Visszapillantó/Extra - Konferenciadöntők

Tekintsük át a múlt vasárnapi konferenciadöntők kapcsán feljegyezhető statisztikai érdekességeket!


Akik a konferenciadöntőkben történelmet írtak

Indianapolis Colts – New York Jets, 2010. január 24.

A Csikók vasárnapi 30-17-es diadalából klasszis irányítójuk, Peyton Manning főszerepet vállalt. Manning 377 yardot passzolt és három touchdownt érő átadást könyvelhetett el, és az utóbbi hét évben ez volt az Indy játékmesterének negyedik olyan playoff-mérkőzése, amelyen legalább ekkora yardmennyiséget termelt. Ezen hét esztendő során a liga összes többi irányítója csupán három alkalommal tudta az utószezonban vívott találkozókon túlszárnyalni az említett 377-es számot: Kurt Warner két ízben (a tavalyi Super Bowlon és a Packers idei legyőzáse alkalmával) és Aaron Rodgers (szintén ez utóbbi Cardinals-Packers rangadón). Peyton Manning a Jets ellen ugyanakkor rájátszásbeli pályafutása során hetedszer dobta túl a 300 yardos lélektani határt, s így megelőzte Joe Montanát és Kurt Warnert, akiknek hat-hat ilyen ragyogó mérkőzés díszeleg nevük mellett.

Manning célpontjai közül a második éves Pierre Garçon (11 elkapás, 151 yard, 1 TD) és az újonc Austin Collie (7 elkapás, 123 yard, 1 TD) fergeteges formában játszott és ez volt a playoffok történetének első olyan mérkőzése, amikor első vagy második éves csapattársak ugyanazon összecsapáson legalább 100 yardot kapkodtak össze. Austin Collie-t azért külön érdemes kiemelni, mert előtte egyedül Reggie Bush volt képes rookie-ként főcsoport-döntőben játszva (három éve a Bears ellenében elbukott találkozón) minimum 100 elkapott yardot összeszorgoskodni.

Az Indianapolis, mint csapat két további statisztikai érdekességgel is szolgált. A Colts csupán a második olyan gárda az NFL történetében – a tavalyi Arizona Cardinals után -, amely úgy jutott el a Super Bowlba, hogy az alapszakasz során a legkevesebb futott yardot hozta össze. A másik kuriózum már kifejezetten a múlt vasárnapi derbihez kötődik, amelyen a házigazdák 11 pontos hátrányból felállva gyűrték le a New York Jets együttesét. Korábban csak egyetlen másik alkalommal fordult elő, hogy egy csapat playoff-meccsen ekkora különbséget küzdjön le az alapszakaszban ellenfeleinek legkevesebb pontot engedélyező együttessel szemben. 1993. január 3-án a Philadelphia Eagles 20-7-es deficitről kapaszkodott vissza és győzött 36-20-ra a legendás Dome Patrolt soraiban tudó New Orleans Saints otthonában.

Az AFC-döntőben vesztes Jets újonc irányítója kapcsán nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy Mark Sanchez Braylon Edwards-nak kézbesített, 80 yardot hozó TD-passza a második leghosszabb átadás, amit a rájátszásban első éves QB valaha célba juttatott. Ennél nagyobbat csupán a Bills-es Daryle Lamonica tudott durrantani, amikor az American Football League 1963-as Buffalo Bills és Boston Patriots közötti rájátszás-meccsén 93 yardos bombával találta meg Elbert Dubeniont.

New Orleans Saints – Minnesota Vikings, 2010. január 24.

Az izgalmasabb vasárnapi derbi csupán a negyedik olyan konferenciadöntő volt, amely hosszabbításba torkollt. A korábbiak az Elway „Drive”-járól emlékezetes 1986-os AFC-döntő, az 1998-as, ugyancsak Vikings-fiaskóval zárult NFC-döntő és a 2007-es Packers-Giants főcsoportfinálé (Brett Favre utolsó – tragikus - fellépése a Sajtfejűek színeiben) voltak. A Saints és a Vikings mérkőzése emellett a második olyan rájátszás-találkozónak számít, ahol legalább nyolc touchdown született, ám egyik csapat sem vezetett 7-nél nagyobb pontkülönbséggel. Hasonlóra csak a Baltimore Colts és az Oakland Raiders közötti 1977-es főcsoport-elődöntőn akadt példa. (Ghost to the Post) A hosszabbítás kapcsán annyit még feltétlenül érdemes megjegyezni, hogy 27 olyan playoff-meccsből, amely a liga története során eddig hosszabbításba fordult, a múlt vasárnapi csupán az ötödik volt, amelyen a labdát a ráadásban először birtokba vevő együttes pontokat tudott szerezni.

A 31-28-as diadallal a ligadöntőbe menetelő Szentek vonatkozásában két figyelemre méltó kuriózum, amely jelzi, hogy Brees-ék útja sem volt zökkenőktől mentes. A New Orleans az első olyan Super Bowlba jutott együttes, mely az alapszakaszt legalább hármas vereségszériával zárta, és a főcsoportdöntőben úgy tudták legyűrni a Vikingeket, hogy támadásban több mint 200 yarddal kevesebbet jegyezhettek riválisuknál (257, illetve 475 yard). Korábban egyetlen más csapat sem tudott úgy nyerni az utószezonban, hogy a yardok termelésében ennyire elmaradt volna ellenfelétől.

A vesztes Minnesota tragikus hőse, Brett Favre számos rekordot megdöntött a fordulatos találkozón. Favre új playoff-csúcsokat állított be a kezdő irányítóként jegyzett mérkőzések, sikeres passzok, passzolt yardok és interception-ök tekintetében. Az első három kategóriában a Vikingek rutinos játékmestere Joe Montanát előzte meg, míg a legutóbbi – kevésbé dicsőséges – kategóriában saját és a Bills-es Jim Kelly holtversenyét törte meg szerencsétlen labdaeladásaival.

Dorkó Szabolcs (Szabler)