USA és a világ

31 feliratkozó

több mint 1 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 14 052 — Egyéb témák lakó
Jól bekajáltad a PR-t te is. Elon Musknak jó a marketingje.
Tessék, autógyár a semmiből. HORVÁTORSZÁGBAN.  www.rimac-automobili.com/
A SpaceX többszörösébe kerül az amerikai adófizetőknek, mint a Nasa valaha.
Musk jókor volt jóhelyen. Behúzta a világ minden befektetését, meg a PayPal maffia többi tagjának politikai befolyását.
Semmi köze a szimpátiához. Tényekhez, ahhoz van.
Gyurma Pappa
Ez a te véleményed. Az enyém meg más. A Rimacot azóta követem, amióta vannak. Mate-val személyesen is találkoztam a tízes évek közepén, jártam is náluk. Imádom őt / őket. De ne vicceljünk már. Egy néhány tucat példányos elektromos sportkocsikat gyártó startupot - aki örökre az is fog maradni - ne hasonlítsunk már ahhoz, aki a consumer piacot eszi meg éppen. Szerintem te pontosan tisztában vagy azzal, hogy a kettő között mekkora nagyságrendi különbség van nehézségi fokban, impactban, mindenben. Az egyik egy frankó, trendi, szeretni való tudományos kísérlet, a másik meg a megvalósult rendszerváltás.

Nézd meg (ha még nem láttad volna), hogy mit mond Munro az újabb Tesla autókról. Az az ember tudja, hogy mit beszél. A mai teslákban a legkevesebb, hogy elektromos motor van bennük.
peterk2005 udvari bolond
Itt vesztettél el, hogy figyeljek rád a témában.
Gyurma Pappa
Nagyon sok elemző mondott már ki ilyent az elmúlt években. Bejött nekik. 😊
peterk2005 udvari bolond
A Tesla összesen nem ad el annyi autót a világon, amennyit a Toyota csak az USA-ban. Már elektromos autókban sem az elsők, és 2025-re a BMW elektromos autó kapacitása négyszerese lesz a Tesla éves termelésének. Az új VW egolf 50%-okat nő, jövőre ilyen ütemben annyit fognak eladni belőle, mint a 3as Teslaból, és a VW csak most futtatja fel a gyártást.

Hát, én nem szeretném így megenni a piacot, ha nem haragszol. Ja, épp most misselték a pesszimista piaci árbevétel becsléseket.

több mint 1 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 687 — The only discipline that lasts, is self discipline
az ember nem csinál mást mint a hülyéket szopatja a sci fi ötletekkel amiket nem tud megvalósítani
Negritis, a vajda
Meg közben smartphone-t csinál az autóból. 😊 (Értsd, olyan consumer productot, ami az autó sose tudott lenni, hiába létezik száz plusz éve.)

Egészen muris tud lenni számomra, amikor beülök egy tizenöt milliós autóba, és a - hú már az is van benne - érintőképernyős onboard rendszer akad, mint egy nyolc évvel ezelőtti androidos budget teló. 😀 Az autóiparból jó ideje kiveszett az igazi innováció. Harminc éve gyúrják ugyanazt pepitában. És akkor a Tesla-val kapcsolatban az a kritika, hogy a - béta fázisban levő - self driving rendszerük hibázik. LOL 😀

Szerkesztette: peterk2005 udvari bolond


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 1 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 687 — The only discipline that lasts, is self discipline
Jól bekajáltad a PR-t te is. Elon Musknak jó a marketingje.
Tessék, autógyár a semmiből. HORVÁTORSZÁGBAN.  www.rimac-automobili.com/
A SpaceX többszörösébe kerül az amerikai adófizetőknek, mint a Nasa valaha.
Musk jókor volt jóhelyen. Behúzta a világ minden befektetését, meg a PayPal maffia többi tagjának politikai befolyását.
Semmi köze a szimpátiához. Tényekhez, ahhoz van.
Gyurma Pappa
Ez a te véleményed. Az enyém meg más. A Rimacot azóta követem, amióta vannak. Mate-val személyesen is találkoztam a tízes évek közepén, jártam is náluk. Imádom őt / őket. De ne vicceljünk már. Egy néhány tucat példányos elektromos sportkocsikat gyártó startupot - aki örökre az is fog maradni - ne hasonlítsunk már ahhoz, aki a consumer piacot eszi meg éppen. Szerintem te pontosan tisztában vagy azzal, hogy a kettő között mekkora nagyságrendi különbség van nehézségi fokban, impactban, mindenben. Az egyik egy frankó, trendi, szeretni való tudományos kísérlet, a másik meg a megvalósult rendszerváltás.

Nézd meg (ha még nem láttad volna), hogy mit mond Munro az újabb Tesla autókról. Az az ember tudja, hogy mit beszél. A mai teslákban a legkevesebb, hogy elektromos motor van bennük.
peterk2005 udvari bolond
Itt vesztettél el, hogy figyeljek rád a témában.
Gyurma Pappa
Nagyon sok elemző mondott már ki ilyent az elmúlt években. Bejött nekik. 😊


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 1 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 44 569 — The Mathematician
nézd meg hoyg amit saját magától talált ki aztok menynit hoznak a konyhára, és vajon mennyit hoznának állami csecs nélkül (nem sokat)
Negritis, a vajda
Ha ezt egy orosz vagy török (vagy mexikói) vállallkozóra írtad volna, akkor még lenne is értelme. Egy amerikainál zéró. 😊 Mégis, mondjál már egy olyan sikeres embert, aki vagy így, vagy úgy nem valakinek a csecsén lógva nőtt ki. Valahonnan csak le kell akasztani azt a brutális mennyiségű pénzt, amibe ilyen nagyságrendű projektek kerülnek. Nem az a kérdés, hogy megdumált másokat - mindegy, hogy állami / szövetségi szereplőt vagy piacit -, hanem az, hogy a leszopott pénzzel mire ment. Hát, elég sokra...
peterk2005 udvari bolond
konkrétan állami megrendelések nélkül bármikor csődbe mehet, a spacex elég nagy szarba van mert a starlink és a starship se hozza amit kell és a blue origin nyeri előtte a pályázatokat
a tesla folyamatosan visszahívások miatt szív és a solar roof, hyperloop, ... projectek meg a semmibe viszik a pénzt

az ember nem csinál mást mint a hülyéket szopatja a sci fi ötletekkel amiket nem tud megvalósítani


The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 1 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 14 052 — Egyéb témák lakó
Jól bekajáltad a PR-t te is. Elon Musknak jó a marketingje.
Tessék, autógyár a semmiből. HORVÁTORSZÁGBAN.  www.rimac-automobili.com/
A SpaceX többszörösébe kerül az amerikai adófizetőknek, mint a Nasa valaha.
Musk jókor volt jóhelyen. Behúzta a világ minden befektetését, meg a PayPal maffia többi tagjának politikai befolyását.
Semmi köze a szimpátiához. Tényekhez, ahhoz van.
Gyurma Pappa
Ez a te véleményed. Az enyém meg más. A Rimacot azóta követem, amióta vannak. Mate-val személyesen is találkoztam a tízes évek közepén, jártam is náluk. Imádom őt / őket. De ne vicceljünk már. Egy néhány tucat példányos elektromos sportkocsikat gyártó startupot - aki örökre az is fog maradni - ne hasonlítsunk már ahhoz, aki a consumer piacot eszi meg éppen. Szerintem te pontosan tisztában vagy azzal, hogy a kettő között mekkora nagyságrendi különbség van nehézségi fokban, impactban, mindenben. Az egyik egy frankó, trendi, szeretni való tudományos kísérlet, a másik meg a megvalósult rendszerváltás.

Nézd meg (ha még nem láttad volna), hogy mit mond Munro az újabb Tesla autókról. Az az ember tudja, hogy mit beszél. A mai teslákban a legkevesebb, hogy elektromos motor van bennük.
peterk2005 udvari bolond
Itt vesztettél el, hogy figyeljek rád a témában.

több mint 1 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 687 — The only discipline that lasts, is self discipline
nézd meg hoyg amit saját magától talált ki aztok menynit hoznak a konyhára, és vajon mennyit hoznának állami csecs nélkül (nem sokat)
Negritis, a vajda
Ha ezt egy orosz vagy török (vagy mexikói) vállallkozóra írtad volna, akkor még lenne is értelme. Egy amerikainál zéró. 😊 Mégis, mondjál már egy olyan sikeres embert, aki vagy így, vagy úgy nem valakinek a csecsén lógva nőtt ki. Valahonnan csak le kell akasztani azt a brutális mennyiségű pénzt, amibe ilyen nagyságrendű projektek kerülnek. Nem az a kérdés, hogy megdumált másokat - mindegy, hogy állami / szövetségi szereplőt vagy piacit -, hanem az, hogy a leszopott pénzzel mire ment. Hát, elég sokra...


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 1 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 687 — The only discipline that lasts, is self discipline
Jól bekajáltad a PR-t te is. Elon Musknak jó a marketingje.
Tessék, autógyár a semmiből. HORVÁTORSZÁGBAN.  www.rimac-automobili.com/
A SpaceX többszörösébe kerül az amerikai adófizetőknek, mint a Nasa valaha.
Musk jókor volt jóhelyen. Behúzta a világ minden befektetését, meg a PayPal maffia többi tagjának politikai befolyását.
Semmi köze a szimpátiához. Tényekhez, ahhoz van.
Gyurma Pappa
Ez a te véleményed. Az enyém meg más. A Rimacot azóta követem, amióta vannak. Mate-val személyesen is találkoztam a tízes évek közepén, jártam is náluk. Imádom őt / őket. De ne vicceljünk már. Egy néhány tucat példányos elektromos sportkocsikat gyártó startupot - aki örökre az is fog maradni - ne hasonlítsunk már ahhoz, aki a consumer piacot eszi meg éppen. Szerintem te pontosan tisztában vagy azzal, hogy a kettő között mekkora nagyságrendi különbség van nehézségi fokban, impactban, mindenben. Az egyik egy frankó, trendi, szeretni való tudományos kísérlet, a másik meg a megvalósult rendszerváltás.

Nézd meg (ha még nem láttad volna), hogy mit mond Munro az újabb Tesla autókról. Az az ember tudja, hogy mit beszél. A mai teslákban a legkevesebb, hogy elektromos motor van bennük.


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 1 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 44 569 — The Mathematician
 edition.cnn.com/2021/01/31/investing/tesla-profitability/index.html

nyilván ennél most már jobb a helyzet, de mikor a green washingot szidom akkor ilyenekről van szó

The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 1 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 44 569 — The Mathematician
 444.hu/2022/10/30/elon-musk-a-twitter-uj-tulajdonosa-maris-szelsojobbos-konteokat-terjeszt-a-platformon
Egy másik szép munka, teljes meghülyülés 😀
ender1112
Musk kezdi átlépni - vagy már át is lépte - a zseni <=> közveszélyes idióta határt. Amíg előbbi volt, minden támogatást és supportot megért. Amint átlépi a határt, eljön az ideje, hogy támogatás / support helyett margóra tegyék. Akárhogy.
peterk2005 udvari bolond
mikor volt zseni? mármint ugye "used car/snake oil salesman" de nekem ez nem a zseni kategória
Negritis, a vajda
Az a benyomásom, hogy a szimpátia (illetve unszimpátia) vezérli a te véleményedet is - ahogy Musk esetében pro- és kontra is rengeteg emberét amiatt, mert lényegében egy sztár-celeb lett belőle, imádókkal, gyűlölőkkel. Nem lepődnék meg egyébként, ha golyóval a fejében végezné egyszer, éppen emiatt.

De a "mikor volt zseni" kérdés felvetést sem igazán értem. A nulláról, szkeptikusokkal körbevéve forgatta fel fenekestül az autóipart. Száz éve nem nőtt ki új autó gyártó sehol a világon, ő megcsinálta. Egy olyan termékkel, ami egyébként a jövő szempontjából is fontos, hogy elterjedjen. Ha jó időben is volt jó helyen, ez akkor is zseniális. Sokkal nehezebb buli volt megcsinálni, mint mondjuk az Apple-t talpra állítani és Steve Jobs-t is sokan zseninek tartják (én nem, de nem volt tőle messze, szóval akár lehet az is tőlem). És emellé a SpaceX, egy másik olyan vállalkozás ami "normális ésszel" profitorientáltan nem maradhatott volna életben. És nem csak életben maradt, de lenyeli az egész piacot lassan. Ha felsorolom magamban, hogy kiket tartott, tart a konszenzus zseninek akár mint gazdasági, akár mint közéleti / tudományos szereplőt, akkor kérdés sem férhet hozzá, hogy ez a f*szkalap is egy zseni. Mindamellett, hogy egy f*szkalap. 😊 (Egy egyre veszélyesebb f*szkalap.)
peterk2005 udvari bolond
az a baj hogy nem nulláról, ugyanis nem ő alapítőtta a teslát, sőt még csak nem is vett részt az eredeti roaster kitalálásában semmilyen szinten
behívták mer kellett a pénze (amit azért kapott hogy takarodjon mert mint ceo szar volt)
nagyon jó marketinges és jól épített a green washingra, de a tesla jelenleg a hype-ból az "autó apple" hírből él
nem pedig az autók eladásából

nézd meg hoyg amit saját magától talált ki aztok menynit hoznak a konyhára, és vajon mennyit hoznának állami csecs nélkül (nem sokat)

The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 1 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 32 093 — #NoStress
Ha felsorolom magamban, hogy kiket tartott, tart a konszenzus zseninek akár mint gazdasági, akár mint közéleti / tudományos szereplőt, akkor kérdés sem férhet hozzá, hogy ez a f*szkalap is egy zseni. Mindamellett, hogy egy f*szkalap. 😊 (Egy egyre veszélyesebb f*szkalap.)
peterk2005 udvari bolond
Én adom, hogy Musk zseni.
Ugyanúgy és ugyanabban, mint Orbán.
A hülyéket hülyére veszi, amit tud meghackel, ha adják a lóvét köszöni, zsebreteszi, kicsit geci vagy faszkalap, de abban, amit csinál a saját érdekében egyikük sem kispályás, hanem zseni.

több mint 1 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 14 052 — Egyéb témák lakó
 444.hu/2022/10/30/elon-musk-a-twitter-uj-tulajdonosa-maris-szelsojobbos-konteokat-terjeszt-a-platformon
Egy másik szép munka, teljes meghülyülés 😀
ender1112
Musk kezdi átlépni - vagy már át is lépte - a zseni <=> közveszélyes idióta határt. Amíg előbbi volt, minden támogatást és supportot megért. Amint átlépi a határt, eljön az ideje, hogy támogatás / support helyett margóra tegyék. Akárhogy.
peterk2005 udvari bolond
mikor volt zseni? mármint ugye "used car/snake oil salesman" de nekem ez nem a zseni kategória
Negritis, a vajda
Az a benyomásom, hogy a szimpátia (illetve unszimpátia) vezérli a te véleményedet is - ahogy Musk esetében pro- és kontra is rengeteg emberét amiatt, mert lényegében egy sztár-celeb lett belőle, imádókkal, gyűlölőkkel. Nem lepődnék meg egyébként, ha golyóval a fejében végezné egyszer, éppen emiatt.

De a "mikor volt zseni" kérdés felvetést sem igazán értem. A nulláról, szkeptikusokkal körbevéve forgatta fel fenekestül az autóipart. Száz éve nem nőtt ki új autó gyártó sehol a világon, ő megcsinálta. Egy olyan termékkel, ami egyébként a jövő szempontjából is fontos, hogy elterjedjen. Ha jó időben is volt jó helyen, ez akkor is zseniális. Sokkal nehezebb buli volt megcsinálni, mint mondjuk az Apple-t talpra állítani és Steve Jobs-t is sokan zseninek tartják (én nem, de nem volt tőle messze, szóval akár lehet az is tőlem). És emellé a SpaceX, egy másik olyan vállalkozás ami "normális ésszel" profitorientáltan nem maradhatott volna életben. És nem csak életben maradt, de lenyeli az egész piacot lassan. Ha felsorolom magamban, hogy kiket tartott, tart a konszenzus zseninek akár mint gazdasági, akár mint közéleti / tudományos szereplőt, akkor kérdés sem férhet hozzá, hogy ez a f*szkalap is egy zseni. Mindamellett, hogy egy f*szkalap. 😊 (Egy egyre veszélyesebb f*szkalap.)
peterk2005 udvari bolond
Jól bekajáltad a PR-t te is. Elon Musknak jó a marketingje.

Tessék, autógyár a semmiből. HORVÁTORSZÁGBAN.  www.rimac-automobili.com/

A SpaceX többszörösébe kerül az amerikai adófizetőknek, mint a Nasa valaha.

Musk jókor volt jóhelyen. Behúzta a világ minden befektetését, meg a PayPal maffia többi tagjának politikai befolyását.

Semmi köze a szimpátiához. Tényekhez, ahhoz van.

több mint 1 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 687 — The only discipline that lasts, is self discipline
 444.hu/2022/10/30/elon-musk-a-twitter-uj-tulajdonosa-maris-szelsojobbos-konteokat-terjeszt-a-platformon
Egy másik szép munka, teljes meghülyülés 😀
ender1112
Musk kezdi átlépni - vagy már át is lépte - a zseni <=> közveszélyes idióta határt. Amíg előbbi volt, minden támogatást és supportot megért. Amint átlépi a határt, eljön az ideje, hogy támogatás / support helyett margóra tegyék. Akárhogy.
peterk2005 udvari bolond
mikor volt zseni? mármint ugye "used car/snake oil salesman" de nekem ez nem a zseni kategória
Negritis, a vajda
Az a benyomásom, hogy a szimpátia (illetve unszimpátia) vezérli a te véleményedet is - ahogy Musk esetében pro- és kontra is rengeteg emberét amiatt, mert lényegében egy sztár-celeb lett belőle, imádókkal, gyűlölőkkel. Nem lepődnék meg egyébként, ha golyóval a fejében végezné egyszer, éppen emiatt.

De a "mikor volt zseni" kérdés felvetést sem igazán értem. A nulláról, szkeptikusokkal körbevéve forgatta fel fenekestül az autóipart. Száz éve nem nőtt ki új autó gyártó sehol a világon, ő megcsinálta. Egy olyan termékkel, amirőlt a teljes autóipar azt gondolta, hogy korai, nincs itt még az ideje, nem lehet profitorientáltan előjönni még vele. És egy olyan termékkel, ami egyébként a jövő szempontjából is fontos. Ha jó időben is volt jó helyen, ez akkor is zseniális. Sokkal nehezebb buli volt megcsinálni, mint mondjuk az Apple-t talpra állítani és Steve Jobs-t is sokan zseninek tartják (én nem, de nem volt tőle messze, szóval akár lehet az is tőlem).

És emellé a SpaceX, egy másik olyan vállalkozás ami "normális ésszel" profitorientáltan nem maradhatott volna életben. És nem csak életben maradt, de lenyeli az egész piacot lassan. Plusz ott van az internet projektje, az a tény, hogy a nagy energiaszolgáltatók elől lényegében lenyúlta a car charger network piacot, hogy olyan triggert jelent az akkumulátor iparnak (ami belátható időn belül az egyetlen lehet, ami képes lehet arra, hogy az elektromos energia tárolása szóba jöhessen olyan léptékben, ami az elektromos hálózatok decentralizácót érdemben elősegítheti, mérsékelve a vonal erőművel - ezzel a centralizáltság (és vele a kiszolgáltatottság) mértékét. Vagy a boring company, amin most még majdnem mindenki szintén nevet, de ezek nevettek a Tesla-n meg a Space X-en is. Azért a méretenkénti fúrási költségeket már megnyiolcadolták közben, szóval .... És az alagútfúrás is egy olyan sztori, ami a jövő százmilliós megapoliszaiban az élhető életet jelentheti, mert a föld fölött nincs rá hely. A jelenlegi technológiával meg még olyan drága a fúrás, hogy metrón kívül más nem gazdaságos.

Szóval, arra gondolva, hogy milyen gazdasági / közszereplőkre / tudományos élet alakjaira sütötték már rá a zseni jelzőt úgy, hogy nagyjából konszenzus is alakult ki róla, hogy azok voltak, Musk nem kérdés, hogy benne van ebben a kalapban. A nem kérdés is hangsúlyos, szerintem annyira benne van, hogy nem is igazán debatable. Ettől még egy faszkalap is. Egy egyre veszélyesebb faszkalap.

Szerkesztette: peterk2005 udvari bolond


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 1 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 44 569 — The Mathematician
 444.hu/2022/10/30/elon-musk-a-twitter-uj-tulajdonosa-maris-szelsojobbos-konteokat-terjeszt-a-platformon
Egy másik szép munka, teljes meghülyülés 😀
ender1112
Musk kezdi átlépni - vagy már át is lépte - a zseni <=> közveszélyes idióta határt. Amíg előbbi volt, minden támogatást és supportot megért. Amint átlépi a határt, eljön az ideje, hogy támogatás / support helyett margóra tegyék. Akárhogy.
peterk2005 udvari bolond
mikor volt zseni? mármint ugye "used car/snake oil salesman" de nekem ez nem a zseni kategória

The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 1 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 14 052 — Egyéb témák lakó
 444.hu/2022/10/30/elon-musk-a-twitter-uj-tulajdonosa-maris-szelsojobbos-konteokat-terjeszt-a-platformon
Egy másik szép munka, teljes meghülyülés 😀
ender1112
Musk kezdi átlépni - vagy már át is lépte - a zseni <=> közveszélyes idióta határt. Amíg előbbi volt, minden támogatást és supportot megért. Amint átlépi a határt, eljön az ideje, hogy támogatás / support helyett margóra tegyék. Akárhogy.
peterk2005 udvari bolond
Musk semmit nem változott, pont ugyanilyen volt. Most szembejött a valóság, és ledarálta. 4 éves videó, itt egy másik, és még van, nem keresek többet, ezek láttam (+1 PogiPodcast, elég jól ez is, 2021 elejéről). Musk álmokat árul, és amíg tele volt butapénzzel a piac, tudott is rajta keresni. A butapénzt viszi az infláció, Musk önvezető autói ölik az embereket, törik magukat stb., a Twitter deal egy katasztrófa. A SpaceX egyelőre tartja magát.

több mint 1 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 687 — The only discipline that lasts, is self discipline
 444.hu/2022/10/30/elon-musk-a-twitter-uj-tulajdonosa-maris-szelsojobbos-konteokat-terjeszt-a-platformon
Egy másik szép munka, teljes meghülyülés 😀
ender1112
Musk kezdi átlépni - vagy már át is lépte - a zseni <=> közveszélyes idióta határt. Amíg előbbi volt, minden támogatást és supportot megért. Amint átlépi a határt, eljön az ideje, hogy támogatás / support helyett margóra tegyék. Akárhogy.


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 1 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 687 — The only discipline that lasts, is self discipline
És emellé társul a fokozatos talajvesztés az EU-n belül. E kettő együttes hatása katalizálhatja a - többek között - orosz irányba orientálódást. (Többek között, mert nem csak orosz, de Kína felé is jobban igyekszünk, mint azt a józan ész diktálná.)
peterk2005 udvari bolond
Mármint ami a józan ész szerinted.
Én a Nyugatnak drukkolok, a 20. századot meg is nyerte.
De szerinted a 21-et is a Nyugat/USA nyeri?
Egyikünk se éli meg a 22-et, de én a tétemet Kínára tenném...
Őszentsége Sobri Jóska
A Ming dinasztia óta, mindig Kína lesz a következő század nyertese, ehhez képest elöször a holland/portugál aztán az angol, most meg az amerikai csicskítja őket. Több ezer éve a világ legnagyobb népességgel és gazdasági potenciáljával rendelkező ország, mégsem tudnak kilépni a “megkerülhetetlen tényező” státuszból. Kína az Örök Ígéret, ami most már tényleg átveszi a világ felett az uralmat!?!
Mi ennek az oka? A kultúra? Vallás? Az innováció tökéletes hiánya? Az elnyomó politikai berendezkedés?
Miért tennéd épp rájuk a téted?
Emberszám? Inkább India
Felhőkarcolók? Inkább arab sziget
Tőke? Egyértelmű USA
Technológia? Egyértelműen USA
Hadsereg? Kérdés nélkül USA
Társadalmi hatékonyság? Ha ez számít, akkor Skandinávia
Nyersanyag? Höhö Oroszország
vpi
Elszánt kis gecik.
Tudatosan évtizedekben/századokban gondolkodva törnek világuralomra, szolgalelkűen fegyelmezettek és hatékonyan terjeszkednek a teljes nemnyugati (és egyre inkább a nyugati) világban, gátlástalanul, eltökélten képesek bármire.
Szerintem pár évszázad múlva az egész világ kínai lesz.
Ez az en vízióm.
Sose tudjuk meg kié válik valóra.
Őszentsége Sobri Jóska
Szerintem meg pár száz év múlva a gyerekvállalási kedv teljes elfogyása miatt dekadens, robotok által kiszolgált, semmittevő emberek lakják a Földet és a Marsot, mindkettőt a föld alatt, mert fölötte összeomlott a bioszféra.

Jól kijósolgattuk magunkat, vállrapacsi. 😀


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 1 éve
ender1112 Kansas City Chiefs 2 277 — Víí aaaar dö cseempjönsz.
 444.hu/2022/10/30/elon-musk-a-twitter-uj-tulajdonosa-maris-szelsojobbos-konteokat-terjeszt-a-platformon
Egy másik szép munka, teljes meghülyülés 😀
több mint 1 éve
deyell Las Vegas Raiders 11 663
Zsellértelkes Vrij
Teljes pánik, szép munka 😊
ender1112
ilyen nehéz vezetni a bronyetranszportyort? bár láttam orosz hadifoglyokkal készült interjúkat, ahol arról beszéltek, hogy harci járműveket kellett vezetniük úgy hogy jogosítványuk sincs.

choose life
több mint 1 éve
ender1112 Kansas City Chiefs 2 277 — Víí aaaar dö cseempjönsz.

Zsellértelkes Vrij
Teljes pánik, szép munka 😊
több mint 1 éve
Zsellér van de Vrij Baltimore Ravens 13 426 — Слава Україні! Героям слава!

"Minél messzebb sodródik egy társadalom az igazságtól, annál jobban fogja gyűlölni azokat, akik kimondják azt." (George Orwell)

"A világ igazságtalan. Ha elfogadod ezt, cinkos lesz a neved, ha pedig megváltoztatnád, hóhér." (Sartre)

Never forget Bucha, Borodyanka, Hostomel, Irpen, Kramatorszk, Mariupol, Rubizne, Popasna, Kremenchuk, Sievierodonetsk, Chasov Yar, Vinnytsia, Mikolajiv, Olenivka, Chaplyny, Izjum, Zaporizzsja, Kijiv, Bakhmut, Pravdyne, Marinka, Kherson, Dnipro, Soledar, Avdijivka, Slovyansk, Uman, Nova Kakhovka, Kryvyi Rih, Odessa, Pervomajszkij,Lviv, Pokrovsk, Chernihiv, Kostyantynivka, Hroza, Harkiv, 2023.12.29., Odessa, Chernihiv, Vovchansk, Harkiv, Okhmatdyt, Poltava, Lviv
több mint 1 éve
Zsellér van de Vrij Baltimore Ravens 13 426 — Слава Україні! Героям слава!
Megállította a hadműveleteket Ukrajnában a rossz idő és a sár.

Az elmúlt hetekben egyik fél sem tudott érdemi eredményt elérni, ez pedig a közeljövőben már nem is fog jelentősen változni. A következő próbatétel a hideg idő és a fagy beállta lesz mind a fronton, mind pedig az ukrán lakosság számára.

Liman elfoglalása után az északi fronton az oroszok néhány ellentámadással sikeresen lassították az ukránok lendületét. Az időjárási körülmények aztán tovább nehezítették a helyzetet, így a vonalak itt lényegében megmerevedtek a Kreminnát és Svatovét összekötő P66-os út mentén. Az elmúlt hetekben az ukránok lassan, de folyamatosan tolták előre a pozícióikat és az út nyugati oldalán lévő települések szinte mindegyikét felszabadították a két város között.

A napokban újra érkeztek orosz jelentések arról, hogy az ukrán hadsereg folyamatosan próbálja áttörni az út vonalát, illetve Svatovétól északra Nyzhnia Duvanka irányába tesznek erőfeszítéseket. Ez utóbbi irány elvesztése az oroszok számára azt jelentené, hogy északról, Belgorod felől is megszűnne az utánpótlás lehetősége.

Október közepén sokak figyelmét felkeltette, hogy Bakhmut környékén mintha lendületbe került volna a Wagner és egészen a város külterületéig jutottak. Az ukrán fegyveres erők a fenyegetésre a terület megerősítésével válaszoltak és kilométerekkel vetették hátra az orosz magánhadsereg állásait. A helyzet itt továbbra is rendkívül súlyos, épp a napokban került elő egy videó, ahol ukrán katonák ülnek lövészárokban egy géppuskafészek mögött, a lövészároktól méterekre és ameddig a szem ellát orosz katonák holttestei hevernek, első világháborús képeket felidézve.

Ez a térség az orosz hadügyminisztériumot folyamatosan kritizáló Jevgenyij Prigozsin, a Wagner tulajdonosának magánvállalkozása. Izjum és Liman elestével Bakhmutnak semmilyen stratégiai jelentősége nem maradt, mert csak ebből az irányból frontális támadást vezetni Szlovjanszk és Kramatorszk ellen teljesen értelmetlen. Prigozsin viszont hónapok óta próbálja itt bizonyítani, hogy az ő hadvezetési módszerei meghaladják az orosz hadvezetés képességeit.

Az eredménytelen támadások és a Bakhmut környékén elesett 7-8000 katona tükrében az utóbbi időben Prigozsin az alakulatának elégtelen felszereltségével magyarázza sikertelenségét, ezzel is az orosz hadügyminisztériumot helyezve nyomás alá, hogy nem biztosítják a megfelelő eszközöket az egyetlen, még támadó műveleteket végrehajtó egység számára.

Az orosz eliten belüli feszültségeket az is jelzi, hogy a Wagner védvonalakat kezdett el kiépíteni a megszállt területeken, de nem a jelenlegi frontvonalon, hanem lényegében a szakadár államok határai mentén, ez pedig egyértelmű jelzés, hogy szerinte Sojguék nem fogják tudni megtartani a február óta megszállt területeket, ellenben ő mindent megtesz, hogy megvédje Oroszországot. Prigozsin mellett a csecsen vezér Kadirov is állandóan kritizálja az orosz hadügyet, a mozgósításból pedig látványosan távoltartotta magát.

Ahogy tovább romlik a helyzet a hadszíntéren, a magánhadseregekkel bíró orosz elit egyre inkább a saját csapatai harcképességének megőrzésében lesz érdekelt, hogy amikor megindul az országon belüli helyezkedés akkor előnyben legyenek. Az orosz belpolitikai állapotok egyik legjobb indikátora lesz a jövőben a hadsereg és a Prigozsin - Kadirov páros közötti ellentétek alakulása.

Herszonban is megmerevedtek a frontok az hetekkel ezelőtti ukrán előrenyomulás után. Megpróbáltak tovább menni, de az oroszoknak sikerült az új védvonalakat tartaniuk, illetve jelentős erősítést is küldtek a térségbe. A nova kakhovai gáton létesített új átkelők egyelőre biztosítják a szükséges ellátást, a hírek szerint pedig Herszonnál az Antonovszkij híd alatt is sikerült befejezniük a pontonhidat. Ezektől függetlenül az oroszok helyzete a Dnyeper nyugati partján továbbra is kritikus, de az biztosnak látszik, hogy inkább tovább fogják pumpálni az élőerőt a darálóba mintsem, hogy feladják a területet.

Végül pedig megpróbálják majd Herszonban városi harcra kényszeríteni az ukránokat. Mivel a városon kívül nagyrészt itt is mezőgazdasági területeken folyik a harc, melyeken jelenleg minimum tökig ér a sár - vagy dinnyéig, mert itt az egyik fő termény - a következő hetekben itt sem várható nagy elmozdulás.

Az oroszok jelenleg megpróbálnak időt nyerni, hogy a mozgósítottak egy részét valamilyen kiképzésben részesítsék és felszereljék, ez pedig alapja lehetne egy tavasszal indított újabb offenzív hadműveletnek. Ebben jelenleg három tényező is az oroszok oldalán van. Említettük már a rossz időt, ami mellett szerepet játszik a frissen mozgósítottak azonnali bevetése, valamint az ukrán infrastruktúra elleni támadások.

Az oroszok szerint a frissen mozgósítottak közül 80 ezer embert küldtek Ukrajnába, akiknek a fele került gyakorlatilag azonnal a lövészárkokba. Ennek alapján körülbelül 200 ezer embert próbálhatnak felkészíteni tavaszra, ami minden bizonnyal a bevetett 40 ezer orosz életébe fog kerülni. Az elmúlt hetekben folyamatosan érkeztek videók, melyeken lényegében felszerelés, élelem, fegyverek, lőszer, menedék és értelmezhető utasítások nélkül a frontra küldött orosz “katonák” mutatták be a helyzetüket. Ezekre a szerencsétlenekre rettenetes sors vár néhány hét múlva a hideg idő beálltával, arra azonban jók voltak, hogy megnöveljék a megszállt területeken az orosz hadsereg sűrűségét és ezzel lassítsák az ukrán előrehaladást.

Itt jegyezzük meg, hogy az orosz logisztikai rendszer a jelenlegi legénységi létszám mellett is csak arra elegendő, hogy a védekezést fenntartsa. Az ellátmányigény télen ugrásszerűen megnő (több kalória, gyógyszer, alkatrész és új elemként nagy mennyiségű fűtőanyag kell), miközben a szállítás sebessége csökken, az eszközök amortizációja pedig megugrik. Az Ukrajnába irányított 80 ezer katona ellátása már önmagában is sokkszerűen hat az utánpótlásra, amihez még hozzáadódnak Tél Tábornok igényei is. Nem lesz jó orosz katonának lenni a sztyeppéken január közepén.

Az oroszok október elejétől fogva szisztematikusan rombolják az ukrán közműveket és energia infrastruktúrát, aminek a hatása kettős. Az áramkimaradások érintik a vasúti közlekedést, ezáltal a hadsereg ellátását, másrészt nagy nyomást helyeznek a lakosságra is. Egyelőre kevés szó esik róla, de téli fagyok beálltával biztosra vehetjük, hogy újabb többmilliós menekülthullám fog megindulni Európa felé Ukrajnából és millióknak kell majd átvészelni a telet menekülttáborokban.

Az oroszok rakéta és dróntámadásai rávilágítottak arra is, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás mennyire esetleges és reakciós. A támadások nyomán megindultak a légvédelmi eszközök az országba, de ha ezt már korábban megtették volna a nyugati országok akkor most nem kellene télen újabb millióknak Lengyelország felé indulnia. Ugyanez jellemző az egyéb haditechnikai eszközökre is. Az ukrán hadseregben nincsenek létszám problémák, viszont továbbra sincs elegendő eszközük arra, hogy rövid időn belül véget vethessenek a konfliktusnak. Az örömteli, hogy az eszközátadás továbbra is halad, de a háború befejezéséhez szisztematikus és egy nagyságrenddel nagyobb mértékű fegyverkezési program kellene.

Jövő héten már november lesz, Putyin háromnapos háborúja pedig a kilencedik hónapba lépett. Idén már aligha várható nagyszabású hadművelet, hacsak valamelyik fél össze nem omlik az egyik fronton (leginkább az oroszok Herszonban vagy Svatove környékén). A hideg idő beálltával újabb milliós menekülthullám várható nyugat felé.

 www.facebook.com/photo/?fbid=451941667067945&set=a.408074548121324

"Minél messzebb sodródik egy társadalom az igazságtól, annál jobban fogja gyűlölni azokat, akik kimondják azt." (George Orwell)

"A világ igazságtalan. Ha elfogadod ezt, cinkos lesz a neved, ha pedig megváltoztatnád, hóhér." (Sartre)

Never forget Bucha, Borodyanka, Hostomel, Irpen, Kramatorszk, Mariupol, Rubizne, Popasna, Kremenchuk, Sievierodonetsk, Chasov Yar, Vinnytsia, Mikolajiv, Olenivka, Chaplyny, Izjum, Zaporizzsja, Kijiv, Bakhmut, Pravdyne, Marinka, Kherson, Dnipro, Soledar, Avdijivka, Slovyansk, Uman, Nova Kakhovka, Kryvyi Rih, Odessa, Pervomajszkij,Lviv, Pokrovsk, Chernihiv, Kostyantynivka, Hroza, Harkiv, 2023.12.29., Odessa, Chernihiv, Vovchansk, Harkiv, Okhmatdyt, Poltava, Lviv
több mint 1 éve
deyell Las Vegas Raiders 11 663
olvasnivaló thread


choose life
több mint 1 éve
no Baltimore Ravens 7 124
És emellé társul a fokozatos talajvesztés az EU-n belül. E kettő együttes hatása katalizálhatja a - többek között - orosz irányba orientálódást. (Többek között, mert nem csak orosz, de Kína felé is jobban igyekszünk, mint azt a józan ész diktálná.)
peterk2005 udvari bolond
Mármint ami a józan ész szerinted.
Én a Nyugatnak drukkolok, a 20. századot meg is nyerte.
De szerinted a 21-et is a Nyugat/USA nyeri?
Egyikünk se éli meg a 22-et, de én a tétemet Kínára tenném...
Őszentsége Sobri Jóska
A Ming dinasztia óta, mindig Kína lesz a következő század nyertese, ehhez képest elöször a holland/portugál aztán az angol, most meg az amerikai csicskítja őket. Több ezer éve a világ legnagyobb népességgel és gazdasági potenciáljával rendelkező ország, mégsem tudnak kilépni a “megkerülhetetlen tényező” státuszból. Kína az Örök Ígéret, ami most már tényleg átveszi a világ felett az uralmat!?!
Mi ennek az oka? A kultúra? Vallás? Az innováció tökéletes hiánya? Az elnyomó politikai berendezkedés?
Miért tennéd épp rájuk a téted?
Emberszám? Inkább India
Felhőkarcolók? Inkább arab sziget
Tőke? Egyértelmű USA
Technológia? Egyértelműen USA
Hadsereg? Kérdés nélkül USA
Társadalmi hatékonyság? Ha ez számít, akkor Skandinávia
Nyersanyag? Höhö Oroszország
vpi
Elszánt kis gecik.
Tudatosan évtizedekben/századokban gondolkodva törnek világuralomra, szolgalelkűen fegyelmezettek és hatékonyan terjeszkednek a teljes nemnyugati (és egyre inkább a nyugati) világban, gátlástalanul, eltökélten képesek bármire.
Szerintem pár évszázad múlva az egész világ kínai lesz.
Ez az en vízióm.
Sose tudjuk meg kié válik valóra.
Őszentsége Sobri Jóska
Ugyan a par evszazad nem erdekel es nem is erdekes szamomra. De az biztos hogy az usa es a nyugat eros nyilt kinai fenyegetes miatt kezdett ellene dolgozni mert mar most realis fenyegetesnek erzik.
A fenti listabol meg hiaba nincs Kina irva egyszer sem legalabb mindig masodik.
Viszont kiemelnek egy par dolgot belole mert az elnyomo rendszeruk es a tarsadalmi berendezkedesuknel is amennyi hatrany annyi elonye is van.
Nyersanyag az meg nem feltetlenul igaz, es fugg a helyzettol. A kokorszaktol a foldkozi tengeri birodalmak dominanciajaig mindig az aktualis legfontosabb nyersanyag a fontos. Igen kina az olaj-gaz gyenge de nem is ott van mar a "hadszinter" es Kina jol all es rosszul is ahogy szinte minden orszag es a globalizacio ezt megoldja ahogy ez "megszunik" elojonnek a problemak lsd most ruszki-nyugat hatasai.
Ettol az usa jobb meg es ami lenyeges a szovetsegeseivel egyutt meg inkabb es a hagyomanyos nyugat mellett india is ide tartozik. Viszont a gondolkodasuk mas mert ok a ketszaz ev alatt ledolgozott hatranyt teljesen elfogadhatonak tartjak es nem kell a maban motivalniuk magukat. Termeszetesen vannak hibaik is es a teljes autokracia nem fogja jo fele vinni ami mar rovid tavon is okozhat gondot mert a lojalitas fontosabb lesz a hozzaertesnel. Mert a politikai-gazdasagi osszefonodasnal az elitnel a nem demokraciakban mindenki alapbol gondolja hogy ok nem ertenek hozza a nyugaton viszont a tehetseg a donto. mindenhol vannak tehetsegesek es nem annyira de kapcsolati toke alapjan vagy onnatol mar mindegy az ok odakerulok es a nyugaton a gazdasagi szereplok nem feltetlenul fedik a politikait ami erosebb a kinai oldalon. A demokracianak legalabb annyi hibaja van mint az osszes tobbinek, de ebbol a szempontbol fontos most hogy Musk befolyasa nagyobb mint egy harlemi vagy egy redneck lakokocsi lakojanak. Az hogy a gazdasagi erdekei egyeznek e az orszag politikaival es akar gazdasagaival sem egyertelmu. Az elit iranyitja mindketto orszagot es termeszetesen oriasi kulonbsegekkel de elonyeikkel es hatranyaikkal egyutt. Jelenleg a nyugat erosebb es el is kezdett dolgozni kina ellen, ezert rovidtavon nem fogadnek kinara evszazadokban meg lehet egy a mai napon meg nem ismert technologia es annak legfontosabb nyersanyaga teljesen a feje tetejere allitja az egeszet.
no
Ez sokszor elhangzik a kínaiakkal kapcsolatban - miszerint ők 1000 évben gondolkodnak - de ez, az ateista kommunista gondolkodással szerintem nem összeegyeztethető, és inkább a sorozatos kudarc előre-megmagyarázása, nem az angyali türelem. Mao sem 200 évben gondolkodott, hanem ahogy lehetett kiirtotta az értelmiséget, és a kulturális forradalom nevében megszakította a folytonosságot az ősi és a modern Kína között.
vpi
Mao Kina eleteben egy kulon problema es most Xi kb hasonloan lehet majd rossz.
Ez nem belemagyarazas hogy hosszutavon gondolkodnak, a Japanok is ilyenek, az arabok egy resze is ilyen. India maskeppen de szinten maskeppen nezi az idot.

Hivhatjuk sok mindennek, de Kina hiaba jelentene ki hogy o egy evtized mulva akar lenni az elso mert nem lesz az es utana meg megmagyarazhatna miert nem sikerult.

Kinat azert folyamatos kudarcnak hivni azert meg tulzas. Voltak jobb es rosszabb pillanatai. Egy bezart orszag egy rossz pillanatban oriasi hatranyba rakta oket es a globalizacio meg iszonyatosan segitette a felzarkozast, de a hatrany akkora hogy nem lehet ledolgozni evek alatt. De bizonyos teruleteken ha nem is a legnagyobbak de ott lettek az elen konnyeden. Nem 1000 eves a terv az is biztos, de nem feltetlenul kell a sajat generaciojuknal elerni. Lehet holnap meg rosszabb pillanat jon es kettot visszalepnek, de lehet a nyugat lep bele a szarba es minden nelkul elorebb jut. Mivel ok jelenleg tisztan gazdasagilag nyomulnak es katonailag peldaul nagyobb a hatranyuk ezert is irtam nekik ez a haboru tul koran jott legalabb egy 30 evvel, de a ruszkiknak meg nem lehetett annyit varniuk es ez egy remek dontesnek tunt idozitesileg. Meglepodtek es nem is keszultek ellenallasra es most emiatt nagy bajba kerultek.

De inkabb igy irom az Inkak a Spanyolok ellen realisan csak egy nagyon hosszu idovel szamolva kerekedhetnek felul. El is lehet engedni, de ha nem akkor "1000 evben" kellett volna gondolkodniuk.


Amugy az apro dontesek evtizedekre meghataroznak orszagok sorsait, pl kinaban a falusi ipari forradalom, a selyem nem arulasa csak ezustert mert csak az kellett nekik, es minden orszagban minden idoszakbol lehet sorsdonto es apronak tuno donteseknel katasztrofalis vegeredmenyekrol beszelni. Xi szultanizmusa inkabb lesz rossz nekik mint sem.
no
igen, csak Kínát hajlamosak vagyunk innenső szögből is egységesnek tekinteni

holott a helyzet körülbelül arra hajaz mintha, európa Germania néven futna, ahol a népesség többé-kevésbé érti egymást angol/németül, többinyre germán identitású a nagy császárkor örököse (alómaiak)

igazibul a han gyűjtő - européerbe germán
a mandarin pedig az angol/németnek felel meg

persze a KKP mindent leközpontosított - ezér egykína (mikor 2, szeva Tajvan) egynyelv, ittafejemközepe előre...

és a különbségek az anyagi előrehaladással egyre nőnek, egy kicsit mongol, egy kicsit mandzsu, ajj mán déli stb stb stb
Gróf de sutianap
Persze es fontos is, de ettol egy bizonyos szempontbol nem szamit. UK oriasi kulonbseg van Del es Eszak kozott ( megint kozel evezredes kiindulasi pont miatt ).
A pici MO megvan a kulonbseg, ertelemszeruen egy oriasi kiterjedesu es kulonbozo teruletu/tortenelmu/ kornyezeti adottsagu orszagban ez meg inkabb igy van. Ettol az iranyito gepezetnek mint egysegnek ez mint cel ettol fuggetlenek. A pont amit kiemeltel az egy fontos kerdes lesz de ezek kihivasai lehetnek buktatopontok is de ez masik problema.

Kinanal en az elit vezetes helyett totalis autokrata rendszert josolom a legnagyobb hibanak, mert a lojalitas-felelem mindenek elott lesz elobb vagy utobb.
több mint 1 éve
sutianap Pittsburgh Steelers Pittsburgh Panthers 13 298 — capitaine du château de Vienne 1487
És emellé társul a fokozatos talajvesztés az EU-n belül. E kettő együttes hatása katalizálhatja a - többek között - orosz irányba orientálódást. (Többek között, mert nem csak orosz, de Kína felé is jobban igyekszünk, mint azt a józan ész diktálná.)
peterk2005 udvari bolond
Mármint ami a józan ész szerinted.
Én a Nyugatnak drukkolok, a 20. századot meg is nyerte.
De szerinted a 21-et is a Nyugat/USA nyeri?
Egyikünk se éli meg a 22-et, de én a tétemet Kínára tenném...
Őszentsége Sobri Jóska
A Ming dinasztia óta, mindig Kína lesz a következő század nyertese, ehhez képest elöször a holland/portugál aztán az angol, most meg az amerikai csicskítja őket. Több ezer éve a világ legnagyobb népességgel és gazdasági potenciáljával rendelkező ország, mégsem tudnak kilépni a “megkerülhetetlen tényező” státuszból. Kína az Örök Ígéret, ami most már tényleg átveszi a világ felett az uralmat!?!
Mi ennek az oka? A kultúra? Vallás? Az innováció tökéletes hiánya? Az elnyomó politikai berendezkedés?
Miért tennéd épp rájuk a téted?
Emberszám? Inkább India
Felhőkarcolók? Inkább arab sziget
Tőke? Egyértelmű USA
Technológia? Egyértelműen USA
Hadsereg? Kérdés nélkül USA
Társadalmi hatékonyság? Ha ez számít, akkor Skandinávia
Nyersanyag? Höhö Oroszország
vpi
Elszánt kis gecik.
Tudatosan évtizedekben/századokban gondolkodva törnek világuralomra, szolgalelkűen fegyelmezettek és hatékonyan terjeszkednek a teljes nemnyugati (és egyre inkább a nyugati) világban, gátlástalanul, eltökélten képesek bármire.
Szerintem pár évszázad múlva az egész világ kínai lesz.
Ez az en vízióm.
Sose tudjuk meg kié válik valóra.
Őszentsége Sobri Jóska
Ugyan a par evszazad nem erdekel es nem is erdekes szamomra. De az biztos hogy az usa es a nyugat eros nyilt kinai fenyegetes miatt kezdett ellene dolgozni mert mar most realis fenyegetesnek erzik.
A fenti listabol meg hiaba nincs Kina irva egyszer sem legalabb mindig masodik.
Viszont kiemelnek egy par dolgot belole mert az elnyomo rendszeruk es a tarsadalmi berendezkedesuknel is amennyi hatrany annyi elonye is van.
Nyersanyag az meg nem feltetlenul igaz, es fugg a helyzettol. A kokorszaktol a foldkozi tengeri birodalmak dominanciajaig mindig az aktualis legfontosabb nyersanyag a fontos. Igen kina az olaj-gaz gyenge de nem is ott van mar a "hadszinter" es Kina jol all es rosszul is ahogy szinte minden orszag es a globalizacio ezt megoldja ahogy ez "megszunik" elojonnek a problemak lsd most ruszki-nyugat hatasai.
Ettol az usa jobb meg es ami lenyeges a szovetsegeseivel egyutt meg inkabb es a hagyomanyos nyugat mellett india is ide tartozik. Viszont a gondolkodasuk mas mert ok a ketszaz ev alatt ledolgozott hatranyt teljesen elfogadhatonak tartjak es nem kell a maban motivalniuk magukat. Termeszetesen vannak hibaik is es a teljes autokracia nem fogja jo fele vinni ami mar rovid tavon is okozhat gondot mert a lojalitas fontosabb lesz a hozzaertesnel. Mert a politikai-gazdasagi osszefonodasnal az elitnel a nem demokraciakban mindenki alapbol gondolja hogy ok nem ertenek hozza a nyugaton viszont a tehetseg a donto. mindenhol vannak tehetsegesek es nem annyira de kapcsolati toke alapjan vagy onnatol mar mindegy az ok odakerulok es a nyugaton a gazdasagi szereplok nem feltetlenul fedik a politikait ami erosebb a kinai oldalon. A demokracianak legalabb annyi hibaja van mint az osszes tobbinek, de ebbol a szempontbol fontos most hogy Musk befolyasa nagyobb mint egy harlemi vagy egy redneck lakokocsi lakojanak. Az hogy a gazdasagi erdekei egyeznek e az orszag politikaival es akar gazdasagaival sem egyertelmu. Az elit iranyitja mindketto orszagot es termeszetesen oriasi kulonbsegekkel de elonyeikkel es hatranyaikkal egyutt. Jelenleg a nyugat erosebb es el is kezdett dolgozni kina ellen, ezert rovidtavon nem fogadnek kinara evszazadokban meg lehet egy a mai napon meg nem ismert technologia es annak legfontosabb nyersanyaga teljesen a feje tetejere allitja az egeszet.
no
Ez sokszor elhangzik a kínaiakkal kapcsolatban - miszerint ők 1000 évben gondolkodnak - de ez, az ateista kommunista gondolkodással szerintem nem összeegyeztethető, és inkább a sorozatos kudarc előre-megmagyarázása, nem az angyali türelem. Mao sem 200 évben gondolkodott, hanem ahogy lehetett kiirtotta az értelmiséget, és a kulturális forradalom nevében megszakította a folytonosságot az ősi és a modern Kína között.
vpi
Mao Kina eleteben egy kulon problema es most Xi kb hasonloan lehet majd rossz.
Ez nem belemagyarazas hogy hosszutavon gondolkodnak, a Japanok is ilyenek, az arabok egy resze is ilyen. India maskeppen de szinten maskeppen nezi az idot.

Hivhatjuk sok mindennek, de Kina hiaba jelentene ki hogy o egy evtized mulva akar lenni az elso mert nem lesz az es utana meg megmagyarazhatna miert nem sikerult.

Kinat azert folyamatos kudarcnak hivni azert meg tulzas. Voltak jobb es rosszabb pillanatai. Egy bezart orszag egy rossz pillanatban oriasi hatranyba rakta oket es a globalizacio meg iszonyatosan segitette a felzarkozast, de a hatrany akkora hogy nem lehet ledolgozni evek alatt. De bizonyos teruleteken ha nem is a legnagyobbak de ott lettek az elen konnyeden. Nem 1000 eves a terv az is biztos, de nem feltetlenul kell a sajat generaciojuknal elerni. Lehet holnap meg rosszabb pillanat jon es kettot visszalepnek, de lehet a nyugat lep bele a szarba es minden nelkul elorebb jut. Mivel ok jelenleg tisztan gazdasagilag nyomulnak es katonailag peldaul nagyobb a hatranyuk ezert is irtam nekik ez a haboru tul koran jott legalabb egy 30 evvel, de a ruszkiknak meg nem lehetett annyit varniuk es ez egy remek dontesnek tunt idozitesileg. Meglepodtek es nem is keszultek ellenallasra es most emiatt nagy bajba kerultek.

De inkabb igy irom az Inkak a Spanyolok ellen realisan csak egy nagyon hosszu idovel szamolva kerekedhetnek felul. El is lehet engedni, de ha nem akkor "1000 evben" kellett volna gondolkodniuk.


Amugy az apro dontesek evtizedekre meghataroznak orszagok sorsait, pl kinaban a falusi ipari forradalom, a selyem nem arulasa csak ezustert mert csak az kellett nekik, es minden orszagban minden idoszakbol lehet sorsdonto es apronak tuno donteseknel katasztrofalis vegeredmenyekrol beszelni. Xi szultanizmusa inkabb lesz rossz nekik mint sem.
no
igen, csak Kínát hajlamosak vagyunk innenső szögből is egységesnek tekinteni

holott a helyzet körülbelül arra hajaz mintha, európa Germania néven futna, ahol a népesség többé-kevésbé érti egymást angol/németül, többinyre germán identitású a nagy császárkor örököse (alómaiak)

igazibul a han gyűjtő - européerbe germán
a mandarin pedig az angol/németnek felel meg

persze a KKP mindent leközpontosított - ezér egykína (mikor 2, szeva Tajvan) egynyelv, ittafejemközepe előre...

és a különbségek az anyagi előrehaladással egyre nőnek, egy kicsit mongol, egy kicsit mandzsu, ajj mán déli stb stb stb


Aki nem hiszi, annak utánajárnak
több mint 1 éve
Nomac New England Patriots 2 995 — balazs.t85@gmail.com


Ez sem rossz cucc, elég nagy számban kapják.