vpi


- Lakhely
- Buda
- Utoljára láttuk
- 14 órája
- Regisztrált
- több mint 12 éve
- Fórum hozzászólások
- 3 114
Legaktívabb fórum topikok
Utolsó 10 fórum hozzászólás
16 órája
Hmmm. Én nem emlékszem, hogy a hegyeshalmi soron kívül mi volt még ami hátrány volt. Nem volt olyan, hogy bárki normális, nem kőrözött embert ne engedtek volna be a schengeni zónába az EU-ból.Rengeteg többlejogosultság jár a schengeni útlevéllel.Miért kéne magyar útlevél, hogy nyugatra húzzanak? A románoknak vízum kell? Tudtommal csak Schengen nincs. És elnézve Róma koldusait, saját papírokkal is elárasztják ny-európát.Aha.Vagy arra, hogy ne tűnjön el, mert a szülőföldjükön is lehetnek magyar állampolgárok.Arra mindenképp, hogy eltűnjön a ht magyarság.de volt 30 éve az ország vezetéseinek, hogy ezt a traumát kezeljék, feloldják és normálisabb kapcsolatokat építsenek ki a környező országokkal és rendezzék az idegenbe szakadt magyarok helyzetét vagy legalábbis dolgozzanak rajta.A kettő állampolgárság pl. egy jó dolog.
Lúdas Solymi
Kampman
Amadeus von Dollárbaloldal
Kampman
Útlevéllel húznak azonnal nyugatra. Rekord alacsony a ht magyarok száma.
Amadeus von Dollárbaloldal
vpi
Egy szerbiai vagy ukrajnai magyarnak meg jackpot a magyar állampolgárság.
Amadeus von Dollárbaloldal
18 órája
Miért kéne magyar útlevél, hogy nyugatra húzzanak? A románoknak vízum kell? Tudtommal csak Schengen nincs. És elnézve Róma koldusait, saját papírokkal is elárasztják ny-európát.Aha.Vagy arra, hogy ne tűnjön el, mert a szülőföldjükön is lehetnek magyar állampolgárok.Arra mindenképp, hogy eltűnjön a ht magyarság.de volt 30 éve az ország vezetéseinek, hogy ezt a traumát kezeljék, feloldják és normálisabb kapcsolatokat építsenek ki a környező országokkal és rendezzék az idegenbe szakadt magyarok helyzetét vagy legalábbis dolgozzanak rajta.A kettő állampolgárság pl. egy jó dolog.
Lúdas Solymi
Kampman
Amadeus von Dollárbaloldal
Kampman
Útlevéllel húznak azonnal nyugatra. Rekord alacsony a ht magyarok száma.
Amadeus von Dollárbaloldal
18 órája
Ezzel mit akarsz mondani? Nem kellett volna felvenni minket?Ez a kanadai náci-ügy, egy kicsit azért érdekesebb annál, mint amit a két oldal csinál belőle (agyonhallgatás vs. nácizás). És sokkal szomorúbb. Szerintem az van, hogy felnőtt egy generáció, aki ott ül a parlament, a miniszterelnök meg a házelnök körül, és ők _tényleg_ nem néztek utána egy centit sem annak, hogy kit hívnak meg. Öreg ukrán háborús hős, aki harcolt az oroszok ellen - fasza, hívjuk meg. Dehogy akartak ők nácit hívni, ezt egyáltalán nem feltételezem, egyszerűen ennyire buták - de ez azért egy kicsit ijesztő.Éltek a nyugatiak komolyabb diktatúrában az elmúlt 100-200 évben?
Pedig egy egyszerű Google keresés kidob mindent az öregről, az SS Galícia-ról, és meg ennyire sem vették a fáradságot. És ez szomorú. Történész barátom mondta, hogy tulajdonképpen normális. A mai nyugati 20-30 évesek rohadtul semmilyen diktatúrában nem éltek, maximum olvasmány élményük van, és az is elég kevés. Az általános műveltség borzasztó alacsony, igyhát miből is kellett volna arra asszociálni, hogy egy 90+ éves figura, az minimum neccesen harcolhatott az oroszok - ellen. Baj ez.
MC12
Pont ez a bajom az EU-val is, ők úgy gondolkodnak ahogy ők szocializálódtak, azt nagyon nehezen fogják fel, hogy a vasfüggönyön túl meg máshogy működtek a dolgok.
Nekik elsődlegesen ezeket a rendszereket kellene megérteni és a normális működést elősegíteni.
Dehát egyszerűbb volt az, hogy OV inkább leszavazzon nekik, az h itthon mi megy, lényegtelen.
Na meg azért mert valamit demokráciának hívunk, az még nem lesz az.
Itt baszta el az EU a nagy bővítésben, rosszul mérték fel az egyes államokat és pont minket, a legvidámabb barakkot meg főleg.
Lúdas Solymi
Egy spanyol Franco vagy egy portugál Salazar alatt könnyebb volt demokratává válni mint Kádár vagy Jaruzelski alatt?
Mire “szavaz le nekik OV”?
2 napja
Persze, mert Garancsiék simán kitennék... ja nem, egyszerüen nem gyártanák le az anyagotmondjuk ha ugyes lenne Geri akkor ok is kiadnanak TCRt, de mivel az elmult 4 evben ezzel nem eltek akkor miert eppen most? plusz Garancsi nem kotelezheto, hogy az ovejuket kitegye.Politikai hirdetés nem lehet - tcr lehet. Ha valóban ki akartak volna baszni a hatalommal, akkor a tcr-t is letiltották volna. (Minden kormány hirdetés- ha nem változott azóta - tcr, azaz társadalmi célú hirdetés, tehát kiesik a tiltott körből)Az meg ahogy olvasom, nem lett Geriéknèl kivétel listás - okosak na.?
MC12
csebi
Mondjuk abba meg a másik oldal nem ment volna bele.
MC12
alapvetoen az a bajom ebben, hogy KariGeri megint nem konzisztensen csinalja dolgokat. elinditja a szabadsagharcot a kormannyal szemben, birosagra megy meg mittomen, kozben meg shk-ban elbizniszel szepen a NER-rel, raadasul sztem ugy, hogy politikailag rosszul is jon ki belole az ellenzek. bar ha jobban belegondolok, felepitett profiljahoz megfeleloen cselekszik, mert o uriember. uriember pedig csupan felig teszi be.
csebi
4 napja
Valakinek van esetleg olyan orvos kontaktja, aki a hisztaminerzekenyseget vagja? Ha van, halas lennek egy nevert, egy (tobb, honapok ota) kor mar lement egy magandokinal, de ott a stilus es az a vegletesen apokaliptikus hangulat valamint, higy kerdesre az a valasz, “mert megmondtam”, es vajmi kevesse foglalkozik azzal, mennyire elheto az, amit kitalalt, nem lenne rossz masodvelemenyt is kapni.Hát, sajna a hisztaminallergia (szintén zenész) kezelése Magyarországon a kuruzslás kategóriába van sorolva. Nekem az orvos azt mondta, hogy a TB nem is támogat ezzel kapcsolatos viszgálatokat vagy kezeléseket, úgyhogy marad a magán vagy esetleg alternatív kezelések. Amit tudok ajánlani, az a biomedics, én pl full szkeptikus voltam, de kicsit használt ( biomedics.eu/ ) illetve a foodtest.hu ami elkerülhetetlen, az az étel/életmód váltás.
dankodavid
4 napja
Na van szokásos öltőzöi video. Hát annyira tünnek lelkesnek a győzelem után mint amikor sikeres egy foghúzás a fogdokinál. Nagyon látszik a csapaton hogy rohadtul nem stimmel valami. Lehet hogy benézem de nekem ez jött le.És Bill legfőbb öröme, hogy végre nem csináltunk turnovert… az is árulkodó
ParadSEC
6 napja
Magabiztosabb a zsebben, jobban szabadul és hosszabbítja meg a playeket, megdobálja a hosszúakat, gyorsabban dob, jobban olvassa a védelmeket.Én a "benne van"-ra reagáltam, te a válaszod alapján "benne lehet"-ként értetted, úgyhogy húzzuk ki a "benne van"-t, és nagyjából ugyanazt mondjuk (és gondoljuk). Jonesról.Azért szerintem MJ egy Goff, Cousins, Geno szintet hozni fog és a Top10-15 sávban benne lesz, esetleg Top10-20, attól függően hány tehetséges QB lesz az NFL-ben. Most azért van egy pár, szóval lehet a sávozással is játszani és azért egy Top10 játékosok között sincs feltétlenül akkora eltérés. Meg nagyon soknál a köré épített rendszer az, ami ott tartja...kvázi minden QB-nál.Lúdas SolymiÖöö, szerintem itt alapvető félreértések vannak. Senki nem mondta, hogy MJ jelenlegi állapotában vagy alapjában véve Top5-ös QB. Jelenleg és úgy egyébként is a Top 10-15-ben benne lehet/benne van, a többit a rendszer hozzáteszi. Nem véletlenül írták azt, hogy hozzánk rendszerfit.Lúdas SolymiMahomes, Allen, Hurst, Burrow, Lamar, Herbert, Rogers, Prescott, Tua, Lawrence. Ez tíz, és nem létezik, hogy ebből reálisan bárki helyére be lehetne Jonest tenni. A következő ötös legyen Goff, Stafford, Cousins, tavaly óta Geno Smith és én ide teszem Deshaun Watsont. Utóbbi (még?) keresi magát, de éveket bizonyított már és még mindig túl fiatal ahhoz, hogy le lehessen írni. És ha magára talál akkor nemhogy ide berakható, hanem tükörsima top10. Én egyelőre ebbe az ötösbe se látom hova férne be Jones. Itt már nincsenek fényévnyi különbségek, de akkor se. A következő tier - Carr, Tannehill, Purdy, Daniel Jones féle társaság - az ahol szerintem jelenleg Jones jár. Innen kéne előre lépni.
peterk2005 udvari bolond
Oké, de miben látod, MÁR MOST hogy fejlődött? Azt írtad, hogy aki nem lát semmi fejlődést, azt nem tudod hova tenni. Akkor biztosan van valami amiben határozott fejlődést láttál (már eddig is), különben gondolom nem írtál volna ilyent. Én nem látom ezt a fejlődést, ezért kérdezem. (Aztán vagy egyet értek vele vagy nem, de ha nem is tudom, hogy mire gondolsz, azt se tudhatom, hogy egyet tudok-e érteni vele.)Így van, rookiként is jó volt, magas volt a padlója, a teteje az valószínű limitált, így azokon a képességeken kell dolgozni, ami azt segíti elő, hogy jobb legyen, mint például védelmek olvasása, játékok áthívása, pontosabb és gyorsabb dobás.Azt mondani, hogy az elmúlt két évben, akár a tavalyiban is, nem fejlődött semmit azt nem is tudom hova tenni..Lúdas SolymiMi az amiben te fejlődést látsz az elmúlt két évben? Érdekelne, mert én se látom. Jones rookieként is jól nézett ki. Éppen az volt az egyik selling point nála, hogy bár nincsenek kiemelkedő fizikai adottságai, de technikaiag kicsiszolt, pontos, jól lát a pályán, gyoirsan dönt, és kimondottan érett (a játéka is a pályán és mint ember is). Ezek meg voltak már a rookie évében is. Sőt, szerintem az ő eddigi NFL pályafutásának legjobb szakasza éppen a rookie évének első 8-10 meccse volt. Miben fejlődött azóta? Pontosabb lett? Jobban dönt? "Clutchabb"? Jobban olvas védelmet, többször/jobban hívja át playt ha kell? Beérett? Én ilyeneket nem látok. És ehhez jön még egy szubjektív dolog is: eddig mindkét évében jobban/jól kezdett, aztán november környékétől jött egy érezhető visszaesés. Kéne egy jó szezonzárás idén, hogy azt mondhassa az ember, hogy az elmúlt két év csak statisztikailag éppen így jött össze, de nincs különösebb oka.peterk2005 udvari bolond
Lúdas Solymi
(A mai meccset majd megnézem. A meccs utáni véleményeket olvasom, felteszem nem volt valami élvezetes a meccs. De Jones érdekel.)
peterk2005 udvari bolond
Ezeket látom és ezeket is emelik ki vele kapcsolatban az elemzéseknél.
Persze, van még hova fejlődnie ezekben is, de igazából itt nagyon max csak annyit látok, hogy gyorsabban és pontosabban fogja dobálni a labdákat, bár igazság szerint ez is elég tud lenni, ha köré teszik a játékosokat.
Lábon is gyorsabb és magabiztosabb lett, a futások befejezésén még kellene gyakorolnia, mert ez az előredőlés vagy mi ez nekem fura, meg veszélyes is sztem, bár lehet csak a lábát félti.
Lúdas Solymi

Te miben vagy?
6 napja
Jó dobás legalább áll az óra
6 napja
@Solymi. Nyilván nem Mac tehet róla egyedül. De hogy semmi köze hozzá, mindig más a hibás (drop O fal stb) az is baromság.Ahogy akarja. Mondjuk ne.ugy, ahogy most játszik pl.De, ezt írtad, nem nyertünk, mert MJ szar, mert nem csinálta meg a GW-t.Most vagy nem akarod érteni vagy nem érted.Te írtad:Én annyiban egyetértek Solymi-val hogy nem Mac miatt állunk 0-2-vel, amit lehetett ő megtett egy borzalmas O-fal mögött, NFL szinten átlag közeli elkapókkal, egy gyakorlatilag nem létező futójáték mellett...Csak ugye a miszter kontextus nem veszi észre, hogy én sem ezt irtam.
Ezek közül legalább kettőnek komoly szintet kellene lépnie hogy ne legyen ez is egy kuka szezon amire én kevés esélyt látok...
Ha ez a szezon így megy tovább nem Mac állása lesz az ami veszélyben lesz... 😉
Castleai01
zinedine5
Túlgondolod.Lúdas Solymi
Azt kérdezted, miben nyilvánul meg az extra?
Abban, hogy megoldja. Ennyi.
Ezzel nem azt mondom, hogy Mac nem lehet a megoldás, de ahhoz lássuk azt az extrát.
zinedine5
Amit én írtam és amit szerinted írtam az NEM ugyanaz.
Mac miatt állunk 0-2-vel? Nem.
Meg tudta oldani a game winning drive-okat. Nem.
Van szerepe abban, hogy 0-2. Igen. Mint ahogy van benne BB -nek, még BOB -nak meg kb. minden játékosnak.
zinedine5
Miképpen oldja meg a game winning drive-ot?
Én levezettem mi történt és hogyan.
Mit kellett volna másként csinálnia?
Az nem ér, hogy azt mondod, hogy téged nem érdekel, nem a te dolgod...
Lúdas Solymi
zinedine5
6 napja
Barnus nagyban van ma
Legkedveltebb fórum hozzászólások
3 hónapja
Tegye fel a kezét aki azt gondolja hogy ilyen fegyőrök, donátok kunhalmik vagy példaképként itt beidézett noárok és hasonló irritàló kis faszok vezessék ezt az országot.Mert? Mi történne? Vágtatna az infláció? A gazdasági növekedés 5db multi összeszerelőgyár teljesítményén múlna? Esetleg le lennénk tiltva az EU-s pénzekről? Egyeztetés nélkül savgyárakat telepítenének mindenhova? Felmondanának a tanárok, az ápolók és Fülöp szigetekről kellene buszsofőrt importálni? Az egyéni nyugdíjszámlák bevezetését fúrnák meg?
Remélem ez max a gyerekeim, inkább unokáim baja lesz, ha lesz.
Pedig aki nálam jobban utálja ezt a mocskos, gonosz cigányt, az qrvára festi magát.
ozibozi
Veszélyben éreznéd a sajtószabadságot? Esetleg a bírói függetlenséget? Félsz, hogy meghackelnék a választási rendszert?
Mitől félted ezt az országot, ha nem OV lenne? Őszintén érdekel. Szerinted mit lehetne még elbaszni? A focit?
több mint 1 éve
Kéne vennem egy új kabátot, de akármilyet próbálok fel, még az xxl-esnek is rövid az ujja 🤬Próbáld meg a férfi osztályon
Tök mindegy, hogy C&A, H&M, Reserved, Zara, akármi, milyen típus, fazon, mind ilyen fos. Én nem tudom milyen testalkatra tervezik mostanában a ruhákat...
warr_b
több mint 1 éve
Nem szoktam fizetős cikket megosztani, de ebben a helyzetben megteszem. Bár TLDR, de szerintem érdemes elolvasni. Sok itt felmerült kérdésre ad egy-egy - nem biztos, hogy helyes, de - választ. És jó látni, hogy létezik még újságírás Mo-n.Ha akarná Orbán, akkor sem biztos, hogy szabadulni tudna az oroszok szorításából
hvg360 - Dezső András
A kormányzat az elmúlt években túl nagyra nyitotta a kaput az oroszok elől, és nem csak a nyilvánosságban, hanem a titkosszolgálati szférában is: az orosz katonai hírszerzés komoly bázist épített ki Magyarországon, miközben a kémelhárításon belül fokozatosan gyengítették az „orosz vonalat” – egyértelműen politikai okokból. Ez súlyos rizikó lehet egy olyan háborús helyzetben, amelyben az Orbán-kormány esetleg irányváltásra kényszerülne a pragmatikusnál jóval barátságosabb orosz–magyar viszonyban. A Kreml befolyásolási törekvéseinek sikere és az orosz agresszió ellenére tovább élő kétkulacsos politika abban is tetten érhető, ahogy az ukrán eseményekről számol be a közmédia.
Néhány évvel azután, hogy Oroszország annektálta a Krím-félszigetet, Orbán Viktor kormányfő a Belügyminisztériumban megtartott zártkörű beszélgetésen vázolta fel geopolitikai meglátásait. A titkosszolgálati és belügyi vezetők előtt a miniszterelnök arról beszélt, hogy a világban nagy átalakulások jönnek, Oroszország el fogja foglalni Ukrajnát, ami „egy nem létező ország”, Kína felemelkedik, az Egyesült Államok mindeközben meggyengül, ahogy az EU is, ezért igazodni kell az új világrendhez.
Mintha csak az ekkor már évek óta intenzív orosz befolyásolási törekvések alapjául szolgáló propaganda köszönt volna vissza Orbán szavaiból, amelyek a jelenlévők egy részében megrökönyödést váltottak ki. A felvázolt jövőkép ugyanis egyértelműen arra utalt, hogy a miniszterelnök iránymutatásai alapján a magyar titkosszolgálatoknak is igazodniuk kell ehhez az orbáni stratégiához.
Ahhoz persze nem kellett jelen lenni ennél a megbeszélésen, hogy mindenki számára világos legyen: az Orbán-kormány az elmúlt években a pragmatikus kapcsolatoknál jóval barátságosabb, mondhatni mélyebb viszonyt ápolt Moszkvával.
Ez a látványos közeledés – amelynek részeként Putyin és Orbán is rendszeresen találkozott egymással – a hazai titkosszolgálatok működésére, sőt az eredményességére is rányomta a bélyegét. A magyar titkosszolgálatokat az „orosz vonalon” takaréklángra állították. Sok-sok jele volt ennek. Az Alkotmányvédelmi Hivatalon belül azt a szakembert, aki a kémelhárításnál hosszú éveken át foglalkozott az oroszokkal, áthelyezték egy másik vonalra, és az orosz titkosszolgálatnak dolgozó egykori jobbikos politikust, Kovács Bélát is úgy leplezték le, hogy az oroszoknak bőven maradt ideje eltakarítani a ténykedése utáni nyomokat.
Nem az új barátaink
Mindeközben az orosz titkosszolgálat intenzíven gyűjtötte az információkat azokról magyar döntéshozókról, akik közül sokan azt hihették, új barátokra leltek, miközben csak kiszolgáltatottabbak lettek, mint valaha voltak. Már-már ironikus, hogy noha a kormányzaton belül évek óta Washingtontól tartanak, mondván, az amerikaiak be akarnak avatkozni a magyarországi belpolitikába, addig azok a politikai befolyásolási műveletek, amelyek már a nyilvánosság előtt is tetten érhetőek, a Kremlből érkeztek: a legjobb példa erre a közmédia.
Bár a közmédia papíron nemzetbiztonsági védelem alatt áll, nem kell hozzá különösebb szakértelem, hogy lássuk, mennyire sok a hasonlóság az orosz állami média által szajkózott propaganda és a magyar köztévében rendszeresen felbukkanó vezető narratíva között. Ennek a lényege röviden, hogy a Nyugat hanyatlik, az Európai Uniónak a szuverén tagállamok érdekeivel ellentétes birodalmi törekvéseik vannak.
Ez a narratíva az, amit az orosz titkosszolgálatok befolyásolási műveleteik során először az európai szélsőjobboldalnak, majd a jogállamot előszeretettel nyirbáló európai pártoknak adtak, mint ideológiai muníció. Ezekre a befolyásolási műveletekre az elmúlt években nagyon sok titkosszolgálati szakember és politikai elemző felhívta a figyelmet, hiába.
Az a kiszolgáltatottság, amelybe néhány oroszbarát európai politikus lavírozta magát, még békeidőben is komoly rizikókat rejt, háborús környezetben viszont rendkívül kártékony. Közel sem biztos ugyanis, hogy az oroszok korábban barátságosnak látszó szorításából Orbán olyan könnyedén szabadulni tudna, ha egyáltalán szeretne vagy ha ezt a politikai érdekei megkívánnák. Az elmúlt években több olyan orosz-magyar projekt indult (elég csak a Paks II.-re gondolni), amelyek révén az orosz szolgálatok szenzitív információkhoz juthattak például azokról a korrupciós ügyletekről, amelyekben a magyar politikai elit érintett.
Ódzkodnak a magyaroktól
Részben az orosz vonalon meggyengített kémelhárításnak köszönhetően az elmúlt években az orosz katonai hírszerzés, a GRU könnyedén tudott bázisokat kiépíteni Magyarországon, ezenkívül a kibertérben is értékes információkhoz jutott. Európai titkosszolgálati körökben ma már tényként beszélnek arról, hogy a nyugati partnerszervezetek nem szívesen osztanak meg a magyar társszervekkel hírszerzési információkat Oroszországgal kapcsolatban, mert attól tartanak, hogy azok az oroszok kezére jutnak.
Persze nem csak a magyarokra tekintenek így, ugyanez a gyanú lengi be az osztrák kémelhárítást is – nem ok nélkül. Kétség nem férhet hozzá, hogy a szövetséges partnerszolgálatok napjainkra már rendelkeznek információval a magyar elhárítási képességek súlyos hiányosságairól és annak konkrét következményeiről. Csak idő kérdése, hogy ezek az információk napvilágot lássanak. Ez az oka annak, hogy Orbán előremenekül: már most arról beszél, hogy az orosz–ukrán háború kitörésével beindul a dezinformáció. Így később egy-egy botrányos ügynél elő lehet húzni a kártyát, hogy az emberek a valóságról is azt hihessék, az csak ócska dezinformáció.
Jól lehetett látni ezt a Pegasus-ügynél is, amelynek kirobbanásakor a kormányzat először azt próbálta elhitetni a közvéleménnyel, hogy nincs ott semmi látnivaló.
Visszaütött a bagatellizálás
A Magyarország számára valóban fontos energiabiztonság mellett az agresszív orosz titkosszolgálati térfoglalás is magyarázza, hogy Orbán és külügyminisztere, Szijjártó Péter a legutolsó pillanatban ítélte csak el Oroszországot, miután az megtámadta Ukrajnát. A kormány üzeneteit közvetítő propagandisták – az orosz propagandával összhangban – szintén a legutolsó pillanatig próbálták nevetségessé tenni azokat a nyugati aggodalmakat, amelyek a háború kitöréséről szóltak.
Így fordulhatott elő az a szintén abszurd helyzet, hogy Washington kommunikációs hadviselését (az oroszok terveivel kapcsolatos nyers hírszerzési információk nyilvánosságra hozása) nemcsak Moszkva, de közvetve oroszokkal szimpatizáló magyar véleményvezérek, kormányközeli megmondóemberek is elszenvedték azzal, hogy a nyugati aggodalmakat bagatellizáló orosz propagandára építették mondandójukat.
És sajnos nem lehet múlt időben beszélni, mert a Rogán Antal propagandaminiszter által felügyelt közmédia most is előszeretettel mutatja be az orosz–ukrán eseményeket úgy, hogy az értelmezéseik az orosz propagandán alapulnak. A kétkulacsos politika tehát csak látszatra ért véget, a Kremlnek ugyanis a fizikai támadás mellett legalább ennyire fontos, ha nem fontosabb a propaganda, a Nyugat, de főleg Európa megosztása.
Amerika beelőzött
Magyarország már nyakig benne van abban a titkosszolgálati játszmában, amit a világpolitika nagy szereplői játszanak, de a korábbi orosz elkötelezettség miatt egyre kevesebb mozgástere maradt, hiszen a szövetségesei ezen a területen már nem bíznak benne. Tanulva az oroszok 2014-es krími annektálásából, az amerikai döntéshozók ezúttal szándékosan hoztak nyilvánosságra „békeidőben” amúgy titkosnak minősített hírszerzési információkat, ezzel is megpróbálták elodázni a háborút.
Ha megakadályozni ugyan nem is tudták a vérengzést, sikerült rávilágítaniuk arra, hogy Putyin hazudik és egyértelműen ő az agresszor. Ha ezt nem tették volna meg, akkor az offenzíva megítélése sem lett volna ennyire egyöntetű a világban. Ráadásul akkor az olyan oroszbarát kormányoknak (vagy éppen szövetségeseknek), mint az Orbán-kabinet, sokkal nagyobb lett volna a kommunikációs mozgástere egy harmadikutas politikára, ami szintén Putyin malmára hajtotta volna a vizet.
Azzal, hogy az elmúlt években az egészséges pragmatizmuson túl már ideológiai közösséget is vállalt a kormány szellemi holdudvara Moszkvával, voltaképpen ugyanazt az utat járta be, amin évekig a Jobbik is haladt az orosz titkosszolgálat által beszervezett, másodfokon elítélt volt politikusa, a jelenleg már (ismét) Moszkvában élő Kovács Béla ténykedése idején.
Márpedig ez az ideológiai közösség, az orosz és a magyar kormányzati propagandában fellelhető hasonlóságok egy része minden bizonnyal már a sikeres orosz titkosszolgálati beavatkozás eredményei. Ahogy az is, hogy a Nemzetközi Beruházási Bank 2019-ben, amerikai tiltakozás ellenére a székhelyét Moszkvából Budapestre tette át. A magyar kormány akkor lehetővé tette, hogy a bank alkalmazottai és vendégei diplomáciai mentességet kaphassanak, ami szakértők szerint alkalmat adhatott orosz ügynökök, kémek beutazására Magyarországra, ezzel a schengeni övezetbe. Ezért is nevezték már akkor „kémbanknak” az NBB-t, a pénzintézet azonban többször is tagadta ezt a vádat.
És hogy most mi a helyzet? Az oroszok ukrán inváziója miatt Csehország és Románia kilépett az NBB-ből, így az oroszoknak ötven százalék fölött lesz a részesedése a pénzintézetben. Az NBB-t egyébként nem érintik a Nyugat által bevezetett szankciók, mert az ENSZ-nél van bejegyezve.
A hazai titkosszolgálatok nem tudták előre jelezni a háborút
A sokáig az oroszok kegyeit kereső magyar külpolitika ellenére rendkívül asszimetrikus a magyar–orosz viszony. Az Orbán–Putyin-„barátságból” még annyit sem profitált a magyar politikai vezetés, hogy legalább információs helyzetelőnybe kerüljön az Európai Unión belül. Ha tudta is Orbán, hogy Ukrajnára előbb-utóbb rá akarja tenni a kezét Oroszország akár erőszakos úton is (hiszen erről beszélt évekkel ezelőtt a belügyi vezetők előtt), az időzítés még így is váratlanul érte. A kormányfő egy hete még nem sorolta a kockázatok közé a háborút, Balatonfüreden a kormánypárti elit előtt beszélve azt mondta, nem látja reálisnak, hogy az oroszok megtámadják Ukrajnát.
Mindez azért is lényeges, mert az elmúlt években a kormányfő alatt működő hírszerzési központ élén éppen egy olyan vezető, Kovács József államtitkár áll, aki a katonai titkosszolgálatoktól érkezett. Magyarul: vagy a hazai titkosszolgálatok nem tudták előrejelezni, hogy mi várható, vagy ha jelezték is azt, a kormányzat nem vette komolyan. Ismerve a magyar szolgálatok jelenlegi helyzetét, az előbbi a valószínűbb. Ennek persze van egy másik olvasata is: ha az állam által irányított titkosszolgálatok nem szakmai alapon működnek, hanem erősen átpolitizáltan, akkor működés közben nem szakmai, hanem politikai válaszokat adnak. Tehát nem feltétlen azt, ami szakmailag helyes lenne, hanem azt, amit a politikus hallani akar.
Ezúttal úgy tűnik, hogy még a magyar katonai titkosszolgálat is csődöt mondott. Benkő Tibor honvédelmi miniszter négy hete arról beszélt, hogy a honvédség értékelése szerint Oroszország nem akarja megtámadni Ukrajnát. Ez a hírszerzési teljesítmény mindenképpen súlyos kudarc, főleg úgy, hogy van viszonyítási alap: a kilencvenes évek elején a délszláv háború kirobbanásakor éppen fordított volt a helyzet, a magyar titkosszolgálatoknak remek pozícióik voltak a Balkánon, ez pedig felértékelte az országot a nyugati szövetségesek szemében.
Az információhiánynak már most következményei vannak. A Moszkvában még nem is olyan régen “Barátságért” kitüntetéssel jutalmazott Szijjártó Péter szerdán azt közölte, hogy a magyar állam nem képes evakuálni az Ukrajnában, az orosz támadás miatt bajba került magyarokat. Ha később sor is került sikeres evakuálásra (ami vasárnap megtörtént – a szerk), a kapkodás árulkodó. Szijjártóék kapkodása azért is figyelemreméltó, mert a hírszerzés, azaz az Információs Hivatal az ő irányítása alatt áll.
Van, amiben nem követjük a németeket
Gyakran hangoztatott érv, hogy Magyarországnak elemi érdeke az oroszokkal jó, pragmatikus viszonyt ápolni. Ez valóban így van, de van különbség a pragmatikus kapcsolatok és aközött, amikor a döntéshozók saját magukat és az országot is kiszolgáltatottá teszik. Merthogy vannak olyan európai vezetők, akik a pragmatikus (értsd: üzleti) kapcsolatok mellett nem felejtették el, hogy mi a kémelhárítás szerepe és fontossága. Jó példa erre Németország, amelynek Magyarországhoz hasonlóan szintén elemi gazdasági érdeke, hogy Oroszországgal ne rúgja teljesen össze a port.
Azért is érdemes Németországgal példálózni, mert a magyar kormány sok tekintetben a németeket követi. De az biztos, hogy nem titkosszolgálati vonalon. A németeknek az a törekvése ugyanis, hogy Oroszországgal pragmatikus kapcsolatban legyenek, nem járt együtt azzal, hogy védtelenné tette magukat: a német kémelhárítás aktívan dolgozik az orosz kémekre, jelentős erőfeszítéseket tett az orosz aktív intézkedések leleplezésére, a német hírszerzés, a BND pedig a mai napig fontos pozíciókat próbál kiépíteni Oroszországban.
A BND Oroszország-szakértői már tavaly ősz óta nagy nyomás alatt dolgoznak, többek között a karácsonyi ünnepek és szilveszter alatt is. A német hírszerzők műholdfelvételek és lehallgatott üzenetek elemzésével információkat gyűjtöttek Oroszország csapatmozgásairól az ukrán határon, a fehéroroszországi katonai manőverekről és a Kremlben zajló döntéshozatali folyamatokról. Új munkacsoportok alakultak, és a helyzetjelentéseket folyamatosan frissítették. (Azért is igyekeztek ennyire a német hírszerzők, mert nem sokkal korábban csúfos kudarcot vallottak: nem látták előre, hogy Afganisztánban a tálibok villámgyorsan átveszik a hatalmat.)
Oroszország mindig is „kemény célpontnak” számított a nyugati hírszerzők köreiben, mivel ott nem könnyű információkhoz jutni. De a német tisztviselők állítják, még mindig jó forrásaik vannak, nem egy olyan ügynökük van, akit még évtizedekkel korábban szerveztek be, állítólag az orosz apparátusban irigylésre méltó karriert futott be. De emellett a németek a lehallgatott kommunikációra éppúgy építenek, mint a közösségi oldalak alapos elemzéseire.
Ukrajna megtámadásának abszurd indoka éppen az orosz katonai titkosszolgálat magyarországi műveletének fényében nevetséges. Putyin azzal indokolta Ukrajna megtámadását, hogy meg kell dönteni a „náci ukrán” vezetést. Az a Putyin érvelt ezzel, aki az orosz titkosszolgálatot hosszú éveken át arra trenírozta, hogy az európai szélsőjobboldallal alakítson ki minél mélyebb kapcsolatot. Magyarországon a diplomáciai fedésben lévő GRU hírszerzői évekkel ezelőtt Bőnybe mentek, ahol airsoft-gyakorlatnak álcázva képezték ki a Magyar Nemzeti Arcvonal nevű szélsőjobboldali szervezet tagjait. Az MNA szellemi vezetője az a Győrkös István, aki 2016 őszén egy házkutatáskor lelőtt egy rendőrt. És ugyanez az MNA volt az, amelyiknek portálját később a GRU „átvette”, hogy azon magyar nyelven orosz propagandát folytasson.
több mint 2 éve
Fú basszus, mi is lementünk az aljára, de látom ti még ásót is vittetek magatokkal 😀jäger, hubertus, unicum... pf, zsúrpubik. a teszkós vodka + kobra kombó volt az igazi suhancként.Kispálya...a legdurvább kombó amit valaha ittunk, az a
deyell
nylon zacskós "szilva pálinka"!!! + kolá izű boleroval
Persze pohár nuku, szóval zacsi kiharap, szív, prüszköl, bolero por, majd kútról víz és zubogtat...így visszagondolva, csoda, hogy élek...
Aki emlékszik rá, a zacsis pálinka úgy volt kreppelve, mint az óvszer és hosszú füzérekbe lógott a pénztárgép mellett...
Pari
4 hónapja
Szar dolog, amikor a Fidesszel szemben valaki úgy viselkedik, mint a Fidesz. 🥺🥺🥺m.facebook.com/story.php?story_fbid=557536906584804&id=100069854983963Tűpontos. És felmerül a kérdés, hogy milyen szintig érdemes még basztatni OV-t. Meddig éri meg nem odaadni a zsét? Ezt azért még én se gondoltam, hogy meglépik ennyire direktben - mondjuk logikus, hogy ennek csak ennyire látványosan van értelme - pedig én sokmindent el tudok képzelni a nerről.
Long story short:
Majd ha ezek az emberek gondot fognak okozni mas orszagokban vagy ott elfogjak oket, akkor a kormany egybol el kezd migransozni meg jajveszekelni, mutogatni h lam-lam…
Azt persze mar nem fogjak emliteni h ezeket az embereket mi gyujtottuk be es engedtuk el.
Ha nincs EUs penz, akkor kuzdjetek meg veluk ti.
Lúdas Solymi
Kibaszni nem tudják, a rendszer úgy ahogy de elfinanszírozza magát, ellenben ez már nem “morális” kár az EU-nak, hanem nagyon is kézzelfogható az emberkereskedők, potencionális terroristák ráengedése a többi országra más szint. Szóval ők nem küldenek pénzt, aminélkül ha szarul is, de elvan a rezsim, cserébe kapnak a nyakukba egy valag bűnözőt nem éppen a zsebtolvaj kategóriából. Hát, ők tudják. Ahol ilyen ötlet van, ott van ennél komolyabb is.
Statuáljanak példát és buktassák meg OV-t vagy egyezzenek meg vele, de ez a puhapöcsű, “szabok 32 mérföldkövet de útközben kitalálok még 12-t és nem adok pénzt - bebebeeee” - szánalmas.
MC12
De akkor ebben a relációban az EU, nem inkább ok, geci, de zseni, aki jobban látja a politikát, mint bárki, Viktor pedig töketlen, balfasz, alkalmatlan? Vagy ezek a jelzők csak a magyar belpolitikában érvényesek?
OV pont azt kapja most az EU-tól, amit előszeretettel művel. Visszaél a hatalmával, kihasználja az erőfölényét, úgy jogászkodik, hogy csak neki legyen jó, beleröhög az arcába, nem egyeztet, nem tesz gesztusokat.
Szerkesztette: vpi