2017 Heisman-díjasa: Baker Mayfield
Az Oklahoma irányítója az idei college szezon MVP-je, cikkünkben bemutatjuk az NCAA egyik legpolarizálóbb egyéniségét.

Nem történt nagy meglepetés, a rájátszásra készülő Sooners QB, Baker Mayfield vihette haza New Yorkból a college football kiemelt presztízzsel bíró trófeáját a tavalyi győztes Lamar Jackson (QB, Louisville) és Bryce Love (RB, Stanford) előtt. Ha kizárólag a statisztikákat nézzük, Mayfield érdemeit senki nem vonhatja kétségbe, többek között tavalyi rekordját idén vélhetően megdöntve az első osztály fennállásának két legjobb idényét tudhatja majd maga mögött a passer rating kategóriában (elsőként átlépve a 200-as határt) és 11.8-as passzonkénti yardátlaga Michael Vick 1999-es álomszezonját is srófolja. Ami okán viszont sok kritika érte, azok a játékán túli dolgok, de mindezek előtt helyezzük némi kontextusba a karakterét, hogy ki is ő, honnan indult és hova tart.
Baker Mayfield 1995. április 14-én született a texasi Austinban, gazdag családja révén serdülőkoráig nem kellett nélkülöznie. Három évesen rajzfilm közben átkapcsolt az ESPN-re és anyja visszaemlékezése alapján kijelentette, hogy innentől fogva csak a sportcsatornát fogják nézni. Gyerekkori hőse Brett Favre, minden fantasy csapatába draftolta, azóta pedig már több alkalommal is a fiatal Favre-hoz hasonlították, például a Sooners következő ellenfelének edzője, Kirby Smart vagy a 49ers GM John Lynch is. A helyi középiskolába, a Lake Travis HS-be iratkozott be, első két évét a kispadon töltötte (újoncként edzője az Arkansas frissen kinevezett HC-ja, Chad Morris, a kezdő QB a Panthers jelenlegi hamadik számú irányítója, Garrett Gilbert volt). Juniorként se játszott volna Colin Lagasse vállsérülése nélkül, és ha pusztán a méretein múlik, a többi csere közül nehéz is lett volna kiemelkednie kb. 175 cm-es "magasságával". Dobásainak ellenben csodájára jártak, földön is termelte a yardokat, míg karizmatikus egyéniségével csapattársait rögtön debütálásakor megnyerte. Innentől nem is akadt számára igazán akadály, 2011-ben állami bajnoki cím, két év alatt 25-2-es mérleg, 6255 passzolt yard, 67 TD és csak 8 eladott labda.
Azonban végzősként kénytelen-kelletlen megtapasztalta a sikertelenség ízét, előbb a befektetési tanácsadóként dolgozó apja vesztette el állását és vitte majdnem csődbe Mayfieldéket, aztán jött a keserű felismerés, hogy hiába a remek számok, a kis Baker termete nem vonzza a legjobb egyetemek ajánlatait (még a Sooners edzőivel is találkozott, ők sem vélték akkor toborzásra érdemesnek). Kisebb programok ugyan bejelenetkeztek, sőt a Pac12-es Washington State is vitte volna, ő minden áron a Big XII konferenciába akart menni, ettől a sportösztöndíj hiánya sem térítette el. Így a Texas Technél kötött ki, és hogy mennyire tudta mit is ér valójában - a rossz pletykák szerint az arrogáns apa, James Mayfield nem volt hajlandó engedni igényeiből -, tökéletesen mutatja, hogy walk-on státusza dacára és újonc létére már a Red Raiders nyitómeccsére a kezdőbe jelölték... Az SMU ellen 413 yardot és 4 TD-t ért el, és a találkozó azért is különleges, mert négy ex-Lake Travis quarterback egyaránt szerepet kapott (Mayfield, Gilbert, Lagasse és Michael Brewer). Sérüléssel bajlódva az idény második felében a cserék közé taszította Davis Webb (ma a Giants játékosa), és összeveszett vezetőedzőjével, Kliff Kingsbury-vel is, aki folyamatosan, meccsről meccsre kívánta versenyeztetni irányítóit. Ennek folyományaként Mayfield, aztán Brewer és Webb szintén máshova transzferelt, utóbbit Pat Mahomes szorította ki, szóval a QB-keringő tulajdonképp mindenki számára jól alakult. Baker ezt persze akkor nem sejthette, 2014 januárjában dühösen átiratkozott az Oklahomai Egyetemre úgy, hogy elsőre fel se vette a kapcsolatot a Sooners edzői stábjával. Bob Stoops-ék nyilván nem ellenkeztek a konferencia év támadóújoncának keretbe kerülésével, de az NCAA 2014-re nem adott játékjogot az irányítónak, sőt a Texas Tech heves tiltakozása miatt nemcsak azonnali ösztöndíjban nem részesülhetett, hanem az átült évet redshirtként se könyvelhette el. Mondjuk ez az esztendő sem múlt el eseménytelenül, a TCU ellen Mayfield az oldalvonalnál simán leolvasta korábbi koordinátora, a vele egy időben Texas Tech-től távozó Sonny Cumbie hívásait, a Red Raiders meccs hetén pedig kipenderítették egy lubbocki étteremből.
Extra szabadidejét flag footballal, kosárlabdával és Xbox-ozással töltötte, mindegyikben serényen csökkentve kedvelői számát. Hiába flagfocizott más diákokkal az esélykiegyenlítés céljából WR-ként, egyszer hátrányban nem bírta elkapóként sem megállni a passzolást, a győztes TD-t követően el is tiltották a játéktól. Rövid kosárkarrierjének egy incidens vetett véget, mikor azt hallotta, hogy "elkényeztetettnek" nevezték, ellenfelét szabályos tackle-vel fektette két vállra. Xboxon tizenkettedikes korától a Halo-val játszott, saját bevallása szerint akkora elánnal, hogy ha nincs az amerikai futball, ma profi e-sportoló lenne. OU-s adatlapján ezzel való hencegését felfedezve kihívók tömege jelentkezett nála, de legyőzőre nem talált. Pimaszságának és rámenősségének nyilván megvannak az előnyei is, Mayfieldet a kritikák éltetik, saját magáról írt megfigyelői jegyzete: "túl alacsony, túl lassú, kicsi kezek, system QB, elkényeztetett gazdag gyerek".
Trevor Knight a 2014 januári Sugar Bowlon az Alabamát megskalpolva szerzett MVP-címet, viszont ezt a formáját a következő teljes idényre nem tudta átmenteni, így senkit nem ért váratlanul, hogy 2015-ben már Baker Mayfield volt a Sooners kezdő irányítója. Ezzel együtt OC-t is cseréltek, az új koordinátor a Texas Technél az Air Raid-guru Mike Leach kezei alatt pallérozódó Lincoln Riley lett. A második fordulóban a Tennessee vendégeként 17 pontos hátrányból fordítottak 100 ezer néző előtt, és októberben ugyan a Red River Rivalry-n a Texas kifogott rajtuk, többet nem hibázva az Oklahoma bejutott a playoffba. Mayfield és Riley egy 8-5-ös középszerű csapatot varázsolt be a top4-be (Baker a Heisman-szavazáson is negyedik helyen végzett), bár ott a Clemson ellen kiütközött, hogy még van hova fejlődni. 3700 passzolt yard és 36 TD állt a QB neve mellett csak 7 INT kíséretében, és rögtönzött futásaival is őrületbe kergette a védőket. 2016-ban statisztikailag hasonló évet zárt, de az első három héten elszenvedett két vereség (a Houston és az Ohio State ellen) megpecsételte az oklahomaiak sorsát, Mayfield a Big XII-duplával, illetve a Heisman harmadik hellyel vigasztalódhatott, és ezzel pont is került volna egyetemi pályafutására, amennyiben az NCAA nem változtatja meg korábbi döntését 2014-gyel kapcsolatban. Két relatíve "csendes" szezon után joggal lett volna feltehető a kérdés: ez a srác mitől is olyan megosztó személyiség? Majd elérkeztünk 2017-hez.
Idén februárban letartóztatták, mert részegen randalírozott és megpróbált elmenekülni az igazoltató rendőrök elől. Noha a bíróság felmentette és csak az iskola kötelezte közmunkára, az eset természetesen komoly visszhangot keltett és a Johnny Manziellel való párba állítás nem is maradhatott el. Nyáron a HC Bob Stoops nyugdíjba vonult és Lincoln Riley vette át a gyeplőt, ám megzabolázni neki sem sikerült sztárirányítóját, aki az idény során újabb és újabb balhékat okozott. Mayfield szeptemberben kétszer is nyilvános bocsánatkérésre kényszerült, előbb az Ohio State otthonában történt zászlóplántálás, aztán a Baylor elleni szócsata nyomán. A Buckeyes-on vett revans olyannyira feltüzelte, hogy a meccs lefújásakor egy óriási OU zászlót szúrt a műfüves stadion félpályájának környékére, az őt zrikáló Baylor játékosoknak pedig kiadós elpáholást helyezett kilátásba nem éppen irodalmi nyelvezetben a tv-kamerák kereszttüzében. A Texas Tech-et egy 2016-ban a Red Raiders fanokon kiszúrt pólóval cukkolta, koronát "ámokfutására" a Kansas ellen tette fel: egy teljesen sima mérkőzésen is hagyta, hogy ellenfelei felzaklassák (nem fogtak vele kezet a pénzfeldobásnál), amire később úgy reagált, ahogy az a fenti képen látható... Riley megfosztotta csapatkapitányi státuszától. Produkcióján mindez nem érződött, még az Iowa State elleni vereség alkalmával sem, másik 12 fellépésén meg egyenesen brillírozott, és a Big XII-es triplázással nemcsak New Yorkba váltotta meg jegyét, hanem a Sooners-szel a kaliforniai Rose Bowlra, az egyik elődöntőre is. A Texas és a Kansas State elleni fordítás, az oklahomai Bedlam (vs. Oklahoma State) vagy az amúgy remek TCU kétszeri földbe döngölése mind emlékezetes "Heisman-momentumok". 4130 passzolt yardja, 71%-os hatékonysága és 41 TD-je (8 INT) nem szorul különösebb magyarázatra.
Hogy Baker Mayfield speciális tehetség, arról bárki meggyőzödhet, aki akár egyszer megfigyeli játék közben. A Heisman-díj azonban közel sem garancia a hosszú profi karrierre, erről a közelmúltat szemlélve Tim Tebow vagy Manziel adhat tanúbizonyságot. 184 centiméterével alulméretezettnek fog számítani posztján az NFL-ben, és az alacsony QB-knak kettőzött erővel kell bizonyítaniuk rátermettségüket. Ha a karakterét illető figyelmeztetések felett szemet is hunynak, az Air Raid megítélése a liga berkeiben meglehetősen rossz, az ebben a rendszerben parádézó irányítókat gyakran egyszerű statgyárosoknak könyvelik el. A képzeletbeli serpenyő pozitív oldalára hihetetlen küzdőszelleme, mobilitása és pontossága helyezhető fel, és ezek nem kis dolgok, ám hogy mennyire nehéz a QB-k feltérképezése, Mayfield újabb eklatáns példa. Első blikkre nem tűnik „NFL irányítónak”, jóllehet a modern futballban talán illene végre ezekkel a prekoncepciókkal leszámolni. Annyi biztos, hogy minden egyes kétkedő hang csak segíteni fogja céljai elérésében. Russell Wilson vagy inkább Johnny Football? Ez lesz a 2018-as Draft nagy Rorschach-tesztje.
Hozzászólások
Only women wear rings.Lions Fan
Winners focus on the win, losers focus on the winners!Ryan Broyles
Hozzátéve, hogy Manziel nem az extrém személyisége vagy a bulijai miatt volt NFL-re alkalmatlan, hanem a motiváció hiánya miatt. Ő egyszerűen nem volt hajlandó elfogadni, hogy az NFL más mint az NCAA és ezt is meg kell tanulni. Ő inkább bulizott ahelyett, hogy baromi keményen melózott volna. Ha Mayfield ugyanolyan marha mint Manziel, de megvan benne a szükséges motiváció, akarja az NFL-t és melózik is érte, akkor végződhet akár teljesen máshogy is az ő sztorija.


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)

"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
Én csak a szakmai dogok, főleg az Air Raid miatt tartok attól, hogy nem lesz 1. körös. Minden másban vagy zseni a csávó, vagy levetkőzhetőek a marhaságok. Minden QB-nál fontos, melyik csapat viszi el, de Mayfieldnél kiváltképp az lesz.
Mé nincs képem?!
Akár azt gondolod, hogy képes vagy valamire, akár azt, hogy nem, mindenképpen igazad van. Henry Ford
JUST WIN!!!