NCAA: BCS összefoglaló 6. játékhét, 2. rész

A Big 12, a Pac-12 és az SEC konferencia a bowl.hu nagyítója alatt.

Big 12:

A hét bukása, 1. fejezet: Texas-Oklahoma  17-55.

Mivel a Red River Rivalry volt a College Gameday kiemelt meccse, a szakírók alaposan feltuningolták a Longhornst : minden józan számítás az AP-rangsor 11. helyezése alá várta a texasiakat, de a veretlenség és a BYU-UCLA páros elleni nonkonf győzelem elegendőnek tűnő tekintélyt adott a csapatnak. Az ősi rivális Sooners aztán gyorsan letörte Bevo, az austini kabalaállat hosszú szarvát: az első negyed FG-párbaja után az Oklahoma támadói gyorsan feltérképezték a Texas-secondary gyengeségeit. Landry Jones QB 367 yardot szórt a mezőnybe, a Ryan Broyles-Kenny Stills elkapópáros tarthatatlannak bizonyult (ketten együtt 173 yard és 3 TD) és a melléjük felzárkózó Jaz  Reynolds 92 yardjával ha kellett, kitűnően tehermentesítette őket. A texasi támadósor képtelen volt pontpárbajjá változtatni a meccset, a Sooners-védelem teljesen szétverte őket: az Oklahoma futballtörténete során először szerzett 3 védő touchdownt egy meccsen: először  Demontre Hurst szedte le Case McCoy passzát a levegőből és vitte vissza 55 yardon keresztül, majd a második negyedben David King 19 yardos fumble return TD-jának örülhetett a nagyérdemű. Amikor a Texas WR John Davis szerencsétlen labdavesztése után  Jamell  Fleming 56 yardos hatpontost futott, már a kegyelemdöfések sorozatánál járt a teljesen szétesett Texas. Jellemző a mérkőzés összképére, hogy a Longhorns offense egyetlen touchdownját a meccs vége előtt  két és fél perccel szerezte és az egyetlen értékelhető játékosteljesítmény a részükről Fozzy Whittaker RB-hez fűződik: 100 yardon kickoff return TD-ja és 7.2-es carryátlaga okozott egyedül zavart az ellenfél soraiban.

A konferencia többi Top25-ös csapata győzelemmel zárta a hetet. Ki könnyebben, ki nehezebben. Az Oklahoma State 70-28-as Kansas elleni győzelméről mindent elmond, hogy két negyed után 56-0 állt az eredményjelzőn, a 288 yardot és 5 TD-t hajító Brandon Weeden pedig jutalmul az oldalvonal mellől pihenhette végig a folytatást.

A Baylor 49-26-os Iowa State elleni sikere a vártnál nehezebben született meg. 14-14-ig egyenlő erők küzdelme folyt a pályán, majd a hazai pályán játszó Bears 28-14-re meglépett és amikor Cyclones visszatámadott, elkövette a meccset eldöntő hibát: Steele Jantz Iowa State QB a red zone-ban labdát vesztett és Tevin Elliott DE 86 yardon keresztül cipelhette vissza a tojást a 35-14-es vezetésért. A meccs embere, Terrance Ganaway RB (Baylor) 200 yardot és 3 TD-t futott, az Iowa State külön tragédiája, hogy 603 yardot szorgoskodtak össze, ebből 291-et futásban és ez sem volt elég a győzelemhez.

A szorosabb küzdelmekről: a Kansas State Wildcats 24-17-re gyűrte le a Missouri Tigerst. Collin Klein, a Vadmacskák irányítója ellentmondást nem tűrően játszott az end zone közelében, 3 short-yardage futását is hatpontosra váltotta. A 24-3-as K-State vezetést hiába próbálta ellensúlyozni két hosszú Mizzou-drive az utolsó negyedben, öt perccel a vége előtt, 24-17-nél a hazaiak átvették a támadás jogát és már nem adták ki a labdát a kezükből. A Wildcats 2000 óta először áll 5-0-s mérleggel.

A Texas A&M lubbocki kirándulása a Texas Tech otthonába botrányosan kezdődött. A Red Raiders-ultrák megrongálták az Aggies buszait, de a Földművesek a zöld gyepen nemes bosszút álltak. A második negyed közepéig kiegyenlített volt a küzdelem, de ekkor két momentum a TAMU javára fordította a mérkőzést: Eric Stephens, a Red Raiders futója 20-24-es állásnál tédsérülést szenvedett és már nem tért vissza a pályára, 23-31-nál pedig mezőnygólt rúghattak a Vörös Lovagok, de a lövést blokkolták és Terrence Frederick 65 yardos visszahordott TD-t szerzett. Később újabb FG-t sikerült blokkolniuk a vendégeknek és innen már nem zárkóztak fel a hazaiak. Ryan Tannehill QB (Aggies) 189 yardot és hatpontost passzolt, továbbá két  TD-t futott a 45-40-re megnyert meccs hőseként.

Hogyan tovább?

Az Oklahoma bajnokesélyeshez méltóan játszott, nekik van a legnagyobb esélyük  túlélni a színvonalas és körbeverésszagú Big 12-küzdelmeket. A Texas Tech, a Kansas State, a Texas A&M és az Oklahoma State a legveszélyesebb ellenfelek.

A Texas önérzetén és eredményességén jókora csorba esett, ráadásul a héten az Oklahoma State-et fogadják hazai pályán, amelyből könnyen kinéz egy újabb zakó. Lassan el kellene dönteni a Case McCoy – David Ash QB-páros rotálásának kimenetelét is, bár az újonchibák tömegét hozó meccs nehéz döntés elé állítja Bryan Harsin támadókoordinátort.

A Texas A&M  - Baylor és a Texas Tech – Kansas State mérkőzés várhatóan széthúzza a Big 12 mezőnyét, a hazaiak az élmezőnyhöz közeledésért, a vendégek az éllovas tagság megtartásáért harcolnak majd.

Pac-12:

A hét bukása, 2. fejezet:

Amíg Bob Stoops, az Oklahoma főedzője edzői karrierje legsimább Texas elleni győzelmén esett túl, testvére, Mike rövid úton kirúgásra került csapata, az Arizona Wildcats zsinórban 5. veresége után. Nyolc évnyi edzősködés után váltak meg a HC-tól, az utolsó csepp a pohárban az eddig ugyancsak kritikán alul teljesítő Oregon State elleni 27-37-es zakó volt. Hiába dobott Nick Foles ’Zona QB 378 yardot, két INT-je és két labdavesztése megpecsételte a vendégek sorsát. A hazai Hódok új irányítója, Sean Mannion  267 yardot és 2 hatpontost dobott, ráadásul 30-27-es vezetésnél 5 és fél perccel a vége előtt hatpontosra váltott egy 4th és 2-es szituációt. Vele szemben irányítótársa, Foles az ellentámadásnál és 4. kísérletnél sikertelen end zone-passzt dobott Dan Bucknerre (a Texas-transzfer TE elejtette a labdát) és ez a két kulcsplay tökéletesen kifejezte a két csapat közti különbséget. A Beavers győztes TD-t szerző tight endje Joe Halahuni volt a meccs hőse, éles helyzetekben 2 end zone TD-is szerzett. A szezon következő meccsein Tim Kish védőkoordinátor látja el a vezetőedzői feladatokat.

A konferencia csütörtokre előrehozott meccsén az Oregon hazai pályán fogadta a California Egyetem csapatát. A vendég Golden Bears tavaly igencsak megszorongatta a Kacsák nyakát és a Cal-szurkolók most is meglepetésre készültek. Isi Sofele futójátéka (12 carryből 139 yard) és Giorgio Tavecchio hibátlan mezőnyrúgásai (az egyik FG 54 yard) 16-14-es vezetéshez juttatták Kalifornia fiait. Keenan Allen, a kiváló azonban Cal-elkapó hiába vitte a hátán az offense-t, a második félidőre Eugene Kacsái nemlétezőnek tekintették a vendégek védelmét: miután LaMichael James már az első negyedben beköszönt egy 53 yardos futással, RB-párja, Kenjon Barner 68 yardos rohanással felzárkózott mellé és ezt egészítette ki a Fekete Mamba becenévre hallgató De’Anthony Thomas egy 23 és egy 21 yardos elkapással. A 43-15-ös Kacsa-siker jó előhangolás volt az Arizona State elleni szombati College Gameday-főmeccsre, amit egyedül, de annál sötétebben a Heisman-esélyes LaMichael James karsérülése árnyékol be.

Az Oregon e heti ellenfele, az Arizona State Sun Devils Salt Lake Citybe látogatott a Utah Utes ellenfeleként. A Napördögök 6-8 magas, égimeszelő QB-je,  Brock Osweiler 3 TD-t és 325 yardot hintett kilenc különböző elkapónak, mégis az ASU-védelem 5 labdaszerzése volt a meccs kulcsa. A Sun Devils D ezenkívül csak öt 3rd downt engedélyezett a hazai támadóknak 13 próbából. A Gerell Robinson-Mike Willie WR-páros egy híján 200 yardig és 2 TD-ig jutott, amit a Utah hasonlóan erős teljesítménnyel nem tudott ellensúlyozni. A vége 35-14 lett az ASU javára.

A Colorado begyűjtötte sorozatban 19. idegenbeli vereségét, ami a leghosszabb élő NCAA-sorozat. A bevehetetlen idegen vár ezúttal a Stanford stadionja volt, ahol a közmegegyezéses 1/1, Andrew Luck újabb kardinális QB-produkcióval, 370 yarddal és 3 TD-al rukkolt elő, amibe egy labdaeladás is belefért. A 48-7-es Cardinal-sikert olyan alumnik is végignézték, mint Tiger Woods és John Elway.

A forduló legszorosabb küzdelmét a Washington State Los Angeles-i vendégjátéka hozta a Rose Bowlban, a UCLA otthonában. A Bruins minden létező nehézségen átevickélt a győzelemért: a Texas elleni betli után játszatott kezdő QB, Richard Brehaut a második negyedben lábát törte, a helyére be/visszaálló Kevin Prince pedig 8 pontos hátrányból hozta vissza csapatát a győzelemig. A nagyedik negyedben igazi dráma zajlott a pályán, 14-22-nél a Wazzu jutalomrúgását blokkolták, a TD-nal végződő ellentámadás végén pedig a 2-pontos kísérlet bukott meg. 20-22-nél sikerült a Cougars mezőnygólja, de 20-25-ös hátránynál Prince győztes drive-ra vezette a hazaiakat.

Az Arizona State Sun Devils és az Oregon Ducks csatája a hétvége kiemelt mérkőzése lesz, a Stanford hiányában konferenciadöntőnek is beillene. Érdekes lesz még a Cal-USC derbi is és egyetlen konferenciaközi küzdelemként a Utah a Pitt Panthers-szel találkozik.

SEC:

A hét mérföldköve: Tennessee – Georgia 12-20.

A vendég Bulldogok vezetőedzője, Mark Richt a 100. győzelmét aratta HC-ként a csapat élén. A Dawg D futás elleni védekezése lekapcsolta a villanyt és Tyler Bray Vols QB passzjátéka sem tudott érdemben hozzátenni a sikerhez. Bray dobókezét ráadásul olyan erővel ütötték meg sisakkal egy ütközés után, hogy bizonytalan ideig harcképtelenné vált. A helyére beállt Matt Sims QB sneakje 2:45-tel a vége előtt csak szépségtapasz volt. A Vols támadófala igazi rémálomnak bizonyult, rájuk nézve negatív értelemben: Tauren Poole RB hét kísérletből hét yardot ért el, az irányítókhoz pedig folyamatosan odaértek a vendégek, míg a másik oldalon Isaiah Crowell 58 yardja és 2 TD-ja elég volt az üdvösséghez.

A Florida Gators baton rouge-i vendégjátéka az LSU ellen nem ígérkezett leányálomnak, miután John Brantley és Jeff Driskel irányítók sérülése után a harmadik számú QB, Jacoby Brissett vette fel a snapeket. Brissett mélységi dobásait hamar lefülelte a liga legjobb secondaryje, a Brandon Tyalor és Tyrann Matthieu vezette hátsó alakzat. A mindössze 113 yardot érő Alligátor-futójáték pedig a bokasérülést szenvedő Jeff Demps nélkül zakatolt a semmibe. Jordan Jefferson már játéklehetőséghez jutott Jarrett Lee mellett és egy Tebow playjel örvendeztette meg a Death Valley közönségét, ráadásul még egy fake punt is belefért. A 11-41-es Florida-vereség a legsúlyosabb volt a Gators 1996-os Fiesta Bowl óta, ott a későbbi bajnok Nebraska gázolta el őket 62-24 arányban.

A Louisiana State november 5-i ellenfele és legnagyobb riválisa, az Alabama Crimson Tide 34-0-s sikerrel melegített a Vanderbilt ellen. Az eddig a csapat legjobbjaként működő Vandy secondary naggyá tette az egyébként nem túl kvalitásos AJ McCarront: a Bama QB karriercsúcsot jelentő 237 yardot és 4 TD-t termelt. A vendég Commodores-nál játéklehetőséghez jutott a Green Bay packers-irányító Aaron Rodgers öccse, Jordan, aki 11-18-al, 104 yarddal és 2 INT-el fejezte be tuscaloosai látogatását.

Jeff Garciának South Carolina-irányítónak nem volt jó hete. Miután Steve Spurrier HC a Kentucky ellen Connor Show-nak szavazott bizalmat, a másodéves irányító megköszönte a lehetőséget és 311 yard és 4 TD-s teljesítményével a konferencia legkiválóbb QB-játékát nyújtotta. A Gamecocks 54-3-as győzelme a legnagyobb különbségű volt, amit a South Carolina az SEC-csatlakozása (1992) óta a konferenciában elért. A látottak után a korábbi sikerkovács Garciát túlzásba vitt marihuána- és alkoholfogyasztása az egyetemről is kirúgták, így múlik el a világ dicsősége.

A Mississippi State-nél is egy csereirányító hozta el a megváltást. Miután a nem túl acélos non-BCS-es Alabama-Birmingham (UAB) ellen 0-3-at mutatott az eredményjelző a félidőben, a tejesen hatástalan  Chris Relfet az oldalvonalra száműzték és a helyére beállt Tyler Russel  166 yarddal és 3 TD passzal 21-3-as vezette sikerre a Bulldogokat.

Az SEC talán legjobban várt meccse a tavalyi bajnok Auburn fayetteville-i vendégjátéka volt az Arkansas otthonában. 14-14-is úgy tűnt, hogy a Tigers Dyer-McCalebb futójátéka ellen nincs ellenszer, de ekkor a Hogs védő- és támadósora egy szinttel feljebb lépett és váratlanul simává tette a végjátékot. Feljavult a futás elleni Razorbacks-védekezés, Jerry Franklin és Alonzo Highsmith szereléshegyekkel tette pokollá Barrett Trotter Auburn QB életét. Elsőszámú célpontja, Emory Blake hiányában Trotter csak 81 yardig jutott passzolásban, ráadásul Tramain Thomas két labdaszerzéssel tündökölt ellene. A vendég Tigrisek 105 yardot szedtek össze büntetésben és Tyler Wilson Hogs-irányító dolgát sem tudták megnehezíteni. Wilson 262 yarddal, 2 hatpontos passzal zárt és maga is futott egyet. A 38-14-es végeredmény egy BCS-bowért küzdő Arkansast és egy pozitív mérlegért küzdő Auburnt jósol a szezon hátralevő részére.

Nem kell túl nagy jóstehetség ahhoz, hogy várhatóan a november 5-i LSU-Alabama rangadó dönt az SEC West első helyezettjének személyéről. Keleten kiegyenlítettebb a küzdelem: a South Carolina, a Georgia és a Florida is odaérhet a végére, de míg az első két csapat javuló, addig a Gators épkézláb QB hiányában romló tendenciát mutat.