Big 12 figyelő - 8.

A Missouri maradt a konferencia egyetlen veretlen csapata, Északon a Nebraskával vív az elsőségért. Délen Oklahoma-állambeli versenyfutás alakult ki, az élen a nevető harmadik Baylorral.

A hét mérkőzése: Missouri Tigers – Oklahoma Sooners 36-27

A Telepesek columbiai vendégjátékának tétje a veretlenség és a BCS-elsőség megőrzése volt. A mérkőzés az utolsó negyedig kiegyenlített volt, egyik csapat sem tudott elhúzni a másiktól. Végül két kulcsmomentum döntött: az egyik, hogy a Mizzou-védelem három labdaszerzéséből kettő pontokat eredményezett. Egy 58 yardos INT-visszafutásból (Aldon Smith) futott TD-t majd egy mezőnygólt (Zavier Gooden pickje után) is összehoztak, ami a negyedik negyedben a Tigers offense dominanciáját is felerősítette. És itt jött a második kulcsmomentum: hiába zárt Landry Jones vendég QB jó összmutatókkal (32/50, 303 yard, 3 TD, 2 INT), a végére Blain Gabbert, a hazaiak vezére (30/42, 308 yard, 1 TD) lejátszotta a pályáról. Míg az utolsó negyedben Gabbert kilenc passzából 8 eredményes volt, 9.1-es yardátlagot és TD-produkált, addig Jones oldalán ugyanez hét passzból ugyanannyi homály, 0 yard és 1 labdaeladás.

Gahn McGaffie 86 yardos kickoff return touchdownja adta meg az alaphangot a mérkőzéshez, melyet Kenny Stills 27 yardos elkapással egyenlített ki. A második negyed Aldon Smith gyönyörű pickje után De’Vion Moore egyyardos futott hatpontosával indult, amit DeMarco Murray Sooners RB egalizált. Grant Ressel utolsó másodperces field goaljával a Mizzou mehetett előnnyel a nagyszünetben az öltözőbe (17-14).

A harmadik negyedet egy újabb Ressel FG és James Hanna 3 yardos elkapása tette színesebbé, a 21-20-as Oklahoma előny komoly izgalmakat tartogatott az utolsó játékrészre. Jerrell Jackson Mizzou WR, aki ezen a meccsen oklahomai kollégáját, Ryan Broylest is lejátszotta a pályáról (139 yard, 1 TD  vs. 110 yard hatpontos nélkül), 36 yardos elkapásával és pontszerzésével adta meg az alaphangot. A harmadik Ressel FG és James Franklin TD-futása után ráadásul Bob Stoops Olahoma-vezetőedző óriásit hibázott. Mossis Madu Sooners kickoff returner először ugyan kiejtette a labdát a kezéből, de gyorsan felkapta és 77 yardig cipelte végig, amit Trey Millard koronázott meg TD-nal. Stoops nem érezte meg a momentumot és kétpontos játékot hívott, amit a vendégek elhibáztak. A kilencpontos hátrányból már nem tudott felállni az Oklahoma és a végső sípszó elhangzása után joggal árasztották el a játékteret a Mizzou boldogságtól őrjöngő hívei. Az e heti Nebraska-Missouri csúcstámadás dönt az Északi Divízió koronájáról, kötelező néznivaló.

A hét mérkőzése 2: Oklahoma State Cowboys – Nebraska Cornhuskers 41-51

Pontzuhatagot hozó stillwateri ütközetben vesztették el veretlenségüket a Kovbojok úgy, hogy csak a félidőig voltak pariban a Kukoricázókkal. Alex Henery fake puntja megadta az alaphangot, a félidei 31-27-es Braska-előny a harmadik negyedben pedig gyorsan 41-27-re nőtt és innentől a Brandon Weeden-dirigálta hazai támadóegység csak a felzárkózásra volt képes. A Nebraska offense-ből a kulcsemberek kiemelkedően játszottak: Taylor Martinez QB újabb varázslata karriercsúcsot jelentő 323 passzolt yardban, 5 TD-ban és további112 futott yardban fejeződött ki. Niles Paul WR 9 labdából 131 yardot kapott el, 100 yardos kickoff return TD-ja pedig a forduló egyik legszebb megmozdulása volt. A támadásorientált meccs mellett említést érdemel a védők teljesítménye: Lavonte David (Huskers) 8 tackle-el, míg Orie Lemon (Pokes) hét tackle-el és egy TFL-al csillogott. Gyönyörű jelenet volt Justin Blackmon flea flicker utáni 80 yardos elkapása és TD-ja, de ez csak szépségtapasz volt a meccsen. Blackmon a vereség után alkoholba fojtotta bánatát, ami egymeccses eltiltást eredményezett. Eric Martin Nebraska LB pedig ezért a helmet-to-helmet ütközésért  nem játszhat a Mizzou elleni rangadón.

A hét mérkőzése 3: Baylor Bears – Kansas State Wildcats 47-42

A hazaiak Big 12-tagságuk során először elérték 6. győzelmüket, azaz bowlképesek lettek, felkerültek a BCS- és az AP-rangsorra és Robert Griffin III QB személyében a Déli Divízió legjobb dual-threat irányítóját tisztelhetjük. A végeredmény becsapós, a második negyedben 21-21-nél volt utoljára szoros az állás. Griffin mellé felnőtt a feladathoz Jay Finley RB, aki iskolacsúcsot jelentő 250 yardot (2 TD) futott. A Josh Gordon – Kendall Wright elkapótandem együtt 254 yardot és 4 TD-t szorgoskodott össze, végül a Bears offense 683 yardnál állt meg, ami egészen elképesztő teljesítmény, még ha a Wildcats defense nem is tartozik liga legacélosabbjai közé. Daniel Thomas, a K-State sztárfutója hozta magát, 113 yardja és 2 TD-ja mellé egy 67 yardos trükkös passzt is kiosztott Aubrey Quarlesnak. A Baylor esélyesként utazik Austinba a Longhorns vendégeként, ha ezt a variábilis támadójátékot sikerült megismételniük, a Muschamp D-nek fel kell kötnie a narancsszínű nadrágszíjat. A Kansas State hiába játszott ponterősen, elmondhatjuk, hogy a Bearsnek a kutyák után a Vadmacskákat is sikerült kiűzniük a stadionból.

A hét bukása: Texas Longhorns – Iowa State Cyclones 21-28

A Ciklonok történetük során először nyertek a Hosszúszarvúak ellen. A védelem az Oklahoma- és a Utah-vereség óta óriásit javult, 440 yardon tartotta a Texas támadógépezetét, melynek egyetlen pozitívuma Garrett Gilbert irányító utolsó negyedbeli játéka és 2 TD-ja volt. Ez persze kevés volt az üdvösséghez, hiszen ekkor már 28-6-os hátrányban játszott a Horns. Austen Arnaud Iowa State QB kiosztott két touchdown passzt, a meccs legjobbja, Alexander Robinson RB (24 kísérlet/120yard) pedig futott még mellé kettőt. A meccs végén Pual Rhoads Ciklon vezetőedző és játékosai hatalmas ünneplésbe kezdtek, megismételve a tavalyi Nebraska elleni meglepetésgyőzelem felejthetetlen képsorait.

Colorado Buffaloes – Texas Tech Red Raiders 24-27

Hiába játszotta Dan Hawkins hazaifőedző fia, Cody pályafutása legjobb meccsét irányítóként (22/43, 2745 yard, 2 TD) 24-14-es Bölény-vezetés után tudtak fordítani a Vörös Lovagok egy Potts-Leong összajátékkal és két kulcsfontosságú Matt Williams mezőnygóllal. Alex Torres Texas Tech WR kiválóan játszott, 6 elkapásból 133 yardot és TD-produkált, ehhez hozzájárult, hogy a Buffs defense két oszlopa, legjobb pass rushere Josh Hartigan és egyik linebackere, Jon Major is idő előtt hagyta el a pályát sérülés miatt.

Kansas Jayhawks – Texas A&M Aggies 10-45

A szárnyaszegett Kéksólymok ellen az Őstermelők mind támadásban, mind védekezésben parádéztak. Az Aggies kezdő irányítója, Jerrod Johnson 139 yardot passzolt és 28-at futott, mellyel 8888 yardra növelte a karrierszámát. Ezzel megdöntötte Reggie McNeal 2002-2005 között gyűjtögetett 8876 yardos iskolarekordját. A helyére beállt Ryan Tannehill, aki elkapóként kezdte pályafutását, kiválóan játszott, 155 yardos és 3 TD-s teljesítménye lehetséges kezdővé tette az e heti Texas Tech elleni meccsre. A támadók közül kiemelendő Jeff Fuller WR, aki 121 yarddal és 2 TD-nal ment zuhanyozni. Az A&M  védekező koordinátora, Tom DeRuyter visszatért a partvonalra és ez egyből megjátszott a védelem playhívásain és játékán. A meccsről élvezhető összefoglalót nem találtam, de az egész mérkőzést itt meg lehet tekinteni.

A hét támadói: Blaine Gabbert QB (Missouri) és Taylor Martinez QB (Nebraska)

A hét védője: Jacob Lattimer DE (Iowa State), aki 7 tackle-el (2 sack), forced fumble-al és 4 siettetéssel keserítette meg a Texas támadófalának és irányítójának életét.

A konferencia állása (zárójelben a konf- és az összmutató)

Texas A&M (1-2, 4-3)

Heti beharangozó: a Nebraska-Mizzou (magyar idő szerint szombaton este fél tízkor) kötelező, a meccs győztese szinte biztosan ott lesz a konferencia dallasi döntőjében. Szombaton délután hatkor a Kansas State-Oklahoma State-en is nagy csatára van kilátás, a tét a megkapaszkodás az élmezőnyben. Éjjeli baglyoknak pikáns csemege a vasárnap hajnali háromkor induló Texas-Baylor meccs, ahol a Horns szinte az esélytelenek nyugalmával nézhet szembe Robert Griffin III támadógépezetével. Griffint külön hajtani fogja, hogy a Texas az ősidőkben csak atlétikai ösztöndíjat ajánlott fel a számára, nem tartották az egyetem színvonalához mérhető irányítónak.