Nézzük mi történt a Nemzeti Főcsoportban!

NFC South - Kocsis Gábor (gabokocka)

Kórházi kartonok között kell keresgélnünk, ha fontos hírekre vagyunk kíváncsiak az NFC déli csoportjának csapataival kapcsolatban. Jordan Gross, Tracy Porter, Michael Turner is most hétvégén sérült meg, így főhet a feje az edzőknek, hogy miként pótolják kieső klasszisaikat.

Atlanta Falcons (5-4):

Mike Smith csapata nagy lépést tehetett volna az egyik wildcard hely felé, azonban nem tudták Charlotte-ban legyőzni a Panthers-t, így nehéz dolguk lesz a hátralevő hét mérkőzésen, ha biztosítani szeretnék helyüket a rájátszásban. A mindvégig kiélezett összecsapáson Matt Ryan és Jason Elam hibái túl soknak bizonyultak, hiába nyújtott jó teljesítményt a Michael Turner sérülése után kulcsszerepet kapó Jason Snelling, egyedül kevés volt a győzelemhez. Ráadásul Turner sérülése olyan súlyosnak tűnik, hogy nem szerepelhet majd New Yorkban a Giants elleni összecsapáson vasárnap, ez pedig jelentősen csökkenti a Falcons esélyeit. Jerious Norwood talán visszatérhet csípősérüléséből, de nem hiszem, hogy az Atlanta szurkolói felhőtlenül tudnának örülni ennek a hírnek.

Carolina Panthers (4-5):

Nincs sokkal több szerencséje a Panthers-nek sem, hiszen legutóbb Thomas Davis-t, most pedig Jordan Gross-t vesztették el azt egész szezonra. Ezen kívül mindkét sztárfutójukat kisebb-nagyobb nyavalyák gyötrik, Julius Peppers repedt kézzel játszik, helyettese Charles Johnson sem száz százalékos, Brad Hoover még mindig harcképtelen, magyarul van gondja John Fox-nak rendesen. Pedig csapata most kezdett el vállalható játékkal előrukkolni a szezon eleji szerencsétlenkedéshez képest, a támadók nem adják el meccsenként ötször a labdát, a védelem képes a kellő pillanatban megállítani az ellenfelet, a speciális egység sem enged return TD-t minden második meccsen, szóval alakulna a társaság, azonban ezek a sérülések könnyen véget vethetnek az álmodozásnak. Főleg, ha vetünk egy pillantást a sorsolás hátralevő részére (Dolphins, @Jets, Bucs, @Pats, Vikings, @Giants, Saints), nehéz lesz ebből a sorozatból jól kijönni.

New Orleans Saints (9-0):

Csak szenvedve sikerült kilenc mérkőzésesre nyújtani a franchise legjobb rajtját a Szenteknek, ugyanis meglepően nagy ellenállásba ütköztek Drew Brees-ék a St. Louis Rams vendégeként. Persze az egyre nehezebben hozott meccsek szoros összefüggésben vannak a sérültek számának emelkedésével, Sedrick Ellis, Darren Sharper, Lance Moore, Jabari Greer és most már Tracy Porter sem állhat Sean Payton rendelkezésére bizonyos ideig, nem véletlen, hogy lecsaptak az életét eddig szabadügynökként tengető Chris McAlisterre a louisianaiak. Mondjuk túl sok aggódnivalójuk már nincsen, maximum annyi, hogy a playoffra épüljön fel minden játékosuk és a rájátszásban végig élvezhessék a hazai pálya előnyét, mert hogy komoly szerep várhat rájuk 2010 elején, az nem kérdéses.

Tampa Bay Buccaneers (1-8):

Kis híján újabb győzelmet arattak a Kalózok, ezúttal Miamiban nyújtottak jó teljesítményt, ám ez most nem volt elegendő a sikerhez, egy utolsó pillanatban sikeresen végrehajtott mezőnygóllal kikaptak a Dolphins-tól. Az ő meccsüket sem kerülte el a sérüléshullám, ám szerencséjükre ez inkább az ellenfelet tizedelte, mint őket (Ronnie Brown került IR-re a Miamiból) Az mindenesetre egyértelműen látszik, hogy Freemannel életképesebb csapat benyomását kelti a társaság, vasárnap pedig azt is meglátjuk, mire megy a fiatal irányító első igazi csoportrangadóján, hiszen a hétvégén a Szenteket fogadják a Raymond James Stadionban a Kalózok és egy győzelemmel sok mindenért kárpótolhatnák szurkolóikat. Érdemes még pár szót fecsérelni a csapat rúgójátékosára, Connor Barth-ra, aki olyan teljesítményre volt képes a Miami ellen, amire rajta kívül csak hárman az NFL történelmében: három mezőnygólt is értékesített 50 yardnál messzebbről. Szép teljesítmény, főleg ha figyelembe vesszük, hogy pár hete gyakorlatilag az utcáról szedték össze a Bucs vezetői, mert elődje Shane Andrus igen gyengén teljesített.

NFC East - Borsik Tamás (Tomee)

A forduló győztese a bye-weekes Giants volt, hiszen a Cowboys a Packers, míg az Eagles a Chargers otthonában botlott. A Redskins végre győzelemmel ajándékozta meg elkeseredett szurkolóit. Nézzük részletesebben mi is történt az NFC keleti csoportjában a hétvégén.

Dallas Cowboys:

Sorozatban 4 győzelemmel a hátuk mögött a Dallas egyértelmű esélyesként utazott Green Bay-be. A hazaiak utolsó 2 meccsüket elvesztették, így talán még a csapat szurkolói közül sem sokan számítottak arra hogy kedvenceik meglepetést okozhatnak. Mégis így történt. A texasiak támadósora egyszerűen nem tudott mit kezdeni a Packers védelemmel, Romon állandó nyomás volt (5-ször sackelni is sikerült), a futójátékot pedig nem erőltették Phillips-ék. A defense sokáig tartotta meccsben a Cowboys-t, de egy harmadikból negyedik negyedbe átnyúló drive végén egy Rodgers–sneak-kel 10-0-ra növelte előnyét a hazai gárda, majd két kulcsszituációban is elvesztette a labdát a Dallas. Először egy Charles Woodson által kikényszerített fumble-t szedett össze Clay Matthews a Tehenészek 3 yardosán, amiből egy Rodgers-Havner TD született, majd a következő drive-ban, Romóék már a GB 1 yardosán jártak, ott azonban ismét jött Woodson és ezúttal egy interception formájában szomorította el a texasiak szurkolóit. Fél perccel a vége előtt sikerült egy Roy Williams által elkapott TD-vel kozmetikáznia az eredményen a Cowboys-nak. Nem csak a vereség miatt lehetnek csalódottak a vendégek, a jobb oldali tackle Marc Colombo és a free safety Ken Hamlin is megsérült, előbbi 6, utóbbi 2-4 hetes kényszerpihenőre számíthat.

Philadelphia Eagles:

Ebben a szezonban is a tőlük megszokott kiegyensúlyozatlanság jellemzi az Eagles-t, ezúttal egy hullámvölgy közepén(?) van a csapat. A múlt heti Dallas elleni vereség után ezúttal a pazar formában lévő San Diego otthonában kapitulált a Philly. 3 negyeden át nagyon simának tűnt a mérkőzés, hiszen a Chargers már 28-9-re vezetett, akkor azonban jött a feltámadás, mint utóbb kiderült, túl későn. 28-23-ra visszakapaszkodtak McNabb-ék, előbb Maclinnek majd Celeknek osztott ki TD-t a veterán irányító, és az mérkőzés végén 31-23-nál ismét megkapta a labdát a vendégcsapat, azonban nem tudtak élni a lehetőséggel, Antonio Cromartie vetett véget a meccsnek egy lehalászott passznak köszönhetően. A vereség fő oka a redzone-beli sikertelenség volt, az első 3 negyedben az Eagles 3 alkalommal is a Chargers 10 yardosán belül volt, de mindháromszor megelégedtek mezőnygóllal Reid-ék. A szokásos probléma, a playhívás furcsasága, a passzjátékok túlzott favorizálása is visszatért, McNabb 55 kísérlete sokatmondó, Westbrook és McCoy együtt sem érték el a 10 carryt, bár ebben talán az is közrejátszik hogy Westbrook rendkívül szerencsétlen módon ismét agyrázkódást szenvedett, ezért nem tudta végig segíteni csapatát.

Washington Redskins:

Vasárnap végre örülhettek valaminek a fővárosi csapat szurkolói, hiszen kedvenceik megszakították 4 meccses vereségi sorozatukat. Az áldozat az elsöprő szezonkezdet után újabban botladozó Denver volt. Az első félidőben fej-fej mellett haladtak a csapatok, Brandon Marshall mindkét elkapott touchdownjára sikerült válaszolni, előbb Todd Yoder, majd egy őrült fake play után Mike Sellers révén. A játékrész végén aztán történt egy sérülés, ami komolyan befolyásolta a játék későbbi képét: Kyle Orton a futás mellett döntött 3rd&10-nél, 3 yard után találkozott Brian Orakpo-val... az eredmény az lett, hogy a második félidőben Chris Simms-nek kellett vezényelni a Bronkókat. A szezon folyamán először pályára lépő irányító nem tudott felnőni a feladathoz, mindössze 3 sikeres átadása volt, csapata pedig összesen 36 támadóyardot mutatott fel ebben a periódusban. A Redskins ezt ki is használta, egy negyedik negyedben kivágott 13-0-ás sorozatnak köszönhetően hozták a meccset.

A hét támadójátékosa:

Jason Avant, Philadelphia Eagles, WR - A vereség ellenére Avant karrierje eddigi legszebb produkciójával rukkolt elő, 8 elkapásból szerzett 156 yardja dícséretre méltó, pech hogy ez nem volt elég.

A hét védőjátékosa:

Anthony Carter/Brian Orakpo, Washington Redskins - A két játékos között nem tudtam dönteni, főképp ők jelentették a Redskins passrush-át, ketten együtt 3 sacket értek el.

A hét jelenete:

Hunter Smith TD passza - 4&20-nál a Washington meghúzta azt, amit senki sem várt. Field goal formációból shotgunra váltottak, a punter Hunter Smith pedig könnyedén odavarázsolta a fullback Mike Sellers kezébe a labdát. A dolog poénrésze, hogy amikor először indították volna a fake play-t, Jim Zorn-nak időt kellett kérnie, mert észrevette hogy csak 10-en vannak a pályán. Az időkérés után ugyanazt megcsinálták...

Előretekintés:

A Cowboys a Redskins elleni csoportrangadón találhat vissza a helyes útra. A Giants az Atlantát fogadja, az Eagles pedig Chicago-ba látogat, egyik csapat sem engedheti meg magának a vereséget, ha lépést akarnak tartani a Dallas-al...

Az e heti kínálatban egy csütörtöki összecsapás, egy veretlenség elvesztésének lehetősége és egy csoportrangadó volt.

NFC West - Kiss Ferenc (Fucu)

10. heti eredmények:

San Francisco 49ers – Chicago Bears: 10-6
St. Louis Rams – New Orleans Saints: 23-28
Arizna Cardinals – Seattle Seahawks: 31-20

Arizona Cardinals:

Végre sikerült hazai pályán is nyernie a Cardinals-nak. Azonban nem volt olyan egyszerű, mint a végső eredmény mutatja, ugyanis az első negyedben azt a kilátástalan játékot mutatták, amit a három idei hazai vereség során mutattak. Azonban a második negyedre felébredt a támadó alakulat is, és félidőre szorosabbá tették az állást. A védelem is ébredezni látszott, de még mindig sok hibával játszottak. A második félidőre a támadók és a védők is nagyon motiváltan érkeztek és sikerült is a maguk javára fordítani a mérkőzést. Kurt Warner ismét jól teljesített, 340 yard-l és 2 TD-al zárt. A futójáték újra működött (igaz nem a múlt heti számokat hozva) összesen 122 yardot elérve és ebből Beanie Wells (85 yard, 2 TD) szerezve a legtöbbet megmutatva ismét, hogy megérte draftolni őt. Az elkapók közül Anquan Boldin szerezte a legtöbb yardot 105-el, de Fitzgerald és Breaston is 70 yard felett kapott el plusz utóbbi kettőnek volt egy-egy TD-ja is. A védelemből Clark Haggans játékát érdemes kiemelni. A sikeres támadásokhoz elengedhetetlen volt a támadó fal kiváló munkája, akik nemcsak jól segítették a futásokat, de Warnert is sikerült megvédeni a sack-ektől. A tapasztalt OLB-nek hat szerelése volt és két alkalommal sack-elte Hasselback-et, valamint sokszor sietette is. Azonban a csapatrész nem végzett túl jó összesen 472 yardot engedve a Seattle-nek.
Győzelmével az Arizona az elmúlt két évben mind a négy alkalommal legyőzte a Seahawks-ot és 6-3-ra javította idei mérlegét és megtartotta kétmeccses előnyét a San Franciscoval szemben.

San Francisco 49ers:

Rövid pihenőt követően már csütörtökön pályára lépett a 49ers méghozzá hazai pályán fogadták a Chicago Bears-t. A mérkőzés nem hozott sok pontot egy TD mellett három FG született és inkább a védelmek jutottak több szerephez. AZ első negyedet pont nélkül zárták a csapatok köszönhetően Joe Nedney 39 yardos elhibázott FG-jának. Azonban Jay Cutler második INT-jét követően Frank Gore futott az endzone-ba megszerezve a hat pontot csapatának két perccel a félidő előtt. Viszont Cutler a maradék időben FG távig vezette vissza a Bears-t és egy 50 mezőnygóllal zárkózott feljebb. A második félidőben egy-egy FG-t sikerült értékesítenie a két csapatnak.
Alex Smith ismét jól kezdte a mérkőzést, de a második félidőre megint visszaesett a játéka végül 118 yardal és egy INT-el zárt. Frank Gore 104 yardot és a mérkőzés egyetlen hat pontos akcióját szerezte, míg Michael Crabtree újra csapata legtöbb yardját kapta el, ezúttal 48-al.
A védelem igaz, hogy egyszer sem sack-elte Cutler-t, de nagy nyomás alatt tartotta, minek eredménye 5 INT lett. A védekező fal és a szélső LB-ek jól végezték dolgukat csak úgy, mint a középső emberek (Patrick Willis: 11 tackle) akik a futás megállítását végezték jól. A secindary, ugyan sok yard-ot engedett, de TD-t nem és ez fontos volt a mérkőzés szempontjából.
Ezzel a győzelemmel megtartotta csoportmásodik helyét a San Francisco és reális esélye van még az első helyre is.

Seattle Seahawks:

A Seattle feltett szándéka volt, hogy meglepje a hazai pályán eddig vergődő Cardinals-t és győzelemmel távozzon Glendale-ből. A mérkőzést ebben a felfogásban kezdték el és a második negyed elején már 14-0-ra is vezettek valamint a félidőre hét pontos előnnyel vonultak el. A második felédőben visszaesett a támadók és a védők teljesítménye is ennek következtében az Arizona ledolgozta hátrányát és megnyerte a meccset. Matt Hasselback a második félidőre elveszítette a fonalat és végül 50%-os pontossággal 315 yardal 1 TD-al és 2 INT-el zárt. Julius Jones már a mérkőzés elején bordatörést szenvedett, de a helyettese Justin Forsett elég jó teljesítményt nyújtott 123 futott yard-jával. A passzjátékban T.J. Houshmandzadeh kilenc elkapásból szerzett 165 yard-ot, de nem ért vele sokat. Az egyetlen elkapott TD John Carlson nevéhez fűződik, aki egy 31 yardos elkapást követően jutott az endzone-ba. A védők teljesítménye is a második félidőre esett vissza, mint a támadóké, pedig az első játékrészben jól semlegesítették a Cardinals támadóit. Patrick Kerney nem tudott kibontakozni, mint az előző összecsapások alkalmával, így kevés nyomás került Warner-re. A futójáték megállítása sem sikerült tökéletesen 122 yardot engedtek. A legtöbb szerelést ismét David Hawthorne szerezte 11-el.
Ezzel a vereséggel végleg elúszott a csoport győzelem, mivel már három mérkőzés hátrányban vannak az élen álló Cardinals-al szemben.

St. Louis Rams:

Egy hét pihenőt követően újra harcba szállt a Rams, de nem egy könnyű ellenféllel szemben. Az idei szezonban még veretlen New Orleans Saints látogatott az Edward Jones Dome-ba. Mindenki sima Saints győzelmet jósolt, de a Rams nem adta könnyen a bőrét. Az első félidő végén döntetlent mutatott az eredményjelző, de a második félidőt kezdő kickoff-ot a New Orleans visszahordója TD-ig vitte vissza, így újra futhattak az eredmény után. A mérkőzés végén még volt lehetőség a győzelemre, de nem sikerült TD-t szerezni. Marc Bulger végre kezdő irányítóhoz méltónak mondható számokat produkált. Igaz a pontossága még fejlődést kíván, de végül 298 yardal 2 TD-al és 1 INT-el zárt. Steven Jackson 131 yardot hozott össze 26 labdaérintésből és még egy TD-t is betett a közösbe. Donnie Avery két TD elkapással és mellé 67 yard-al járult hozzá azonban a legtöbb yard-ot Brandon Gobson érte el 97-el. A támadó fal is jobb munkát végzett, mint eddig csupán kétszer sack-elték Bulger-t. Úgy néz ki az egy hét pihenő alatt a védelem is összeszokottabb lett. Dicséret illeti őket, amiért sikerült 28 ponton tartani a Brees és kétszer, Oshiomogho Atogwe és James Butler jóvoltából két passzát is sikerült levadászniuk. A futást kevésbé sikerült megfogniuk összesen 203 yardot engedtek a földön. James Hall, a tapasztalt DE szerezte a legtöbb szerelést hattal.

Kórház a város szélén – rovat:

A mérkőzés utáni nyilatkozatokban nem lett megemlítve senki, aki a Cardinals részéről sérülést szenvedett volna.
A Seattle már a mérkőzés elején elvesztette Julius Jones-t, aki bordatörést szenvedett, valamint Josh Wilson is kisebb fejsérüléssel került a pálya szélére, de ő visszatért a pályára.
Az egyébként sem teljesen egészséges Takeo Spikes a Bears elleni meccs második negyedében hagyta el a pályát térdín sérülés miatt és már nem is tért vissza.
A Rams az egyébként is karcsú elkapó sorából idén már biztosan hiányozni fog Keenan Burton-t, aki térdsérülést szenvedett, de olyan súlyosat, hogy műtétre volt szükség a rendbetételére. Chris Long kisebb térdsérülést szenvedett

A hét Lufi-díjasa(i):

Nate Burleson (WR, Seahawks) - A Seattle kezdő elkapója, aki a tizedik hét előtt vezette a házi ragsort az elkapott yardok tekintetében (562 yard) és elkapásokban (45) is elég magabiztosan nyilatkozott arról, hogy a Cardinals ellen nyerni fognak. Nos, úgy néz ki a jövendölés rosszabbul megy, mint a labdák elkapása, mert a vasárnapi mérkőzésen nem volt elkapása.

A hét statisztikai érdekességei:

Kurt Warner pályafutása során már 200 passzolt TD felett jár. Ezt a határt ötödik leggyorsabbként érte el az NFL történetében
Anquan Boldin a 7000 elkapott yardos határt érte el ötödik leggyorsabban.
A 49ers RB-je, Frank Gore, idei második pályafutása 17. 100 yard feleti meccsével megelőzte a franchise örökranglistáján másodikként szereplő Garrison Hearst-t
Justin Forsett a Seattle másodéves RB-je élete első 100 yard feletti meccsét teljesítette az Arizona elleni 123 yardos teljesítményével.
A Rams nulla győzelemmel és négy vereséggel áll hazai pályán és a tavalyi szezont is beleszámítva ez a vereség sorozat már kilenc mérkőzés óta tart.

Előretekintő - a hétvége meccsei:

A 11. heti összecsapások között is találhatunk NFC West csoportmérkőzést, amikor is a Cardinals látogat St. Louis-ba. A Seahawks és a 49ers is NFC North csapatokkal találkoznak előbbi a Green Bay utóbbi a Minnesota vendégeként.

NFC North - Tóth László (Go Vikings!)

Ahogy várható volt, a Minnesota legyűrte a vendég Detroit gárdáját, de a sok hiba miatt nem volt olyan sima a meccs, mint amit a két csapat közti különbség sugallt volna. A három Vikings turnover végül nem bosszúlta meg magát, a támadók közel 500 yardot értek el, a Lions csak megfékezni tudta az "úthengert", megállítani nem. Egyébként Stafford elég jól helyrerázódott a seattle-i kiruccanás után, most egyszer sem adta el a labdát, de csapata így is csak 10 pontig jutott, szemben Favre-ék 27 pontjával. Brett papa egyébként 300. alkalommal lépett pályára kezdőként, és 344 passzolt yarddal és egy touchdown-nal ünnepelte meg ezt a páratlan jubileumot. A Chicago már csütörtökön letudta aktuális penzumját, de értékelhető véleményt nehéz mondani a teljesítményükről... Bár a védelem kitett magáért, de Jay Cutler 5! interceptionje betette a kaput a győzelmi esélyeknek, és végül a San Francisco 49ers 10-6-ra nyert, életben tartva rájátszásbeli esélyeiket. Persze a Maciknak sem úszott még el a playoff, de innen már rettenetesen nehéz lesz odaérniük. A futójáték még mindig gyászos, Forte is csak screen passzokból tudta termelni a yardokat, nagyon egydimenziós ez a Bears offense... De legalább a védelem végre mutatott életjeleket. A Green Bay Packers hasonló csapategysége is "feltámadt" végre, pedig a két kezdő passrusher LB hiányzott, két újonc szerepelt a helyükön (Clay Matthews és Brad Jones, utóbbi kifejezetten jól játszott). Végre volt nyomás az ellenfél irányítóján, 5 sack mellett számos alkalommal hibás döntésbe hajszolták Tony Romo-t, aki kétszer el is adta a labdát (fumble + interception). Ez a Packers védelem még nyomokban sem emlékeztetett az előző hetekben látottakra, végre "haraptak" és kőkeményen odatették magukat, nem is kellett a támadóktól extra teljesítmény, hogy megnyerjék a találkozót... Rodgers-től most bőven elég volt a 189 yardos / 1 TD-s mutató, és most még Ryan Grant is tetszetősen játszott. A végén szerzett egy "becsület" touchdownt a Cowboys, amivel 17-7-re kozmetikázták az eredményt, de a Packers jogosan húzta be idei 5. győzelmét.

A hét legjobb támadója:

Sidney Rice, a Vikings elkapója - Kétségtelen, hogy Favre is remekül teljesített, de Rice 7 elkapásával 201 yardot produkálva "felrepítette" magát az elit elkapók közé, jelenleg ő vezeti az NFC-t 796 yarddal, ami tekintve az elég nívós mezőnyt, nem kis bravúr!

Charles Woodson, a Packers cornerbackje - 9 szerelés (ebből 8 szóló!), 1 sack, 1 interception és 2 kikényszerített fumble - Woodson egyszerűen átjátszhatatlan volt. Parádés játéka nagyban segítette a Green Bay-t, hogy az utolsó drive-ig távol tartsák az endzone-tól a Cowboys támadóit. Megemlítésre méltó még a Minnesota defensive endje, Ray Edwards is, aki 5 szóló szereléssel, 2 sack-kel és egy kiharcolt majd megszerzett fumble-vel hívta fel magára a figyelmet.

A Green Bay otthon fogadja a "Medveölő" 49ers csapatát, és parázs hangulatú, izgalmas mérkőzésre van kilátás. A Lions 1-8-as mérlegűként egy hasonlóan "izmos" ellenfél ellen lép pályára Detroitban, a Cleveland Browns elleni "rangadó" akár az 1/1-es draftcetliről is dönthet... A Minnesota tovább menetelhet a gyenge évet produkáló Seattle Seahawks legyőzésével, élvezve a hazai közönség támogatását, míg a Chicago szintén hazai környezetben próbálhat javítani a Philadelphia kontójára.