NCAA: BCS összefoglaló 12. játékhét, 1.rész

Az ACC, Big East, Big Ten főcsoportokban történt a héten.

Nem sokkal jutottunk közelebb a főcsoportdöntők szereplőihez illetve a Big East bajnoki címéhez. Az egyetlen fejlemény, hogy a Michigan State már biztosan ott lesz Indianapolisban, mint a Big Ten döntő egyik résztvevője.

Vándorkupák, örökrangadók

Jefferson-Eppes Trophy

A Virginia egyelőre tett róla, hogy még egy hétig a levegőben lógjon a szenzáció, hogy olyan csapat játsszon az ACC-ben bajnoki döntőt, melyet idény előtt még a legvérmesebb szurkolóik sem tudtak elképzelni. Mike London csapata lovassági rohammal söpörte el az indiánokat. Annak ellenére, hogy a Florida State védelme 100 yard alatt tartotta a Virginia futójátékát, ami idén még egyetlen csapatnak sem sikerült. A támadójátékuk azonban kétszer is komolyat bakizott a red zone-on belül. Még az első félidőben E.J. Manuel hozott össze egy sack & fumble variációt. A megszerzett labdából öt perc alatt 82 yardos támadást sikerült Michael Roccoéknak felépíteni, melynek végén Perry Jones szerzett touchdownt. A harmadik negyedben Bert Reedet csak közvetlenül a gólvonal előtt sikerült szerelni 68 yardos passzelkapása után. Egy yard távolságból azonban megoldhatatlan feladatot jelentett a hazaiaknak a gólterületre jutni – futás mínusz egy yardért, rossz passz, sack, negyedik és 3-ra mezőnygól (három pont előnyben, 8 nyolc perccel a harmadik negyed vége előtt). Legközelebb már csak a lefújás előtt egy perccel szerzett bármelyik csapat is pontot. Négy passzból 65 yardot haladt előre a Virginia, mikor Kevin Parks futott TD-t, amivel átvették a vezetést. A mókának azonban még nem volt vége. Előbb egy facemask büntetés tartotta életben a Florida State támadását az utolsó percben sikertelen negyedik downon, majd egy megfordított ítélet nem hagyta, hogy lepörögjön az óra, végül egy szökőévente látott büntetés miatt öt yarddal közelebbről próbálkozhatott Dustin Hopkins a győzelmet jelentő mezőnygóllal (42 yard). A rúgása azonban nem volt pontos (14-13).

Textile Bowl

Egy párharc, amelynek első ütközetét 1899-ben játszották. 1961 óta nem telt el év, hogy ne találkozzon egymással a két iskola. 1981 óta már egy pofás vándorkupa is jár a győztesnek. Mindezek kellő motivációt adhatnak egy olyan csapatnak is, amelyik már biztosan résztvevője a főcsoport bajnoki döntőjének. Bónusznak szerencsés véletlenek folytán még egy országos bajnoki döntő sem volt kizárva. A Clemson vajon ezek alapján mindent kiadott magából a North Carolina State ellen? Igen mindent, ami egy 37-13-as zakóhoz szükséges volt. A Central Michigan elleni diadaluk óta nem szereztek annyi támadóyardot Mike Glennonék mint most.

Holy War / Vatican Bowl aka Frank Leahy Memorial Bowl and Ireland Trophy

Megkímélték a szurkolókat a pontzuhatagtól. A Boston College erejéből csak a szépítésre futotta a hajrában a Notre Dame ellen. Csak másodpercekkel a vége előtt jutott vissza hozzájuk a labda. Egyetlen játékra maradt idő, de a saját húsz yardról ez semmire sem volt elég (16-14).

Old Brass Spittoon

A Michigan State 2007 óta (UAB ellen az idény első meccsén) nem szerzett olyan sok pontot (55), amennyivel szegény Indianát terhelték meg a hétvégén. Pontháborúról azonban még véletlenül sem lehet beszélni. A Hoosiers összesen három pontig jutott. Ez a győzelem és a Nebraska veresége volt a feltétele, hogy már most biztos résztvevője legyen a Spartans a bajnoki döntőnek.

ACC

A Virginia Tech még hétközben lépett pályára a North Carolina ellen. Bár futójátékuk közel sem volt olyan produktív, mint a korábbi hetekben – idén csak a második alkalom, hogy David Wilson nem jutott 100 yard fölé –, de ez is elég volt a győzelemhez. Az első negyedben viszont még nagyon a Tar Heelsnek állt a zászló. Logan Thomas sack után fumble révén szerzett a védelmük labdát az ellenfél 20 yardjánál. A támadósor köszönte is szépen, és meg is volt a TD előny. Ezután azonban ők is elhagyták a labdát (fumble), amikor már csak öt yard választotta el őket a 14-0-s előnytől. Erre egy 18 játékból álló 8 perces labdabirtoklás következett, amiből egyenlített a Hokies. Innentől már nem volt megállás. Csak a negyedig negyedben tudott legközelebb pontot szerezni a North Carolina, amikor már minden mindegy volt (24-21).

A további meccseken a Georgia Tech a Duke (38-31), míg a Wake Forest a Maryland (31-10) ellen győzött.

A Clemson ellenfele a bajnoki döntőben…

…a Commonwealth Kupa nyertese lesz. A Virginia hazai pályán fogadja majd a Virginia Tech csapatát szombaton (kezdési időpont: szombat 21:30).

Big East

Minden csak zavarosabb lett a bajnoki címért folytatott versenyfutásban, miután a Cincinnati Bearcats támadói vigyázzba vágták magukat Munchie Legaux vezetésével. A sérült Zach Collarost helyettesítő irányító saját gólterülete előtt elveszített labdával tevékeny részt vállalt a Rutgers pontjaiban is. Bár a Scarlet Knights oldalán nem elhanyagolható tényező Jawan Jamison 200 futott yardja két touchdownnal megtámogatva. Sima hazai siker (20-3) és még Mohamed Sanunak sem kellett megerőltetnie a magát.

A játéknap másik főcsoporton belüli meccsén a Louisville 100 yardos kickoff return TD-vel kezdte a találkozót. Hiába zárkózott vissza a UConn szünet előtt négy pontra, a negyedik negyedben már ismét 14 pont volt a különbség. A győzelmük nem forgott már veszélyben (34-20).

A bajnoki cím sorsa

Két forduló van még hátra, és a körbeverések miatt nincs értelme jósolni a győztes kilétét illetően: öt csapat várakozik két konf vereséggel, és reméli, hogy olyan csapattal végez holtversenyben az élen, akit sikerült már idén megvernie. A Louisville, Rutgers kettősnek annyi az előnye, hogy nekik már csak egy főcsoporton belüli meccsük van hátra. Eggyel kevesebb lehetőség egy váratlan zakóra.

B1G

Peter Konz kezdő center elvesztése már papíron is komoly hátrányt jelentett, azonban talán senki sem számított rá, hogy már az Illinois ellen a gyakorlatban is meg fog mutatkozni a kiváló játékos hiánya a támadófal munkájában. Az ijedtség azonban csak az első félidőben szállta meg a Wisconsin játékosait. A második félidőben viszont 21 megválaszolatlan pontot szereztek, így 10 pont hátrányból fordították meg a találkozó sorsát. Montee Ball megszerezte harmincadik touchdownját a bajnokságban, miközben idén második alkalommal jutott 200 futott yard fölé (28-17).

A Penn State önbizalomnövelő győzelemmel hangolt az utolsó fordulóra, amikor a Badgers ellen ki-ki meccsen dönthetik el (kezdési időpont: szombat 21:30), hogy ki játszhat a főcsoport bajnoki címért a Michigan State ellen. Matt McGloin nem parádézott, az Ohio State 200 yard felett futott, a Nittany Lions mégis nyert. A második félidőben már egyik csapat sem szerzett pontot (20-14).

Brady Hoke eddig legnagyobb diadalát aratta a Michigan vezetőedzőjeként, miközben a csapat védelme egyértelműen uralta a találkozót a Nebraska ellen (45-17). A Wolverines így remek hangulatban készülhet az Ohio State elleni derbire, hogy évek óta újra győzelmet ünnepelhessenek.

A Northwestern hozta a kötelezőt a Minnesota ellen és már négy meccset nyertek sorozatban (28-13).

Marcus Coker újra 100 futott yard felett; James Vandenberg 3 touchdown átadást mutatott be; Marvin McNutt megint dominált – 151 elkapott yard és 2 TD; az Iowa az ő segédletükkel először nyert idén idegenben, és ezzel megszerezték idei hetedik diadalukat. Robert Marve második interceptionje végzetesnek bizonyult a harmadik negyed végén, amit 51 yardos TD passzal büntetett meg Vandenberg és McNutt. Caleb TerBush hiába vette át az irányítást, már ő sem tudott segíteni 17 pont hátrányban a Purdue-n (31-21).

Főcsoporton kívül játszották

Az utolsó pillanatban értékesített mezőnygóllal nyert a Miami (FL.) a South Florida ellen 6-3-ra. A Bulls a vereség mellett ráadásul elveszítette kezdő irányítóját is vállsérülés miatt.