Thompson vagy az új sztár Trey Burton egy-egy villanása döntő lehet.
-A secondary az egész liga legerősebbje. Iszonyatosan sok labdát szereznek. Az eddigi 4 meccsen összesen 12 interception fűződik a nevükhöz. Ráadásul sokszor szereznek pontot a védők ezekből.
Mire számítsunk?
A Floridának szinte muszáj, hogy a mérkőzés elején hamar előnybe kerüljön, arra kényszerítve ezzel a hazaiakat, hogy passzolniuk kelljen. Ha ez sikerül nekik, akkor nyerhetnek. Ha nem, akkor csak a labdaszerzésekben bízhatnak, ami igazából kicsit szerencse kérdése is. Ha engedik, hogy a Tide irányítsa a meccset akkor 100%, hogy hazai siker születik. Ezt a futójátékot nem lehet megállítani, csak úgy, ha megteremtik a helyzetet, amikor Nick Saban-nak váltania kell. Biztos, hogy óriási taktikai csata lesz. Az NCAA talán két legjobb edzője feszül egymásnak, így persze az sincs kizárva, hogy valami olyannal álljanak elő, amit még soha nem láttunk tőlük. Az esélyes egyértelműen a hazai csapat, mégiscsak ők az uralkodó bajnokok, ők játszanak hazai pályán. Viszont a veszteni valójuk is talán nekik a nagyobb. A Florida esetében 39 meccs óta ez az első alkalom, amikor a fogadóirodáknál, mint „underdog” szerepelnek. A legutolsó ilyen eset 2007-ben volt, mikor a későbbi bajnok LSU-val szemben rangsorolták őket gyengébbnek, mint az ellenfelüket. Az biztos, hogy aki egy kicsit is érdeklődik a college foci iránt az nem hagyhatja ki ezt a meccset, még akkor sem, ha magyar ember számára kissé kellemetlen időben rendezik. Gondolom a Super Bowlt sem mulasztja el senki amiatt, hogy éjjel van…
Pár mondatban a többi találkozóról:
-Ole Miss-Kentucky: Mind a két csapat elvesztette eddigi egyetlen SEC meccsét. Persze igen nagy különbség van a Wildcats gainesville-i zakója és a Rebels hazai égése között a Vandy ellen. Ugyan a hazaiak múlt héten mutattak életjeleket a Fresno State ellen, inkább a Kentuckyt tartanám esélyesnek
-LSU-Tennessee: Két borzasztó offense csatája. Viszont a Tigriseknél a védelem nagyon durván erős, így a sorozatosan bénázó Jordan Jefferson ellenére is tudják hozni a meccseiket. Nem sok esélyt látok arra, hogy a legutóbb az UAB ellen is csak OT-ben nyerő Vols feltámad hírtelen Baton Rouge-ban
-UConn-Vanderbilt: Kulcsfontosságú meccs a Commodores számára. Az Ole Miss megverésével felcsillant a remény, hogy esetleg mégis összejöhet év végén a Bowl szereplés. Ehhez viszont idegenben is nyerniük kell a gyenge formát mutató Huskies ellen. Ha a Michigannek sikerült szétfutnia a UConnt, akkor a Warren Norman-Larry Smith párosnak is meglehet a dolog. Ráadásul itt a védelem sem annyira rossz.
-Colorado-Georgia: Mély hullámvölgyben van a Bulldogs. Zsinórban három meccset vesztettek. Sokan már Richt edző fejét követelik. Azt azért ne feledjük, hogy ezek a vereségek mind SEC csapatok ellen voltak. A Buffs elleni csata jó alkalom a javításra. A Hawkins gárda nem képvisel túl nagy erőt, még hazai pályán sem.
-Az Auburn-UL-Monroe valamint a Mississippi State-Alcorn State meccsekre nem érdemes túl sok szót vesztegetni, nagyon komoly meglepetés lenne, ha a SEC reprezentánsai nem nyernének 30 pont körüli különbséggel.
Power ranking a konferenciában:
1. Alabama 4-0 (1-0)
2. Florida 4-0 (2-0)
3. Auburn 4-0 (2-0)
4. LSU 4-0 (2-0)
5. Arkansas 3-1 (1-1)
6. South Carolina 3-1 (1-1)
7. Mississippi State 2-2 (1-2)
8. Kentucky 3-1 (0-1)
9. Georgia 1-3 (0-3)
10. Vanderbilt 1-2 (1-1)
11. Tennessee 2-2 (0-1)
12. Ole Miss 2-2 (0-1)
Részletes program:
Szombat:
18:00 Auburn Tigers(10.) – Louisiana-Monroe Warhawks
18:00 Connecticut Huskies – Vanderbilt Commodores
18:00 Ole Miss Rebels – Kentucky Wildcats
18:00 Mississippi State Bulldogs – Alcorn State Braves(FCS)
21:30 LSU Tigers(12.) – Tennessee Volunteers
Vasárnap:
01:00 Colorado Buffaloes – Georgia Bulldogs
02:00 Alabama Crimson Tide(1.) – Florida Gators(7.) ESPN America, élő
Szabadnapos: Arkansas Razorbacks, South Carolina Gamecocks
Tálosi Tibor(haromt)