Big Ten figyelő 8.

Az Iowa-Wisconsin szuperrangadó előtt emlékeztető, hogy mi történt a konferencia csapataival idén, illetve az előző fordulóban.

Visszatekintés a legutóbbi forduló eseményeire

Csak a Spartans tudta megőrizni a veretlenségét, amint rossz játékkal ugyan, de a második félidőben 48 yardos TD-t érő Kirk Cousins, B.J. Cunningham passzjátéknak köszönhetően el tudtak lépni az Illinois-tól, és biztosították győzelmüket. A Purdue folytatta azt a játékot, amit a Northwestern ellen is bemutatott: QB Rob Henry 4 touchdownjával (3 futott, 1 passzolt) nyert a Minnesota ellen, és intézte el Tim Brewster kirúgását. A michigani védelemnek nem volt válasza QB Ricky Stanzi (248 passzolt yard 3 TD) és RB Adam Robinson (31-143 2 TD) jó játékára, ráadásul Denard Robinson is megsérült (kar), és a helyét Tate Forcier-nak kellett átvenni, de ő sem tudott hibátlan játékkal meccset nyerni jó védelem ellen. Közben az Indiana most tudta le a negyedik konferencián kívüli meccsét, és jó ellenfélválasztásnak köszönhetően sikerült söprést bemutatniuk, amivel megszerezték a negyedik győzelmüket.

A hét rangadója: Wisconsin 31 Ohio State 18

Az újdonsült #1 csapat számára nem is kezdődhetett volna rosszabbul a mérkőzés. Az ellenfeleknek pont ilyen rémálomszerű kezdésre épített Camp Randall stadionban a Badgers 21 megválaszolatlan ponttal kezdte a találkozót (kicsivel több mint egy negyed alatt). Köszönhetően egy azonnali kickoff return TD-nek David Gilreath-től, valamint a Buckeyes védelem számára megoldhatatlan feladatot állító futójátékuknak (John Clay 21-104, 2 TD; James White 17-75, TD). A másik oldalon viszont egy negyed kivételével semmi sem működött. Terrelle Pryor csak véletlenül talált embert a passzaival, RS freshman DT Jordan Kohout vezetésével a Badgers védelem levadászta a futójátékot. A harmadik negyedbeli Buckeyes feltámadás is az ő átmeneti kiesésének köszönhető részben, amikor lábsérülése miatt nem lehetett ott a pályán. Az OSU sem úszta meg kulcsember sérülése nélkül: sztár LB Ross Homan volt kénytelen tétlenül szemlélni Clay és White ámokfutását. A találkozó két nagyszerű párharcot tartogatott a nézőknek: LT Gabe Carimi és LG John Moffitt vette fel a harcot a neves DL Cameron Heywarddal, többnyire sikeres kettőzéssel, illetve WR Nick Toon járt végig szinte kivétel nélkül az este folyamán CB Chimdi Chekwa eszén.

A konferencia állása a 7. játékhét után

#8 Michigan St. Spartans 7-0 (3-0) 100%

„A győzelem önbizalmat adhat, de nem szabad hogy teherré váljon, és a válladra telepedjen.” Paulo Coelho

Vajon kódolva volt a siker abban a pillanatban, hogy sztár LB Greg Jones eldöntötte nem jelentkezik a 2010-es draftra, hanem visszatér az egyetemre, mert nyerni akar? A feltételek mindenképpen adottak voltak. Kezdve a szerencsés sorsolással, és a helyben lévő játékos-anyaggal. Meddig sikerül nekik két lábbal a földön maradni, és csak a következő találkozóra gondolni, ahelyett hogy Rose Bowl, Rose Bowl, Rose Bowl…

#13 Iowa Hawkeyes 5-1 (2-0) 100%

„Ha megtesz az ember minden tőle telhetőt, akkor nincs félnivalója a pokoltól sem.” Takami Kósun

Komolyabb visszhang nélkül maradt eddig teljesítményük, azonban az elkövetkező két fordulóban ezt lehet pótolni. A Spartans és a Badgers ellen sokat tehetnek azért, hogy megszerezzék az áhított bajnoki címet, amitől tavaly is csak egy kellemetlen Ricky Stanzi sérülés fosztotta meg őket. A senior irányító az ország harmadik legjobb passer ratingjével rendelkezik, 13 TD, 2 INT és 10.2 yard/kísérlet átlag a passzjátékban. Ehhez csatlakozik az ország egyik legjobb védőfala, amelynek segítségével eddig négy ellenfelüket tartották hét vagy annál kevesebb ponton. Kiegyensúlyozott támadójáték, remek irányítóval, pusztító védelem, megbízható special teams, elsőrangú edző stáb. Az ellen számára a legrosszabb kombináció.

Purdue Boilermakers 4-2 (2-0) 100%

„A legfontosabb, amit a győzelemből megtanulhatunk, hogy képesek vagyunk rá.” Dave Weinbaum

A konferencia sikertörténete az elmúlt két fordulóban a Rob Henry vezette Purdue támadósor játéka. Pacsi Danny Hope vezetőedzőnek, amiért képes volt átformálni a támadójátékot, hogy az passzoljon at RS freshman irányító igényeihez, kvalitásához a kulcsembereken végigsöprő sérüléshullám ellenére. Ráadásul Ryan Kerrigan személyében remek jelöltjük van az év védője kitüntető címre is a Big Tenben.

#10 Wisconsin Badgers 6-1 (2-1) 66%

„Tisztes munka elnyeri illő jutalmát.” Thomas Mann

A football egyszerű játék. Paul Chryst madisoni munkálkodását elnézve mindenképpen. Nem érdekel, hogy mit próbál meg az ember ellenük, ők keresztül fognak futni rajtuk. Amikor végre magukhoz térnek, akkor átgázolnak még egyszer. Azonban tudnak nyerni idegenben top csapat ellen, a félelmetes Camp Randall Stadium falain kívül is?

#11 Ohio St. Buckeyes 6-1 (2-1) 66%

„Ahol egyszer sas voltál, oda ne menj vissza verébnek.” Gaius Petronius

Sokakat megtévesztett az első hetekben mutatott határozott játék, amikor minden meccsen úgy hajtott a csapat, és szórta a pontokat a szerény képességű ellenfelekkel szemben, mintha csak a háromjegyű termés lenne az elfogadható. Ennek életre hívásában Terrelle Pryor egyre többet passzolt, és az volt az általános vélemény, hogy Jim Tressel végre lecserélte konzervatív mellényét. Az első két idegenbeli konferencia meccsen aztán kiderült, hogy homokra épült az a vár, ami rangsorokban is az első helyre repítette őket. Látva az élmezőny csapatok közötti kicsi különbséget, és a már most jelentkező körbeveréseket, még lesz alkalom javítani, de ehhez csak a futójáték nem lesz elegendő. Messze vannak jelenleg játékban a címvédéstől.

Northwestern Wildcats 5-1 (1-1) 50%

„Minél inkább hiszünk abban, hogy csak rajtunk múlik a siker, annál könnyebben elérhetjük.” Giacinto Facchetti

Tyrell Sutton távozása óta (lassan két éve) nem volt 100 yardos futója a csapatnak. Na, nem mintha nem próbálkoznának. Talán túlságosan is. Meccsenként a legtöbbször ők futottak a főcsoport csapatai közül, és tették mindezt a leggyengébb futásonkénti átlaggal. Ráadásul az ország legpontosabb passzjátékával rendelkeznek, és Dan Persa 9 yardot szerez kísérletenként. Ez a túlzott ragaszkodás a nem működő futójátékhoz a Purdue ellen már vereséggel bosszulta meg magát. Ráadásul olyan poszton ütközött Pat Fitzgerald váratlan akadályba, amelyikre év elején senki sem számított: Stefan Demos rúgó csak a Michigan kicker párosát előzi meg hatékonyságban (FG: 8/13), bónusznak 4 extra pontot is rontott már. A konf másik 10 csapata együtt csak három PAT-ot hagyott ki idén. Amennyiben ez a két tendencia nem fordul meg (futójáték elhagyása, Demos feltámadása) nehezen képzelhető, hogy ismét olyan káprázatos utolsó hónapot tud produkálni a Wildcats, mint tavaly.

Michigan Wolverines 5-2 (1-2) 33%

„Éppen nem nagy dolog elkezdeni a jót. Azt be is végezni, egyedül ez teszi az embert tökéletessé.” Szent Ágoston

Megismertették az országot a Denard Robinson show-val, mégsem dúl az optimizmus, és a jó kedv a csapat körül. Nincs jelző, ami leírhatná mennyire borzalmas a védelmük. Rich Rodriguez vezetőedző a minap mégis tett egy próbát… „Vince Lombardi sem tudná ráncba szedni ezt az alakulatot.” Eltekintve attól az apróságtól, hogy Lombardi világ életében támadó edző volt, a hasonlat súlyából érezhető a kilátástalanság. Mindez annak ellenére, hogy front sevennel papíron semmilyen probléma sincsen, sőt, játékban is a 335-ös sémát tanulva vannak pillanataik, de legalábbis tehetséges játékosaik. A secondary már más tészta, az még papíron is elveszett lelkek gyűjtőhelye. A rúgók játéka annyira reménytelen, ha FG helyett minden negyedik down során a támadók maradnának a pályán, akkor sem tudnának nagyobb kárt okozni. Ezek fényében nem lehet mást tenni, mint kalapot emelni az eddigi öt győzelem előtt, és a szurkolóknak megint lesz egy éve reménykedni, hogy jövőre lesz védelem is a támadójáték mellé. Azért egy bowl részvétel is jó jönne, nem? Egyetlen győzelemre vannak tőle. Öt lehetőségük lesz rá, hogy megszerezzék.

Illinois Fighting Illini 3-3 (1-2) 33%

„Tedd, amit tudsz, azzal, amid van, ott, ahol vagy!” Theodore Roosevelt

Szinte teljesen megegyező három második félidei összeomlás a három vereségük alkalmával, szoros, kevés pontos első két negyed után. Szégyenkezésre azonban nincs semmi ok. Az ellenfelek mérlege alapján az egész első osztály második legnehezebb sorsolásán van túl ötven százalékos mérleggel a csapat. A védelem – elsősorban a front seven – kimagaslóan játszik, a secondaryben sikerül pótolni Terry Hawthorne, aki egyre jobban terhelhető, és lassan újra meghatározó játékosa, legjobb CB-je lehet a csapatnak. A támadójátékban semmi meglepetés, továbbra is futásközpontú, és ameddig Nathan Scheelhaase irányító képes vigyázni a labdára bárkivel fel tudják venni a versenyt a Big Tenben.

Indiana Hoosiers 4-2 (0-2) 0%

„Ha erőd kevés, akkor félúton kidőlsz, de ne feküdj le már az út elején.” Konfuciusz

Bizton állítható, hogy Darius Willis az egész konferencia egyik legveszélyesebb futója, már eme címet is nehéz itt kiérdemelni, sőt még az élmezőnybe kerülni sem egyszerű. Azonban freshman évéhez hasonlóan ismét megsérült. Elvesztése érzékenyen érinti a csapat támadójátékát, amelyik – hiába Ben Chappell és elkapóinak parádés légi csapásai – magát legalább részben komolyan vevő védelem ellen nem tudhat meccset nyerni. Főleg úgy, hogy a védelemtől sem számíthat segítségre. Hiába a mély, és jó erőkből álló DT gárda, pass rush és secondary nélkül képtelenek bármilyen pozitív hatással lenni a találkozókra.

Penn St. Nittany Lions 3-3 (0-2) 0%

„A sikertelenség mindig fokozza törekvéseink erejét.” Honoré de Balzac

Az örök optimista szemlélődő még az Alabama Crimson Tide félelmetes otthonában is láthatott biztató jeleket, azonban év eleji és közbeni sérülések kezdik megtenni negatív hatásukat. Ehhez társul valódi freshman irányító, Rob Bolden, akit nem tud kisegíteni egy régi önmagát év eleje óta keresgélő futójáték. Minden területen a tapasztalatszerzés lehet csak a cél a hátralévő meccseken, és felszabadult játékkal sikerülhet kozmetikázni a konferencia mérlegen.

Minnesota Golden Gophers 1-6 (0-3)

„Az igazi aggodalmam nem az, hogy sikertelen-e az ember, hanem az, vajon mit kezd a kudarcával.” Abraham Lincoln

A várható vezéráldozat bekövetkezett hat sorozatban elszenvedett vereséget követően, ahogy arról a rövid hírekben is olvasni lehetett: Tim Brewster vezetőedzőt elzavarták. Kérdés, hogy a fojtott mattot sikerül-e Jeff Hortonnak elkerülni a csapattal. Adam Weber bizonyára nem ilyen senior évről álmodott. Hiába a támadókban olykor megcsillanó potenciál, de ezt a játékot védelem nélkül nem lehet játszani. Brewster pozíciós edzőből, és kiváló toborzóból nem tudta kinőni magát első vezetőedzői állása során. A legnagyobb kérdés a csapat kapcsán, hogy ki lesz a végleges utód? Az garantálható, hogy legalább egyetemi HC tapasztalat alapfeltétel lesz a pályázóknak.