Politika

46 feliratkozó

több mint 11 éve
tomi-tomi 5 058 — Patriots fan
Vagyis nem az a lényeg ismét, hogy mi a logikus vagy életszerű vagy értelmes, hanem az, hogy megteheti e a 2/3-ad. Megteheti.
Sobri Jóska
Egyetértünk. Csak atával mintha játékot játszunk. Úgy teszünk, mintha ebben a keretrendszerben értelmezhető lenne a szerződési szabadság fogalma. Én készséggel elfogadom, hogy a FIDESZ mindent megtesz-megtett, hogy ez ne legyen így.

Másrészt pedig hatalomtechnikailag teheti meg. De a hatalomtechnika egyik legfontosabb absztrakciós területe a jogalkotás. Jogtechnikailag pedig ennyi hatalomtechnikai kacskaringót egy idő után lehetetlen lekövetni. Ugyanis a jog koherenciaigénye sokkal nagyobb, mint a hatalomé. Peres félként bravúros dolog nem a közlés tartalmáért beperelni sajtóterméket, hanem a közlés mellékkörülményéért (ld. nem taggyűlés), de a hatalom birtokosaként az ilyen bravúrok sorozata komoly zavart fog okozni. A gránitba vésett alkotmányt (nagyjából tényleg annak kéne lennie) rutinszerűen, napi, egyéni igények alapján módosítják. Egyre inkább olyan jogi konstrukciókat kénytelenek kreálni, amelyek ellentmondásba kerülnek egymással az alaptörvényen belül is. Éppen ezzel küzdenek most hajléktalan ügyben.
Nagyon könnyű azt mondani miniszter(elnök)ként, hogy majd betesszük az alkotmányba, de nagyon nehéz (valóban) alkotmányozóként megtenni.
Ahogy somos írta, tartalmazhatja az alaptörvény a hatalomnak tetsző módon, hogy a szar rózsaillatú, de ebből a többség nem azt fogja tudni, hogy budira kell menni a jó illatokért, hanem hogy a hatalom birtokosa egy barom.

"A nem kreatív elme fel tudja ismerni a rossz válaszokat, de a rossz kérdések felismeréséhez kreatív elme szükségeltetik."(Anthony Jay)
több mint 11 éve
somoskovig Jacksonville Jaguars 10 268 — 49ers GM
Végülis bele lehet írni azt is az alkotmányba, hogy a csökkenés az stagnálás, a stagnálás meg növekedés, aztán meg is lenne oldva a problémánk. 😊

több mint 11 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 32 077 — #NoStress
Megint úgy tűnik, hogy az ideológiák és elvek ütköznek, miközben a valóság ismét elsikkad.
Ha valami bekerül az alaptörvénybe akkor az úgy van. Ezért hívják alaptörvénynek.
Ha valami baromság kerül be, akkor is.
Max. majd késöbb, egy újabb 2/3-os csapat átjavítja.
De onnantól nincs AB, nincs Parlament, se EU, semmi apelláta. Az alkotmány nem lehet alkotmányellenes.
Az van ami bekerül.
És a 2/3-nak az a lényege, hogy a 2/3-os kormányzat azt tesz amit csak akar.
Akár jó, akár hasznos, akár logikus, akár illendő, akár mindezek ellentéte.
Ugyanis az alaptörvény az alaptörvény.
Logikus, hogy a jelenlegi törvények szerint "A hitelező viszont nem kötheti ki, hogy hol szerzett jövedelemből törlessz. ".
De ha az alaptörvény kiköti, akkor az lesz az alaptörvény, és ahhoz igazodik a büntető és polgári törvénykezés.
Kissé eltúlozva, ha az lenne az alaptörvényben, hogy Magyarországon 1 méter 90 centiméter akkor Magyarországon annyi.
Vagyis nem az a lényeg ismét, hogy mi a logikus vagy életszerű vagy értelmes, hanem az, hogy megteheti e a 2/3-ad. Megteheti.

több mint 11 éve
tomi-tomi 5 058 — Patriots fan
ata, abban egyetértünk, hogy a szerződésnek mindegy a neve, a tartalma a lényeges.
Az állam saját eszközei részben a másik fél eszközei is. Hajlamosak vagyunk elfelejtkezni, hogy az állami felsőoktatás a közoktatás része.
A tandíj elvével semmi baj nincs. Többet használsz bizonyos közös javakat; fizess érte. Ha nem tudod kifizetni, akkor tanulj nagyon jól (szerezz meg valami ösztöndíjat), vagy vegyél fel hitelt.
A hitelező viszont nem kötheti ki, hogy hol szerzett jövedelemből törlessz. Még akkor sem, ha a hitelező és a közoktatást nyújtó egy személy. A szerződő felek szerződéskötési szabadsága bizonyos korlátok között működik. Az EU szabta korlátok közé szerintem se fér bele, hogy tartalmában hitelszerződésben a hitelező kiköthesse az adós jövedelemszerző országát. Ha viszont tartalmilag tanulmányi jellegű szerződés irányába megyünk (ebben kiköthető a munkavégzés helye), akkor viszont a munkavégzés helye: Magyarország pont fog korláton kívülre kerülni.

"A nem kreatív elme fel tudja ismerni a rossz válaszokat, de a rossz kérdések felismeréséhez kreatív elme szükségeltetik."(Anthony Jay)
több mint 11 éve
somoskovig Jacksonville Jaguars 10 268 — 49ers GM
Ja, és a legborzasztóbb a dologban, hogy most olyan emberek képviselik ezt a parlamentben nagy mellszélességgel, akik az ingyenes felsőoktatás nélkül szellemi képességeiket tekintve max. a Tescoban dolgozhatnának pénztárosként, és többségükben soha nem dolgoztak versenyszférában, soha nem mérettetett meg a diplomájuk, a tudásuk.

több mint 11 éve
somoskovig Jacksonville Jaguars 10 268 — 49ers GM
Na, itt jön be a képbe, hogy akárhogy csűrik-csavarják a dolgot, a szerződésbe belevenni a kötelező itthon dolgozást, mint feltételt, nem EU-kompatibilis.Dzsokijuing
Szerintem meg a szerződési szabadság (és a szerződéskötési szabadság) alapján a szolgáltató fél meghatározhatja azt, hogy mit kér cserébe.
A szolgáltatást igénybe vevőnek nem kötelező aláírnia ezt, ha nem tetszik neki. atapapa
Tehát dönthetek úgy, hogy nem fizetek TB-t, mert nem tetszik az ellenszolgáltatás, hanem ha szükségem van egészségügyi ellátásra, akkor az így megspórolt pénzből simán kifizetem? Ja, nem, mert nem egyenrangú félként veszek részt a folyamatban, hanem az állam dönt valahogy. Ugyanez a bajom a hallgatói szerződéssel is, nem kap garantált szolgáltatást az ember cserébe, nincs garancia arra, hogy nem egy csökkenő finanszírozású, lepukkant egyetemeken, motiválatlan, alulfizetett oktatókkal működtetett rendszerben veszek részt, továbbá arra sincs semmi garancia, hogy el tudok helyezkedni a diplomámmal itthon.

több mint 11 éve
atapapa New Orleans Saints LSU Tigers 10 029 — #neverpunt
Ezt a "pénz kifizetését" cserébe dolgot csak te vezeted vissza, alapjaiban az állam szolgáltatást nyújt, amiért ellenszolgáltatást vár.
A szolgáltatást-ellenszolgáltatást itt mint generális jogi fogalmat értem: a szerződések közvetlen tárgya a szolgáltatás, amit a kötelem jogosultja követelhet és amit a kötelezett tanúsítani köteles.
Hogy a szerződés tárgya, azaz a szolgáltatás micsoda, az befolyásolja majd, hogy milyen szerződésről van szó. Hogy ezt milyen szerződésnek nevezed el, az úgyis mindegy, mivel egy szerződést a tartalma határoz meg és nem az elnevezése.

Értelemszerűen ez nem teljesen azonos a tanulmányi szerződéssel, ha azonos lenne, akkor tanulmányi szerződésnek hívnák, de azon a lényeges ponton egyeznek, hogy az egyik szerződő fél biztosítja a saját eszközeivel a másik szerződő fél számára az ingyenes tanulást (vagy a tanulmányi szerződés még egyebeket, beleszerkeszthető még más is)

További hasonlóság még, hogy egy cég természetesen olyan szakot fog finanszírozni, amiről tudja, vagy legalábbis erősen sejti, hogy szüksége van, szüksége lesz rá. Érthetően az állam is próbálja azokat a szakokat állami finanszírozásban hagyni, amelyekről okkal úgy véli, hogy 4-5 év múlva szükség lesz rá.

Az jogos felvetés, hogy amennyiben az állam úgy vélte, hogy egy adott szakot megéri finanszíroznia, mert lesz rá igény a munkaerőpiacon, majd évek múltán a valóság nem ezt az elvárást tükrözi, akkor valamilyen mechanizmussal ezt a feszültséget oldja fel.
Pl. képez ma 500 mérnököt állami pénzen, 10 év múlva a mérnökök között itthon 25%-kal magasabb a munkanélküliség az átlagosnál, akkor ne vasalja be az elvándorló mérnökökön a képzés költéségét.

több mint 11 éve
tomi-tomi 5 058 — Patriots fan
Ezeket a kreatív jogi formulákat azért kell kitalálni, mert 2008-ban a tandíj még egy baromság volt. Sokan érveltek mellette, hogy például nagyot fejlődhetne az oktatás színvonala, a diákok (szüleik) elvárnák a minőséget a pénzükért stb.
A tanulmányi szerződést ne keverjük bele, ott egy konkrét cég szerződik, amely nem mellesleg vállalja, hogy a munkaszerződés élni fog X ideig vagy ha nem, akkor lemond a visszafizetési igényéről.
Az állam egyelőre a pénz kifizetésén kívül nem vállal semmit. Buta hitelező módjára a "röghöz kötéssel" adott esetben a hitel visszafizetését is lehetetlenné teszi, ti. az oktatási költség visszafizetését nem garantálja, hogy a delikvens Magyarországon marad. Pillanatnyilag ez nem egy szolgáltatói szerződés. Ha csak hitelről beszélünk, akkor tökmindegy, hogy hol keresi meg az adós a törlesztőrészletet. Ha tanulmányi szerződés szeretne lenni, akkor viszont tessék szolgáltatni - hol, milyen munkakörben, milyen (fizetési) csomaggal van szükség erre a tudásra.

"A nem kreatív elme fel tudja ismerni a rossz válaszokat, de a rossz kérdések felismeréséhez kreatív elme szükségeltetik."(Anthony Jay)
több mint 11 éve
Amadeus the Young Las Vegas Raiders West Virginia Mountaineers 32 727
Hiller István Hoffmann Rózsának: "voltunk mi már egy pártban"

😂

riszpekt házat nézem épp.

criminal lawyer or criminal lawyer?
több mint 11 éve
gabtsi Cincinnati Bengals 6 698 — one & done
A tandíj jó dolog, és én tandíjpárti vagyok. A mostani tüntetések sem arra irányulnak, hogy ne legyen tandíj.

A probléma a megközelítéssel van: Magyarországon ingyenes az oktatás, és van akinek fizetnie kell. Szerintem az lenne a jó rendszer, hogy van tandíj, és van aki helyett ezt más kifizeti (állam, vállalkozás, hitel formájában a tanuló, nemzetközi szervezet, alapítvány, egyesület, önkormányzat, lehet válogatni szerintem). De ez nem fog menni máról-holnapra.

Gyurma Pappa
ugyanezt gondolom én is. csak az a gond, hogy a fidesznek mindig olyan "megoldás" kell, ami jól kommunikálható. az, hogy bevezetjük a tandíjat, azt nehéz. ezért nem is teszik ezt. sajnos.

ami nem hajlik, az törik!
több mint 11 éve
sutianap Pittsburgh Steelers Pittsburgh Panthers 13 297 — capitaine du château de Vienne 1487
A tandíj jó dolog, és én tandíjpárti vagyok. A mostani tüntetések sem arra irányulnak, hogy ne legyen tandíj.

A probléma a megközelítéssel van: Magyarországon ingyenes az oktatás, és van akinek fizetnie kell. Szerintem az lenne a jó rendszer, hogy van tandíj, és van aki helyett ezt más kifizeti (állam, vállalkozás, hitel formájában a tanuló, nemzetközi szervezet, alapítvány, egyesület, önkormányzat, lehet válogatni szerintem). De ez nem fog menni máról-holnapra.

A "röghöz kötés" meg úgy ahogy van baromság.

A másik téma:  fideszfigyelo.blog.hu/2013/02/13/fidesz-kepviselojelolt_volt_a_diakokat_fenyegeto_focihuligan

ugye-ugyeGyurma Pappa
Helyes a dörgés, csak a bús valagba nem lehetett ennyi év alatt egy normális ösztöndírendszert összeeszkábálni? Mer akkor kerülne csak szarba a rektori tanács....


Aki nem hiszi, annak utánajárnak
több mint 11 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 14 030 — Egyéb témák lakó
A tandíj jó dolog, és én tandíjpárti vagyok. A mostani tüntetések sem arra irányulnak, hogy ne legyen tandíj.

A probléma a megközelítéssel van: Magyarországon ingyenes az oktatás, és van akinek fizetnie kell. Szerintem az lenne a jó rendszer, hogy van tandíj, és van aki helyett ezt más kifizeti (állam, vállalkozás, hitel formájában a tanuló, nemzetközi szervezet, alapítvány, egyesület, önkormányzat, lehet válogatni szerintem). De ez nem fog menni máról-holnapra.

A "röghöz kötés" meg úgy ahogy van baromság.

A másik téma:  fideszfigyelo.blog.hu/2013/02/13/fidesz-kepviselojelolt_volt_a_diakokat_fenyegeto_focihuligan

ugye-ugye

több mint 11 éve
atapapa New Orleans Saints LSU Tigers 10 029 — #neverpunt
Na, itt jön be a képbe, hogy akárhogy csűrik-csavarják a dolgot, a szerződésbe belevenni a kötelező itthon dolgozást, mint feltételt, nem EU-kompatibilis.Dzsokijuing
Szerintem meg a szerződési szabadság (és a szerződéskötési szabadság) alapján a szolgáltató fél meghatározhatja azt, hogy mit kér cserébe.
A szolgáltatást igénybe vevőnek nem kötelező aláírnia ezt, ha nem tetszik neki.

több mint 11 éve
apeszos Washington Commanders Florida State Seminoles 8 158 — Cserecsapat
Eddig úgy van, hogy Magyarországon kellene dolgoznia. De ez még változhat..

"Bekerülhet az alaptörvénybe a röghöz kötés: a Fidesz-KDNP pénteken benyújtott alaptörvény-módosítási javaslat alapján a felsőoktatási tanulmányok államilag finanszírozásának törvényi feltétele lehet a későbbi magyarországi munkavállalás.Azt, hogy a felsőfokú tanulmányok támogatásáért cserébe milyen hosszú ideig kellene Magyarországon dolgozni, törvény állapíthatná meg az alkotmánymódosító javaslat indoklása szerint."
több mint 11 éve
Amadeus the Young Las Vegas Raiders West Virginia Mountaineers 32 727
Csendben érdeklődöm, mi van ha nem kap munkát itthon?zinedine5
sárga mellény, lapát 3 hónapig.

criminal lawyer or criminal lawyer?
több mint 11 éve
sutianap Pittsburgh Steelers Pittsburgh Panthers 13 297 — capitaine du château de Vienne 1487
Hát akkor fogalmazzuk meg ahogy egyébkét megy, az állam előrefinanszírozza a tanulmányi költségeket, aki ezt igénybe kívánja venni, az kötöttségeket vesz magára. ponty.sutianap
A kötöttség anyagi lehet, kötelező itthonmunkás nem.Dzsokijuing
De, egy normál ösztöndíjszerződésnek is akkor kikéne vernie az eu szemét, mert ott is megmondják. hogy konkrétan HOL fogsz dolgozni, mennyi ideig és mennyiér. Ezér olyan az eu, mint a zsákosember, a beszariak ijeszgetésére.


Aki nem hiszi, annak utánajárnak
több mint 11 éve
gabtsi Cincinnati Bengals 6 698 — one & done
nem az a fontos, hogy maradjon itthon, hanem az, hogy ha nem teszi akkor fizesse vissza az állami támogatást. teljesen mindegy, hogy milyen fizetési rendszerben, milyen szerződésben vállalja ezt.
ha ez nem tetszik, még mindig megteheti, hogy maga fizeti a tandíjat, és akkor semmilyen következménnyel nem kell számolnia az egyetem elvégzése után.

persze az ideális eset az lenne, ha senkinek nem kellene azon gondolkodni, hogy elmegy innen, mert bármilyen szakmában tudna normális megélhetést biztosítani magának, de ez nincs így, mert ha így lenne vszleg tandíj kérdés sem lenne.

ami nem hajlik, az törik!
több mint 11 éve
Dzsokijuing Dallas Cowboys Texas Longhorns 6 920 — Saturday Night Lights
Hát akkor fogalmazzuk meg ahogy egyébkét megy, az állam előrefinanszírozza a tanulmányi költségeket, aki ezt igénybe kívánja venni, az kötöttségeket vesz magára. ponty.sutianap
A kötöttség anyagi lehet, kötelező itthonmunkás nem.

Nézz egyenesen előre. Mi van ott?
Ha annak látod, ami,
Sohasem hibázol.
(Bassui Tokusho zen mester tanácsa a Line of Scrimmage-en)
több mint 11 éve
Amadeus the Young Las Vegas Raiders West Virginia Mountaineers 32 727
az igazat szólt azt az egyetemistáknak mondott dologra értettem, függetlenül a stadiontémától. tandíjpárti vagyok, de minimum a röghöz kötés, utólagos visszatérítés.
gabtsi
Tandíj ugye nincsen, ezt a Fidesz népszavazáson elvetette 😂, a röghöz kötés pedig nem itthon eldőlő történet, kivéve, ha kilépünk az EU-ból és a személyek szabad áramlásának alapelve így onnantól ránk nem vonatkozik.Dzsokijuing
a tanulmányi szerződés tudomásom szerint jelenleg is működő intézmény, ehhez nem sok köze van az EU-nak.
gabtsi
Amíg a tanulmányi szerződés arról szól, hogy vissza kell fizetned x összeget a felsősuli közben vagy után, az OK (ez lehet "tandíj", diákhitel stb). De ha röghöz kötnek, magyarul itthon kell dolgoznod, amíg ki nem csengetted az államnak a lóvét, az már EU-irányelvbe ütköző.Dzsokijuing
Én ezt úgy közelítem meg, hogy a tanulmányi szerződéssel a diák vállalja, hogy az ingyenes képzés fejében itthon fog dolgozni X évet.
Megszegheti a vállalását, de akkor a képzést fizetnie kell.
Ahogy ha a céggel tanulmányi szerződést kötök, vállalom hogy ennek finanszírozásáért cserébe a kikötött ideig náluk fogok dolgozni. Ha ezt megszegem, előbb elmegyek máshová, akár külföldre, akkor jogosan vasalják be rajtam a pénzt. atapapa
Na, itt jön be a képbe, hogy akárhogy csűrik-csavarják a dolgot, a szerződésbe belevenni a kötelező itthon dolgozást, mint feltételt, nem EU-kompatibilis. Magyarul csak az működik, hogy pl. az orvosképzésen csak rohadt magas díjtételű oktatás folyik, amit aztán a diplomás orvos Angliából visszatörleszt, ha diákhitelből finanszírozta a tanulmányait.Dzsokijuing
igazából úgy fest ez, hogy a diákhitel 2nek és a röghöz kötésnek ugyanaz lesz a vége; Fizetés.

criminal lawyer or criminal lawyer?
több mint 11 éve
Dzsokijuing Dallas Cowboys Texas Longhorns 6 920 — Saturday Night Lights
az igazat szólt azt az egyetemistáknak mondott dologra értettem, függetlenül a stadiontémától. tandíjpárti vagyok, de minimum a röghöz kötés, utólagos visszatérítés.
gabtsi
Tandíj ugye nincsen, ezt a Fidesz népszavazáson elvetette 😂, a röghöz kötés pedig nem itthon eldőlő történet, kivéve, ha kilépünk az EU-ból és a személyek szabad áramlásának alapelve így onnantól ránk nem vonatkozik.Dzsokijuing
a tanulmányi szerződés tudomásom szerint jelenleg is működő intézmény, ehhez nem sok köze van az EU-nak.
gabtsi
Amíg a tanulmányi szerződés arról szól, hogy vissza kell fizetned x összeget a felsősuli közben vagy után, az OK (ez lehet "tandíj", diákhitel stb). De ha röghöz kötnek, magyarul itthon kell dolgoznod, amíg ki nem csengetted az államnak a lóvét, az már EU-irányelvbe ütköző.Dzsokijuing
Én ezt úgy közelítem meg, hogy a tanulmányi szerződéssel a diák vállalja, hogy az ingyenes képzés fejében itthon fog dolgozni X évet.
Megszegheti a vállalását, de akkor a képzést fizetnie kell.
Ahogy ha a céggel tanulmányi szerződést kötök, vállalom hogy ennek finanszírozásáért cserébe a kikötött ideig náluk fogok dolgozni. Ha ezt megszegem, előbb elmegyek máshová, akár külföldre, akkor jogosan vasalják be rajtam a pénzt. atapapa
Na, itt jön be a képbe, hogy akárhogy csűrik-csavarják a dolgot, a szerződésbe belevenni a kötelező itthon dolgozást, mint feltételt, nem EU-kompatibilis. Magyarul csak az működik, hogy pl. az orvosképzésen csak rohadt magas díjtételű oktatás folyik, amit aztán a diplomás orvos Angliából visszatörleszt, ha diákhitelből finanszírozta a tanulmányait.

Nézz egyenesen előre. Mi van ott?
Ha annak látod, ami,
Sohasem hibázol.
(Bassui Tokusho zen mester tanácsa a Line of Scrimmage-en)
több mint 11 éve
zinedine5 New England Patriots Arkansas Razorbacks 6 367 — Ajmo Vatreni
Csendben érdeklődöm, mi van ha nem kap munkát itthon?
több mint 11 éve
atapapa New Orleans Saints LSU Tigers 10 029 — #neverpunt
az igazat szólt azt az egyetemistáknak mondott dologra értettem, függetlenül a stadiontémától. tandíjpárti vagyok, de minimum a röghöz kötés, utólagos visszatérítés.
gabtsi
Tandíj ugye nincsen, ezt a Fidesz népszavazáson elvetette 😂, a röghöz kötés pedig nem itthon eldőlő történet, kivéve, ha kilépünk az EU-ból és a személyek szabad áramlásának alapelve így onnantól ránk nem vonatkozik.Dzsokijuing
a tanulmányi szerződés tudomásom szerint jelenleg is működő intézmény, ehhez nem sok köze van az EU-nak.
gabtsi
Amíg a tanulmányi szerződés arról szól, hogy vissza kell fizetned x összeget a felsősuli közben vagy után, az OK (ez lehet "tandíj", diákhitel stb). De ha röghöz kötnek, magyarul itthon kell dolgoznod, amíg ki nem csengetted az államnak a lóvét, az már EU-irányelvbe ütköző.Dzsokijuing
Én ezt úgy közelítem meg, hogy a tanulmányi szerződéssel a diák vállalja, hogy az ingyenes képzés fejében itthon fog dolgozni X évet.
Megszegheti a vállalását, de akkor a képzést fizetnie kell.
Ahogy ha a céggel tanulmányi szerződést kötök, vállalom hogy ennek finanszírozásáért cserébe a kikötött ideig náluk fogok dolgozni. Ha ezt megszegem, előbb elmegyek máshová, akár külföldre, akkor jogosan vasalják be rajtam a pénzt.

több mint 11 éve
sutianap Pittsburgh Steelers Pittsburgh Panthers 13 297 — capitaine du château de Vienne 1487
Hát akkor fogalmazzuk meg ahogy egyébkét megy, az állam előrefinanszírozza a tanulmányi költségeket, aki ezt igénybe kívánja venni, az kötöttségeket vesz magára. ponty.


Aki nem hiszi, annak utánajárnak
több mint 11 éve
Dzsokijuing Dallas Cowboys Texas Longhorns 6 920 — Saturday Night Lights
az igazat szólt azt az egyetemistáknak mondott dologra értettem, függetlenül a stadiontémától. tandíjpárti vagyok, de minimum a röghöz kötés, utólagos visszatérítés.
gabtsi
Tandíj ugye nincsen, ezt a Fidesz népszavazáson elvetette 😂, a röghöz kötés pedig nem itthon eldőlő történet, kivéve, ha kilépünk az EU-ból és a személyek szabad áramlásának alapelve így onnantól ránk nem vonatkozik.Dzsokijuing
a tanulmányi szerződés tudomásom szerint jelenleg is működő intézmény, ehhez nem sok köze van az EU-nak.
gabtsi
Amíg a tanulmányi szerződés arról szól, hogy vissza kell fizetned x összeget a felsősuli közben vagy után, az OK (ez lehet "tandíj", diákhitel stb). De ha röghöz kötnek, magyarul itthon kell dolgoznod, amíg ki nem csengetted az államnak a lóvét, az már EU-irányelvbe ütköző.

Nézz egyenesen előre. Mi van ott?
Ha annak látod, ami,
Sohasem hibázol.
(Bassui Tokusho zen mester tanácsa a Line of Scrimmage-en)
több mint 11 éve
atapapa New Orleans Saints LSU Tigers 10 029 — #neverpunt
az igazat szólt azt az egyetemistáknak mondott dologra értettem, függetlenül a stadiontémától. tandíjpárti vagyok, de minimum a röghöz kötés, utólagos visszatérítés.
gabtsi
Tandíj ugye nincsen, ezt a Fidesz népszavazáson elvetette 😂, a röghöz kötés pedig nem itthon eldőlő történet, kivéve, ha kilépünk az EU-ból és a személyek szabad áramlásának alapelve így onnantól ránk nem vonatkozik.Dzsokijuing
a tanulmányi szerződés tudomásom szerint jelenleg is működő intézmény, ehhez nem sok köze van az EU-nak.
gabtsi
Osztom, szabadon áramolhat a tanulmányi szerződés bevezetése után is bárki, csak akkor ne vegyen igénybe olyan szolgáltatást, amiért amúgy fizetnie kéne.
De ezt csak halkan merem mondani, a választási regisztrációról is azt gondoltam, hogy tök jól elműködik több demokratikus országban is, nálunk mégis alkotmányellenes lett :rolleyes: