Díjak és vélemények félidőben

8 hét eltelt az idei szezonból, így félidőben néhány szerkesztőnk megírta véleményét a legnagyobb meglepetésekről, csalódásokról, és tippeket tettünk a lehetséges év végi díjazottakra is.

Pap Dániel (konqueror):

 

Legnagyobb meglepetést okozó csapat: Kansas City Chiefs.

Senki sem várta tőlük, hogy ők lesznek a legtovább veretlen csapat, ráadásul annak elvesztése után sem muzsikálnak rosszul. Jól draftoltak, és ez kamatozik most. A kötelező győzelmeket hozzák, ez, és a csoporton belüli körbeverések miatt eséllyel pályázhatnak a playoffra, melyben a San Diegot érzem legnagyobb riválisuknak.

 

Legnagyobb csalódást okozó csapat: Minnesota Vikings.

Szezon előtt őket vártam az NFC Északi csoport legerősebb alakulatának, azonban eddig mindössze két győzelem sikeredett nekik. Várható volt, hogy Favre nem lesz olyan jó, mint tavaly, de az idei produktumánál azért jobbra számítottam, és ez nagyban meghatározza a Vikingek szereplését. Azzal pedig, hogy Favre megsérült, még rosszabb helyzetbe került a Minnesota, főleg annak fényében, hogy a Bears a vártnál jobban áll féltávnál.

 

Egyéni díjazottak:

 

MVP: Ahmad Bradshaw. Megosztják a labdacipeléseket Jacobssal, de ennek ellenére ő futotta a legtöbb yardot a ligában, és a Giants támadósorának meghatározó alakja.

OPOY: Philip Rivers. Olyan irányítóknál van több passzolt yardja, mint Brees vagy Rodgers, ő a jól szuperáló Chargers offense vezére, nem rajta múlik, hogy a védelem, és főleg a special team csapnivaló teljesítménye miatt ilyen gyenge mérleggel állnak.

DPOY: Osi Umenyiora. Itt az egész Giants védőfalat ki kell emeli, borzalmasan jó a pass rush, halmozzák a sackeket, és szinte kivégzik az irányítókat (Cutler, Romo). 8 sackkel kiemelkedik Osi ebből az egységből.

OROY: Mike Williams. Igazi felfedezett a Tampa elkapója, nagyon produktív, viszont már 3 fumbleje is volt, ezen még javítania kell feltétlenül.

DROY: Ndamukong Suh. Már az első mérkőzésektől kezdve fokozott figyelmet kap a tavalyi 1/2 választott, de ez sem hátráltatja, már 4,5 sackje van, sőt interceptiont is szerzett, máris meghatározó arc a Lions védelemben.

Comeback player: Brian Urlacher. Tavaly az első mérkőzésen IR-re került, idén újult erővel tért vissza, olyan Bears defense vezetője, akik 2006 után ismét sokszor a meccseket nyerik meg a csapatnak, vagy legalábbis meccsben tartják a támadófal miatt halovány offenset.

Coach: Todd Haley. A harmatos Chiefsből playoff reményeket dédelgető csapatot kreált féltávra, ráadásul a jó draft miatt sok a tehetséges fiatal is, szóval a jövő is reménykeltő lehet.

 

 

Somoskövi Gergely (somoskovig):

 

 

Legnagyobb meglepetést okozó csapat: Tennessee Titans

A tavalyi szezon hullámvasútja után, a védelem több meghatározó arcának távozásával kevesen várták, hogy az egyik legjobb defense jön össze idénre Nashville-ben. Ráadásul az offense is megszűnt egyszemélyes CJ-show lenni, így a Titans az élcsapatok közé emelkedett az AFC-ben.

 

 

Legnagyobb csalódást okozó csapat: San Francisco 49ers

Az offense keretben 8 egykori első körös választás akad (Smith, Carr, Crabtree, Davis, Ginn Jr., Staley, Davis, Iupati), ennek ellenére a 49ers offense idei legemlékezetesebb pillanata Jimmy Raye kirúgása volt. Ráadásul idén a védelem sem annyira domináns, így a harmatgyenge NFC West tuti megnyerése helyett 2-6-os mérleg és a top 5 draftpick lehetősége, amit fel tud mutatni.

 

 

Egyéni díjazottak:

 

MVP: Phillip Rivers: Hiába a mostani gyenge mérleg, a harmatos csoport miatt a Chargers még simán be fog jutni a PO-ba, Rivers vezetésével, aki az eddigi tempót folytatva 5300 passzolt yarddal és 30 TD-vel zárná a szezont.

OPOY: Roddy White: 7 meccsből 4 alkalommal 100 yard felett, a legrosszabb meccsen is 5 elkapás, 69 yard és egy TD. Levédekezhetetlen jelenleg, a 82 felé dobott labda 66%-át elkapta, és mindössze 1 drop fűződik a nevéhez.

DPOY: Lawrence Timmons: Egyértelmű vezére a liga egyik legjobb védelmének, mind futás, mind passz ellen, és a nagy játékok sem hiányoznak tőle (eddig 3 sack, 1 pick, 1 FF)

OROY: Sam Bradford: Újonc irányítóval sosem túl jó ómen nekivágni a szezonnak, főleg akkor, ha még normális elkapó sem nagyon akad. Bradford ennek ellenére nem okoz csalódást, 3000 yard és 20 TD újoncként impresszív lehet a szezon végére, a csapat pedig a szezon felénél 50%-os mérleggel áll.

DROY: Sean Weatherspoon: Az atlantai védelmi puzzle újabb jól sikerült darabja, bár most sérülés miatt 1-2 meccset kihagyott, de újoncként is domináns eddig.

Comeback player: E.J. Henderson: Duplán is, hiszen a 2008-as és a 2009-es szezonja is sérülés miatt ért véget idő előtt. A borzalmas combcsonttörés után úgy tért vissza, mintha mi sem történt volna.

Coach: Pete Carroll: Az egyik legígéretesebb draftot sok, kapkodásnak tűnő lépés is követte a szezon előtt, de kezd összeállni a Seahawks, és bár akad néhány rövidzárlat is, de köszönhetően a gyenge csoportnak is akár már Carroll első évében PO-ba juthat.

 

 

Gergelics József (Soldados):

 

 

Legnagyobb meglepetést okozó csapat: Tampa Bay Buccaneers

Persze a Chiefs sokak számára még nagyobb meglepetés, hogy csoportja élén áll, de ne feledjük, az AFC messze leggyengébb négyesében. Éppen emiatt esett a választásom a Tampa Bay Buccaneers együttesére, amely viszont az NFC talán legjobb kvartettjében van versenyben az első helyért a Falcons-szal és a címvédő Saints-szel. Ez a szememben nagyobb tett, mint egy gyenge divízió esetleges megnyerése.

 

 

Legnagyobb csalódást okozó csapat: San Diego Chargers

A Chargers évről évre az egyik legnagyobb esélyesnek van kikiáltva és évről évre csalódást okoz, soha nem sikerül beváltania a hozzá fűzött reményeket. A yardokat tekintve hiába számít legjobbnak a támadósora és a védelme is, olyan gyermeteg hibákat vét minden egysége, hogy csapatként rendre elbukik, holott a keret minősége alapján a liga első helyéért kellene versenyeznie, nem pedig a pozitív mérlegért.

 

 

Egyéni díjazottak:

 

MVP: Peyton Manning QB, Colts - Indianapolis Manning. Ezzel el is mondtam mindent. A Colts nélküle még középcsapat sem biztos hogy lenne.

OPOY: Kyle Orton QB, Broncos - Ortont mindig mindenki középszerű irányítónak tartotta, de megfelelő rendszerbe kerülve bebizonyította, hogy kiváló képességekkel rendelkezik. A második legtöbb yardot passzolta Philip Rivers után, de ő kevesebbszer adja el a labdát és meglátásom szerint többet jelent a csapatának.

DPOY: Lawrence Timmons ILB, Steelers - A liga legjobb védelmének motorja. A futás ellen tökéletes Steelers tackle-gyárja, aki coverben is megállja a helyét, mert nemcsak erős, gyors is.

OROY: Sam Bradford QB, Rams - A Rams évek óta az 1/1-ért harcol, s úgy tűnik a franchise QB behúzásával erről a szintről sikerült elmozdulni, ez Bradfordot dicséri.

DROY: Ndamukong Suh DT, Lions - Azonnal a Lions-védelem meghatározó alakja lett, pedig ez védőfalembernél rendkívül ritka jelenség újoncként. De nemcsak meghatározó, még produktív is, ami még ritkább. Jim Schwartz vezetőedző személyében tökéletes kezek alá került.

Comeback player: Brandon Lloyd WR, Broncos - Mindig is híres volt a bravúros elkapásairól, mégsem sikerült igazán soha berobbannia az élvonalba, vagy hosszabb ideig megragadnia egy csapatban és a kezdőben. Denverben most minden adott ehhez, tökéletes összhangban dolgozik Kyle Orton irányítóval, amely mindkettőjük számára gyümölcsöző kapcsolat.

Coach: Mike Tomlin, Steelers - Vajon melyik csapat élné túl, hogy elitnek számító kezdő irányítójára 4 hétig nem számíthat? És melyik tudna ezen 4 meccs alatt pozitív mérleggel zárni, amikor a Falcons (5-2), a Titans (5-2), a Buccaneers (4-2) és a Ravens (5-2) az ellenfél? Ez hatalmas dicsérete a Steelers edzői stábjának és legfőképpen persze a vezetőedzőnek, Mike Tomlinnak.

 

Borsik Tamás (Tomeee):

 

Legnagyobb meglepetést okozó csapat: Kansas City Chiefs

Scott Pioli tavaly nyári érkeztével szinte mindent félredobtak amit addig felépített a csapat, emiatt rengeteg kritika is érte a vezérkart. Azóta eltelt majdnem másfél év, és a szurkolók elcsöndesedtek, hiszen a csapat meglepetésszerűen remekel az alapszakaszban.

 

Legnagyobb csalódást okozó csapat: Dallas Cowboys

Megszokhattuk hogy minden évben hatalmas az elvárás a Cowboys felé, de amit idén mutat a csapat, az minden korábbi csalódást felülmúl. Romo sérülése miatt jelenleg egy top5-ös draftcetli néz ki Jerry Joneséknak, illetve abban is biztosak lehetünk hogy év végén fejek fognak repülni.

 

Egyéni díjazottak:

 

MVP: Peyton Manning - Manning csak azt csinálja, amit szokott: meccseket nyer a Coltsnak. A lassú kezdés után ismét a csoport élén van a csapat, PM pedig Collie és Clark kiesésével is meg tud birkózni.

OPOY: Roddy White - Már most közelít az 1000 yard felé White, ha pedig nem szól közbe sérülés, profi karrierje során először a 100 elkapás is meglehet az alapszakasz végére. Domináns elkapó, aki nem hibázik.

DPOY: LaRon Landry - Ugyan a Redskins védelme tavalyhoz képest erősen visszaesett egyes statisztikai mutatókban, a turnovereket viszont megszámlálhatatlanul kényszerítik ki, amiben a legkomolyabb szerepe a secondary vezérének, Landry-nek van.

OROY: Dez Bryant - A szezon egyetlen pozitívuma a Cowboys szurkolóknak Bryant gyors és tökéletes beilleszkedése lehet. Returnerként és elkapóként is életveszélyes, meghatározó játékosa lehet a ligának akár már a következő évtől is.

DROY: Nate Allen - Első 2 tétmeccsén egyaránt szerzett interceptiont a legújabb Dawkins-utódnak kikiáltott safety, és eddigi egyetlen, Tennessee elleni gyenge meccsétől eltekintve megbízható pont az Eagles hibákra hajlamos hátsó alakzatában.

Comeback player: Brandon Lloyd - Az utóbbi években senki nem vette komolyan Brandon Lloydot, ezért az sem kapott komolyabb visszhangot, amikor Denverbe került még tavaly nyáron. Kyle Ortonnal aztán idén  megtalálta az összhangot, és már most elmondhatjuk, hogy karrierje legjobb évét futja.

Coach: Mike Tomlin - Szezon elején nem sokat vártak a Steelerstől Roethlisberger eltiltása miatt, de a csapat nemhogy átvészelte, majdnem tökéletes mérleggel zárta az első 4 fordulót.

 

 

Tálosi Tibor (haromt):

 

Legnagyobb meglepetést okozó csapat: Kansas City Chiefs

Nagyon bejöttek az igazolásaik és a draftjuk amire nem számítottam (Thomas Jones, McCluster, Moeaki). Ráadásul a no name játékosaik is emberfelettit játszanak, mint Jovan Belcher. Ráadásul a Romeo Crennel-Charlie Weis páros ismét bizonyítja, hogy a koordinátornak az igaziak, nem pedig HC-nek.

 

Legnagyobb csalódást okozó csapat: Dallas Cowboys

A liga egyik legerősebb kerete, ehhez képest semmi eredmény. Már tavaly is látszott, hogy a Wade Phillips-Garrett tengely csak rosszat tehet ennyi tehetséggel. Itt az idő, hogy lépjen Jerry Jones. Még a végén nem bajnoki címet, hanem top5-ös draft jogot ünnepelhetnek a méregdrága stadionban.

 

Egyéni díjazottak:

 

MVP: Peyton Manning - Bárki bármit csinál úgyis ő nyeri. És még el sem kezdett igazán játszani.

OPOY: Arian Foster - A zone blocking csodája újra repít egy csapatot. Persze Foster szerepe is elvitathatatlan.

DPOY: Osi Umenyiora - 7 meccs 8 sack. Megállíthatatlan, minden QB réme- Szó szerint. Sokat profitálnak belőle az NFL játékosok orvosai.

OROY: Sam Bradford - Igazából nem csinál semmi extrát, csak ami egy 1/1-es QB-tól elvárható lenne.

DROY: Earl Thomas - Nyomul az interpection versenyben. Pont ezt vártuk tőle. Nem csak, hogy stabil kezdő, de talán az egész Seahaws defense legjobb játékosa már most.

Comeback player: Brandon Lloyd - Legutóbb 2005-ben volt értékelhető szezonja. Azóta sokkal közelebb állt ahhoz, hogy az UFL-ben landoljon, mint, hogy 2. legyen a szezon felénél elkapott yardokban az NFL-ben

Év edzője: Raheem Morris - Megemelem a kalapom előtte, mert nem tudom, hogyan csinált egy stabil középcsapatot ebből a rettenetesnek tűnő keretből.

 

Demeter Ádám (Döme):

 

 

Legnagyobb meglepetést okozó csapat: Kansas City Chiefs

Ami jó az jó, Raiders drukkerként nem öröm ez, de a Chiefs valóban jó csapattá vált a jó draftnak és az erős offseasonnek köszönhetően. Jamaal Charles és Thomas Jones személyében az NFL talán legjobb futó-duóját tisztelhetjük, a védelem pedig betonkemény lett.

 

 

Legnagyobb csalódást okozó csapat: San Diego Chargers

Ilyen gyenge special team munkát évek óta nem látott senki az NFL-ben, a létező összes ST butaságot elkövette már idén a Chargers. Emellett a turnoverekkel is hadilábon áll a csapat. Ez a két tényező együttesen elég ahhoz, hogy az évek óta csoportjukat domináló kaliforniaiak sok szerzett és kevés kapott yardjuk ellenére a csoport harmadik helyén szerénykednek.

 

Egyéni díjazottak:

 

 

MVP: Peyton Manning - Manninget már nem nagyon hype-olják, tőle az lenne a furcsa, ha nem MVP-szinten játszana.

OPOY: Arian Foster Fosteré a legtöbb scrimmage yard az NFL-ben, óriási előrelépés a Texans számára, hogy végre van egy másik halálos fegyverük Andre Johnson mellett.

DPOY: Clay Matthews -  A multidimenziós pass rusher vadállatok új nemzedékének legjelesebb képviselője.

OROY: Dexter McCluster -  Robbanékonyságát a termetét illető félelmek ellenére át tudta menteni a profik közé, nagyon hasznos része az újjászületett Chiefs offense-nek és special teamnek is.

DROY: Ndamukong Suh -  Suh első snapjétől kezdve konstans double teamet kap, mégis magasan a legtöbb sackje neki van a DT-k közül, és még interceptionje is van, amit pedig a számok nem mutatnak: a 90-es játékos felé nem lehet futni.

Comeback player: Mike Williams (Seattle) Williams azok után lett a Seahawks első számú receivere, hogy két évig futball közelébe nem nézett, miután 2008-ban már a 300 fontot közelítette súlya, mindenki lemondott róla. Most mégis előkeveredett, rendbe rakta életét, és Pete Carrollal vintage USC show-t produkálnak Seattleben.

Coach: Rex Ryan -  Volt mire arcnak lenni. Az nem meglepő, hogy a Jets védelme gyilkos, tavaly is az volt, de az, hogy Sanchez idén elkezdett NFL-QB-ként játszani, szinte automatikusan garantálja a playoffot.

 

Rajnai Gergely (Rajna):

 

 

Legnagyobb meglepetést okozó csapat: Chicago Bears

A tavalyi betli után senki nem várt tőlük nagy javulást, Mike Martz érkezése ide vagy oda. Bár a csapat továbbra is gyenge támadófaláról nevezetes, Brian Urlacher vezetésével újra ütős védelem állt össze a Szeles Városban, az offense pedig a passrush visszaverése esetén sokkal jobban néz ki, mint 2009-ben, és harcban vannak a rájátszásért.

 

 

Legnagyobb csalódást okozó csapat: Cincinnati Bengals

Kemény csoportban játszanak, és viszonylag kemény volt a menetrendjük idáig, de egyszerűen más csapatot látunk, mint tavaly. A futójáték meg sem közelíti a 2009-est, így az egész offense hatástalan, TO-tól függetlenül. A védelem is sokkal sebezhetőbbé vált, és egyszerűen nem látom a játékukban azt a potenciált, amivel a playoff közelébe kerülhetnének.

 

Egyéni díjazottak:

 

 

MVP: Roddy White -  Az NFL legkiegyensúlyozottabb, legnehezebben levédekezhető elkapója, neki köszönhetően a Falcons-nak akkor is van esélye a győzelemre, ha Michael Turner és a védelem is gyengélkedik.

OPOY: Arian Foster -  A szezon nagy meglepetése játékosfronton, sokkal stabilabbnak tűnik, mint a Texans passzjátéka, ez pedig mindent elmond róla. Ha tartja ezt a szintet egész szezonban, könnyen bezsebelheti a díjat.

DPOY: Jerod Mayo Az évről évre gyengébb Pats defense legjobbja, ha ő nem lenne, nem tudom ki állítaná meg az ellenfelet, úgy tetszik, minden szerelést ő csinál meg.

OROY: Aaron Hernandez - Tight endek ritkán kapnak ilyen díjakat, de aki egy ilyen hatékony offense-ben jut fontos szerephez, az megérdemli.

DROY: TJ Ward -  Kevesen beszélnek róla, de szép csöndben a Cleveland védelmének vezéregyénisége lett. Ha hozzátesz az eddigiekhez egy-két turnovert, ő a legnagyobb esélyes.

Comeback Player: LaDainian Tomlinson -  LT-t a tavalyi terített betli után mindenki leírta, de idén feltámadt a Jets-ben, és ha nem is újra a régi, ismét a legjobbak közt emlegethetjük, harminc felett ez igen nagy teljesítmény egy futótól.

Coach: Raheem Morris -  Az NFL legkevésbé tehetséges keretében mindenkinek megtalálta a neki való szerepet. Feltehetően a gyengébb mérleg miatt nem lesz a jelöltek között, de megérdemelné.