Super Bowl XLVI beharangozó - I.
Elérkezett a Super Bowl előtti hét, így szerkesztőink jóvoltából bemutatjuk a két együttes csapategységeit. Az első részben a special teamek és a vezetőedzők kerülnek terítékre.
New England Patriots
A special teamre igaz, hogy általában nem ők nyerik meg a mérkőzéseket, viszont elveszíteni annál könnyebben képesek azt. A Pats az AFC döntőn pont ezt tapasztalhatta meg, mikor az utolsó másodpercekben Cundiff ellenük hibázott 32 yardos mezőnygólt, és a Hazafiak így masírozhattak be a fináléba. A csapat történetében korábban is voltak sorsdöntő special team események, elsősorban mezőnygólokra gondolok ezzel (Vinatieri két nagydöntőt is a Pats javára döntött el a múltban, a Rams és a Panthers ellenit). Most nem ő, hanem Stephen Gostkowski áll a csapat rendelkezésére rúgó poszton. A 27 éves játékos 2006 óta szolgálja a Patset, és érdekesség, hogy már a negyedik körben lefoglalta játékjogát a New England, holott a rúgókra általában nem szoktak draftpicket "elpazarolni". Gostkowskinak Martin Gramaticával kellett versenyeznie a rúgó posztért, és sikerrel vette a párharcot, Gramatica el lett küldve még az előszezon során, Gostkowskinak pedig lényegében azóta nincs riválisa a poszton. Biztos lábú rúgónak számít, igazán hősies mezőnygól egyelőre nem fűződik a nevéhez, bár az is igaz a rúgókkal kapcsolatban, hogy olyanok, mint a labdarúgókapusok. Magányos emberek, akik ha teszik a dolgukat, akkor az természetes, viszont ha akár egyszer is nagyot hibáznak, akkor mindenki utálja őket, és azonnal arról kezdenek el pletykálni az emberek, hogy talán ideje lecserélni a kickert. Gostkowskival kapcsolatban még nem hallottunk ilyeny hangokat, ez is arra utal, hogy jól végzi a dolgát.
Térjünk át a punterre, és most jöhet el az a pillanat, hogy megdobban minden magyar szíve. Meskó Zoltán révén ugyanis magyar játékos is képviselteti magát, egy kis csavarral persze. Meskó romániai magyar, folyékonyan beszél magyarul, sőt, már arra is volt példa, hogy twitter profilján magyarul írt vissza a neki üzenő hazai rajongóknak. A Meskó-család a Ceaucescu diktatúra miatt vándorolt ki Amerikába, ahol Ohióban telepedtek le. Meskó hamar megtalálta számításait az amerikai futballban, ebben közrejátszott labdarúgó múltja is. Középiskolában már az ország legjobb rúgó prospectjei között tartották számon, végül a Michigan ösztöndíját fogadta el (ide járt Tom Brady is). Meskó az egyetemen is a legjobb rúgók közé tartozott, gyakran placekickerként is számoltak vele, de elsősorban punterként alkotott maradandót, több iskolarekord is a nevéhez köthető. Nem meglepő tehát, hogy a drafton, hasonlóan Gostkowskihoz, kiválasztották, és nem draftolatlan szabadügynökként került a ligába, mint az újonc rúgók többsége. Tavaly egy 65 yardos punt volt a rekordja a Ravens ellen, viszont az eredményes Patriots támadójáték miatt csupán a 26. legfoglalkoztatottabb punter volt. Így is újoncrekordot állított fel az átlagos net yardok tekintetében. Idén is megbízhatóan teljesít, hozza, amit kell. A special teamben a mezőnygóloknál és extra pontoknál is feladat hárul rá, hiszen ő a holder is a csapatban, a csereholder (ez aztán a pozíció!) pedig Brian Hoyer, Brady cseréje.
A rúgók után jöjjenek a visszahordók, először a kick returnerek. Itt Matthew Slater, Julian Edelman, és esetleg Danny Woodhead jöhet szóba. Slater elsődlegesen WR, bár itt sok lehetőséget nem kap, visszahordóként számolnak vele Belichickkék. 4 éve áll a franhise alkalmazásában. Edelman is elkapó, bár idén meglepő módon feltűnt párszor a secondaryben is, cornerbackként a sérülések miatt. Annó ő az egyetemen irányítót játszott, szóval igazán sokoldalú játékos. Aki nem ismerné, az gyakorlatilag Wes Welker klónjaként képzelje el, egy alacsony, gyors irányváltásokra képes slot receiver, aki WR-ként kevesebb lehetőséget kap, így lehet beküldeni a visszahordások daráldájába. Edelman a már említett Welkerhez hasonlóan punt returner poszton is fel szokott tűnni. A két játékoshoz hasonló fizikális adottságokkal rendelkezik Woodhead is, ő inkább a kickoffoknál lehet használható, így volt ez a Ravens ellen is. Adós vagyok még a longsnapperrel, ő Danny Aiken, újonc a Virginiáról, statisztikai lapján öt darab tackle áll mindössze idén.
Jöjjenek a vezetőedzők. Bill Belichick gardírozza a Patset, védjegyének számító elnyűtt pulóverében. 1975 óta az NFL-ben edzősködik, 1991-ben lett először vezetőedző, a Clevelandnél. Négy év után köszönték meg neki a munkáját, utána 2000-ben lett újra head coach, a Patriotsnál. Azóta 3 bajnoki cím és egy Super Bowl részvétel a mérlege a közös együttműködésnek, nem számítva a mostani csatát. Belichickkel 139-53 a csapat mérlege az alapszakaszban, és 13-5 a rájátszásban. Belichicket sokan nem kedvelik a ligában, azonban eredményei elvitathatatlanok, valamint az is, hogy jó szeme van a játékosokhoz, a Patriotsnál sokszor volt példa arra, hogy elsőre megdöbbentő draft húzások később fényesen beigazolódjanak. Viszont meg kell említeni a Spygate botrányt is vele kapcsolatban. 2007 őszén a Jets elleni meccs után a Jets HC Eric Mangini jelezte, hogy a Patriots levideózza az ő defense playhívásaikat, kvázi "kémkednek". A liga végül 500.000 dollárra büntette Belichicket, 250.000 dollárra a Patset, és elvette a csapat 2008-as elsőkörös draft pickjét. Ez az ügy sem segítette elő a Patriots népszerűségét a semleges drukkerek szemében. Az a szezon végül a Giants ellen elbukott döntővel ért véget. Most itt a revans lehetősége. Belichick ráadásul beállítaná Chuck Noll, a Steelers legendás edzőjének rekordját, hiszen negyedik győzelmét érhetné el vezetőedzőként.
New York Giants
A beharangozást folytassuk az Óriásokkal, ott is a kickoffok, extra pontok, mezőnygólok felelősével, Lawrence Tynessal. Tynes már 33 éves, eredetileg a Chiefs adott neki szerződést, még 2001-ben. Åt nem draftolta senki, mint Gostkowskit, draftolatlan szabadügynökként került a ligába, mint a rúgók többsége. Érdekes adalék vele kapcsolatban a skót származása, hiszen ott született, sőt, a Scottish Claymores csapatában még az azóta megboldogult NFL Europeban is játszott, 2002-ben. Újoncként 10 meccsen jutott szóhoz a Chiefsben. Ezután a hűvös Kanadába került, az Ottawa Renegadeshez, ahol ő tartja az egy meccsen belőtt mezőnygólok rekordját, 6 jó rúgással. Jó szereplése újabb NFL esélyt jelentett, a Kansashez tért vissza. Ott 2004-ben a már akkor is öreg Morten Andersent váltotta. 2006-ban cserélték el a Giantshez. Å az első ember, aki NFL pontokat szerzett a Wembleyben, a Miami elleni első londoni meccsen. Abban a szezonban jött össze a bajnoki gyűrű is neki, a Patriots ellen, bár Tynessal kapcsolatban sokkal emlékezetesebb a Green Bay elleni NFC döntő. Ott két potenciális meccsnyerő mezőnygólt is elpuskázott, viszont a hosszabbításban kíméletlenül beverte a 47 yardos mezőnygólt, nagydöntőbe lőve ezzel csapatát. Könnyen lehet, hogy ott megköszönték volna szolgálatait, ha azt is kihagyja, és kiesik a Giants. A párhuzam adott. 2007-ben a Packersön át jutott Super Bowlba a New York, egy Tynes overtime mezőnygóllal. Idén? Packers legyőzése: pipa, hosszabbításban eldöntött NFC döntő (ezúttal a Frisco ellen): pipa. Vajon folytatódik a párhuzam?
Punter poszton Steve Weatherford fog pályára lépni Indianapolisban. Egy igazi vándormadárról beszélünk, aki kacskaringós úton kötött ki a Nagy Almában. Megjárta a Saints, Chiefs, Jaguars, és New York másik csapata, a Jets öltözőjét is. Weatherford középiskolában igazi elitatléta volt, kosarazott, atléta volt (középtávfutó), de futballozott is persze, ott kicker, punter, és safety is volt, van is neki highschoolból egy visszahordott interception TD-je. Egyetemre Illinoisba járt, majd a Saintshez került az NFL-ben. Innen a Chiefsen és a Jaguarson át jutott a Jetshez. Itt a 2009-es évben alkalma lett volna playoff szereplésre, azonban egy kiújult szívritmuszavar miatt nem volt lehetősége. A szezon után egy kisebb operációt végre is hajtottak rajta. A következő évben rekordot állított fel, az egy alapszakaszbeli legtöbb 20 yardon belüli punttal (42). Idén júliusban igazolt a Giantshez. Å a holder is a csapatban.
Lássuk a visszahordókat. Igazi nagy returner klasszist (mint például a chicagoi Devin Hester, vagy a Saintsből Darren Sproles) nem találunk az egységben. Will Blackmon az első név, ő a Packers drukkereknek lehet ismerős, korábban náluk játszott az eredetileg defensive back. Å mind a kickoffoknál, mind a puntoknál feltűnhet majd. Puntoknál az alternatívája Aaron Ross, a Texas egyeteméről érkezett cornerback, aki a védelemben is szerephez jut majd. Kickoffoknál Dj Ware és Jarrell Jernigan fogadhat majd labdákat. Ware a negyedik számú futó a csapatban, ötödik éve van a Giants alkalmazásában, Jernigan pedig a Troyról érkező újonc elkapó. A visszahordó sor talán a Patriotsnál nagyobb nevekből áll, de hát egy Super Bowlnál jobb alkalom nincsen arra, hogy egy játékos felhelyezze magát a térképre. Említsük meg itt is a longsnappert, ő Zak DeOssie. Alapvetően ő linebacker, ez kissé furcsa lehet, hiszen a longsnapper legtöbbször a támadófal tagjai közül kerül ki. DeOssie már az előző Giants győzelemnél is ott volt, és ezzel rekorder. Apja, Steve DeOssie ugyanis szintén bajnok, ugyancsak a Giantssel, és ezzel ők eddig az egyetlen olyan apa-fia Super Bowl győztes páros, akik ugyanazzal a csapattal értek a sportág Olümposzára.
Végezetül beszéljünk a Giants vezetőedzőjéről, Tom Coughlinról, illetve az összefonódásokról Belichickkel. 1988 és 1990 között a két edző a Giants alkalmazásában állt, Belichick volt a védők edzője, Coughlin pedig az elkapóké. A vezetőedző pedig a legendás Bill Parcells volt, akitől mindketten sokat tanulhattak. Jól ismeri tehát a két mester a másikat. Belichick bevállalósabb, sokszor a rizikós 4 c down helyzeteket is felvállalja, gyakrabban hív trükkös játékot. Coughlin konzervatívabb, sokan ezt hozzák fel hibájának. A mindig kritikus new yorki média sokszor nem kímélte őt, 2007-ben is szóbakerült a menesztése, természetesen ez elmaradt egy bajnoki cím után. Idén is hallhattunk ilyen hangokat az alapszakaszban, mikor lassabban haladt a Giants szekere, de aztán belelendült a fogat, és lám, megint ottvannak a döntőben. Ez bizonyára bebetonozza Coughlin állását is. Megjósolhatatlan, hogy a fináléban melyikükhöz fűződik majd egy meccset eldöntő vezetőedzői húzás. Mindketten keménykezűek, vasfegyelmet tartanak az öltözőben. Belichick a védelem, míg Coughlin inkább a támadók guruja, mégis Belichick a bevállalósabb, Coughlin konzervatív. Ahogy a legtöbb poszton, így itt sem lehet egyértelműen jósolni, bár a vezetőedzők terén hülyeség is lenne. Két igazi hadvezér, sok nagy csatát megélt tábornok néz farkaszemet majd Indianapolisban, hogy aztán kinek a katonái lesznek sikeresebbek a harctéren, az egyelőre a jövő zenéje.
Pap Dániel (konqueror)