NCAA: BCS összefoglaló, 7. játékhét, 1. rész

Az SEC, a Pac-12 és a Big 12 körképe az első BCS-rangsor tükrében

SEC:

Az első BCS Poll két éllovasát a Délkeleti Konferencia adja. Az LSU és az Alabama továbbra is veretlen: az esetleges körbeverések elmaradása esetén kettejük nov. 5-i párharca adja majd a nemzeti nagydöntő egyik csapatát és ezen a héten mindketten könnyed győzelemmel léptek túl aktuális ellenfelükön.

A Louisiana State Tigers Knoxville-ben a Tennessee kampuszán vendégeskedett. A jobb sorsra érdemes Vols offense Poole-Lane RB párja hiába futott 100 yard felett, az ismét villogó LSU D ellen ez kevésnek bizonyult. A sérült Tyler Bray QB hiányában a hazaiaknál Matt Simms kezdett, de 6-20-as passzmutatója mellett két labdaeladást is produkált. Az ellenfél kétarcú  irányítópárosa ezúttal megbízhatóan muzsikált: a szürke, de konzisztens Jarrett Lee 115 yardig és 2 TD-ig jutott, míg a mozgékony, de bizonytalan Jordan Jefferson 73 yardot és 1 touchdownt futott. A meccs döntő momentuma Morris Claiborne 89 yardos INT-je volt, amit csak a Vols 5 yardosán tudtak megfogni, innen a Tennessee már csak futott a 38-7-es végeredmény után.

Az Alabama 52-7-es Ole Miss elleni vendégsikerének talán legfontosabb mozzanata Trent Richardson Bama RB megállíthatatlan játéka volt. 17 labda, 183 yard és 4 TD lett a termés, ebből az utolsó, 76 yardos turn-around TD-vel  Richardson feliratkozott a Heisman-várományosok közé. Az Elefántok védelme végig kordában tartotta a Mississippi O-t, két turnovert, 5 sacket és a Rebels egyetlen életszagú drive-jának a végén egy goal-line standet mutatott be.

A hét (majdnem) meglepetése: Vanderbilt – Georgia 28-33.

A Bulldogok zsinórban ötödik győzelmüket aratták, erősen lehűtve Mark Richt főedző korábban felforrósodott székét. Aaron Murray Dawgs QB karrierje eddigi legjobb meccsét nyomta, a konferencia egyik legjobb secondaryje ellen 326 yardot, 3 TD-t és 1 INT-et passzolt. Hogy mégis drámaian alakult a meccs vége arról a hazai Commodores futójátéka gondoskodott: Zac Stacy RB 97 yardot és TD-t, ,míg Jordan Rodgers QB (aki jobban fut, mint Aaron nevű bátyja) 80 yardot cikázott. 23-7-es Georgia-előnynél Andre Hall 96 yardos kickoff returnje hozta vissza a meccsbe a Vandyt, akik az utolsó két és fél percben kétszer is visszaszerezték a labdát, de a tömegjelenetekkel zárult végjáték nem sikerült.

A hét meccse: Mississippi State – South Carolina 12-14.

A vendég Gamecocks Garcia utáni korszakának irányítója, Connor Shaw finoman szólva nem volt lehengerlő, de a végjátékban kiosztott 4 yardos TD-passza Alshon Jefferynek a győzelmet jelentette. Marcus Lattimore SC RB 2. negyedbeli hatpontosa után (szezonális) térdsérüléssel távozott a pályáról és a szezonból és Shaw is két INT-et dobott, , de a hazai Bulldogs nem tudta átvenni a kezdeményezést. A South Carolina futás elleni védelme jól működött, az inkább passzoló Tyler Russelt is állandó nyomás alá helyezték, aki végül 11-29-el, 1 TD-vel és 2 labdaeladással zárt. D.J. Swearinger interceptionjének a hét legszebb jelenetei közt a helye,

Az Auburn és a Florida összecsapása a támadójáték összeomlásaként is jellemezhető. Hét (!) különböző játékos vett fel snapet, mindkét csapat QB-kat cserélt (Trotter-Moseley és Brisset-Driskel), de a mérkőzés a Gators katasztrofális punt returnjein ment el a számukra. A Florida három labdaeladásából kettő muffed puntból született, még a biztos kezű Chris Rainey is elejtette a visszahordást. A 17-6-os Tigers-siker egyetlen értékelhető hazai momentuma a Dyer-McCalebb futójáték működése (120 yard) volt.

Hogyan tovább?

Vigyázó szemetek Nyugatra vessétek. Az LSU-Bama páros hazai pályán fogadja az Auburnt és a Tennessee-t, értékelhető vendégirányítók hiányában komoly meglepetés lenne a szorosabb eredmény, de az SEC-ben bármi megtörténhet. Az Ole Miss- Arkansas vendégsikert ígér.

Pac-12:

A hét meccse: Oregon-Arizona State 41-27.

Minden idők legnagyobb eugene-i nézőserege, 60 ezer és 55 ember előtt futott ki az Autzen Stadion gyepére a két csapat. A Kacsák a múlt héten könyökficamot szenvedett LaMichael James nélkül léptek pályára, ráadásul a ezen az estén a QB Darron Thomas (13-17, 187 yard, 2 TD, 1 INT) is sérüléssel hagyta el a küzdőteret. Ekkor derült ki igazán a Ducks posztmélysége: Kenjon Barner 171 yardot (ebből 148-at a második félidőben) és TD-t futott LMJ helyén, míg De’Anthony Thomas, a Fekete Mamba 73 yarddal és két hatpontossal zárt. Az irányítócsere is jól sült el, Bryan Bennett biztonsággal levezényelte a meccset, 5 passzkísérletéből 22 yardot ért el, de 65 yardos futása jelezte, hogy van benne potenciál.
A múlt heti Cal-meccsen hasonlóan a vendég Sun Devils is félidőig tartotta magát: Brock Osweiler két D passzt is kiosztott Gerell Robinson és Mike Willie irányába, Shelly Lions LB pedig pikkelte Thomast a második negyede közepén, ezt a labdaszerzést a Napördögök FG-ra váltották.
A Sun Devils D-frontot is erősebben fogta a Ducks-fal a második játékrészben, Vontaze Burfict hét szerelésig jutott a meccsen. S bár az Arizona State a harmadik negyedet is futott TD-vel kezdte (ekkor vezettek utoljára), az igazi meccsfordító momentum a nagyszünet előtt Cliff Harris Oregon DB end zone INT-je volt, amit 50 yardig cipelt vissza. Oregonban  ha a háromfejű futósárkány egyik fejét levágják, a másik kettő duplán okád tüzet. Chip Kelly HC-nak pedig még a saját szurkolói is sikerült elhallgattatnia.

Az Oregon ellenlábasai közül a Stanford, a USC és a Washington is magabiztos győzelmet aratott. A Cardinal Pullmanben a Washington State-nél vendégeskedett és a Wazzu a nagyszünetig itt is sok borsot tört a félszívvel már az NFL-re készülő Andrew Luck QB és csapata orra alá. A harmadik negyedtől kezdve Luck aztán megrázta magát és első playből dobott labdaeladását feledtetve 336 yarddal és 4 hatpontossal abszolválta a 44-14-es meccset.
Az előrehozott csütörtöki mérkőzésen a USC Trojans a vártnál magabiztosabban, 30-9-re győzte le a szebb napokat látott Cal Golden Bearst. A trójai védelem az év legjobb meccsét hozta és nemcsak az 5 labdaszerzéssel: a secondary állandó nyomás alatt tartotta a konf egyik legjobb elkapóját, Keenan Allent, aki hiába ért el karriercsúcsot jelentő 160 yardot, nem tudta TD-ra váltani a produkcióját. A USC front seven nemlétezőnek tekintette a Cal futójátékát, a z egyébként kiváló Golden bears RB, Isi Sofele 44 yardot szenvedett ki tőlük. A támadóoldalon Matt Barkley mesterien dirigált, 195 yardja és 2 TD-ja önmagáért beszél. A Trójaiak győzelme sokba került, az elkapó Marquise Lee és a vezuető RB Marc Tyler is megsérült, a visszatérésük bizonytalan.
A Keith Price-irányította Washington Huskies rövid úton pontot tett a Pac-12-váltását már ezerszer megbánó Colorado Buffaloes seattle-i vendégeskedésére. Price iskolacsúcsot jelentő 4 elsőfélidős TD-t dobott négy különböző elkapónak, A térd- és bokasérülésből kilábaló Price egészségesen a konf egyik legjobb QB-ja, 21-28-as passzmutatója és 257 yardja alaposan beköszönt a jövő heti Stanford elleni rangadó előtt. A Huskies 45-17-es vezetésénél Price lejött és Nick Montana megkapta élete első egyetemi játéklehetőségét. A nagy Joe fiát rögvest az első playnél fumble-ra késztették és a Colradóé lett a labda, de hát minden kezdet nehéz. A Buffst külön sújtotta, hogy élfutója, Rodney Stewart térdsérülés miatt korán elhagyta a pályát az 52-24-re végződött meccsen.

További non-konf eredmények: Oregon State – BYU 28-38, Pittsburgh – Utah 14-26.

A Stanford-Washington lesz a 8. hét kiemelt mérkőzése, a Huskies kiváló játéka hármas versenyfutássá változtatták az Északi Divízió versengését. A USC örökrangadót játszik South Bendben a Notre Dame ellen, az előrehozott csütörtöki meccs pedig a feljövőben lévő UCLA vendégjátéka lesz a vezetőedző-cserén átesett Arizona sivatagában.

Big 12:

A hét meccse: Texas Tech – Kansas State 34-41.

Bill Snyder, e heti címlapképünk mellékszereplője, a K-State főedzője igazi varázsló, minden idők egyik legnagyobbja, ezt bátran kijelenthetjük. Két év alatt kinevelt egy mobilitásban (szinte) verhetetlen irányítót Collin Klein személyében, aki a Red Raiders ellen 110 yardot és 3 TD-t futott (!), ez egy RB-nak is becsületére válna. Miután a hazaiak az újabb lubbocki passzkirály, Seth Doedge (25-34, 296 yard, TD az első félidőben) vezérletével 28-20-as előnyt szereztek, a Vadmacskák fogták magukat és kikászálódtak a félig megásott sírból. Klein produkciója mellett a speciális csapatrész brillírozott, Tyler Lockett 100 yardos kickoff returnt mutatott be,  Nigel Malone pedig negyedik szezonális INT-jét mutatta be kulcspillanatban. A Wildcats 2 FG-t blokkolt, az egyiket maga Malone vitte vissza a Red Raiders 30 yardosáig. A K-State 6-0-s veretlensége a szezon talán legnagyobb meglepetése.

A hét teljesítménye: Ryan Tannehill QB és Ryan Swope elkapó (Texas A&M).

A Battle of the Brazos rivalizáláson a folyó másik partján fekvő Baylor volt az ellenfél és a titkos Heismanra áhítozó RG III, azaz Robert Griffin III Bears QB elől a TAMU irányító és kedvenc célpontja ellopta a show-t. Beszéljenek a számok: Tannehill 415 yardot és hat (!!) TD-t passzolt egy labdaeladással, ebből Swope 11 labdát, 206 yardot és 4 TD-t értékesített.Velük szemben RG III 430 yardja és 3 hatpontosa sem volt elég az üdvösséghez, mert a Baylor secondary vert seregként kullogott haza. A harmadik negyedben még hat ponton belülre kerültek a Medvék Terrance Gannoway futott TD-jével, de az Aggies passzáradata innentől már megállíthatatlan volt, látszott, hogy az erős coverage-játékot mutató csapatok után most lubickolnak a mélységi passzokban az 55-28-ra végződött meccsen.

A hét mérföldköve: Ryan Broyles WR (Oklahoma).

A szebb napokat látott és inkább kosarat pattogtató Kansas Jayhawks elleni 47-17-es sikerből Broyles 217 yarddal (iskolacsúcs), 2 TD-al vette ki a részét és 13 elkapásával 326-ra növelte receiving-számát, mellyel megdöntötte az NCAA all-time rekordját. A hazai Kéksólymok meglepően jól tartották magukat a nagyszünetig, az eddig jobbára az elkapókat nyomát bottal ütő secondary jól fogta a Broyles-Stills kétfejű WR-szörnyet és a támadóegység futójátéka is okozott némi zavart a Telepesek soraiban. a Második félidőre aztán előjött a tudáskülönbség, Landry Jones Oklahoma QB megtalálta a célpontjait s végül 363 yarddal, 3 TD-al és egy labdaeladással zárt.

Texas – Oklahoma State 26-38. A múlt heti Rer River KO-ból feltápászkodó Longhorns secondaryje összekapta magát és a kivédekezett passzokban konfelső Carrington Byndom vezetésével 74 yardon és 1 TD-n tartották Juston Blackmont, az OSU vezető elkapóját. A futás elleni Texas D nem nőtt fel a feladathoz, Jeremy Smith tündökölt a meccsen, a vendég Pokes RB-je 7 kísérletből 140 yardot és 2 TD-t abszolvált. Druszája, a texasi Malcolm Brown kísértetiesen hasonló számokat produkált, de 135 yardja és 2 TD-ja kevés volt az üdvösséghez. A harmadik negyed kickoff return párbaja után 28-24-re még felzárkózott a Horns, de Jeremy Smith 74 yardos futása a kegyelemdöfést jelentette. A texasi McCoy-rotációt megszüntetve David Ash játszott végig irányítóként, 139 yardig és 2 INT-ig jutott. Mike Gundy Cowboys HC az öltözőben újra megcsillogtathatta a TAMU ellen már megcsodált tánctudását.

Missouri-Iowa State 52-17. A Mizzou D hiba nélkül lehozta a meccset, a támadók pedig katartikus estét szereztek rajongóiknak. James Franklin QB három passzolt és 2 futott TD-t hintett, mellette Henry Josey 129 yardot  és TD-t rohant, míg a liga talán legjobb TE-je, Michael Egnew 6 labdából varázsolt 105 yardot és egy hatpontost. A Missouri 100. homecoming meccse igazi fieszta volt, a vendég Cyclones nem tudott felnőni a hangulathoz. A védelem rossz volt futás ellen és még rosszabb passz ellen, egyetlen nagy játékot sem tudtak levédekezni. Mivel támadásban a futójáték nem működött, Steele Jantz gyakran kényszerült passzra, a megindulásait pedig csírájában fojtották el és egy fumble-ra is kényszerítették. Az Iowa State egyetlen momentuma A.J. Klein 78 yardot interception visszahordása volt, de ez csak szépségtapasz volt a meccsen.

Mindössze négy meccset rendeznek a héten, de valamennyi összecsapás érdekes lesz. A Kansas State Lawrence-be utazik az aktuális Sunflower Showdown rivalizálásra a Kansas ellen. A Jayhawks D éledezik, okozhatnak néhány kellemetlen percet a Klein-különítménynek.
Mivel az Oklahoma State újabb sikerével és veretlenségével a 4. a BCS-rangsorban, ha veretlenül kihúzza a szezont, szinte bizonyosan nemzeti nagydöntőt játszik. A héten a formába lendülő Mizzou Tigers tigrisvermébe látogatnak, parázs meccsre van kilátás. A Cowboys állambeli riválisa, az Oklahoma a Texas Tech Red Raiders újabb passz zuhatagával nézhet szembe, míg a körbeverésben bízó Texas A&M Ames-be, az Iowa State otthonába látogat.

LSU/Alabama vagy Oklahoma/Oklahoma State? Két kvázi BCS-elődöntő vár ránk a következő hetekben, ha a négy éllovas csapat addig veretlen marad.