NCAA: BCS összefoglaló 8. játékhét, 1. rész

Az ACC, Big East és Big Ten küzdelmeinek bemutatása a legutóbbi fordulóból az év meccsével a címlapon: Michigan State v. Wisconsin.

A hét mérkőzése: Michigan State 37 Wisconsin 31

A Wisconsin 2010-ben egyetlen vereségét East Lansingben szenvedte el B.J. Cunningham utolsó pillanatban, negyedik downra szerzett touchdown elkapásával. Egy évvel később az addig megállíthatatlan Badgers ismét beleütközött a spártai hopliták áthatolhatatlan falába. A kezdetek azonban még nem fiestát, hanem inkább egy halotti tort vetítettek előre. Russell Wilson és Montee Ball gondoskodott róla az óriás támadófal mögött, hogy akadálytalanul szerezzenek 14 pontot, miközben a hazai támadók csak egy elveszített fumble-t tudtak felmutatni. Ezt követően azonban vélhetően kommunikációs hiba miatt Wilson csúnya interceptiont dobott. Ez még csak a mezőnypozíciót változtatta meg drasztikusan: a Badgers saját gólvonaláig szorult hátra. Ahonnan Wilson csak safetyvel tudott szabadulni (intentional grounding révén). A közönséget Keshawn Martin end around futott touchdownja végleg visszahozta a mérkőzésbe. Az elkapó már tavaly is elég borsot tört a Badgers orra alá, és jó szokását megtartotta a főcsoport egyik legveszélyesebb többfunkciós fegyvere. Hiába haladt ismét könnyedén az ellenfél 20 yardos vonalán belülre a Wisconsin, blokkolt mezőnygól közbe szólt, hogy visszaszerezzék a momentum egy részét. Helyzetüket csak nehezítette Cunningham ismét negyedik downra elkapott touchdownja a félidő előtt. A shownak azonban még nem volt vége. Wilsont sackkelte a védelem tíz yardért, ami később puntot kényszerített ki. Azonban ezt is blokkolta a Spartans special teams egység, sőt a pattogó labdát sikerült a gólterületen megszelídíteniük: touchdown! Huszonhárom ponttal válaszoltak a nagy szünetig, és a lélektani előny biztos tudatában készülhettek a második félidőre. A harmadik negyedben, ha a védelmek nem is tudták átvenni az irányítást, de a harmadik down stopra azért futotta az erejükből (csak egy Wisconsin FG törte meg a csendet). A negyedik negyedre áthúzódva azonban a Spartansnak sikerült még egy támadást összeilleszteni: 13 játék, 80 yard, 7:34 alatt. A kulcsjáték ismét Martin nevéhez fűződött, aki harmadik és 11-re futott TD-t egy olyan oldalpasszból, amivel egyszerű földi halandót mínusz yardért szerelnek. Ezt sikeres kétpontos játékkal koronázták meg, ki más, mint Cunningham elkapásával. Ezen a ponton két TD távolságból kellett visszakapaszkodnia a meccsbe Wilsonéknak. A támadójáték azonban már nem elég a negyedik negyedben. Kell a védelem, hogy legalább puntokra kényszerítse az ellenfelet. Ez utóbbi működött is. Chris Borland és kis csapata három puntra kárhoztatja a Kirk Cousins irányító vezette támadókat. Ennek köszönhetően Wilson második interceptionjét is idő-, és pontveszteség nélkül élik túl. A pontokról azonban a támadóknak kellett gondoskodni. Előbb Wilson futott 20+ yardos TD-t, majd alig három perc alatt 87 yardot vezette támadóit a Spartans gólterületig, ahol Montee Ball futózseni kétyardos elkapásával egyenlíteni tudtak másfél perccel a lefújás előtt. A hátralévő idő már történelem. Legendás képsorok születtek. Négy másodperc a hátralévő idő. Egy játéknál többre már nem futja. A hosszabbítás biztos. Félpályáról Cousins útjára engedni a „hail maryt” és a videóbíró döntése alapján Keith Nichol képes volt legalább egy pillanatra a gólterület légterébe jutni az ölébe hullott labdával! Nincs szükség a hosszabbításra sem! Az előző heti zászlóhalmozásra is beszédes volt a hazai reakció: egyetlen egy szabálytalanság nélkül hozták le a találkozót.

ACC

Kezd összeállni, stabilizálódni a Miami (2-2, 4-3) játéka Al Golden vezetőedző kezei alatt. Ha a két novemberei állami rangadójukat a Florida State és a South Florida elleni meg tudják nyerni, már feltétlen sikerről lehet beszélni a Golden-korszak nyitóévében. A Virginia Technél (3-1, 7-1) Logan Thomas kezdi átvenni a támadójáték vezetését, és minden bizonnyal készülhetnek a bajnoki döntőre a Clemson (5-0, 8-0) ellen. Érdekes lesz figyelemmel kísérni, hogy a veretlenség megőrzésének súlya teherként nehezedik-e Tajh Boydék játékára?

107 pont és 850 yard lett a két csapat produkciójának a gyümölcse. Giovani Bernard öt mérkőzést követően először ragadt száz futott yard alatt (11-43), míg a másik oldal elsőéves szenzációja ott folytatta, ahol az előző hetekben abbahagyta: Sammy Watkins megint jegyzett TD elkapást. Tajh Boyd összesen ötször talált be a célterületre, ahol öt különböző elkapóval ünnepelhetett. Kourtnei Brown endnek is biztosan emlékezetes marad a találkozó, hiszen védő létére két return TD-t is szerzett (fumble és interception). Bryn Renner oldalpasszát nagyszerűen olvasva szerzett INT különösen szép volt. A North Carolina védelme nem volt egy súlycsoportban a Clemson támadóival, így Rennerre maradt a feladat, hogy meccsben tartsa a Tar Heels alakulatát. Két nagy passzjátékra futotta tőle (futójáték hiányában nem volt más lehetőség), amiből azonnal TD is született. A special teams is megvillant, amikor 100 yardos kickoff returnnel zárkóztak fel még a szünet után 14 pontra, de ezen a délutánon nem volt esélyük. 59-38. Akár kosárlabda mérkőzés végeredménye is lehetne.

A kék ördögök hada sorozatban a tizenkettedik alkalommal vallott kudarcot a Wake Forest ellen, igaz ezúttal minimális különbséggel megúszták a vereséget. Tanner Price-ék nagyon közelkerültek hozzá, hogy elaludják a meccs második felét 17 pontos előnyük tudatában. Anthony Boone (csere irányító, rövidyardos specialista) két gólvonalhoz közeli helyzetet is rövidre zárt TD futásaival. Az utolsót azonban a Deamon Deacons nevette egy Price, Chris Givens 66 yardos TD összjáték után még a negyedik negyed derekán. Ezt követően még sikerült Sean Renfree irányítónak összehozni egy 10+ játékból álló támadást, de negyedik kísérletük a WF 40 yardos vonalánál elhalt és maradt az egy pont hátrány. 24-23.

Lassan lendült játékba a Virginia Tech, de a második félidőben az ismét száz yard fölé jutó David Wilson futó, Logan Thomas irányító és Marcus Davis elkapó is egyszer-egyszer jutott el a gólterületre és gyorsan lerendezték a találkozót. A Boston College helyzete reménytelen. 30-14.

C.J. Brown sérülése miatt a múlt héten a kispadra űzött Danny O’Briennek kellett átvenni az irányítást, de a Marylanden ez sem segített. A Florida State megerőltetés nélkül szerzett győzelmet. Devonta Freeman megint 100 yard fölé jutott, amihez csupán 11 futásra volt szüksége. 41-16.

Két eladott labdából szerzett 14 ponttal a Miami gyorsan magához ragadta a kezdeményezést. A fumble return TD és az interception is Jo-Jo Nicolas nevéhez fűződött. Ezúttal még Jacory Harris parádéra sem volt szükség, mert a védők a GT futójátékát három yard átlag alatt tartották (2.8) a passzjátékuk viszont ezen a meccsen sem ébredt fel, és talált vissza a TD szórás ösvényére (6/12, 63 yard, INT). 24-7.

Mike Glennon megdobta idei 19. touchdown passzát, David Emerson elcsípte idén a hetedik és nyolcadik interceptionjét, ami iskolarekord beállítás. A Virginia futójátéka ezúttal nem volt képes a passzjátékuk segítségére sietni, ami bár 14 ponttal meccsben tartotta csapatukat még a negyedik negyedre is, de a North Carolina State Emerson interception return touchdownjával végleg eldöntötte a találkozót. 28-14.

A 9. játékhét programja

Miami (FL) v. Virginia, 2:00 (péntek éjszaka)

Florida State v. North Carolina State, 18:00

Duke v. Virginia Tech, 18:30

Maryland v. Boston College, 21:00

North Carolina v. Wake Forest, 21:30

Georgia Tech v. Clemson, 2:00

Ezentúl minden hétvégén a figyelem a Clemson Tigersre fog irányulni: meg tudják őrizni veretlenségüket egészen a főcsoport bajnoki címének megszerzéséig? Utóbbi hetekben mutatott játékával a GT nem jelenthet komoly veszélyt rájuk.

Big East

Évről-évre ez a főcsoport az, amelyik minden fordulóban meg tudja lepni valamivel az embert. Amikor már azt hihetnénk, hogy kiismertük a csapatokat, mindig jön egy csavar és borul az elképzelt erősorrend. Most a meglepetést a Syracuse (1-1, 5-2) szolgáltatta, amint esélyt sem adva a konf egyetlen rangsorolt csapatának, a West Virginiának (1-1, 5-2) aratott komoly médiavisszhangot kiváltó diadalt még péntek este. A Cincinnati (2-0, 6-1) volt az egyetlen, amelyik ha szoros meccsen is, de képes volt idegenben érvényesíteni a papírformát a South Florida (0-3, 4-3) ellen. A Bulls a bajnoki címről már biztosan lemondhat, és annyi év után ismét hozza a jól ismert formáját. Erős kezdés, majd biztos visszaesés. Az egyetlen konzisztens csapat errefelé? A Rutgers (2-1, 5-2) is botlott és a kiegyensúlyozatlan irányítójáték mellett csúnya elejtett labdát is okolhatnak idei első főcsoporton belüli vereségükért a Louisville (1-1, 3-4) ellen.

Ben Schwartzwalder a harmincas évek elején még a West Virginia csapatkapitánya és centere volt. Közel két évtizeddel később elfoglalta a Syracuse vezetőedzői székét. A többi már történelem. Az edzőlegendáról elnevezett vándorkupát először 1993-ban szerezhette meg az egyik csapat a főcsoportriválisok éves találkozóján. Sorozatban elszenvedett nyolc vereség után tavaly idegenben aratott az Orange váratlan győzelmet. Ezt idén sikerült felülmúlni. Az első perctől kezdve uralták a mérkőzést és egy pillanatnyi kétséget sem hagytak afelől, hogy a győzelmen kívül nem fogadnak el más eredményt az országban tizenötödik helyen rangsorolt ellenféllel szemben. Támadóoldalon feltétel nélkül ragaszkodtak a futójátékhoz, amit alkalomadtán egészítettek ki csak rövidpasszokkal. A futójáték azonban működött a 335-ös védelem ellen. Ez rendszeresen rövidyardos helyzeteket eredményezett harmadik downra, amivel mindig sikerült életben tartani egy-egy támadást. A gólvonalhoz közel viszont sikerült a sok futásra építve play-action passzból illetve QB keeperből is touchdownt szerezni, kihasználva a védelem túlreagálását Antwon Bailey irányába. A védelmük folyamatos terror alatt tartotta Geno Smith irányítót és egyetlen alkalmat sem szalasztottak el, amikor leütközhették őt. Sokat számított az első hét óta sérült Chandler Jones visszatérése a védőfalban. A hazaiak azonban nem féltek a blitzektől sem, bár ezzel a mélységi passzoknak, és késleltetett rövidpasszok a futónak köszönhetően néha pórul jártak, de összességében kifizetődő volt a taktika. Különösen úgy, hogy ezzel a felfogással két interceptionbe is sikerült belehajszolni a West Virginia irányítóját. A legfontosabb érdeme Ryan Nassib irányítónak azonban az volt, hogy az ellenfél minden egyes felzárkózási kísérletére azonnal képesek voltak touchdownnal válaszolni. Ezek közül a leglátványosabb mégis a speciel teams nevéhez fűződik. A második negyed elején egy szép hosszú passzal sikerült felzárkózni Dana Holgorsen csapatának öt pontra. Azonban a következő kezdőrúgást Dorian Graham 98 yardos touchdownnal büntette meg, ami miatt nem tudott a vendég sereg lélektani előnybe kerülni, és nem tudták elhallgatni a dome 45 ezer nézőjét. Végül 49-23 arányban nyertek. Soha ennyi pontot még nem szereztek a WV ellen 59 meccsük során. Nick Provo tight end három touchdown elkapása megsüvegelendő.

Mohamed Sanu minden erőfeszítése ellenére nem bírt idegenben konf győzelmet felmutatni a Rutgers a Louisville ellen a várakozásnak megfelelően alacsony pontszámú találkozón (16-14). A nagykönyvet igazolva a kevesebb hibát vétő csapat tudta győztesen elhagyni a pályát. San San Te rúgó 25 és 31 yardról is mezőnygólt hibázott, míg Gary Nova három interceptiont dobott, az utolsót a negyedik negyed végén, amikor egy utolsó kísérletet tettek a győztes mezőnygól elérésére. Bár Chris Philpottnak is megvolt a maga sötét órája rontott mezőnygóllal és blokkolt extra ponttal, de 52 yardos mezőnygólja elengedhetetlen volt a sikerhez. Nem lehet viszont elmenni szó nélkül Mark Harrison lyukas keze mellett, akinek több méteres körzetében nem volt egyetlen Cardinals védő sem, amikor elejtett egy biztos touchdown átadást Gary Nova irányítótól a negyedik negyedben. A hazai győzelem mellett azonban a Louisville szurkolóinak és játékosainak Anthony Conner cornerback egészsége miatt kellett aggódni, aki Sanu térdével találkozott egy szerelési kísérlet során, és komoly ütést kapott a feje. Kezét tudta mozgatni az ütközés után, így bénulásról nincs szó, azonban mint később kiderült nagyon súlyos nyaksérülést szenvedett (törés).

Nem akármilyen találkozót tett le az asztalra a Bulls és a Bearcats a Raymond James Stadium gyepszőnyegére a második félidőben. Annak ellenére, hogy az első 30 perc inkább a kölcsönös szerencsétlenkedésről szólt, csak felvillanásai voltak a két támadógépezetnek, és mindkét oldal felváltva bosszankodhatott: kihagyott mezőnygól, fumble, interception, kihagyott mezőnygól, interception. Ez utóbbi Zach Collaros labdaeladás különösen rossz ítélőképességről árulkodott a Cincinnati irányítójától. A South Florida védői hamar menekülésre késztették a saját gólvonala irányába. Ahelyett, hogy első szándékból biztosan a pálya szélén túlra dobta volna a labdát, megkezdődött a keringő, melynek a vége passznak csak nehezen nevezhető dobásféleség lett, természetesen védő kezekben landolva. Ezt a labdaszerzést követő támadásból szerzett mezőnygóllal vonultak 10-10-es döntetlennel szünetre. Aztán a második félidőben mind B.J. Daniels, mind Collaros a jobbik énjét vette elő. Daniels még két majdnem touchdown futást is összehozott, de mindkettő visszafújásra ítéltetett holding büntetések miatt. A végjátékra csak három pont előnnyel tudtak fordulni a vendégek, köszönhetően egy blokkolt extra pontnak, és ez könnyen végzetes lehetett volna. Különösen azután hogy a USF hat játék alatt menetelt 80+ yardot és vette át a vezetést másfél perccel a találkozó vége előtt Andre Davis TD elkapásával. Az előnyük így négy pont lett. Ha nincs a blokkolt extra pont, akkor ebben a helyzetben Butch Jones vezetőedző csapatának elég a FG az egyenlítéshez. Így viszont TD kényszerben voltak, ami sosem túl jó hír, ilyen kevés idővel az órán. Collaros azonban 12, 33 és 21 yardos passzokkal gyorsan vitte előre csapatát, a győztes TD megfutását pedig magára vállalta a gólvonal közeli helyzetben. Csak másodpercek maradtak vissza, ami már semmire sem volt elég a South Floridának. 37-34.

Pittsburgh v. Connecticut, 2:00 (csütörtök éjszaka)

Louisville v. Syracuse, 18:00

Rutgers v. West Virginia, 21:30

A WV legyőzése után minden szempár a Syracuse Orange vendégjátékára fog szegeződni. A Pittsburgh a hétközi mérkőzés miatt megint nagyobb közönség előtt éghet a támadójátékának impotenciája miatt.

Big Ten

Elveszítette veretlenségét a Wisconsin (2-1, 6-1), így kijátszották magukat a BCS döntőre esélyes csapatok sorából. A Michigan State (3-0, 6-1) favorittá lépett elő a „Legends” csoportba, míg a Penn State (4-0, 7-1) komolyan megvetheti a lábát a Wisconsin mögött a másik divízióban. Ron Zook csapata a vártnál talán korábban omlott össze, kérdés sikerül-e nekik kikapaszkodni ebből a hullámvölgyből? A hátsó régiókból: krízisben a Northwestern (0-4, 2-5), de a Purdue (2-1, 4-3) megragadhat a középmezőnyben?

Egy évvel korábban nagyon közel került az Indiana az Iowa legyőzéséhez. Idén nem volt kérdéses a végeredmény. A Vandenberg, (12/16, 247 yard, 4 TD) Coker (23-138 2 TD), McNutt (6-178, 3 TD) trió gálaelőadást szemlélhettek Kevin Wilsonék közelről. Már a félidőre kialakult a 21 pont különbség, ami a végére is megmaradt. 45-24. Iowa győzelem.

Az Illinois már az Ohio State ellen látható kórban szenvedett a Purdue ellen is, ahol végre a tehetség kezdi elnyerni méltó jutalmát? Ricardo Allen cornerback radírozta le a pályáról A.J. Jenkinst – már ha közel száz yard eltüntetést jelent –, azonban a nagy játékokat megint sikerült limitálni a védelemnek, ezzel kihúzva az Illini méregfogát. A probléma ismét a futójáték gyengeségére vezethető vissza. Nincs alternatíva, vészmegoldás, ha nem sül el jól Nathan Scheelhaase keze. A Purdue játékosait a Penn State elleni vereség nem törte le, éppen ellenkezőleg, a meccs elejétől önbizalommal játszottak. Kezdik elhinni, hogy bizony jó csapat ellen is lehet esélyük győzelemre. A Boilermakers futójátékban (8 fő) és passzjátékban (8 fő) is szeretetszolgálathoz hasonlóan osztotta szét a labdát játékosai között. Caleb TerBush irányítónak 6 illetve 4 yardos TD átadása volt az első félidőben, ami Raheem Mostert elsőéves elkapó 21 yardos futott TD-jével kiegészülve kényelmes előnyt biztosított a hazaiaknak a szünetre. A második játékrészben már nem sok keresnivalója volt a támadósornak a pályán, de mivel az Illinois csak a negyedik negyedben kezdett el pontot termelni (2 TD) nem akadt okuk nagy ijedtségre. 21-14 arányban meg tudták nyerni a "Purdue Cannon" találkozót.

Legalább egy kis szimmetriát sikerült csempészni a végeredménybe a Minnesotának a Nebraska ellen. Törölköző bedobva, mindkét váll a földön, K.O. és amit még akartok. Hú, de messze van még az idény vége ott északon. 41-14.

A homecoming alkalmából hiába idétlenkedett egy kört Seth Meyers is az oldalvonal mellett és hiába szorongott 40 ezer néző a lelátón, a Northwestern nem tudott kibújni idei bundájából. Annak ellenére várták tízpontos hátrányból a harmadik negyedben a folytatást, hogy csak egyszer puntoltak, amikor a Lattimore, Crawford pass rusher páros kergette meg Dan Persát az összeomló támadófal mögött (később az irányító lábsérülést is szenvedett). A védelem azonban ismét nem tudott senkit megállítani. A mérkőzés viszont a lehető legjobban kezdődött. A cornerbackként teljesen haszontalan Jeravin Matthews okozott fumble-t a meccs első játékában a kickoff return során. Ezt követően sikerült is touchdownnal ünnepelni. A Penn State oldalán a szenzáció, hogy először volt kezdő idén Matt McGloin és Rob Bolden a pályára sem került. Jó reggelt. Joe Paterno komolyan vette 408. győzelmének a sorsát és ismét az NU ellen jubilált s lett holtversenyben második a legtöbb győzelmet jegyzők örökranglistáján. Silas Redd remekelt, megint 100 yard felett zárt, a védelmük különösen a második félidőben komoly nyomás alatt tartotta a hazai támadófalat, és meccsdöntő tényezővé tudott előrelépni. 34-24.

Nebraska v. Michigan State, 18:00

Indiana v. Northwestern, 18:00

Michigan v. Purdue, 18:00

Penn State v. Illinois, 21:30

Minnesota v. Iowa, 21:30

Ohio State v. Wisconsin, 2:00

Nehéz idegenbeli ütközet vár a Spartans csapatára két fontos, és kimerítő győzelem után. A Nebraska elleni vereség a divízió bajnoki elsőségért vívott csatában is döntő lehet. A Northwesternnek jó alkalma nyílik első konf sikerének megszerzésére, de nagy pénzben azért senki se fogadjon erre. A Wisconsin támadói újfent komoly védelem ellen lépnek pályára, ráadásul ismét távol az otthonuktól. A Penn State védelmének nem okozhat problémát az Illinois robbanékony passzjátékának hatástalanítása.