AFC North évértékelő - 1. rész
Mivel befejeződött az alapszakasz, így az évértékelő első részét olvashatjátok a divízióról, benne a díjazottakkal és az All-AFC North csapattal.
AFC North:
Visszapillantó:
Az első félidő szenvedése után a második 30 percben érvényesítette nagyobb tudását és rutinját a Baltimore Ravens, így sima, 30-7-es győzelmet aratott a Kansas City Chiefs vendégeként. A Pittsburgh Steelers fotelből figyelte, hogy ki érkezik a Heinz Fieldre, s az eredmények úgy alakultak, hogy immár harmadszor kell összecsapniuk a Hollókkal. A Cleveland Browns megkezdte az edzőkeresést, az eddig nyilvánosságra került jelöltek között Pat Shurmur, a Rams offensive coordinatora; Mike Mularkey, a Falcons offensive coordinatora, Marty Mornhinweg, az Eagles offensive coordinatora és Perry Fewell, a Giants defensive coordinatora szerepel. A Cincinnati Bengals csapatánál viszont a kiábrándító szezon ellenére úgy döntöttek, hogy további bizalmat szavaznak Marvin Lewis vezetőedzőnek, aki így 9. évét kezdi majd a gárdánál.
Az év támadója:
Ben Roethlisberger QB, Steelers: Ez nehéz kérdés volt, mert liga szinten igazán kiemelkedő teljesítmény nem volt. Végül esett az acélvárosiak irányítójára a választásom, mert ha ő nemcsak 12 meccset játszik 4 találkozóra szóló eltiltása miatt, akkor ő talán az lett volna. Vetélytársa elsősorban az ő elkapója, Mike Walace volt, aki elképesztő gyorsaság arévén fantasztikus számokat hozott. De nem lehetett szó nélkül elmenni Big Ben mellett, aki fényes karrierje átlagánál szinte minden mutatóban jobbat produkált idén. 61,7%-os pontossággal passzolt, 3200 yardot és 15 TD-t hozott csapatának a levegőben és emellett mindösszesen 5 interceptionje volt. Futásban is növelte hatékonyságát, 34 kísérletéből 5,2-es yardátlagot ért el, azaz 176 további yardot hozott 2 TD mellett. A QB-ratingje 97-es volt, de ami a legfontosabb ez az ember továbbra is egy dolgot tud a legjobban - a csoportban mindenképpen: nyerni. Ismét több győztes támadássorozatot vezényelt le.
Az év védője:
Troy Polamalu SS, Steelers: Az egész liga legjobb védője. Nem idén, vagy a múlt héten, hanem úgy általánosságban. A játék minden elemében fantasztikus. Kiválóan szerel, interceptionöket szerez, blitzel, sackel, nagyszerű passz és futás ellen is. Elsősorban emiatt esett rá a választásom. Ed Reed labdalopásban felülmúlhatatlan, mindenkinél jobb, de Troy Polamalu játéka összetettebb, sokoldalúbb. Åt gyakran látjuk a line of scrimmage-n, vagy amolyan 5. linebackerként, QB-sneaknél átugrok az egész fal felett, ezzel akadályozva meg, hogy a rivális megcsinálja a rövid yardos szituációt. Ki ne emlékezne a Titans ellen megcsinált tigrisugrására, vagy éppen Joe Flacco sackelésére és ezáltal a szabadlabda kiharcolására, amely tulajdonképpen csapata csoportgyőzelmét eredményezte. De lehetne ezt még sorolni a Bengals elleni 2l, vagy a Bills elleni egy interceptionnel, amelyek nélkül valószínűleg kikapott volna a Steelers az adott meccsen. A sorsdöntő pillanatok nagy embere, aki akkor csinálja meg a nagy játékot, amikor együttesének a legnagyobb szüksége van rá.
Az év újonca:
Joe Haden CB, Browns: Ez nehéz kérdés volt, mert sokan megérdemelnék.Carlos Dunlap, a Bengals DE a szezon második felében 7 sacket gyűjtött. Maurkice Pouncey ha érdemtelenül is, de újonc centerként Pro Bowler lett, Colt McCoy, a Browns irányítója sokáig rendkívül megbízható volt, vezérletével olyan skalpokat gyűjtött a csapata, mint a liga első Patriotsé vagy a címvédő Saintsé. TJ Ward, a Browns FS-je első évében rettegett hard-hitterré vált, 80 szerelést jegyzett 2 interception mellett. Mindegyik jogosan érdemelte volna ki a díjat. Még megelíthető Jordan Shiples és Jermaine Gresham, a Bengals elkapója és TE-je is. Nehéz megmagyarázni, hogy miért Joe Haden, a Browns cornere mellett tettem le a voksomat. Talán a személyes szimpátiám miatt, no meg persze segített ebben a 6 interception, de ami ennél is durvább a 18 kivédekezett passzkísérlet. Az egy-egy sack is és kiharcolt szabadlabda már csak tényleg hab a tortán. Benne an meg talán leginkább a potenciál arra, hogy hosszú éveken át shutdown corner és évtizedes All-Pro legyen.
All-AFC North:
Offense:
QB: Ben Roethlisberger (Steelers) - ez 4 éve nem igazán kérdés, mert ő a csoport egyetlen elitirányítója
RB: Rashard Mendenhall (Steelers) - Sajnálom Peyton Hillis (Browns), de nemcsak a Pro Bowlba, de az All-AFC North-ba sem lehet 8 fumble-lel bekerülni. Mendenhallnak ugyan az átlaga gyenge, de rendkívül rossz fal mögött fut és a 13 TD-je magáért beszél.
FB: Le'Ron McClain (Ravens) - Mostanság jóval kevesebb dicshimnuszt kap, mert kevesebbszer jut labdához, de ettől még kiváló FB, Ray Rice örülhet, hogy ilyen takarítója van, ráadásul 200 total yardot azért csak összeszorgoskodott.
WR1: Mike Wallace (Steelers) - 60 elkapásból 1257 yard, ami bámulatos 21 yard/elkapás átlagot jelent, mindez 10 TD-vel megspékelve. A liga legtöbb 20 és 40 yardon felüli elkapása és második legjobb yard/elkapás átlaga. Ez az ember nincs Pro Bowlon...
WR2: Terrell Owens (Bengals) - 14 meccsen hozott 983 yardot és 9 TD-t. A Bengals talán egyetlen játékosa, aki produktív volt. Ugye nem zülleszted szét az All-AFC North csapatot...?
TE: Benjamin Watson (Browns) - Az egyetlen igazán használható elkapója volt a Barnáknak. 68 alkalomból 763 yardot szerzett 3 TD-vel, de a legfontosabb, hogy mindig lehetett rá számítani.
LT: Andrew Whitworth (Bengals) - Ha már Joe Thomas megy a Pro Bowlra, akkor az All-AFC North-ban játsszon Andrew Whitworth, aki bár nem Pro Bowler idén, de megérdemelné hogy All-Pro legyen.
LG: Eric Steinbach (Browns) - Kiváló guard, aki régen nagyobb hírnévre tett szert, de mióta a Barnáknál játszik, elfelejtették, pedig most is kiváló, és nem ő tehet a Browns további vesszőfutásáról, ellenben Hillis jó szezonjához van köze.
C: Matt Birk (Ravens) - Itt sem érdekel minket a Pro Bowl, Maurkice Pouncey csak a harmadik legjobb center a csoportban. Alex Mack is megérdemelné, de dönteni kellett.
RG: Chris Chester (Ravens) - Jó, amerikai értelemben vett szolid teljesítményt nyújtott.
RT: Flozell Adams (Steelers) - Az idény egyik meglepetése. Akármilyen rossz a Steelers fala, az nem rajta múlott, korát meghazudtoló energiával és elszántsággal játszott, szinte megfiatalodott a környezetváltásnak köszönhetően.
Defense (mivel a csoport 3/4-e 3-4-et játszik, ráadásul az unikumként 4-3-as Bengals front-7-jéből senki sem érdemli meg a csapattagságot, így természetszerűleg az All-AFC North is 3-4-ben áll fel):
NT: Casey Hampton (Steelers) - Minket nem vág át a Pro Bowl-keret. Minden idők egyik legjobb futás elleni védelmének a középpontja, ha úgy tetszik sarokköve.
DE1: Haloti Ngata (Ravens) - Elképesztő runstopper (63 szerelés), aki a zsebet is képes összeroppantani (5,5 sack). Ha ő csatlakozik ebben az áálomcsapatban a Steelers történelmileg is elit futás elleni védelméhez, akkor milyen számok jönnének ki? Meccsenként 40 futott yard 2-es átlaggal?
DE2: Brett Keisel (Steelers) - Aaron Smith-magasságokba emelkedett, ha már az eredeti hat meccs után kidőlt. Run stopper (33 szerelés), aki összenyomja a zsebet is, ha kell (3 sack 10 meccsen), de LeBeau rendszeréből kifolyólag coverben is kiváló, amit 7 kivédekezett passz és egy 79 yardos INT-ből szerzett TD (Are you kidding me?) is jelez.
OLB1: James Harrison (Steelers) - 100 szerelés 3-4-es OLB-ként több mint beszédes adat. De van 2 INT, 5 kivédekezett passzkísérlet, 10,5 sack és 6 kiharcolt szabadlabda az elkövetési listáján. Nem, ezek nem a 2008-as számai, amikor év védője lett. Ezek a mostaniak, ami 100 ezer dolcsiba került, azaz szerelésenként 1000 dollárja bánta.
OLB2: Terrell Suggs (Ravens) - Három év szünet után végre ismét domináns játékot nyújtott, 11 sackkel a csoport legjobbja lett. Abszolút beleillik az NFL-be túl brutális mivolta miatt nem illő All-AFC North csapatba.
ILB1: Lawrence Timmons (Steelers) - Biztosan szerel, jó coverben (2 INT, 9 PD), jó blitzelő (3 sack), jó run stopper, igazi playmaker (2 FF, 2 FR), mindig ott van, ahol a labda. Itt jó pont az is, hogy nem Pro Bowler.
ILB2: Ray Lewis (Ravens) - Habár gyorsasága már kezd megkopni, azért kell egy hangadó vezérbika ebbe a védelembe, aki vért itat a többiekkel. És ne legyünk igazságtalanok, még mindig elitjátékos, aki ugyanúgy playmaker (2-2 sack, FF, INT), mint egykoron.
CB1: Leon Hall (Bengals) - Nem volt nagy idénye, de még így is a csoport legjobb cornere volt. De a fentebbi front-7-nel valószínűleg a világ legjobb shutdown cornere lenne.
CB2: Joe Haden (Browns) - Hogy egy Barna is legyen. Na jó nemcsak ezért. Tényleg megérdemli, lásd fentebb, ez a front-7 pedig igazi playmaker királyt csinálna belőle.
SS: Troy Polamalu (Steelers) - Half of the Earth covered by Troy Polamalu...
FS: Ed Reed (Ravens) - ...the rest is covered by Ed Reed. Ha ez a két playmaker egyszer egy csapatban játszana, akkor azt nehezen tudom elképzelni, hogy ne nyerjen Super Bowlt, elvégre meccsenként nagyjából 3-4 labdaszerzés garantált lenne.
Special Team:
K: Billy Cundiff (Ravens) - 29 mezőnygólból mindössze hármat rontott el és vele garantált a touckback a kezdőrúgásnál.
P: Sam Koch (Ravens) - Mezőnypozíciós csata dívik az AFC North-ban, ebből miatta jön ki rendre győztesen a Ravens, ugynis 39 puntja volt 20 yardon belüli.
H: Tony Romo (Cowboys) - Kell egy vendégjátékos is, aki szórakoztatja a szurkolókat, ennyi előnyt adhat ez a csapat a többi divíziónak. Ha esetleg Romo törött kulcscsontja miatt nem vállalná a szereplést, akkor Sam Koch is erre is megfelelő megoldás.
LS: Morgan Cox (Ravens) - Ilyen acélember kell ide, aki elszakadt térdszalaggal is képes tökéletes snapet adni, mert James Harrisont nem lenne jó ebben a pozícióban látni.
KR: David Reed (Ravens) - 29,3-as yardátlaga kiváló, plusz 1 TD-t is szerzett.
PR: Joshua Cribbs (Browns) - Bár a korábbi évekhez képest visszaesett, de még így is kiváló returner, aki immár elkapóként is használható, plusz trükkös játékoknál is bevethető, továbbá 8,4-es yardátlaga sem rossz ebben a kategóriában.
Edzők:
HC: Mike Tomlin (Steelers) - Csoportgyőzelem úgy, hogy 6 meccsen át mindkét kezdő DE maródi? Csoportgyőzelem úgy, hogy a kezdő irányító 4 meccsig eltiltott? Csoportgyőzelem úgy, hogy a szezon második felére kidőlt az amúgy is közepes falból a vakoldali OT? Új kicker, új punter a szezon közben? Az eredmény 12-4 és 2. hely az AFC North-ban.
OC: Bruce Arians (Steelers) - A Tomlinnál említett problémák jelentős része az ő gondja volt. Megoldotta. A csoport legtöbb pontját és TD-jét az ő egysége szerezte. És sikerült előrelépnie passzban, futásban, 3. kísérletben, mindenben. Mondjuk azt se feledjük, hogy a Clevelandben és Cincinnatiben közutálatnak örvend a poszt betöltője, míg a Ravens támadósora elmaradt a várakozásoktól idén.
DC: Dick LeBeau (Steelers) - Ez 7 éve nem igazán kérdés. Megint ligaelső védelmet épített. Ezzel a D-vel pedig minden rekordot megdöntene.
Extrapont:
Az AFC North kilencéves fennállása során a Pittsburgh Steelers ötödször (2002, 2004, 2007, 2008, 2010) nyerte meg a divíziót, korábban a Baltimore Ravens (2003, 2006) és a Cincinnati Bengals (2005, 2009) kétszer-kétszer diadalmaskodott, a Cleveland Browns pedig egyszer sem, rájátszásba is csak a 2002-es születéskor volt, de ott rögtön a nyitókörben kikapott a Steelers gárdájától.
Előretekintő:
A Baltimore Ravens magyar idő szerint szombaton 22:30 órától a Pittsburgh Steelers vendége lesz a rájátszás Divisional Roundjában. Az NFL talán legnagyobb jelenlegi rivalizálása, a győztes vagy New England Patriots vendége lesz, vagy a New York Jets csapatát fogadja a főcsoportdöntőben. Aki a csontzenét és a sziporkázó védelmeket szereti, az ne hagyja ki ezt az összecsapást.
Az AFC North végeredménye:
1. Pittsburgh Steelers 12-4 - divízión belüli mérleg: 5-1
2. Baltimore Ravens 12-4 - divízión belüli mérleg: 4-2 - PO: 1-0
--------------------------------------------------------------------------------
3. Cleveland Browns 5-11
4. Cincinnati Bengals 4-12
Gergelics József (Soldados)