Draft elemzések - NFC East

Ezúttal a Nemzeti főcsoport keleti régiójába látogatunk és megvizsgáljuk, miként is tevékenykedett a draft folyamán a Cowboys, az Eagles, Giants és a Redskins vezérkara.



Hagyományosan az NFL egyik legkiegyensúlyozottabb és legerősebb csoportja - ezt szoktuk mondani az NFC Eastre, és ez a megállapítás a 4 csapat idei draft classán végignézve is igaz. Egyikük sem robbantott nagyot és egyikre sem mondhatjuk, hogy kifejezetten rossz draftot zárt, de lássuk részletesen mit is produkáltak a csapatot április 22-e és 24-e között.


Dallas Cowboys

Összességében korrekt draftot zárt a Dallas, a játékosbörze előtt a tavalyi csoportgyőztes legnagyobb hiányposztjaként az offensive tackle-t és a safety-t emlegették, ezért az első körben a legtöbben e téren vártak erősítést tőlük. A többi csapat közbeszólt, ugyanis amire sorra kerültek volna kiment az összes jelentős OT prospect, majd a két első körös tehetségnek tartott safety is (Berry és Thomas), így Jerry Jones három helyet felmozdulva úgy döntött, hogy a váratlanul 24. picknél még bent lévő Dez Bryantet húzza. Az Oklahoma State-ről érkező Bryant a draft class legkiforrottabb receivere, mindenki arra számított, hogy az első kör első felében elviszi valaki, így mindenképpen stealnek tekinthető. Már freshman évében csapata második legeredményesebb elkapója volt, másodévesként aztán robbantott, csaknem 1500 yardig jutva bekerült többek között az AP és a Sports Illustrated All-American csapatába is. Junior évét beárnyékolta egy eltiltás, Bryant ugyanis egyéni edzéseken vett részt Deion Sanders-sel, majd amikor erről kérdezték, hazudott a szövetségnek, így igencsak csonkára sikerült az utolsó szezonja. Mindettől függetlenül Roy Williams-t akár már a training campben kiszoríthatja a kezdőcsapatból (már ha addig nem kerül RW lapátra), Miles Austinnal pedig félelmetes párost alkothatnak az elkövetkezendő években, arról nem is beszélve, hogy returnerként is igazi fegyver lehet.


A 2. körben ismét nem egy fő needet orvosolt a Cowboys, amikor a Penn State belső linebackerét, Sean Lee-t választotta az 55. pickkel. Lee tehetsége alapján első körös prospect, viszont a 2008-as szezont teljes egészében ki kellett hagynia egy térdműtét miatt, ez pedig érthető módon visszavetette az értékét. Jerry Jones elmondása szerint a draft boardjukon első körös játékosként számoltak vele, így egy pillanatig sem vacilláltak, amikor 2/23-nál még bent volt a Linebacker U legújabb növendéke. Keith Brooking utódjaként számolnak Lee-vel, aki a Cowboys 3-4-es védelmében mindkét ILB poszton meg fogja állni a helyét a Dallas edzői stábja szerint. A csapat következő választottja a negyedik körben (a 126. pickkel) végre a secondary-t hivatott erősíteni, azonban még így is sikerült meglepni a szurkolókat, ugyanis a másodosztályú Indiana egyetemről érkező Akwasi Owusu-Ansahra böktek rá a texasiak. A karakteres nevű játékos cornerbackként és safety-ként is elboldogul, azonban a Cowboys hamar leszögezte, hogy free safety-ként számolnak vele, még az is könnyen előfordulhat, hogy már az első évében a kezdő csapatban találja magát. Végzős évében volt egy vállműtétje, ezért nem tudott részt venni az East-West Shrine Game-en sem. Special teamben is értékes lehet returnerként.

A támadófal sem maradt új ember nélkül, a 6. kör 10. lehetőségével ebbe az egységbe is hozott egy ifjoncot a Dallas. A Notre Dame-ben 4 éven át kezdő Sam Young (történelmet is írt: ő volt az első freshman támadófalember az ND történelmében, aki első mérkőzésén már a kezdőcsapatban szerepelt) elképesztő méreteivel tipikus Cowboys tackle, aki egy napon talán átveheti Marc Colombo helyét. A kör végén jött egy cornerback is, Jamar Wall a Texas Tech-ről. A Big XII-ben igazán kiváló receiverek ellen léphetett pályára, talán egy kicsit alulértékelt játékos, akinek legnagyobb hátránya magassága lehet. Sebessége miatt kiváló special teamer válhat belőle, első évében a 4-5. cornerback helyért lehet harcban. Az utolsó körben egy defensive tackle-re esett a csapat választása, Sean Lissemore-ra a William & Mary egyetemről. A srác hihetetlen atléta, 4.84-es 40 yardja mellett 36 bench press lenyűgöző teljesítmény, fizikailag úgy tűnik kész az NFL-re, talán már első évében levehet egy kis terhet Jay Ratliff válláról.

Felemás érzései lehetnek a Cowboys drukkereknek a draftot követően, az igazán hiányposztokra nem jöttek top prospectek, Bryant és Lee személyében azonban elmondható hogy két igazán kiváló játékos érkezett, akik már első évükben komoly pluszt nyújthatnak a csapatnak. Owusu-Ansah-val kapcsolatban kételyeim vannak, úgy tűnik talán túl hamar nagy felelősséget helyeznek rá, kíváncsian várom hogy fogja ezt kezelni. Young projekt player, ahogy Wall is, Lissemore viszont véleményem szerint meglepetést okozhat.

Értékelés: B


New York Giants

Tavaly a Giants vesztét a védelem gyengesége okozta, így a draft előtt mindenki eme egység megerősítését várta az Óriásoktól. A legégetőbb probléma a középső linebacker volt, ahol Antonio Pierce távozása óta tátongott a lyuk, ezért legtöbben ide vártak egy korai picket. Na ez az, ami nem valósult meg, az első kör 15. pickjével ugyanis nagy meglepetésre a defensive end Jason Pierre-Pault húzta a csapat. A GM, Jerry Reese, JPP-vel hatalmas kockázatot vállalt, a South Floridáról érkező játékosnak rengeteget kell még tanulnia, nagyon kiforratlan tehetség, akire a draftot megelőzően legtöbben csak workout warriorként tekintettek. Mindössze egy elsőosztályú egyetemi szezon áll mögötte, hiszen első két évében még junior college-be járt. Reese elmondása szerint ő volt az elsőszámú játékos a Giants draft boardon, így nagyon örültek, amikor lecsúszott hozzájuk Pierre-Paul. Első évében még nem számíthat komoly szerepre az újdonsült Giant, leginkább szituációs passrusherként és special teamerként léphet pályára, de bíznak benne, hogy 1-2 szezonon belül domináns játékossá válhat, és Umenyiora esetleges távozásával a helyébe léphet.

Második körben már needre húzott a Giants, a defensive tackle Linval Joseph érkezett. Joseph igazi run stuffer DT, akire már régóta szüksége van a NYG-nek. Hatalmas méretekkel rendelkezik, akár két embert is lefoglalhat, ami a pass rushra is jótékony hatással lehet. Az egykori Florida állami súlyemelő bajnok már ebben az idényben tekintélyes játékidőt kaphat Chris Canty és Barry Coefield mögött, bár a Coefield elcseréléséről érkezett pletykák arra engednek következtetni, hogy akár a kezdőcsapatban is találhatja magát viszonylag hamar. A harmadik körben a secondary-be jött egy kis segítség az LSU safety-je, Chad Jones személyében. Jones-t a legtöbb szakértő második körre várta, így mindenképpen stealnek tekinthető. A Giants tanult a tavalyi évből, amikor tulajdonképpen nem volt olyan játékos a secondary-ben, aki végig tudta volna játszani a szezont sérülés nélkül, így Antrell Rolle és Deon Grant érkezése ellenére is indokolt Jones kiválasztása. Mindkét safety pozícióban megállja a helyét, de méretei miatt a ligában inkább strong safety-ként fognak rá számítani. Returnerként sem elhanyagolható tényező, érdekességként még azt is megemlíthetjük, hogy a Houston Astros az MLB draft 13. körében kiválasztotta, mint pitcher.

A Giants következő választottja a 4. körben Phillip Dillard, a Nebraska középső linebackere. Nem éppen az a játékos akit a draft előtt a rajongók vártak ebbe a csapatrészbe, inkább backup-kalibernek tűnik elsőre. Az NCAA egyik legjobb védelmében játszott, domináns D-line mögött (elég ha Suh-t említem). Ebben az évben még kérdéses mennyi szerepet kaphat, mindenesetre a Blackburn-Goff Ilb depth nem tűnik feltörhetetlennek, így a lehetőség adott. Az 5. körben az offense is megkapta első új tagját, a guard Mitch Petrus személyében. Kalandos pár éven van túl az Arkansas támadófalembere, játszott fullbacket és tight endet is mire kikötött a mostani helyén. A 2008-as szezont tanulmányi problémái miatt kihagyni kényszerült, ez 2009-ben nem látszott a teljesítményén, hiszen bekerült az All-SEC csapatba is, majd a Senior Bowlon is maradandót nyújtott. A Giants-ben van ideje tanulni, nem fognak sietni a beépítésével. Az utolsó előtti körös választását Adrian Tracy-re, a William & Mary DE-OLB átmenetére áldozta a Giants. Felépítése alapján szinte biztos, hogy külső linebackerként fognak vele számolni, sokat kell fejlődnie, hogy bekerüljön az aktív rotációba. A 7. körben az azóta már visszavonult Jeff Feagles utódját kereste a csapat, reménykedhetnek a szurkoló, hogy Mat Dodge meg is tud felelni majd ennek az elvárásnak.

A Giants nagy kockázatot vállalt JPP-vel az első körben, tipikusan 'boom or bust' játékos, ráadásul nem is hiányposztra jött. A Linval Joseph-Chad Jones kettős abszolút jó választás volt. Dillardban és Petrusben is megvan a fejlődési lehetőség, de egyikőjük sem tartozik az azonnal bevethető játékosok közé (tegyük hozzá, Petrus esetében erre nincs is szükség, a középső linebacker viszont need volt és need is maradt). Tracy némileg elhamarkodott picknek tűnik, Dodge-nak pedig nem akárki örökébe kell lépnie, meglátjuk fel tud-e nőni a feladathoz.

Értékelés: B


Philadelphia Eagles

Végignézve a Philly idei draft class-án, egyértelműen leszűrhető hogy Reidék számára a kulcs idén a passrush megerősítése volt. Az első körben egy feltrade-et követően a 13. helyen kisebb meglepetésre a michigani Brandon Grahamet választotta a csapat. A legtöbben Earl Thomast, a Texas safety-jét várták ezen a ponton, de Graham sem tűnik rossz picknek. Már első évében komoly faktor lehet, igazi speed rusher, és nem utolsó sorban levehet egy kis terhet a csapat legjobb defensive endjének, Trent Cole-nak a válláról. Második körben jött a várva várt safety pick, Nate Allen személyében. Nem akármilyen örökségnek kell megfelelnie, hiszen a legtöbben Brian Dawkins utódját látják benne. Nem a hatalmas ütközéseiről híres, inkább amolyan ball hawk típusú játékos. A szerelésein még van mit fejleszteni, de már most is hasznos mind a futás, mind a passz ellen. Valószínűleg rögtön a kezdőben számít rá a defensive coordinator, Sean McDermott.

A csapat harmadik körös választása a Washington DE-je Daniel Te'o-Nesheim. Ezzel több okból is meglepett mindenkit az Eagles, egyrészt hogy Graham után ismét D-linemant sikerült húzni, másrészt mert Te'o-Nesheimet senki nem várta a 3. körben, elég súlyos reachnek tűnik ez. A defense-ben meglehetősen valószínűtlen hogy mostanában komoly lehetőséget kap, inkább a spceial teamben számítanak rá majd. Sheldon Brown távozása miatt egy cornerbackre is szüksége volt a csapatnak, végülis a 4. körben Trevard Lindley lett a szerencsés. Lindley egyáltalán nem emlékeztet Brownra, nem az a fizikális cornerback aki ideális lenne Asante Samuel mellé, sőt, játékstílusa pont Samueléhoz hasonló. Első évében leginkább a nickelback szerep juthat rá. Ugyanebben a körben érkezett még Keenan Clayton, egy linebacker Oklahomából, Mike Kafka, irányító a Northwesternről, és Clay Harbor, egy TE-FB átmenet a Missouri State-ről. Claytont későbbre várták, a depth mélyítésére jónak tűnik, de semmi több. Kafka meglepő húzás, a 3. számú irányító lehet Kolb és Vick mögött, kérdés hogy erre megérte e feláldozni egy 4. körös picket. Harbor szintén egy olyan posztra érkezett, ami évekre meg van oldva Brent Celek által. Az 5. kör jobban sikerült, először a Clemsonról érkező defensive end Ricky Sapp, majd a Florida spread offenséből az elkapó Riley Cooper csatlakozhatott a Sasokhoz. Sapp egy rendkívül atletikus játékos, aki felépítése alapján inkább 3-4-es sémába illik. Még így is stealnek tűnik az 5. körben, kíváncsian várom, mit tud vele kezdeni az Eagles. Cooperben megvan a lehetőség, hogy egy kiváló possession receiver legyen belőle, magas, jó kezei vannak. A redzone-ban akár már az első évében hasznos lehet.
A 6. körben csak egy pickje volt a csapatnak, ezt pedig az LSU futójának, Charles Scottnak a megszerzésére használták fel. Scott igazi rövidyardos RB, megfelelő kiegészítése lehet LeSean McCoy-nak. Régóta keres egy ilyen típusú futót a Philly, a kudarcba fulladt Tony Hunt-kísérlet után meglátjuk Scott mire megy majd.

Az utolsó kör sem volt eseménytelen, újabb 3 emberrel bővült a keret. A linebacker Jamar Chaney mindenképpen jó húzás, sokkal előbbre várták, a draft előtt az első 5 ILB prospect között tartották számon. Megvan a lehetőség benne, hogy pár év tanulás után igazán hasznos játékos legyen. Ezután újabb Dline-pick következett, Jeff Owens, a Georgia alumnija. Tavaly akár az egyik legjobb DT prospect lehetett volna, de a szezonnyitón egy térdsérülés áthúzta a számításait, és kihagyni kényszerült az egész szezont. Visszatérése után már kezdett emlékeztetni régi önmagára, ha egészséges tud maradni, akkor pár év múlva derék játékos is lehet belőle. A csapat utolsó választottja az Ohio State  safety-je, Kurt Coleman volt, benne leginkább, mint special-team játékos láthatta a potenciált a vezetőség.

A drafton az Eagles rendelkezett a legtöbb pickkel (13), de nem mondanám, hogy teljesen elégedettek lehetnek a szurkolók a csapat ténykedésével. Pozitívumként említhető, hogy a D-line megerősödött, a safety needet is úgy-ahogy betömte a csapat Nate Allennel. Valamint egy 5. körös pickért sikerült megszerezni a Lionstől Ernie Simset is, aki jelentősen javíthat a linebacker soron. Azonban akadt pár érthetetlen reach vagy éppen szükségtelen pick (Te'o-Nesheim, Clayton, Kafka, Harbor), és a cornerback posztot sem sikerült megoldani véleményem szerint Lindley-vel, így valószínűleg a tavaly career-threatening nyaksérülést elszenvedő Ellis Hobbs lesz Asante Samuel mellett a kezdőcsapatban.

Értékelés: C+


Washington Redskins

A fővárosiak esetében nem is volt kérdéses mire kell fektetni a hangsúlyt ezen a drafton. A támadófal a tavalyinál szörnyűbb nemigen lehet, így amikor a 4. választással  Trent Williams-t, az Oklahoma egykori tackle-jét húzták, az egyedül meglepetést az okozhatta, hogy nem Russell Okung ment ki először az idei OT classból. A rendkívül atletikus játékos remekül illeszkedhet a Mike Shanahan által preferált zone-blocking rendszerbe. Az egyetemen mindkét tackle poszton játszott, és centerben is megállta a helyét. Érdekesség hogy 2000 óta nem draftolt O-linemant az első körben a Skins, talán nem véletlen hogy évek óta ez a legnagyobb gond a csapat háza táján. A csapat következő pickjére egészen a 4. körig kellett várni, ahol a védelmet erősítvén az LSU linebackerét, Perry Riley-t választotta a csapat. Riley weakside LB-t játszott Louisianában, a Redskins 3-4-es védelmében azonban középen számítanak rá. Jócskán van benne potenciál, látszólag minden adott, hogy kiváló ILB legyen belőle, Rocky Mcintosh pedig jövőre korlátlan szabadügynök lesz, így ott lesz a lehetőség Riley számára a kitöréshez.

A 6. körben egy tight end, Dennis Morris érkezett a Lousiana Tech-ről. Tipikus blokkoló tight end, könnyen elképzelhető hogy átképzik fullbackké, a zone blocking rendszerben akár még hasznos lehet. A csapat legaktívabb köre a 7. volt, hiszen itt három választási lehetőséggel is rendelkeztek. Először a UCLA elkapóját, Terrence Austin-t húzta a csapat. A legtöbb szakértő nem tekinti NFL-kompatibilis játékosnak Austint a mérete miatt (5-9, 165 lbs), de láttunk már példákat arra hogy ilyen fizikummal is lehet valakiből sikeres elkapó. Ha máshol nem, returnerként komoly hasznát veheti már kezdettől fogva a Skins, ez a poszt ugyanis Antwaan Randle-El és Rock Cartwright távoztával teljesen megüresedett, az offense-ben pedig slot receiverként juthat egy kis játékidőhöz Austin. A következő pick a New Mexico centere, Eric Cook volt. Cook igazán sokoldalú játékos, magassága alapján (6-6) inkább guardként vagy tackle-ként lehetne elképzelni, és a New Mexicoban játszott is mindkét poszton. Igazi focistacsaládból származik, a bátyja, Ryan Cook a Minnesota offensive tackle-je, hasonlóan Erichez centerként érkezett a ligába. A csapat idei utolsó választottja szintén a támadófalba érkezett, az offensive tackle Selvish Capers képében. A West Virginia büszkesége ezen a ponton jókora stealnek számít, a legtöbb szakértő a középső körökre várta Capers-t. Először a balkezes Pat White-ot, majd a jobbkezes Jarrett Brown-t védte a WVU-ban, de a kiegyensúlyozatlan lábmunkája miatt a legtöbb hozzáértő óva inti az edzőket attól, hogy a vakoldalon játszassák. A drafthoz még hozzátartozik, hogy a Redskins egy Ramsszel kötött trade keretében megszerezte a defensive tackle Adam Carrikert is, ellenértékként a két csapat helyet cserélt az 5. és a 7. körben is. (A Skins később ezt az 5. körös picket továbbtradelte)

Az biztos, hogy a tavaly elképesztően pocsék támadófal Mike Shanahan érkeztével, és Trent Williams beépülésével csak erősödhet. Donovan McNabb jobban illik ebbe a rendszerbe, mint ahogy azt Jason Campbell tette, így bizakodhatnak a Redskins szurkolók, vezet felfelé út. Ugyanakkor az a tudat, hogy Russell Okung helyett választották Trent Williams-t bizonyára még sokáig fog motoszkálni mindenki fejében. Riley szép pick, Morrisban kérdéses hogy van-e valami a returnökön kívül, Cook és Capers pedig hosszú út előtt áll, míg igazán számíthatnak rájuk. A legnagyobb negatívum azonban nem is konkrétan egy választáshoz köthető, hanem egyszerűen ahhoz, hogy az első 3 körben 1 pickkel nem lehet igazán sikeres draftot zárni.

Értékelés: C

 

Borsik Tamás (Tomeee)