Újra működik a regisztráció és az email küldés a feliratkozott topikokra!

USA és a világ

32 feliratkozó

több mint 4 éve
undisputedly Seattle Seahawks 12 937 — SuperBowl Champions 2013/2014 II 2025/2026
USA nagyvarosaiban az elmult par evben a liberalis szervezetek megvalasztattak demokrata es progressziv ugyeszeket. Ugye amerikaban az ugyeszeket is kozvetlenul valasztjak a legtobb helyen, mint pl a kepviseloket.

KEt tucat liberalis civil szervezet (amugy vicces, mert pl Sorossal az elen) nagyon okosan felismerte, hogy a szovetsegi poziciok megvalasztasanak befolyasolasa (szenatorok, elnok stb) tul sokba kerul, gondoljunk csak pl Bloomberg 2020-as elvesztegetett tiz(szaz)millioira.

Viszont ahhoz, hogy helyi szinten olyan iranyba tereljek a tarsadalmat, ami nekik tetszik, eleg bizonyos helyi poziciokat megszerezni, es ezek a kampanyok par szazezer dollarbol akar meg is lehetnek.

Igy elkezdtek "progressziv" ugyeszeket tamogatni. Szamos nagyvarosban sikerrel is jartak, tehat a rendorseg altal elfogott bunozok sorsa ilyen progressziv szemleletben hivo vadhatosag kezebe kerult, akik elkezdtek szabadon engedni oket, egyszeruen nem emeltek vadat sok testi sertesert, lopasert, stb, hanem max ilyen elterelo programba kuldtek az egyeneket.

(Ugyanez megy a biroi szinten is, ott pl New Yorkban nemreg volt egy ugy, ahol a progressziv biro az eroszakos bunelkovetore meg csak ovadekot sem szabott ki, elengedtek, kb meg aznap megolt valakit.)

Na de a lenyeg, hogy kaliforniaban ezek a progressziv ugyeszek es a jogalkotok elertek, hogy nem csak a gyakorlatban nem emelnek vadat, hiaba kotelezi a torveny, meg is valtoztattak pl a lopas tresholdjat, kb 1000 dollar alatt mar a rendorok se igen foglalkoznak az uggyel, nincs ra kapacitas, plusz a varosi ugyesz, akinek a szulei rendorgyilkossagert ulnek a bortonben (talan az anyja mar szabadult) amugy sem csinal semmit, azt eredmenyezte, hogy profi bandak vagy egyszeru maganyos farkasok elkezdtek fosztogatni az uzleteket. Ugye ott a securitynak tobbnyire tilos a tolvajt megfognia, pusztan elrettentesnek van es ,h ogy hivja a rendorseget. Ezek a profi bandak kikalkulaljak, hogy az 1k dollar limit alatt maradjanak, megfogjak a cuccot es egyszeruen kisetalnak. Ha valaki jart Frisco belvarosaban egy kisboltban az elmult 5-.6 evben, akkor az lathatott hasonlot, hogy valaki bemegy, felmarkol par aprobb dolgot es kisetal. Viszont most mar olyan szinten toljak ezt a bunozok, hogy a nagy retailer uzletek (Walgreens, Target) elkezdtek csokkentett nyitvatartassal dolgozni, vagy egyszeruen bezarnak, mert nem tudnak igy mukodni 😀

Ebben a par ehte keszult videoban a foszer behajt egy biciklin ulve a walgreensbe (ilyen DM szeru uzlet), teletolt egy kukaszsakot cuccokkal, majd siman kibiciklizik 😀




Ebben pedig a szervezett banda lopja a dizajner cuccot 😀



Szerk: Amugy abban van racio, hogy 2g fuert pl ne verjenek mindenkit lancra, vannak alternativ megoldasok amik anelkul segithetnek, hogy szabadsagvesztest kellene alkalmazni, de szokas szerint a kaliforniai demokratak fullban toljak a kretent. Ugye SF az a varos, ahol annyi a hajlektalan, hogy Kaki Orjaratot kellett szerveznie a varosnak, mert minden kozteruletet osszesz@rnak meg minden parkban lecampingelnek 😀

Nekem szemelyes kedvenc sztorim amikor San Fransiscoban par eve az operanal setalgattunk, epp eloadas volt, a varos elitje alkalomhoz illoen feloltozve ozonlott az epulethez, a szomszedos utcakban meg tucatszam fekudtek a maguk ala vizelt csovik. Es ahhoz kepest allitolag most sokszor rosszabbva helyzet.
undisputedly
"akik elkezdtek szabadon engedni oket, egyszeruen nem emeltek vadat sok testi sertesert, lopasert, stb, hanem max ilyen elterelo programba kuldtek az egyeneket."
Szvsz ahhoz, hogy valakit elterelő programba küldhessenek, ahhoz először vádat kell emelni. Mert ha nincs vád, mimek menne bárki ielterelő programba?

"Ugye ott a securitynak tobbnyire tilos a tolvajt megfognia, pusztan elrettentesnek van es ,h ogy hivja a rendorseget."
Kétlem, hogy tilos lenne tolvajt fogni, egyszerűen félnek a következményektől. Féltik a saját életüket ill félnek a perektől, amiket törvényszerűen a nyakukba kapnának, amikor elcsesznek valamit.

"kaliforniaban ezek a progressziv ugyeszek es a jogalkotok elertek, hogy nem csak a gyakorlatban nem emelnek vadat, hiaba kotelezi a torveny, meg is valtoztattak pl a lopas tresholdjat, kb 1000 dollar alatt mar a rendorok se igen foglalkoznak az uggyel, nincs ra kapacitas"
Most akkor azért nem foglalkoznak az üggyel, mert minek, vagy mert nincs rá kapacitás?
ender1112
Nem kell. A rendorseg atadja az ugyet az ugyeszsegnek es ott ahelyett, hogy vademelessel folytatodna, a delikvens beleegyezik kulonbozo elterelo programokba. Az ugyeszeknek elkepesztoen szeles dontesi jogkore van, gyakorlatilag kontroll nelkul a vadhatosag szerepeben. Attol kezdve, hogy vademeles nelkul barmilyen felugyelet hianyaban siman elengedik az ugyet, az elterelo programokon at a vadalku kotesig stb.

Igen, en is erre utaltam. A securitynek amugy ugyanolyan joga van citizen arrestet csinalni, mint barmely mas jarokelonek, de policy szinten mar nem engedik a szekuritiket kozbelepni. Egy eve volt talan egy eleg hangos eset, amikor egy security kozbelepett, megakadalyozta a lopast amiert szepen kirugtak, mert a ceg policyje, hogy a perek elkerulese vegett nem nyulnak a tolvajokhoz, igy tilos barmilyen fizikai kontaktust teremteni. Megfigyel es bejelenti a rendorsegen. Ennyit tehetnek gyakorlatilag.

Mivel nem tortenik semmi a tolvajokkal, igy felesleges az amugy is szukos eroforrasokat ilyen esetekre pazarolni. Legtobbszor ha bejelentik az uzletbol, ki se mennek, ha nincs szemelyi serules es az ertek 1000 dollar alatti.

Progressziv fellegvar 😊
több mint 4 éve
ender1112 Kansas City Chiefs 2 851 — Víí veeer dö cseempjönsz.
USA nagyvarosaiban az elmult par evben a liberalis szervezetek megvalasztattak demokrata es progressziv ugyeszeket. Ugye amerikaban az ugyeszeket is kozvetlenul valasztjak a legtobb helyen, mint pl a kepviseloket.

KEt tucat liberalis civil szervezet (amugy vicces, mert pl Sorossal az elen) nagyon okosan felismerte, hogy a szovetsegi poziciok megvalasztasanak befolyasolasa (szenatorok, elnok stb) tul sokba kerul, gondoljunk csak pl Bloomberg 2020-as elvesztegetett tiz(szaz)millioira.

Viszont ahhoz, hogy helyi szinten olyan iranyba tereljek a tarsadalmat, ami nekik tetszik, eleg bizonyos helyi poziciokat megszerezni, es ezek a kampanyok par szazezer dollarbol akar meg is lehetnek.

Igy elkezdtek "progressziv" ugyeszeket tamogatni. Szamos nagyvarosban sikerrel is jartak, tehat a rendorseg altal elfogott bunozok sorsa ilyen progressziv szemleletben hivo vadhatosag kezebe kerult, akik elkezdtek szabadon engedni oket, egyszeruen nem emeltek vadat sok testi sertesert, lopasert, stb, hanem max ilyen elterelo programba kuldtek az egyeneket.

(Ugyanez megy a biroi szinten is, ott pl New Yorkban nemreg volt egy ugy, ahol a progressziv biro az eroszakos bunelkovetore meg csak ovadekot sem szabott ki, elengedtek, kb meg aznap megolt valakit.)

Na de a lenyeg, hogy kaliforniaban ezek a progressziv ugyeszek es a jogalkotok elertek, hogy nem csak a gyakorlatban nem emelnek vadat, hiaba kotelezi a torveny, meg is valtoztattak pl a lopas tresholdjat, kb 1000 dollar alatt mar a rendorok se igen foglalkoznak az uggyel, nincs ra kapacitas, plusz a varosi ugyesz, akinek a szulei rendorgyilkossagert ulnek a bortonben (talan az anyja mar szabadult) amugy sem csinal semmit, azt eredmenyezte, hogy profi bandak vagy egyszeru maganyos farkasok elkezdtek fosztogatni az uzleteket. Ugye ott a securitynak tobbnyire tilos a tolvajt megfognia, pusztan elrettentesnek van es ,h ogy hivja a rendorseget. Ezek a profi bandak kikalkulaljak, hogy az 1k dollar limit alatt maradjanak, megfogjak a cuccot es egyszeruen kisetalnak. Ha valaki jart Frisco belvarosaban egy kisboltban az elmult 5-.6 evben, akkor az lathatott hasonlot, hogy valaki bemegy, felmarkol par aprobb dolgot es kisetal. Viszont most mar olyan szinten toljak ezt a bunozok, hogy a nagy retailer uzletek (Walgreens, Target) elkezdtek csokkentett nyitvatartassal dolgozni, vagy egyszeruen bezarnak, mert nem tudnak igy mukodni 😀

Ebben a par ehte keszult videoban a foszer behajt egy biciklin ulve a walgreensbe (ilyen DM szeru uzlet), teletolt egy kukaszsakot cuccokkal, majd siman kibiciklizik 😀




Ebben pedig a szervezett banda lopja a dizajner cuccot 😀



Szerk: Amugy abban van racio, hogy 2g fuert pl ne verjenek mindenkit lancra, vannak alternativ megoldasok amik anelkul segithetnek, hogy szabadsagvesztest kellene alkalmazni, de szokas szerint a kaliforniai demokratak fullban toljak a kretent. Ugye SF az a varos, ahol annyi a hajlektalan, hogy Kaki Orjaratot kellett szerveznie a varosnak, mert minden kozteruletet osszesz@rnak meg minden parkban lecampingelnek 😀

Nekem szemelyes kedvenc sztorim amikor San Fransiscoban par eve az operanal setalgattunk, epp eloadas volt, a varos elitje alkalomhoz illoen feloltozve ozonlott az epulethez, a szomszedos utcakban meg tucatszam fekudtek a maguk ala vizelt csovik. Es ahhoz kepest allitolag most sokszor rosszabbva helyzet.
undisputedly
"akik elkezdtek szabadon engedni oket, egyszeruen nem emeltek vadat sok testi sertesert, lopasert, stb, hanem max ilyen elterelo programba kuldtek az egyeneket."
Szvsz ahhoz, hogy valakit elterelő programba küldhessenek, ahhoz először vádat kell emelni. Mert ha nincs vád, mimek menne bárki ielterelő programba?

"Ugye ott a securitynak tobbnyire tilos a tolvajt megfognia, pusztan elrettentesnek van es ,h ogy hivja a rendorseget."
Kétlem, hogy tilos lenne tolvajt fogni, egyszerűen félnek a következményektől. Féltik a saját életüket ill félnek a perektől, amiket törvényszerűen a nyakukba kapnának, amikor elcsesznek valamit.

"kaliforniaban ezek a progressziv ugyeszek es a jogalkotok elertek, hogy nem csak a gyakorlatban nem emelnek vadat, hiaba kotelezi a torveny, meg is valtoztattak pl a lopas tresholdjat, kb 1000 dollar alatt mar a rendorok se igen foglalkoznak az uggyel, nincs ra kapacitas"
Most akkor azért nem foglalkoznak az üggyel, mert minek, vagy mert nincs rá kapacitás?
több mint 4 éve
undisputedly Seattle Seahawks 12 937 — SuperBowl Champions 2013/2014 II 2025/2026
USA nagyvarosaiban az elmult par evben a liberalis szervezetek megvalasztattak demokrata es progressziv ugyeszeket. Ugye amerikaban az ugyeszeket is kozvetlenul valasztjak a legtobb helyen, mint pl a kepviseloket.

KEt tucat liberalis civil szervezet (amugy vicces, mert pl Sorossal az elen) nagyon okosan felismerte, hogy a szovetsegi poziciok megvalasztasanak befolyasolasa (szenatorok, elnok stb) tul sokba kerul, gondoljunk csak pl Bloomberg 2020-as elvesztegetett tiz(szaz)millioira.

Viszont ahhoz, hogy helyi szinten olyan iranyba tereljek a tarsadalmat, ami nekik tetszik, eleg bizonyos helyi poziciokat megszerezni, es ezek a kampanyok par szazezer dollarbol akar meg is lehetnek.

Igy elkezdtek "progressziv" ugyeszeket tamogatni. Szamos nagyvarosban sikerrel is jartak, tehat a rendorseg altal elfogott bunozok sorsa ilyen progressziv szemleletben hivo vadhatosag kezebe kerult, akik elkezdtek szabadon engedni oket, egyszeruen nem emeltek vadat sok testi sertesert, lopasert, stb, hanem max ilyen elterelo programba kuldtek az egyeneket.

(Ugyanez megy a biroi szinten is, ott pl New Yorkban nemreg volt egy ugy, ahol a progressziv biro az eroszakos bunelkovetore meg csak ovadekot sem szabott ki, elengedtek, kb meg aznap megolt valakit.)

Na de a lenyeg, hogy kaliforniaban ezek a progressziv ugyeszek es a jogalkotok elertek, hogy nem csak a gyakorlatban nem emelnek vadat, hiaba kotelezi a torveny, meg is valtoztattak pl a lopas tresholdjat, kb 1000 dollar alatt mar a rendorok se igen foglalkoznak az uggyel, nincs ra kapacitas, plusz a varosi ugyesz, akinek a szulei rendorgyilkossagert ulnek a bortonben (talan az anyja mar szabadult) amugy sem csinal semmit, azt eredmenyezte, hogy profi bandak vagy egyszeru maganyos farkasok elkezdtek fosztogatni az uzleteket. Ugye ott a securitynak tobbnyire tilos a tolvajt megfognia, pusztan elrettentesnek van es ,h ogy hivja a rendorseget. Ezek a profi bandak kikalkulaljak, hogy az 1k dollar limit alatt maradjanak, megfogjak a cuccot es egyszeruen kisetalnak. Ha valaki jart Frisco belvarosaban egy kisboltban az elmult 5-.6 evben, akkor az lathatott hasonlot, hogy valaki bemegy, felmarkol par aprobb dolgot es kisetal. Viszont most mar olyan szinten toljak ezt a bunozok, hogy a nagy retailer uzletek (Walgreens, Target) elkezdtek csokkentett nyitvatartassal dolgozni, vagy egyszeruen bezarnak, mert nem tudnak igy mukodni 😀

Ebben a par ehte keszult videoban a foszer behajt egy biciklin ulve a walgreensbe (ilyen DM szeru uzlet), teletolt egy kukaszsakot cuccokkal, majd siman kibiciklizik 😀




Ebben pedig a szervezett banda lopja a dizajner cuccot 😀



Szerk: Amugy abban van racio, hogy 2g fuert pl ne verjenek mindenkit lancra, vannak alternativ megoldasok amik anelkul segithetnek, hogy szabadsagvesztest kellene alkalmazni, de szokas szerint a kaliforniai demokratak fullban toljak a kretent. Ugye SF az a varos, ahol annyi a hajlektalan, hogy Kaki Orjaratot kellett szerveznie a varosnak, mert minden kozteruletet osszesz@rnak meg minden parkban lecampingelnek 😀

Nekem szemelyes kedvenc sztorim amikor San Fransiscoban par eve az operanal setalgattunk, epp eloadas volt, a varos elitje alkalomhoz illoen feloltozve ozonlott az epulethez, a szomszedos utcakban meg tucatszam fekudtek a maguk ala vizelt csovik. Es ahhoz kepest allitolag most sokszor rosszabbva helyzet.

Szerkesztette: undisputedly
több mint 4 éve
sutianap Pittsburgh Steelers Pittsburgh Panthers 13 905 — capitaine du château de Vienne 1487
Igen profin kivonultak az amcsik Afganisztánból😊 Az utolsó lekapcsolta a villanyt😊 Két verzió lesz azoknak akik velük "harcoltak", nekik dolgoztak: vagy sikeresen átállnak a tálibokhoz(már ha a tálibok akarják), vagy családostul kiirtják őket. Nem is tudom, hogy hányadik példa arra, hogy ha az usa szövetséget köt veled, vagy elfogadod a támogatását, akkor előbb utóbb hátba támadnak és koncként dobnak az ellenségeid elé.
pfefe8
A kivonulás mióta hátbatámadás? Eddig bírták, ez van.
ender1112
Akkor jó. Szíria, Irak, Líbia , Afganisztán, kurdok,stb megpróbálták a demokráciaexportjukat , nem sikerült. Volt azért járulékos veszteség ezen országokban, de majd csak lesz valahogy. Ez van.
pfefe8
egyszerű dolgok ezek kérem, bár asszem neked se jött szembe a Hezbollah, hogy érez azt az érzést....
sutianap
mert hogy is jön ide a Hezbollah? Szerencsére a körülményekhez képest jól kordában tartja őket Izrael. Egyedül a nemzetközi nyomás miatt és a még több civil áldozat miatt nem tudja szinte teljesen megsemmisíteni őket.
pfefe8
Háthogy nem tudod milyenek csak a képernyőelőtt geopolitikázol, - ugy jön ide a Hezbollah, hogy mongyuk találkozol egy masszív csoporttal valamellik közelkeleti mecset környékén - akkor elmélázol, hogy nem a demokráciaexport miatt vót muszáj odamenni, hanem talán behívták, hogy segítsenek. De ezekbe az oroszlánvermekbe nem egyszerű az élet amúgy sem, de egyrészt vótam a helyszínen másodrészt ahogy a szerb háborúban is egyszerű húszéves szomszédok mentek át hentelni. A Hezbollahról még annyit el tudok mondani, hogy valszeg Izrael állam föloszlásánál még mindig ott lesz egy tagjuk...


Aki nem hiszi, annak utánajárnak
több mint 4 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 24 967 — The only discipline that lasts, is self discipline
Ráadásul ha valahol "be kellett volna" avatkozni az pont szaúd arábia. A nők ott még most is a háziállatok mögött jönnek a rangsorban, gyakorlatilag nincs szavuk és azt csinálnak velük amit akarnak. Plusz a legvéreskezűbb diktátor a szaudi család a térségben. De mint tudjuk ők az amcsik barátai így le van tojva mi folyik ott. A rossz politika miatt szinte elvesztettek minden szövetségesüket a térségben, mutatóban maradt egy. Az usa által otthagyott vákumba pedig benyomulnak a kínaiak és az oroszok. Mondjuk hülyék lennének nem kihasználni a helyzetet.
pfefe8
Időnként vannak olyan gondolataid, amikkel egyet is tudok érteni. Aztán elrontod őket ilyesmivel. Medve anyám....

Ez a "demokrácia export" meg be van nálad valamiért ragadva. Érdekes módon hozzánk nem exportálnak. Meg mondjuk Venezuelába sem. Meg még úgy 100+ országba. A közel-keletre igen, néha a karibi térségbe is kisebb "kirányságokat" félrerakva, ha éppen a hajózási csatornát zárják el. Meg mondjuk Koszovóba (nagy nehezen), amikor már százezres számban ment az erőszakos ki- és betelepítősdi.

A nők helyzete meg sok helyen rossz még. Indiában se túl jó dolog annak lenni. És a muszlim világban sem. Szerinted Szaúd Arábiában kezelik őket a legrosszabbul, háziállatok szintjén. Szerintem meg kurvára nem. Éppenséggel az elmúlt 10+ évben ha egy arab országot kell mondani, ahol elindult az emancipáció, az pont ők. Még sok dolguk van, de folyamatosan, évről évre nyitják a társadalmukat a nők számára is. Jogi értelemben a munkaerő piacuk már liberalizált, a nők jogai ugyanazok, oda mennek ahova akarnak, intézhetik a hivatalos ügyeiket, gyermeket nevelhetnek egyedül ésatöbbi. És most éppen annyi női miniszterük van, mint nekünk, magyaroknak. Ez persze még kva kevés, de ha mondjuk a tálibok a viszonyítási alap, akik nyilvánosan kivégzik a nőket, ha iskolába próbálnak járni, vagy levenni a maszkot az arcukról, akkor meg sok.

A "demokrácia export" egyébként nem amerikai találmány, hanem keresztény. Sok évszázados hagyománya van. Hogy éppen mikor ki exportál, az attól függ, hogy éppen kinek van rá több erőforrása. SPanyolok, portugálok, hollandok, franciák, angolok, és az utóbbi évtizedekben az amcsik. Jó kis fejtörő a nyugati kultúra számára, hogy egyik oldalról amikor muszlim terrorizmus, meg migráció, meg hasonlók a téma, akkor kurvára kultúrák harcáról beszélünk, és arról, hogy ezt meg kell vívni, és ki kell állni a kultúránkért. Aztán ha éppen vívják azt - úgy értem nem migránsozós óriástacepaókkal ragasztgatják körbe ITT körbe az országot, hanem OTT próbálnak valamit csinálni -, akkor meg szeretünk finnyáskodni.

(Bevallom furcsán érzem magam, amikor ördög ügyvédjét kell játszanom ebben az ügyben, miközben régóta baromira nem tetszik az amerikai közel-keleti politikai gyakorlat. (Meg a Kínával kapcsolatos sem, de az egy másik lap.) De ez van. Nekem nem megy, hogy egyik oldalon "aggódjak" a palesztin függetlenségért, vagy bezzegezzek a WTC bombázásnak mondván, hogy megérdemelték az amcsik, közben meg arab invázióról és kultúrháborúról fröcsögjek, amikor egy migránsról van szó.)

Szerkesztette: peterk2005 udvari bolond


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 4 éve
pfefe8 Pittsburgh Steelers 1 293
Kivancsi leszek, 30-40-50 ev mulva majd, amikor mar "leveltari" adatokkal kiegeszulve nyiltan lehet errol aI kerdesrol beszelni, mi lesz a teljes kep.

Az biztos, hogy tarsadalmi es diplomaciai szempontbol az amerikai kozel-keleti szerepvallalas kudarc volt. 2001 utani tevekenyseguk, egeszen napjainkig, ez a bo 20 ev siralmasra sikeredett.

Egyreszt felhasznaltak a szovetsegi tokejuket, sokszor a vegletekig feszitve (UK, Nemetek, Kurdok stb), a kapcsolatok valamilyen szintu megromlasat eloidezve, hiszen hadba rangattak ugye a teljes szovetsegi rendszeruket nemzetkozi koalicio kereteben, de ebben erdekuk, hasznuk csak nekik volt. Es ugye a hazugsagok, amikkel ezt tettek, kiderultek, kinos magyarazkodasra kenyszeritve sokakat. Tomegpusztito fegyverek stb.

Masreszt pedig a kozel-keleti beavatkozassal azt ertek el, hogy az arab vilagban felerosodott a nyugatellenesseg, raadasul egy olyan regioban probaltak demokraciat meghonositani, ahol ez eletidegen volt mindig is, es barmilyen jozan gondolkodo megmondhatta volna, hogy most sem fog sikerulni. A talibokat nem sikerult 20 ev alatt legyozni (legalabb az orosz peldabol tanulhattak volna), a helyi "nyugatbarat" erokbol 20 ev alatt nem sikerult koherens erot faragni. Plusz szetvertek Irakot, Iran termeszetes ellenparjat.

Igaz nekunk nyugatiaknak a tarsadalmi normaik szintje okan barbarnak hat a regio, de valamiben hasonlit a verszaji konszolidacios europahoz. Torekeny eroegyensulyra epul, "fekek es egyensulyok", ha ugy tetszik, csak most nem alkotmanyos ertelemben, hanem geopolitikaiban. Iran, Irak, Szaudiak, Izrael, qatari penz, Pakik stb.

Na, az USA szepen ezt a rendszert verte szet ket kezzel, oda rugott, ahova tudott. De irak es afganisztan se volt eleg, Libiat szetverte Obama es Hillary, elmozditva ezzel az egyetlen gatat az europaba iranyulo afrikai emberkereskedelem elott. Ugye KAdhafi mar erezve a veget, probalta meg meggyozni a nyugatot, hogy maradjunk nyugton, mert ha o nem lesz, akkor jon az afrikai migrans aradat, de amerikanak ugye nem erdeke Europat vedeni, talan meg orultek is, hogy belpolitikai viszalyokat okoztak a migracioval. MErt ugye Sziriai polgarhaboruba is beavatkoztak.

Es ezeknek a haboruknak egyedul amerika latta hasznat, mert gondolom sok-sok milliard dollarnyi olajat vittek el. Persze nekik is dupla annyiba kerult a haboru finanszirozasa, az embereletekrol nem is beszelve.

20 ev utan kb semmit se tudnak felmutatni, csak a nemzetkozi szovetsegeseik szkepticizmusat, elvesztegetett trilliokat, tobb ezer halott katonat. Mert ahogyan latjuk, elozo penteken kivonultak a 20 evig birtokolt bazisukrol, a helyi afgan erok pedig mar szamitanak ra, hogy a talibok nemsokara elfoglaljak. Par het-honap es semmilyen eredmenye nem marad az amerikai szerepvallalasnak.

Erdemes youtubeon rakeresni pl a paki miniszterelnok, Khan parlamenti beszedere az elozo hetrol. Nem kicsit volt USA kritikus.

Mondjuk 20 eve, amikor belevagtak, meg csak egyetlen szuperhatalom volt. Most mar van 2, plusz jonnek a feltorekvo szereplok. Ahogyan sok kulpolitikai szaki is irja, az egyesult allamoknak fel kell keszulnie arra, hogy egy olyan vilagrend reszese legyen, amelyben nem o a legerosebb, maximum az elso az egyenlok kozott, mindezt ugy, hogya a kihivok megkerdojelezik a demokratikus vilagrend vezeto szerepet. Egy ilyen vilagrendben viszont nem fer bele az "oda megyunk es mindenkit elmozditunk" politika tobbe.
undisputedly
Ráadásul ha valahol "be kellett volna" avatkozni az pont szaúd arábia. A nők ott még most is a háziállatok mögött jönnek a rangsorban, gyakorlatilag nincs szavuk és azt csinálnak velük amit akarnak. Plusz a legvéreskezűbb diktátor a szaudi család a térségben. De mint tudjuk ők az amcsik barátai így le van tojva mi folyik ott. A rossz politika miatt szinte elvesztettek minden szövetségesüket a térségben, mutatóban maradt egy. Az usa által otthagyott vákumba pedig benyomulnak a kínaiak és az oroszok. Mondjuk hülyék lennének nem kihasználni a helyzetet.

Steelers fan
több mint 4 éve
undisputedly Seattle Seahawks 12 937 — SuperBowl Champions 2013/2014 II 2025/2026
Kivancsi leszek, 30-40-50 ev mulva majd, amikor mar "leveltari" adatokkal kiegeszulve nyiltan lehet errol aI kerdesrol beszelni, mi lesz a teljes kep.

Az biztos, hogy tarsadalmi es diplomaciai szempontbol az amerikai kozel-keleti szerepvallalas kudarc volt. 2001 utani tevekenyseguk, egeszen napjainkig, ez a bo 20 ev siralmasra sikeredett.

Egyreszt felhasznaltak a szovetsegi tokejuket, sokszor a vegletekig feszitve (UK, Nemetek, Kurdok stb), a kapcsolatok valamilyen szintu megromlasat eloidezve, hiszen hadba rangattak ugye a teljes szovetsegi rendszeruket nemzetkozi koalicio kereteben, de ebben erdekuk, hasznuk csak nekik volt. Es ugye a hazugsagok, amikkel ezt tettek, kiderultek, kinos magyarazkodasra kenyszeritve sokakat. Tomegpusztito fegyverek stb.

Masreszt pedig a kozel-keleti beavatkozassal azt ertek el, hogy az arab vilagban felerosodott a nyugatellenesseg, raadasul egy olyan regioban probaltak demokraciat meghonositani, ahol ez eletidegen volt mindig is, es barmilyen jozan gondolkodo megmondhatta volna, hogy most sem fog sikerulni. A talibokat nem sikerult 20 ev alatt legyozni (legalabb az orosz peldabol tanulhattak volna), a helyi "nyugatbarat" erokbol 20 ev alatt nem sikerult koherens erot faragni. Plusz szetvertek Irakot, Iran termeszetes ellenparjat.

Igaz nekunk nyugatiaknak a tarsadalmi normaik szintje okan barbarnak hat a regio, de valamiben hasonlit a verszaji konszolidacios europahoz. Torekeny eroegyensulyra epul, "fekek es egyensulyok", ha ugy tetszik, csak most nem alkotmanyos ertelemben, hanem geopolitikaiban. Iran, Irak, Szaudiak, Izrael, qatari penz, Pakik stb.

Na, az USA szepen ezt a rendszert verte szet ket kezzel, oda rugott, ahova tudott. De irak es afganisztan se volt eleg, Libiat szetverte Obama es Hillary, elmozditva ezzel az egyetlen gatat az europaba iranyulo afrikai emberkereskedelem elott. Ugye KAdhafi mar erezve a veget, probalta meg meggyozni a nyugatot, hogy maradjunk nyugton, mert ha o nem lesz, akkor jon az afrikai migrans aradat, de amerikanak ugye nem erdeke Europat vedeni, talan meg orultek is, hogy belpolitikai viszalyokat okoztak a migracioval. MErt ugye Sziriai polgarhaboruba is beavatkoztak.

Es ezeknek a haboruknak egyedul amerika latta hasznat, mert gondolom sok-sok milliard dollarnyi olajat vittek el. Persze nekik is dupla annyiba kerult a haboru finanszirozasa, az embereletekrol nem is beszelve.

20 ev utan kb semmit se tudnak felmutatni, csak a nemzetkozi szovetsegeseik szkepticizmusat, elvesztegetett trilliokat, tobb ezer halott katonat. Mert ahogyan latjuk, elozo penteken kivonultak a 20 evig birtokolt bazisukrol, a helyi afgan erok pedig mar szamitanak ra, hogy a talibok nemsokara elfoglaljak. Par het-honap es semmilyen eredmenye nem marad az amerikai szerepvallalasnak.

Erdemes youtubeon rakeresni pl a paki miniszterelnok, Khan parlamenti beszedere az elozo hetrol. Nem kicsit volt USA kritikus.

Mondjuk 20 eve, amikor belevagtak, meg csak egyetlen szuperhatalom volt. Most mar van 2, plusz jonnek a feltorekvo szereplok. Ahogyan sok kulpolitikai szaki is irja, az egyesult allamoknak fel kell keszulnie arra, hogy egy olyan vilagrend reszese legyen, amelyben nem o a legerosebb, maximum az elso az egyenlok kozott, mindezt ugy, hogya a kihivok megkerdojelezik a demokratikus vilagrend vezeto szerepet. Egy ilyen vilagrendben viszont nem fer bele az "oda megyunk es mindenkit elmozditunk" politika tobbe.
több mint 4 éve
pfefe8 Pittsburgh Steelers 1 293
Igen profin kivonultak az amcsik Afganisztánból😊 Az utolsó lekapcsolta a villanyt😊 Két verzió lesz azoknak akik velük "harcoltak", nekik dolgoztak: vagy sikeresen átállnak a tálibokhoz(már ha a tálibok akarják), vagy családostul kiirtják őket. Nem is tudom, hogy hányadik példa arra, hogy ha az usa szövetséget köt veled, vagy elfogadod a támogatását, akkor előbb utóbb hátba támadnak és koncként dobnak az ellenségeid elé.
pfefe8
A kivonulás mióta hátbatámadás? Eddig bírták, ez van.
ender1112
Akkor jó. Szíria, Irak, Líbia , Afganisztán, kurdok,stb megpróbálták a demokráciaexportjukat , nem sikerült. Volt azért járulékos veszteség ezen országokban, de majd csak lesz valahogy. Ez van.
pfefe8
egyszerű dolgok ezek kérem, bár asszem neked se jött szembe a Hezbollah, hogy érez azt az érzést....
sutianap
mert hogy is jön ide a Hezbollah? Szerencsére a körülményekhez képest jól kordában tartja őket Izrael. Egyedül a nemzetközi nyomás miatt és a még több civil áldozat miatt nem tudja szinte teljesen megsemmisíteni őket.

Steelers fan
több mint 4 éve
sutianap Pittsburgh Steelers Pittsburgh Panthers 13 905 — capitaine du château de Vienne 1487
Igen profin kivonultak az amcsik Afganisztánból😊 Az utolsó lekapcsolta a villanyt😊 Két verzió lesz azoknak akik velük "harcoltak", nekik dolgoztak: vagy sikeresen átállnak a tálibokhoz(már ha a tálibok akarják), vagy családostul kiirtják őket. Nem is tudom, hogy hányadik példa arra, hogy ha az usa szövetséget köt veled, vagy elfogadod a támogatását, akkor előbb utóbb hátba támadnak és koncként dobnak az ellenségeid elé.
pfefe8
A kivonulás mióta hátbatámadás? Eddig bírták, ez van.
ender1112
Akkor jó. Szíria, Irak, Líbia , Afganisztán, kurdok,stb megpróbálták a demokráciaexportjukat , nem sikerült. Volt azért járulékos veszteség ezen országokban, de majd csak lesz valahogy. Ez van.
pfefe8
egyszerű dolgok ezek kérem, bár asszem neked se jött szembe a Hezbollah, hogy érez azt az érzést....


Aki nem hiszi, annak utánajárnak
több mint 4 éve
pfefe8 Pittsburgh Steelers 1 293
Igen profin kivonultak az amcsik Afganisztánból😊 Az utolsó lekapcsolta a villanyt😊 Két verzió lesz azoknak akik velük "harcoltak", nekik dolgoztak: vagy sikeresen átállnak a tálibokhoz(már ha a tálibok akarják), vagy családostul kiirtják őket. Nem is tudom, hogy hányadik példa arra, hogy ha az usa szövetséget köt veled, vagy elfogadod a támogatását, akkor előbb utóbb hátba támadnak és koncként dobnak az ellenségeid elé.
pfefe8
A kivonulás mióta hátbatámadás? Eddig bírták, ez van.
ender1112
Akkor jó. Szíria, Irak, Líbia , Afganisztán, kurdok,stb megpróbálták a demokráciaexportjukat , nem sikerült. Volt azért járulékos veszteség ezen országokban, de majd csak lesz valahogy. Ez van.

Steelers fan
több mint 4 éve
csebi New York Giants Notre Dame Fighting Irish 27 971 — Lucas Scott
Igen profin kivonultak az amcsik Afganisztánból😊 Az utolsó lekapcsolta a villanyt😊 Két verzió lesz azoknak akik velük "harcoltak", nekik dolgoztak: vagy sikeresen átállnak a tálibokhoz(már ha a tálibok akarják), vagy családostul kiirtják őket. Nem is tudom, hogy hányadik példa arra, hogy ha az usa szövetséget köt veled, vagy elfogadod a támogatását, akkor előbb utóbb hátba támadnak és koncként dobnak az ellenségeid elé.
pfefe8
Amúgy az amcsik nagyon sok emberuket áttelepítették USAba, akik tényleges segítséget adtak és nem csak a kaját főztek mondjuk

Ha meg akarjuk védeni a demokráciánkat, újra kell épitenünk azokat a normákat, amelyek egykor védelmezték. Ám ennel többet kell tennünk. E normákat ki kell terjesztenünk úgy, hogy egy sokszínű társadalom minden tagja számára elerhetők legyenek.
több mint 4 éve
ender1112 Kansas City Chiefs 2 851 — Víí veeer dö cseempjönsz.
Igen profin kivonultak az amcsik Afganisztánból😊 Az utolsó lekapcsolta a villanyt😊 Két verzió lesz azoknak akik velük "harcoltak", nekik dolgoztak: vagy sikeresen átállnak a tálibokhoz(már ha a tálibok akarják), vagy családostul kiirtják őket. Nem is tudom, hogy hányadik példa arra, hogy ha az usa szövetséget köt veled, vagy elfogadod a támogatását, akkor előbb utóbb hátba támadnak és koncként dobnak az ellenségeid elé.
pfefe8
A kivonulás mióta hátbatámadás? Eddig bírták, ez van.
több mint 4 éve
pfefe8 Pittsburgh Steelers 1 293
Igen profin kivonultak az amcsik Afganisztánból😊 Az utolsó lekapcsolta a villanyt😊 Két verzió lesz azoknak akik velük "harcoltak", nekik dolgoztak: vagy sikeresen átállnak a tálibokhoz(már ha a tálibok akarják), vagy családostul kiirtják őket. Nem is tudom, hogy hányadik példa arra, hogy ha az usa szövetséget köt veled, vagy elfogadod a támogatását, akkor előbb utóbb hátba támadnak és koncként dobnak az ellenségeid elé.

Steelers fan
több mint 4 éve
Klaci79 Pittsburgh Steelers Indiana Hoosiers 24 113
Félek sokan nem, de erről már nem a rendszer tehet 😊
Klaci79
20 évesen az is értelmes, ha elisszák. 😀 😀
peterk2005
vazze...ezt már el s felejtettem 😀
több mint 4 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 24 967 — The only discipline that lasts, is self discipline
Félek sokan nem, de erről már nem a rendszer tehet 😊
Klaci79
20 évesen az is értelmes, ha elisszák. 😀 😀


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 4 éve
Klaci79 Pittsburgh Steelers Indiana Hoosiers 24 113
Sőt ma jelentették be az első olyan NIL ajánlatot, mely egy csapat összes játékosára vonatkozik


r.baggio
Szuper. Pont errol van szo. 6 ezer dollar per jatekos, a csere Lb es Qb is ugyanannyit kap ebben a dealben.

Meg sok ilyet, helyi szinten. Pont ez adja a gerincet az egesz kerdeskornek. Tobb ezer jatekosnak a zsebebe vandorol egy kis kompenzacio, remelhetoleg ertelmesen koltik el 😊
undisputedly
Félek sokan nem, de erről már nem a rendszer tehet 😊
több mint 4 éve
undisputedly Seattle Seahawks 12 937 — SuperBowl Champions 2013/2014 II 2025/2026
Sőt ma jelentették be az első olyan NIL ajánlatot, mely egy csapat összes játékosára vonatkozik


r.baggio
Szuper. Pont errol van szo. 6 ezer dollar per jatekos, a csere Lb es Qb is ugyanannyit kap ebben a dealben.

Meg sok ilyet, helyi szinten. Pont ez adja a gerincet az egesz kerdeskornek. Tobb ezer jatekosnak a zsebebe vandorol egy kis kompenzacio, remelhetoleg ertelmesen koltik el 😊
több mint 4 éve
r.baggio New York Giants UCLA Bruins 65 132 — no es importante
Sőt ma jelentették be az első olyan NIL ajánlatot, mely egy csapat összes játékosára vonatkozik



Szerkesztette: r.baggio


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 4 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 24 967 — The only discipline that lasts, is self discipline
Igazából a "havi párezernyi" értéket így is megkapják, mert az átlag amerikai egyetem fizetősen azért elég borsos. Egy "normális", ösztöndíjat nem kapó diák általában diákhitellel végzi el, amit aztán fizet vagy 15 évig utána, szóval komoly értéke van magának az ösztöndíjnak is. Ehhez képest a pár ezernyi plusz pénz is valami, de inkább jelképes értékét érzem: annak elismerése, hogy jár valami ellentételezés. De egyébként meg úgy vagyok vele, hogy egy 20 éves ember miért is ne kereshetne 20 milliót évente, ha annyi a piaci értéke, annyi pénzt hoz a konyhára? Keressen, ne legyen a feje fölött egy alma mater, amelyik elteszi annak a 99%-át, mert csak. De értem, hogy ez egy hosszú meccs lesz még. Az első lépésnek is örülni kell.


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 4 éve
r.baggio New York Giants UCLA Bruins 65 132 — no es importante
Mint írtam, ez az extra "zsebpénz" létezik, stipend a neve (igaz jelenleg kisebb tétel még az általad felvázoltnál)


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 4 éve
undisputedly Seattle Seahawks 12 937 — SuperBowl Champions 2013/2014 II 2025/2026
Amugy itt van par pelda arrol, hogyan alakultak az elso NIL szerzodesek:

 slate.com/culture/2021/07/ncaa-name-image-likeness-college-athletes-endorsements-ads-pay.html

Tortenelmi Fekete Egyetemrol focista egy hajtermekeket forgalmazo ceggel kotott szerzodest, egy noi roplabdas roplabda felszereles gyartoval, egy noi kosaras ikerpar egy monil/tech szolgaltatoval, egy Arkansas elkapo es kutyaja egy kisallatos supply uzlettel szerzodott, van aki a tiktokjat promozhatta, de olyan is, aki igy a nevet felvallalva enekelhet country zenet, az egyetem mar nem tilthatja meg, mondvan, hogy a nevebol profital.

Szoval regen erett mar ez, es igy igazsagos. Nemsokara szerintem lesz per abbol is, hogy fizetes nem jar nekik meg, hiszen a 9-0-as SC itelet de leginkabb ugye Kavanaugh szelsosegesen sportolo-barat kulonvelemenye jelzi, hogy csak arra varnak, hogy donthessenek az ugyben.

Amugy gomba modra elkezdtek kinoni a "management" cegek is, hogy segitsenek a jatekosoknak a szerzodesekkel. Erdekes lesz. Kicsit olyan vadnyugat feeling, de remeljuk kelloen szabalyozzak. Pl floridaban diak-atletak nem kothetnek a NIL monetizalasra szerencsejatekkal, felnott tartalmakkal kapcsolatos szerzodest.
undisputedly
plusz egyes államokban (Florida ugyanúgy pl) az egyetemük, sportcsapataik logóját se használhatják semmilyen szinten, szóval USA-hoz hűen közel sem egységes a helyzet

a NIL egyértelmű, hogy szükséges és jó dolog, de itt már fizetés is meg lett pedzegetve, ami sokkal nehezebben megfogható téma
r.baggio
Ahogyan irtam lent is, az SC abszolut nyitottnak latszik a fizetesi kotelezettseg keletkeztetesere.

Nem hiszem, hogy az egyetemek belehalnanak, ha a jatekosoknak lenne mondjuk havi 3-5 ezer dollar fizetese. Nem milliokra kell gondolni itt, de egy minimalis profit megosztasra (azzal bem ertenek egyet, hogy szazezres fizetesuk legyen, de egy minimalis ber jar nekik)

Tobb tizezer fiatal diak-atleta kezdene sokkal jobb anyagiakrol az eletet minden evben. Szerintem abszolut alvitathatatlan, hogy jar nekik, hiszen az egyetemi sport amator jelleget semmi sem igazolja mar. Milliardos business az ncaa, de arra se hajlandoak, hogy a bevetel toredeket visszaosszak a tartalomgyartoknak.

Es mint tudjuk egy hete, az SC-ben vannak akik ezt egy az egyben jogellenesnek tartjak, marpedig az o velemenyuk szamit.

Szerkesztette: undisputedly
több mint 4 éve
r.baggio New York Giants UCLA Bruins 65 132 — no es importante
Amugy itt van par pelda arrol, hogyan alakultak az elso NIL szerzodesek:

 slate.com/culture/2021/07/ncaa-name-image-likeness-college-athletes-endorsements-ads-pay.html

Tortenelmi Fekete Egyetemrol focista egy hajtermekeket forgalmazo ceggel kotott szerzodest, egy noi roplabdas roplabda felszereles gyartoval, egy noi kosaras ikerpar egy monil/tech szolgaltatoval, egy Arkansas elkapo es kutyaja egy kisallatos supply uzlettel szerzodott, van aki a tiktokjat promozhatta, de olyan is, aki igy a nevet felvallalva enekelhet country zenet, az egyetem mar nem tilthatja meg, mondvan, hogy a nevebol profital.

Szoval regen erett mar ez, es igy igazsagos. Nemsokara szerintem lesz per abbol is, hogy fizetes nem jar nekik meg, hiszen a 9-0-as SC itelet de leginkabb ugye Kavanaugh szelsosegesen sportolo-barat kulonvelemenye jelzi, hogy csak arra varnak, hogy donthessenek az ugyben.

Amugy gomba modra elkezdtek kinoni a "management" cegek is, hogy segitsenek a jatekosoknak a szerzodesekkel. Erdekes lesz. Kicsit olyan vadnyugat feeling, de remeljuk kelloen szabalyozzak. Pl floridaban diak-atletak nem kothetnek a NIL monetizalasra szerencsejatekkal, felnott tartalmakkal kapcsolatos szerzodest.
undisputedly
plusz egyes államokban (Florida ugyanúgy pl) az egyetemük, sportcsapataik logóját se használhatják semmilyen szinten, szóval USA-hoz hűen közel sem egységes a helyzet

a NIL egyértelmű, hogy szükséges és jó dolog, de itt már fizetés is meg lett pedzegetve, ami sokkal nehezebben megfogható téma


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 4 éve
undisputedly Seattle Seahawks 12 937 — SuperBowl Champions 2013/2014 II 2025/2026
Amugy itt van par pelda arrol, hogyan alakultak az elso NIL szerzodesek:

 slate.com/culture/2021/07/ncaa-name-image-likeness-college-athletes-endorsements-ads-pay.html

Tortenelmi Fekete Egyetemrol focista egy hajtermekeket forgalmazo ceggel kotott szerzodest, egy noi roplabdas roplabda felszereles gyartoval, egy noi kosaras ikerpar egy monil/tech szolgaltatoval, egy Arkansas elkapo es kutyaja egy kisallatos supply uzlettel szerzodott, van aki a tiktokjat promozhatta, de olyan is, aki igy a nevet felvallalva enekelhet country zenet, az egyetem mar nem tilthatja meg, mondvan, hogy a nevebol profital.

Szoval regen erett mar ez, es igy igazsagos. Nemsokara szerintem lesz per abbol is, hogy fizetes nem jar nekik meg, hiszen a 9-0-as SC itelet de leginkabb ugye Kavanaugh szelsosegesen sportolo-barat kulonvelemenye jelzi, hogy csak arra varnak, hogy donthessenek az ugyben.

Amugy gomba modra elkezdtek kinoni a "management" cegek is, hogy segitsenek a jatekosoknak a szerzodesekkel. Erdekes lesz. Kicsit olyan vadnyugat feeling, de remeljuk kelloen szabalyozzak. Pl floridaban diak-atletak nem kothetnek a NIL monetizalasra szerencsejatekkal, felnott tartalmakkal kapcsolatos szerzodest.

Szerkesztette: undisputedly
több mint 4 éve
undisputedly Seattle Seahawks 12 937 — SuperBowl Champions 2013/2014 II 2025/2026
Nem sokminden van, amit jobbnak tartok az európai sportgazdaságban mint az amerikaiban, de az, hogy Európában igenis már a 15-16 éves focistákat (a kiemelkedőket) is fizetni kell, és nyugaton már a 17-18 évesen lehet komoly pénzeket keresni, 20 évesen meg komplett vagyonnal (Szoboszlai Dominik 63AMG Mercivel jár és forintban már most 100 milliós vagyona van) rendelkeznek az teljesen rendben van - ha már ezt a kapitalizmus nevű játékot játsszuk. Hogy ez összességében oké-e az más kérdés.
Az ncaa elnökének fizetése 2-3 millió dollár között mozog évente. Gondolom az ő bérét nem a “hagyomány” és a “történelmi okok” határozzák meg 😊
MC12
A helyzet az, hogy a működő kapitalizmus szelleméből sokkal inkább következik a mostani helyzet, minthogy mindenkit megfizetnek rendesen. Csak mondom 😊
Gyurma Pappa
Tegyuk hozza, hogy a mukodo kapitalizmus resze a nyugati rendszerekben a versenyjog. Mas neven amikor a felismerve a kapitalizmus hibait, az allam bizonyos esetekben a piac szabad mukodeset mestersegesen befolyasolja. Ilyen eset pl a kartellezes vagy a verseny torzitasanak egyeb modjai.
undisputedly
De tegyük hozzá, hogy a versenyjogi beavatkozások többnyire a big money lobby ereje miatt születnek.

Ezért is gondolom kivételesnek ezt a SC döntést, mert pont az erősebb kutya elvet támadja meg.

Ha ez Kavanaugh érdeme, akkor mondhatjuk, hogy Trump elért valamit (már hogy azon kívül, hogy az EU-t odaterelte a kínaiakhoz).
Gyurma Pappa
Kavanaugh irta azt a velemenyt amelyben a dontessel egyetertett, de az eltero ervelese miatt formaba is ontotte. O amugy az NCAA teljes uzleti modelljet kiritzalta, ezzel gyakorlatilag sugallva, hogy ha ele kerulne egy olyan ugy, ahol az NCAA kompenzaciot teljes egeszeben vizsgalhatjak, akkor bizony szetszedne.

Szvsz altalanossagban a versenyjog pont a "jo" gyozelme a piac "rossz" szereploi felett -->

 en.wikipedia.org/wiki/Standard_Oil

Ezert is kiemelkedo az amerikai tarsadalmi kiserlet, mert a 20. szazadban tobb olyan kihivast is sikeresen megoldottak, ahol a tarsadalmi erdek gyozedelmeskedett a "big money lobby" felett. Persze igy sem tokeletes a rendszer, de meg igy is a legjobb.

Abban sem ertek egyet, hogy Trump oda lokte Europat Kinanak. Teljesen mas szemlelettel intezte o a kulpolitikat, mint Bidenek. Trump azon az allasponton volt, hogy europa csak kihasznalja az USA-t, hiszen amig amerikai csapatok vedenek minket az oroszokkal szemben, addig tortenelmi merteku uzleteket kotunk pont azokkal az oroszokkal, akikkel szemben nem fizetunk eleget a vedelemert.

Ez amugy hosszu tavon pozitiv hatassal is lehet a tetszhalott allapotban vegetalo EU-ra. Kozos hadsereg, erosebb kulpolitikai jelenlet. Felismerese annak, hogy az uj vilagrendben tobb, nagyjabol azonos ereju szereplo lesz a vilagpolitikaban.

Biden pedig ugyanazt folytatja, amit Obama abbahagyott es ami kina felemelkedesehez illetve az orosz agressziohoz vezetett. De persze most majd "mas eredmenyre" vezet biztosan 😊

Mondjuk en mar ugy vagyok vele, hogy pont nem erdekel ki oldja meg, Biden, Clintonne, Trump, DeSantis... csak alljon meg az a spiral ami most zajlik, mert ugye nyilvan csak tortenelemkonyvekbol vett ismeretanyaggal, de ismet azok a folyamatok rajzolodnak ki nemzeti es nemzetkozi szinten is, amik a vilagegesekhez vezettek. Ha Biden vagy esetleg a kovetkezo demokrata elnok ezt sikerrel megoldja (ami feltetelezi a belpolitikai konszolidaciot is), akkor meg demokrata is lehet belolem 😀

Szerkesztette: undisputedly
több mint 4 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 16 056 — zászló zászló szív
Nem sokminden van, amit jobbnak tartok az európai sportgazdaságban mint az amerikaiban, de az, hogy Európában igenis már a 15-16 éves focistákat (a kiemelkedőket) is fizetni kell, és nyugaton már a 17-18 évesen lehet komoly pénzeket keresni, 20 évesen meg komplett vagyonnal (Szoboszlai Dominik 63AMG Mercivel jár és forintban már most 100 milliós vagyona van) rendelkeznek az teljesen rendben van - ha már ezt a kapitalizmus nevű játékot játsszuk. Hogy ez összességében oké-e az más kérdés.
Az ncaa elnökének fizetése 2-3 millió dollár között mozog évente. Gondolom az ő bérét nem a “hagyomány” és a “történelmi okok” határozzák meg 😊
MC12
A helyzet az, hogy a működő kapitalizmus szelleméből sokkal inkább következik a mostani helyzet, minthogy mindenkit megfizetnek rendesen. Csak mondom 😊
Gyurma Pappa
Tegyuk hozza, hogy a mukodo kapitalizmus resze a nyugati rendszerekben a versenyjog. Mas neven amikor a felismerve a kapitalizmus hibait, az allam bizonyos esetekben a piac szabad mukodeset mestersegesen befolyasolja. Ilyen eset pl a kartellezes vagy a verseny torzitasanak egyeb modjai.
undisputedly
De tegyük hozzá, hogy a versenyjogi beavatkozások többnyire a big money lobby ereje miatt születnek.

Ezért is gondolom kivételesnek ezt a SC döntést, mert pont az erősebb kutya elvet támadja meg.

Ha ez Kavanaugh érdeme, akkor mondhatjuk, hogy Trump elért valamit (már hogy azon kívül, hogy az EU-t odaterelte a kínaiakhoz).