Power ranking - Week 1
Az alapszakasz első hete szokott a legtöbb meglepetéssel szolgálni és a power rankinget alkotó "szakértők" számára is ez az igazság pillanata. Nézzük kik voltak a meglepetéscsapatok, akik jó néhány helyet léptek előre/estek vissza.
Power ranking - Week 1
(zárójelben a múlt heti helyezés látható, ezúttal itt-ott Jackot idézve)
We are the world
(az első hét után ez a két csapat maradt az elit kategóriában)
1 (1) New Orleans Saints
2 (3) Green Bay Packers
Egyik gárda sem ütötte ki az ellenfelét (igaz, olyan csapatot, amelyik minőségi ellenféllel játszott és mégis domináns meccset hozott le, szinte nem is lehet találni.)
A Saints visszafogott támadójátéka ellenére is legyűrte a papíron erős vikinghadat, míg a szintén inkább csak formálódó Packers közepes passzjátékkal (amire Grant sérülése után még nagyobb szükség lesz) verte a makacsul küzdő Sasokat.
Lehet fintorogni, de ahogy a művelt litván mondja: akármelyik csapatot is sodorja az élet az utatba: (just) beat it! (és mivel ezek a csapatok magasan kezdték, megvan a helyzeti előnyük, hogy továbbra is itt maradhatnak)
Dangerous
(ez már egy nagyobb halmaz, ám az itteni csapatok is kétségtelenül veszélyesek akárkire az idei szezon során)
3 (4) Baltimore Ravens
4 (2) Indianapolis Colts
5 (9) Pittsburgh Steelers - Ben
(…zúgott fel számtalan szurkoló síró hangja vasárnap délután..)
6 (11) Tennessee Titans - Speed demon
(Chris Johnson, akinek végsebességét 22 mph-nak mérték az ESPN kamerái, sorozatban tizenkettedik meccsén szerzett 100+ yardot - persze 70+ yardos TD futásokkal ez nem is olyan nehéz!)
7 (17) New England Patriots
8 (18) Houston Texans - Don’t stop til you get enough
(ez neked szól Arian Foster, aki nálam a forduló játékosa díjat is kiérdemelné)
Az első három csapat inkább csak pre-season híréből él, és bár rendkívül nehéz győzelmet szereztek (vagy éppen kikaptak, lásd Indy) - mindhárman megvillantottak valamit: a Ravens és Steelers védelme megmutatta hogy kérdőjeles/backup irányító mellett is képes a csapat meccset nyerni, a Colts pedig ennek ellenkezőjét csillogtatta(?) meg: megmutatta, hogyan lehet szinte tökéletes passzjáték és nemlétező védelem kombinációjával vereséget (igaz, látványos vereséget!) szenvedni.
A második trió viszont robbanékony és pontgazdag támadójátékot mutatott, és domináns győzelmet aratott, így megindultak felfelé az erőrangsorban. Közülök is a legmélyebbről induló együttes, a Houston Texans érdemli az évad első mea culpaját a cikk írójától.. de ne feledjük, a Texansról van szó, és hátravan még tizenöt meccs. Egyelőre nem merem őket magasabbra rakni a rangsorban.
Will you be there?
(az eredetileg rájátszásba várt csapatok, amelyekben már nem vagyok annyira biztos)
9 (8) New York Giants - You are not alone
(pedig úgy tűnt az end zone-ba Hakeem Nicks-en kívül más Giants játékos nem nagyon talál oda)
10 (6) Minnesota Vikings
11 (7) New York Jets - This girl is mine; Baby, be mine… stb (tizenöt másik dalt listázhatnék)
(bocsánat, de Sainz kisasszony (esete) nemhogy nekem, de még Mark Sancheznek is könnyű célpont..)
12 (5) San Diego Chargers
Négy visszaeső gárda (köztük a Giants is, velük kapcsolatban a viszonylag magabiztos győzelem ellenére is szkeptikus vagyok - nem létező rushing O? egy dolog Matt Moore ellen 3 könnyű picket szerezni; na de mi lesz majd Eli-bátyó ellen most vasárnap?), amely papíron továbbra is rendkívül erősnek tűnik.. de már most garantálom, legalább két csapat ebből a négyesből le fog maradni a rájátszásról.
A Vikings veresége talán megbocsátható, de nekik és a Jets-nek is bőven javulniuk kell a támadójáték terén, a Chargers pedig támadófal és special-team gondokkal küszködhet, ha az első meccsből ítélhetünk - egyik sem jó jel (pláne, hogy a Chiefs front seven nem tartozik a rettegettebb egységek közé.)
Wanna be starting something?
(azok a csapatok, amelyek viszont pozitív meglepetést okozhatnak az idei szezon során)
13 (13) Miami Dolphins
14 (15) Atlanta Falcons
15 (16) Washington Redskins
16 (25) Seattle Seahakws - They don’t care about us
(Mea culpa II - jómagam is jócskán leírtam a Seahawks-ot a meccs előtt.)
17 (24) Kansas City Chiefs - Pretty young thing
(Berry, Arenas, McCluster: a Chiefs szurkolói számára igencsak ígéretesnek tűnik a közeljövő)
A Falconst leszámítva (amely ki-ki meccset játszótt a komoly erőt képviselő Steelers-szel, ezért kap még egy második esélyt) négy győzelmet gyűjtött be ez a csoport, és közülük egyik-másik gárdát igencsak mélyen rangsoroltam. A Miami védelem és futójáték hozta az elvárhatót, de nem sikerült a csoportriválist kiütni, így egyelőre maradnak helyükön a Delfinek, a Redskins győzelme számomra nem volt meglepetés (még akkor is, ha kellett Hozzá HatHatós segítség a Hibát Hibára Halmozó Alex "Mr Holding" Barrontól), és a Seahawks és Chiefs meglepetésgyőzelme pedig a két habcsókdivízióban sokat érhet.. már elnézést a nyugati parti szurkolóktól.
Black or white
(azok a csapatok, amelyeket egyelőre nem igazán tudok hova elhelyezni - teljesen mást nyújtottak az első meccsen, mint amit vártam)
18 (14) Dallas Cowboys
19 (10) San Francisco 49ers
20 (21) Philadelphia Eagles - Smooth Criminal
(a beugró Vick Kolb helyén is jól játszott, és megszokott dual-threat stílusával is sikeres volt, több mint 100 yardot futott)
21 (19) Cincinnati Bengals - Whatzapwithu
(Ochocinco tweetje a meccs közben az őt fogó cornereknek)
22 (26) Chicago Bears
23 (27) Jacksonville Jaguars
Igencsak vegyes felvágott következik: a Cowboys és 49ers általános csalódás volt minden téren (talán Miles Austin érdemel egyedül egy fél pirospontot - Vincent Jackson, ugye nézted a meccset?); az Eagles és Bengals esetében sokkal inkább a játékstílus lepett meg (a Sasoknál nagy szerepe volt ebben Kolb pihenőjének, és Vick pályára lépésének, míg a Bengals háza táján jól játszó Palmer és Bernard Scott mellé gyengélkedő védelem és Cedric Benson társult.)
A Bears és Jaguars pedig enyhe pozitívumot nyújtott, főleg ahhoz képest mint amit elvártam tőlük - lehet, hogy mégis Martz és Alualu lesz a két megváltó?
Cry
(ha sírni csak a győzteseknek szabad, akkor ezek közül a csapatok közül egyik sem fog gyakran papírzsepiért kapkodni)
24 (12) Oakland Raiders
25 (22) Carolina Panthers
26 (20) Detroit Lions - Heartbreaker
(a szabálykönyvet még a franchise playereknek is illik ismernie..)
27 (23) Denver Broncos
Négy csapat, amelyik talán titokban reménykedett egy sleeper-szezonzban, és a rájátszásba jutásban - nos az első gátat nem sikerült sikerrel venniük. Az Oakland és Panthers nehezebb ellenfelet kapott, de nem játszott jól és egyáltalán nem érdemelt győzelmet, a Broncos és Lions pedig verhető csapattól kapott ki, főleg a Detroit-meccs hajmeresztő végjátéka után kapkodhattak fejükhöz a helyi szurkolók.. úgy látszik még egy 0-16-ot megélt franchise számára is tud újat mutatni az NFL világa.
Bad
(egyik kedves kollégám szavával élve: "a legalja")
28 (30) Tampa Bay Bucs
29 (29) Arizona Cardinals
30 (31) St. Louis Rams
31 (28) Cleveland Browns
32 (32) Buffalo Bills - Speechless
(azok a szurkolók, akik látta a Buffaló onside kickjét.. )
Talán meglepődnek/megsértődnek majd néhányan, de az utolsó ötösfogat összetételén nem változtattam, annak ellenére, hogy ez az egység igencsak szolidnak nevezhető 2-3-as mutatóval zárt... persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Cardinals és a Bucs is ki-ki meccsen az erőrangsor 30. és 31. helyezettjét verte.
Komolyabb konzekvenciákat egyelőre nem mernék levonni egyik meccsből sem (többek közt ezért nem merem előrébb léptetni a majd 300 yardot dobó, Derek Anderson vezette Arizonát sem) - egy esetleges második győzelem/impresszív teljesítmény a mostani hétvégén már sokat lendíthet bármelyik csapaton.
A "lanterne rouge" díját ezúttal is a Bills viszi haza, a rendkívül taktikus önsafety után, a tragikus onside safety punt minden reményt szertefoszlatott.. és egy esetleges komolyabb Posluszny-sérülés is érzékenyen érintené a csapatot.
Írta:
Lang Péter (Igor)