NFL összefoglaló, 13. hét

Cleveland Browns - Jacksonville Jaguars 28-32

Hiába produkált újabb 200+ yardos meccset Josh Gordon, Brandon Weeden 3 labdaeladása és kabaréba illő safetyje után a Jacksonville Jaguars szurkolói örülhettek a győzelemnek. Weeden vesszőfutása a második negyed végén kezdődött, amikor két és fél perc alatt háromszor veszítette el a labdát, aminek köszönhetően 20-14-es előnyre tett szert a Jaguars. Erre még volt válasza a hazaiaknak, a nagyszünet után még vissza tudták venni a vezetést, azonban 40 másodperccel a vége előtt Cecil Shorts TD-jével 4 pontos előnybe került a Jacksonville, amit meg is tudtak őrizni a mérkőzés végéig. Ezzel a győzelemmel a Jaguars legutóbbi négy mérkőzéséből hármat megnyert, egyre távolodik az 1/1-es draftcetlitől és könnyen elképzelhető, hogy a hátralevő 4 meccséből is arat még jó néhány győzelmet. A clevelandiek számára pedig egyértelművé válhat, hogy itt bizony hiába jó a védelem, hiába van extraklasszis elkapó, irányító nélkül ezt a sportágat nem lehet játszani.

Indianapolis Colts - Tennessee Titans 22-14

Fordulatos mérkőzésen a kevesebb hibát vétő Indianapolis gyűjtötte be a győzelmet, és ezzel minden bizonnyal az AFC South koronáját is. Bár a mérkőzés rögtön egy Andrew Luck-interceptionnel indult, ezután a Colts biztonságosabb játékra váltott, és ez kifizetődött. Vinatieri két hosszú mezőnygóllal előnyt adott a házigazdáknak, amit a második negyed elején egy kiváló támadássorozattal hozott be a Titans. Még a félidő előtt sikerült Vinatierinek még kétszer pontokat szereznie, a második esetben egy csúnyán eladott labdát követően, így 12-7-es Colts-előnnyel mentek a felek pihenni. A harmadik negyed a Titansről szólt, rögtön első támadássorozatukból átvették a vezetést (Chris Johnson kapott el egy TD-t), aztán egy újabb ígéretesen induló támadásnál Ryan Fitzpatrick elejtette a labdát. Az ebből szerzett mezőnygóllal már ismét a hazaiak vezettek egy ponttal, és védelmük ezt őrizte hosszú ideig, de a támadók nem tudtak előrehaladni. A záró negyed közepén azonban egy hosszú támadássorozatot touchdownnal fejezett be Donald Brown, így nyolc pontra hízott az előny két perccel a lefújás előtt. Fitzpatrick reményteljesen kezdte az utolsó próbálkozást az egyenlítésre, de stílusosan interceptionnel zárta le a meccset. Hiába szerzett jóval több yardot így a Tennessee, a sok hiba miatt kikaptak. Ezzel a Titánok lemondhatnak a csoportgyőzelemről és a rájátszásba kerülés is igen nehéznek tűnik, míg a hetek óta bukdácsoló Colts helye szinte biztos a divízió élén.

Minnesota Vikings – Chicago Bears 23-20 (hosszabbítás után)

Sorozatban második döntetlenjéhez járt nagyon közel a Minnesota Vikings, azonban a hosszabbítás végéhez közel Blair Walsh 34 yardos mezőnygóljának köszönhetően ezen a héten már győzelmet ünnepelhettek. Nem csak emiatt lehet pozitív a hangulat a Vikingek öltözőjében, Adrian Peterson újabb remek meccsen van túl, 211 futott yardjával összesen már 10.000(!) felett jár, de a teljes offense dicsérhető, hisz Ponder sérülése után Matt Cassellel is összeszedtek közel félezer yardot. A szoros meccshez nyilván a másik csapattól is szükség volt hasonló produkcióra, amihez Alshon Jeffery tett hozzá a legtöbbet, a másodéves elkapó 12 elkapásból 249 yardot és 2 TD-t szerzett, a hátán vitte a csapatát. Gould két mezőnygólt is elhibázott, így talán kissé szerencsés is a hazai győzelem, ami nemcsak a rivalizálás miatt fontos, hanem mert így a Cutler nélkül dolgozó Bears nagyon nehéz helyzetbe került a rájátszásért folytatott harcban.

New York Jets - Miami Dolphins 3-23

Folytatódott Geno Smith vesszőfutása, aminek köszönhetően újabb fájdalmas vereséget szenvedett a New York Jets csapata. A Miami Dolphins védelme három labdát is szerzett, illetve Ryan Tannehill több, mint 300 yardot passzolt, e két összetevő pedig lehetővé tette, hogy 6-6ra javítsák mérlegüket a Delfinek. A nagyszünetben 6-0-ra vezettek a vendégek, ekkor Rex Ryan úgy döntött hogy lecseréli irányítóját és Matt Simms kapta meg a lehetőséget, hogy megfordítsa a mérkőzést. Neki sem sikerült csodát tenni, sőt körülbelül ott folytatta, ahol Smith abbahagyta, a mérkőzés végén pedig ő is megdobta a maga interceptionjét. A vendégek közül ezúttal Brian Hartline villogott, aki 100 elkapott yard fölé került és TD-t is szerzett, de ezúttal nem érheti rossz szó Mike Wallace-t sem a 82 yard/1TD-s meccse után. A Miami ezzel megteremtette a lehetőséget, hogy elérje az AFC utolsó wildcard pozícióját, de nem lesz egyszerű dolguk, hiszen játszanak még többek között a New Englanddel is. A Jets sorsolása könnyebbnek tűnik, azonban előbb kellene keríteni egy irányítót, aki képes 10 passzt sikeresen kézbesíteni egy mérkőzés alatt, mielőtt a rájátszásról beszélnének a Nagy Almában.

Philadelphia Eagles – Arizona Cardinals 24-21

Ha csak pusztán a statisztikai lapot nézzük, úgy tűnik Nick Foles egy újabb remek teljesítménnyel megnyerte a meccset az Eaglesnek, de ettől azért jóval árnyaltabb a kép. A 3-0-s TD/INT mutató valóban jól fest, de a 112.0-s passer rating ellenére agyrázkódásból való visszatérése óta messze most játszott a legrosszabbul a másodéves irányító, ezúttal a védelemnek köszönheti a győzelmet. A harmadik negyed elején már harmadszor találta meg összekötőjét (tight endjét) Foles, 24-7-s vezetésnél zsebben érezhették a meccset, de ezután a Cardinals is magára talált, 4:45-el a vége előtt, három pontra zárkóztak fel a vendégek, a fordítás azonban már az említett védelemnek köszönhetően nem sikerült, remekül álltak helyt a végjátékban, így már csak az órát kellett lepörgetnie a támadóknak. A másik oldalon Palmer bajsza megmaradt, de a novemberi pazar teljesítmény már kevésbé, három eladott labdája nagyban közrejátszott a vereségben, hiába dolgozott remekül a Cardinals védelme is, a turnoverek és a kétes, buta büntetések végül megpecsételték sorsukat. Győzelmével egyre közelebb a csoportelsőség a Philly számára, míg a Cardinals veresége (valamint a Panthers győzelme) egyre távolabb helyezi a rájátszást a sivatagi csapat számára.

Carolina Panthers - Tampa Bay Buccaneers 27-6

A vártnál jóval szorosabban indult a találkozó, egészen a félidő légvégéig tartotta magát a Bucs, azonban remek védelmének köszönhetően ezúttal is sima győzelmet szerzett a hazai csapat. Cam Newton ismét 3 TD-vel vette ki a részét a támadásokból, azonban most két eladott labda is társult ehhez, szerencséjére csak 3 pontot szereztek ebből a hazaiak. Mike Glennon parádés játék helyett csak komikus jelenettel tudott szolgálni, három negyeden keresztül teljesen lenullázták a Panthers védői, még Charles Johnson nélkül is. A nyolcas győzelmi széria már franchise rekordnak számít Charlotteban, ráadásul több közvetlen riválisuk is kikapott, egyre közelebb tehát a rájátszás, de a Saints elleni két meccsen még akár a csoportot is behúzhatják.

Houston Texans - New England Patriots 31-34

Alaposan megszorongatta a mindössze két győzelmet számláló Texans az AFC keleti csoportját magabiztosan vezető patriótákat. Az első félidőben végig fölényben volt Gary Kubiak alakulata, Ben Tate két touchdownjának is köszönhetően 17-7-es hazai vezetésnél vonulhattak a csapatok a nagyszünetre. A második félidőben formába lendült a Tom Brady vezette támadóegység, a vendégek két TD-vel megfordították az állást a harmadik negyed közepére. Ezt követően Case Keenum NFL-karrierje első futott touchdownjával juttatta ismét előnyhöz a Texanst, majd Legarrette Blount hatpontosával újra átvette a vezetést a Pats, de a houstoniaknak még erre is volt válaszuk; Ben Tate megszerezte harmadik TD-jét is a meccsen. A New England két 53 yardos Gostkowski mezőnygóllal fordított, a hazaiak utolsó számottevő offenzívája pedig negyedik kísérletnél kudarcba fulladt, így Bill Belichick gárdája újabb lépéssel került közelebb a divízióelsőség bebiztosításához.

Buffalo Bills - Atlanta Falcons 31-34 (hosszabbítás után)

A forduló második hosszabbításos mérkőzését Torontóban játszottak ahol teljesen váratlanul feltámadt a Falcons és szezonbeli harmadik győzelmét ünnepelhette Mike Smith csapata. Az Atlanta sikerének szenvedő alanya a Buffalo volt, de a Bills csak magának köszönheti a vereséget, hiszen gyakorlatilag a kezükben volt a mérkőzés, amikor a mérkőzés végén egyenlő állásnál Stevie Johnson mezőnygól távolságban fumble-t vétett, lehetőséget adva a Falconsnak arra, hogy a hosszabbítás során megnyerje az összecsapást. Ha ez a játék nem okozott volna hatalmas szívfájdalmat a Bills szurkolói számára,Scott Chandler a hosszabbítás első drive-ja során megismételte Johnson produktumát, a Falcons pedig köszönte szépen a lehetőséget és Matt Bryant mezőnygóljával megnyerte a mérkőzést. A vendégektől kiemelendő Roddy White és Steven Jackson teljesítménye, előbbi 143 elkapott yardja, utóbbi 2 futott TD-je miatt érdemel említést. A hazaiaknál ahogy várható volt a futójáték dominált, Spiller közel 150 yardot termelt, csapatszinten pedig majdnem kétszázig jutott a Buffalo, azonban ez sem volt elég a sikerhez, a kulcsfontosságú pillanatokban elveszített labdák vereséghez vezettek.

San Francisco 49ers - St. Louis Rams 23-13

Nem tudta folytatni remek szériáját a Rams, az előző két meccsen szerzett 40 pontos átlagnak a közelébe se értek a támadók, mindössze egy garbage timeban szerzett TD-vel tudtak kozmetikázni az eredményen. A 49ers támadói szintén kevésbé sziporkáztak, de Michael Crabtree visszatérésének feltétlenül örülhetett a Candlestick Park közönsége. A leginkább mezőnygólokkal operáló San Francisco védelme remekül tartotta magát, Kellen Clemens ezúttal is nagyon pontatlannak tűnt. Győzelmével újabb fontos lépést tett a wild card (esetleg csoportgyőztes?) helyért a 49ers, míg a Rams végleg letehet ehhez hasonló álmairól.

Kansas City Chiefs - Denver Broncos 28-35

Pontgazdag találkozón bizonyította be a Broncos, hogy valóban ő az úr az AFC Westben. A meccs a Chiefs szája íze szerint indult, két gyors interception után a házgazdák vették fel jobban a meccs ritmusát, az első negyed után ők vezettek egy touchdownnal. Ezt Peyton Manning egy varázslatos passzal kiegyenlítette, de Knile Davis hosszú visszahordása és Anthony Fasano elkapása után már 21-7-re vezetett a Kansas City. A második negyed közepétől aztán beindult a szokásos PM-gépezet, a félidő előtt sikerült már közelebb kerülni, a második félidőben pedig a vezetést is átvették a Vadlovak. Mindkét harmadik negyedben született TD Eric Deckerhez fűződött, aki a napot 174 yarddal és 4 TD-vel zárta, tarthatatlan volt. Miután a negyedik negyed elején Decker ismét a célterületre került, úgy tűnt, nincs már esély a hazaiaknak, de ekkor ismét elkezdett működni a kansasi támadósor. Egy hosszú, de eredményes támadássorozat után csak egy labdabirtoklás volt a különbség, a védelem pedig kiharcolta a lehetőséget, hogy Alex Smithék egyenlítsenek. Bár sikerült előrehaladni, a denveri térfél közepén megállították a hazaiakat, negyedik kísérletnél Dwayne Bowe elől elütötték a labdát, így a Denver múlt heti zakója után javítani tudott, és magabiztosan vezeti az AFC-t. A Kansas City védelme már sorozatban a harmadik héten mond csődöt, így hiába vannak biztató jelek a támadóknál, komoly kérdések merülnek fel az esetleges rájátszásbeli sikerek kapcsán.

San Diego Chargers – Cincinnati Bengals 10-17

Rendkívül kiélezett párharcot láthattak a kilátogató nézők a szezon első black outos meccsén, melynek végén a kevesebbet hibázó Bengals örülhetett. A végig fej-fej mellett haladó csapatok között a védelem döntött, a harmadik negyed derekán Dre Kirkpatrick interceptionjével megfogta a momentumot a Bengals, így az ellentámadásból AJ Green rögtön beállíthatta a hétpontos különbséget. A záró játékrész során 1-1 mezőnygóllal még ugyan változott az eredmény,a Chargers harmadik labdavesztésével gyakorlatilag eldőlt a találkozó. A vendégek újabb győzelme azt jelenti, hogy őrzik két meccses előnyüket az AFC északi csoportjában, míg a Chargers ha lehet, még szorosabb versenyben van az utolsó wild card pozícióért.

Washington Redskins – New York Giants 17-24

Tovább tart a Redskins mélyrepülése, ezúttal a csoportrivális New York Giants jelentett leküzdhetetlen akadályt Mike Shanahan csapata számára. Pedig remekül indult a hazaiak számára a vasárnap esti rangadó, hiszen 14-0-s vezetésre sikerült szert tenni, azonban ez az előny sem bizonyult elegendőnek, mert a remeklő Justin Tuck (4 sacket ért el a fénykorát idéző DE) vezérletével sikerült fordítani Tom Coughlin legénységének. Az újabb vereséggel igen kínos helyzet kezd kialakulni a fővárosban, hiszen az első körös draftcetli a Griffin trade következtében St. Louisba vándorolt, viszont a sereghajtó csapatok győzelmeinek hála egyre értékesebb ez a draftjog, könnyen lehet, hogy az idény végén top3-as pickről beszélhetünk majd. Az Óriások hiába gyűjtögetik a győzelmeket a szezon második felében, csupán matematikai esélyük maradt a rájátszásba jutásra, mind a négy hátralevő meccsüket meg kellene nyerni a csoportgyőzelemhez, ráadásul a Cowboys-Eagles párosnak nem szabad meccset nyernie az egymás elleni találkozót leszámítva. Nem túl valószínű ez a forgatókönyv.