Politika

44 feliratkozó

több mint 3 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 41 103 — The Mathematician
Sztem a demokraták nem is akarják, hogy ők adják az elnököt ha ez az ember ebben az állapotban komoly lehetőséget kap, másra nehéz gondolni innen messziről, làtva ezeket (tudom, még van ezer ok csak valóban hihetetlen) .... ha meg mégis megnyeri, úgyis kell az USAnak.
dande
igazából a szavazatok leginkább trump vs no trump vonalon mennek nem pedig a trump v biden

The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 3 éve
dande2 Philadelphia Eagles Penn State Nittany Lions 39 529 — Így remélem megfelelek nektek.....
Sztem a demokraták nem is akarják, hogy ők adják az elnököt ha ez az ember ebben az állapotban komoly lehetőséget kap, másra nehéz gondolni innen messziről, làtva ezeket (tudom, még van ezer ok csak valóban hihetetlen) .... ha meg mégis megnyeri, úgyis kell az USAnak.
több mint 3 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 41 103 — The Mathematician
Csodalkozom, hogy itt meg nem volt...

 youtu.be/zZJkBS1FF0E
dankodavid
nem akarom megnézni de nekem ez is szánalmas volt
 www.theverge.com/2020/9/1/21409727/biden-harris-animal-crossing-campaign-new-horizons-yard-signs-election

The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 3 éve
dankodavid San Francisco 49ers 2 157
Csodalkozom, hogy itt meg nem volt...


Pulvis et umbra sumus.
több mint 3 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 602 — The only discipline that lasts, is self discipline
...
peterk2005
Pont passzol a Musk, elektromos autó témához.
Aki Winkler szerint “karizmatikus hazudozó”.
Én elhiszem neki.
Sobri Jóska
Rosszul teszed, mert ez a video nyugodtan odarakható Gödény úr videói mellé. Nem viccelek, körülbelül ugyanannyira hemzseg a féligazságoktól, mint a covid szkeptikus fő "doktor". Jópár tényként megemlített állítása szabályosan fáj... Winkler legalább egyenesen bevallja, hogy bölcsész, és egy elektromos autóból papol marhaságokat. Godény is kevésbé lenne káros, ha maszkban a pofáján térítene. 😊


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 348 — #NoStress
...
peterk2005
Pont passzol a Musk, elektromos autó témához.
Aki Winkler szerint “karizmatikus hazudozó”.
Én elhiszem neki.


több mint 3 éve
Jan Pittsburgh Steelers 4 930 — Steelers fan
Hát azért na, azokból a morzsákból egy kisebb falu eléldegélne.

Mindegy hogy nem az övék, akkor is be kell fogni a száját valamivel, pár jó helyen fekvő ingatlan, néhány cégecske, kis részvénycsomag, ez az... morzsa, morzsa, de azért 8-9 számjegyű lesz a vége.
Jan
Vagyis azon a szinten morzsa.
És szerintem lesz az 10 számjegy is, hisz egy sima jobb ingatlan vagy nagyobb föld 100 miilió felett van. Már csak amit te írsz, az is simán milliárd feletti.
Sobri Jóska
Jogos, elszámoltam a nullákat, mert milliárd környékére gondoltam, tehát 9-10 számjegy. 😊

Mentségemre szóljon, hogy nem vagyok annyira beágyazva a rendszerbe, hogy sűrűn kelljen milliárdokat számolni.
Jan
Hát így nem is leszel. 😊
Sobri Jóska
Nem is célom 😊
több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 348 — #NoStress
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊
FLZOLI
Ne viccelj, gondolod bármi komolyabbat visz Lölöné? Szerintem max morzsákat...
warr_b
Hát azért na, azokból a morzsákból egy kisebb falu eléldegélne.

Mindegy hogy nem az övék, akkor is be kell fogni a száját valamivel, pár jó helyen fekvő ingatlan, néhány cégecske, kis részvénycsomag, ez az... morzsa, morzsa, de azért 8-9 számjegyű lesz a vége.
Jan
Vagyis azon a szinten morzsa.
És szerintem lesz az 10 számjegy is, hisz egy sima jobb ingatlan vagy nagyobb föld 100 miilió felett van. Már csak amit te írsz, az is simán milliárd feletti.
Sobri Jóska
Jogos, elszámoltam a nullákat, mert milliárd környékére gondoltam, tehát 9-10 számjegy. 😊

Mentségemre szóljon, hogy nem vagyok annyira beágyazva a rendszerbe, hogy sűrűn kelljen milliárdokat számolni.
Jan
Hát így nem is leszel. 😊

több mint 3 éve
Jan Pittsburgh Steelers 4 930 — Steelers fan
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊
FLZOLI
Ne viccelj, gondolod bármi komolyabbat visz Lölöné? Szerintem max morzsákat...
warr_b
Hát azért na, azokból a morzsákból egy kisebb falu eléldegélne.

Mindegy hogy nem az övék, akkor is be kell fogni a száját valamivel, pár jó helyen fekvő ingatlan, néhány cégecske, kis részvénycsomag, ez az... morzsa, morzsa, de azért 8-9 számjegyű lesz a vége.
Jan
Vagyis azon a szinten morzsa.
És szerintem lesz az 10 számjegy is, hisz egy sima jobb ingatlan vagy nagyobb föld 100 miilió felett van. Már csak amit te írsz, az is simán milliárd feletti.
Sobri Jóska
Jogos, elszámoltam a nullákat, mert milliárd környékére gondoltam, tehát 9-10 számjegy. 😊

Mentségemre szóljon, hogy nem vagyok annyira beágyazva a rendszerbe, hogy sűrűn kelljen milliárdokat számolni.
több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 348 — #NoStress
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊
FLZOLI
Ne viccelj, gondolod bármi komolyabbat visz Lölöné? Szerintem max morzsákat...
warr_b
Hát azért na, azokból a morzsákból egy kisebb falu eléldegélne.

Mindegy hogy nem az övék, akkor is be kell fogni a száját valamivel, pár jó helyen fekvő ingatlan, néhány cégecske, kis részvénycsomag, ez az... morzsa, morzsa, de azért 8-9 számjegyű lesz a vége.
Jan
Vagyis azon a szinten morzsa.
És szerintem lesz az 10 számjegy is, hisz egy sima jobb ingatlan vagy nagyobb föld 100 miilió felett van. Már csak amit te írsz, az is simán milliárd feletti.

több mint 3 éve
Jan Pittsburgh Steelers 4 930 — Steelers fan
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊
FLZOLI
Ne viccelj, gondolod bármi komolyabbat visz Lölöné? Szerintem max morzsákat...
warr_b
Hát azért na, azokból a morzsákból egy kisebb falu eléldegélne.

Mindegy hogy nem az övék, akkor is be kell fogni a száját valamivel, pár jó helyen fekvő ingatlan, néhány cégecske, kis részvénycsomag, ez az... morzsa, morzsa, de azért 8-9 számjegyű lesz a vége.
több mint 3 éve
nagir New York Giants Michigan Wolverines 7 602 — Bla, bla, bla
 www.portfolio.hu/gazdasag/20200913/nagyon-durvan-osszekaptak-a-britek-es-az-eu-a-kizuhanasra-is-keszulnek-a-felek-448500?amp
Penge Boris keménykedik, mint a bebasztott tinédzser..🤣



ETO, A.C. Milan, Winnipeg Jets, Liverpool F.C., SF Giants, Chicago Bulls, Vale 46, MvG, Senna, Lance Armstrong, Stephen Hendry, Mike Tyson, Boris Becker, Tiger Woods FAN!!!
több mint 3 éve
Kúrfürst briareos Miami Dolphins Miami Hurricanes 16 870 — StuG Life
 hvg.hu/itthon/20200913_Karacsony_szerint_teved_a_miniszterelnok_Nincs_szabad_100_milliardunk_150_milliardos_minuszban_vagyunk

gyönyörű történet ez is, tegyünk úgy, mintha BP nem is Magyarorsághoz tartozna
r.baggio
hát ellenféltől választott polgikat szóval nem magyarország, sorosista, brüsszeli szabotőrökkel telitett gócpont, tumor, az egészséges, keresztény bátor magyarország májában.

több mint 3 éve
r.baggio New Orleans Saints Tulane Green Wave 60 851 — No es importante
 hvg.hu/itthon/20200913_Karacsony_szerint_teved_a_miniszterelnok_Nincs_szabad_100_milliardunk_150_milliardos_minuszban_vagyunk

gyönyörű történet ez is, tegyünk úgy, mintha BP nem is Magyarorsághoz tartozna


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 3 éve
clbass New Orleans Saints 3 092 — Saints fan
 index.hu/belfold/2020/09/13/rogan-antal-budai-villa-momentum-nemzeti-konzultacio/
Ilyet is csak a mi ellenzékünk tud! Tökönszúrás level 5000 😀
több mint 3 éve
warr_b Washington Commanders 20 879 — Ő álla halála vérmosta fokán, Diadallal várta be végét.
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊
FLZOLI
Ne viccelj, gondolod bármi komolyabbat visz Lölöné? Szerintem max morzsákat...
warr_b
Amúgy se Lölö pénze az, Viktor meg nem válik.
peterk2005
Nem akartam ezt így leírni... 😁


Hail to the Redskins! - Ad augusta per angusta
több mint 3 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 602 — The only discipline that lasts, is self discipline
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊
FLZOLI
Ne viccelj, gondolod bármi komolyabbat visz Lölöné? Szerintem max morzsákat...
warr_b
Amúgy se Lölö pénze az, Viktor meg nem válik.


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 3 éve
warr_b Washington Commanders 20 879 — Ő álla halála vérmosta fokán, Diadallal várta be végét.
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊
FLZOLI
Ne viccelj, gondolod bármi komolyabbat visz Lölöné? Szerintem max morzsákat...


Hail to the Redskins! - Ad augusta per angusta
több mint 3 éve
FLZOLI Denver Broncos 11 834 — farkas.l.zoltan@gmail.com
Amúgy mennyi esély van rá, hogy baloldalrol egy hős golddigger rahajt a szabad Mészárosnéra és ezzel megszeri a nemzeti GDP felét?

Viccen kívül ki most a penzember arrafelé? Ungár franc se tudja melyik kapura játszik épp... Soros épp külföldön van, Brüsszel és a norvégok is cinkosok tudjuk, de ki adja a tőkét, ha már a fa** Feri megvan? 😊

több mint 3 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 602 — The only discipline that lasts, is self discipline
De ha így van - mindannyian "jobbak vagyunk" annál mint aminek látszunk -, akkor miért nem látszik? Miért emlékeztet árokharcra a politikai viták zöme? Lényeg a lényeg, hogy emiatt azért időnként rohadtul megunom az ilyen topicot, ha csak aktuálpolitika van benne.
peterk2005
Mert az “Orbán egy geci”, és a “szerintem nem” együtt sincs 30 karakter, nem pedig 18623, mint amikor nem sarkítasz és árnyalod a mondanivalódat. 😉
Sobri Jóska
Az, hogy ebből a 18623 karakterből neked pont ez volt amire reagálnivalód akadt, számomra megerősíti, hogy téged megalapozottan nem sorollak azok közé, akik csak látszólag vonultak árokba, pedig nincsenek ott. 😊 Te ott vagy Jóskám, kőkeményen védve a határokat. 😉
peterk2005
A többire gondoltam akkor reagálok, amikor elolvastam.
Ez megtörtént, szép irás, es szívesen reagálok rá:
Mily’ hasznos a fű, ha valaki meri bátran használni. 😛
Sobri Jóska
Legalább a humorod még a régi. 😊


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 348 — #NoStress
De ha így van - mindannyian "jobbak vagyunk" annál mint aminek látszunk -, akkor miért nem látszik? Miért emlékeztet árokharcra a politikai viták zöme? Lényeg a lényeg, hogy emiatt azért időnként rohadtul megunom az ilyen topicot, ha csak aktuálpolitika van benne.
peterk2005
Mert az “Orbán egy geci”, és a “szerintem nem” együtt sincs 30 karakter, nem pedig 18623, mint amikor nem sarkítasz és árnyalod a mondanivalódat. 😉
Sobri Jóska
Az, hogy ebből a 18623 karakterből neked pont ez volt amire reagálnivalód akadt, számomra megerősíti, hogy téged megalapozottan nem sorollak azok közé, akik csak látszólag vonultak árokba, pedig nincsenek ott. 😊 Te ott vagy Jóskám, kőkeményen védve a határokat. 😉
peterk2005
A többire gondoltam akkor reagálok, amikor elolvastam.
Ez megtörtént, szép irás, es szívesen reagálok rá:
Mily’ hasznos a fű, ha valaki meri bátran használni. 😛

több mint 3 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 602 — The only discipline that lasts, is self discipline
De ha így van - mindannyian "jobbak vagyunk" annál mint aminek látszunk -, akkor miért nem látszik? Miért emlékeztet árokharcra a politikai viták zöme? Lényeg a lényeg, hogy emiatt azért időnként rohadtul megunom az ilyen topicot, ha csak aktuálpolitika van benne.
peterk2005
Mert az “Orbán egy geci”, és a “szerintem nem” együtt sincs 30 karakter, nem pedig 18623, mint amikor nem sarkítasz és árnyalod a mondanivalódat. 😉
Sobri Jóska
Az, hogy ebből a 18623 karakterből neked pont ez volt amire reagálnivalód akadt, számomra megerősíti, hogy téged megalapozottan nem sorollak azok közé, akik csak látszólag vonultak árokba, pedig nincsenek ott. 😊 Te ott vagy Jóskám, kőkeményen védve a határokat. 😉


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 348 — #NoStress
De ha így van - mindannyian "jobbak vagyunk" annál mint aminek látszunk -, akkor miért nem látszik? Miért emlékeztet árokharcra a politikai viták zöme? Lényeg a lényeg, hogy emiatt azért időnként rohadtul megunom az ilyen topicot, ha csak aktuálpolitika van benne.
peterk2005
Mert az “Orbán egy geci”, és a “szerintem nem” együtt sincs 30 karakter, nem pedig 18623, mint amikor nem sarkítasz és árnyalod a mondanivalódat. 😉

több mint 3 éve
peterk2005 udvari bolond Indianapolis Colts Stanford Cardinal 23 602 — The only discipline that lasts, is self discipline
Szóval jól tudom - éppen azért, mert az utóbbi időben ez érdekel talán a leginkább a világból -, hogy Musk kicsoda. Történetesen szerintem Jobs a bokájáig se ért. Utóbbi "csak" (hehe, "csak", mintha tényleg csak "csak" lenne 😊 ) egy marketing zseni volt, Musk viszont egy vizionárius. Megáldva azzal a tehetséggel is, hogy keresztül is verje a vízióit. Ez teljesen egyedi. Előfordulnak vízionáriusok is, és a terveiket keresztül verni tudók is, de a kettő ötvözete nagyon ritka. De éppen azért, mert komolyabb (lesz) a hatása a világra sokkal, mint Jobsnak volt, utána több "takarítandó" is fog maradni, mint Jobs után, akitől az okostelefóniáért cserébe "csak" egy Apple-t kaptunk.
peterk2005
Ez érdekes, hogy igy látod.. és bár kissé offtopic itt, de kifejthetnéd h miért vizionárius. Szerintem inkább csak vizio-árus 😛

Szerintem Jobs tudta miben jó, és ugyanúgy meg volt áldva azzal a tehetséggel h keresztül verje a vizióit. Lehet hogy kisebb volt a scope (marketing, és Apple-termékek)... de pont ezért mukodott a dolog.

Musk pedig.. nem is tudom, talán egy hiperaktiv kreativ gyerek, aki beleugrik abba ami megtetszik neki?
Csak az a baj, h igazából egy one-trick pony (Tesla) az üzleti életben, a rengeteg vizió és ötlet ellenére... nyilván ez egy elég jól sikerült vállalkozás volt, h ebből 20 évig / élete hátralevő részében kb azt csinál amit akar (pláne h a lufit tovább fújják a piacon)

Ebben a cikkben van egy idézet, amit talán egy picit erősnek érzek, de rátapint arra amit én is gondolok - én sem látom nála ezt a hosszutavu viziot, őszintén szólva.
 www.businessinsider.com/elon-musk-is-not-acting-like-a-visionary-2018-5?r=US&IR=T

"This raises a troubling question: Is Musk truly a long-term thinker? Or he is a short-term thinker who has the crucial skill of changing his story on a dime to suit his audience, thereby generating the illusion of long-term thought?"
Igor
Szerintem nem offtopic, mert nagyon is közéleti, társadalmi témákat érint. Jómagam egyébként ezerszer szívesebben vitázom ilyesmiről, mint Trump vs Bidenről vagy a Fidesz aktuális húzásairól. 😊 (Ezt abszolút komolyan mondom, a politika - lassan már az ilyen jobb helyeken is mint ez - már inkább hit kérdés, és nem arról vitázunk, hogy ténylegesen egy folyamat, egy ember milyen, milyenek a hatásai, hanem azt próbáljuk meg igazolni, hogy amivel szimpatizálunk az nem is olyan, amivel meg nem, az meg úgyisolyan. Mondom ezt úgy, hogy persze, hogy én is ezt teszem, de közben azt gondolom, hogy én nem ezt teszem, mert nincsenek politikai jellegű szimpátiáim, csak morális keretek, világnézeti határpontok, és emberi szimpátiák. De ha magamról ezt gondolom, hogy akkor - az egyértelmű eseteket kivéve - azt is fel kell tételeznem, hogy más is így működik, hiszen amennyire én elkötelezettnek látszom és közben nem vagyok az, más is így lehet. De ha így van - mindannyian "jobbak vagyunk" annál mint aminek látszunk -, akkor miért nem látszik? Miért emlékeztet árokharcra a politikai viták zöme? Lényeg a lényeg, hogy emiatt azért időnként rohadtul megunom az ilyen topicot, ha csak aktuálpolitika van benne.)

De vissza Muskhoz, és Jobshoz. Jobsról nagyjából én is azt gondolom, amit Gyurma Pappa (most esett le csak, hogy két p-vel írod a nicked. Basszus, pedig lehet, hogy már 10 éve is olvaslak. 😀 Jóreggelt. ) Illetve - ha jól vettem le a kicsengését a postnak - némileg többet, mert azért én az itunes-ban, appstore-ban látok azért masszív kreativitást és némi "jövőbelátást" is, nem csak sok pénzből ráérzést a kézenfekvőre. Napster ide vagy oda, a streaming igazán az itunes-al indult, és az appstore is egy olyan kiaknázatlan terület volt (hozzáadott funkcionalitással pénz csinálás készülék eladás után is), ami ma lassan már a mosógépekben is jelen van. De ezzel együtt is, az ember alapvetően az volt a szememben is, akit Gyurma leírt. Egy baromira motivált, marketing tehetséggel bőven megáldott kőkemény cégvezető, amelyik egy éppen ugyan küszködő, de mégis világcégben, amelyikben bőven volt pénz ilyesmire csinált egy trendi, új termékvonalat. Ilyent azért sokan csinálnak - tulajdonképpen minden sikeres cég valahol így lesz az -, csak Jobs egy fokkal jobban csinálta (no, meg a piac mérete is óriási volt, így a növekedési lehetőségek is).

Musk más. A korai bulijaival én nem is foglalkozom, mert egy Paypal-t össze lehet hozni egyszer. Sok sikeres startup van csak az IT-n belül is akik valamit kitaláltak és megvastagodtak rajta. De amit azóta művel, az a maga nemében nagyon ritka. Hirtelen nem is tudom kihez hasonlítani, mert még Ford is úgy volt pl. zseni, hogy már egyértelmű volt, hogy nagy az igény az autóra, csak nem tudták hogyan lehetne megfizetheően előállítani. Rájött, hogy a gyártósorral, és kb. ennyi. És ezzel is kiemelkedőt csinált a kortársaihoz képest. (Mert az is volt, csak Musk-al összevetésben nem annyira.) Végigmehetünk Musk viselt dolgain a Tesla-tól a SpaceX-en át a Boring Company-tól a Solar dologig, de túl sok is, mert egyenként is mind bámulatos. Az például, hogy egy olyan piacon, amiről bárkit megkérdezel azt mondta volna, hogy még hosszú távon is sci-fi az, hogy nyereséges magánvállalkozás, olcsón megéljen belőle (rakéta kutatás, űrhajózás), Musk meg belerak néhány száz milliót - mert nem töbet -, megvesz 1-2 orosz rakétát és 8-10 év alatt oda jut vele, hogy a legnagyobb műhold felbocsájtó legyen, hogy ő röptetgesse - töredék áron, mint annak idején - a NASA pilótáit a ISS-re, hogy _tényleg_ megcsinálja, hogy újrafelhasználható rakétái legyenek, tulajdonképpen nonszensz. Ennek józan ésszel se szabadott volna bejönnie, és tessék. És akkor még a Starlinket meg sem említettük, ami önmagában is nonszensz (kijafasznak érné meg űrből internetet szolgáltatni _alacsony_ népsűrűségű területekre - hiszen valahol ez lesz a lényege), és az is működik... És ez csak a SpaceX. A Tesla hasonló nonszensz. Az elektromos autó csak egy dolog, az tényleg volt, papíron "csak össze kellett rakni", és végiglépcsőzni a drága kúúl luxuskocsi => kis sorozatszámban készülő premier luxus sedan => nagyobb számú már megfizethető felsőközép => olcsó népautó soron, és mellé ügyesen lobbyzni befektetői pénzek után. Bár ugye hozzá kell tenni, hogy ezen a lépcsőn amúgy - hiába kézenfekvő - senki nem mert elindulni, a Benz féle gigacégek se...

De mint mondtam, ez csak egy dolog, mert ott van még mellé a full self driving, amivel mérföldekkel jár mindenki előtt, és önmagában is dögletes potenciál, meg a "smart-car", ha már lett okostelefon, miért ne legyen okos-autó (hogy az istenbe maradt le az _összes_ autó gyártó az autó commtechben annyira, hogy manapság az emberek százezres okostelefonhoz vesznek milliós autót - "android autót tudja? nem? akkor veszem a másik márkát" -, ami egy nonszensz). És akkor ott van a töltőállomás-hálózat, amit az energetikai szolgáltatók (elektromos és szénhidrogén - benzinkutak - ) szeme előtt épített ki "nulla pénzből" úgy, hogy azok csak nézték, és ezzel elérte, hogy a) saját kvázi szabványt csináljon úgy, hogy más hozzá se köhöghet, b) a hálózat fogja eladni az autóit (már most is azt teszi az USA-ban). Hogy lehet, hogy autógyártás szempontjából tulajdonképpen egy még mindig startupnak számító cég még idehaza nálunk is jobb és olcsóbb gyorstöltési lehetőséget kínál, mint azok az energetikai cégek, akiknek a kezükben van a termék (az elektromos energia), csak le kéne húzniuk egy kábelt és felállítani egy postot, és erre még egy valag állami támogatást is kapnak? És ami a durva, hogy mindezt egyébként nem most csinálja/csinálta (amikor szó szerint befektetői áradat zúdul felé), hanem még akkor kezdte és építette ki az alapjait és a zomét, amikor még a gazdasági műsorok sztárjai a Tesla shortolók voltak, a részvény bukdácsolt mint a fene, pénzt úgy kellett varázsolni ezekhez. Szóval CSAK a Tesla-ban annyi a "nemértem hogy csinálta, hűbaszki", hogy hosszú lista van belőle.

És akkor még nem beszéltünk a Solarról - ami a Tesla sikere és az akkura várakozás miatt pillanatnyilag inkább csak hétvégi hobbi, de szerintem több benne a potenciál, mint az összes többiben együttvéve. Papíron rém egyszerű ez is. Rajzold le, hogy hogyan jut el az energia jelenleg a forrástól a fogyasztóig. Azt fogod kapni, hogy giga méretekben kell "befogni" (bányászni, finomítani), mert máshogy rohadt drága lenne, aztán - emiatt is - giga méretekben kell előállítani, aztán a giga központokból a giga kapacitásról a háztartási kapacitásig csökkenő sok lépcsős elosztórendszerrel szétosztani. Csak az infrastruktúrája olyan ennek a rendszernek, mint egy rosszul kiépített nagyvárosi közlekedés, amelyikben naponta betódul a tömeg a centrumba dolgozni majd naponta vissza haza a város szélére, amihez ordas gerinc-útrendszer kell, és úgyis folyamatos a dugó. És hasonlítsd ezt össze a "home office"-al, ami márciusban volt, amikor mindenki otthon hesszel, otthonról dolgozik, megspórolva a napi ingát. Üres volt a város... Namost az energiának nincsenek szociális, társasági igényei, nem kell csak azért utaznia, hogy ehessen / dughasson / ne boruljon be, azt nyugodtan lehet "home-office"-oztatni. És akkor nézz rá az országra, amiben van kb. 4 millió üresen álldogálló háztető, amin elfér 4 millió kis helyi napelemecske. És máris az energia jelentős részét nem kell giga méretekben bányászni, giga központokban előállítani, giga rendszereken elszállítani, hanem helyben termelődik, és csak a napszakon / napon / évszakokon belüli fogyasztási ingadozással kell valamit kezdeni, ami kb. egy nagyságrendnyivel kisebb energia-mennyiség mozgatását igényli. Ergó az elosztó hálózat is egyszerűbb lehet, mert nem kell gigawattokat nagy távolságra mozgatni, stb. Amennyire nehezen mozdul ez a piac is, egyáltalán nem lepne meg, ha ebből is az lenne, hogy a gigák nézelődnek, aztán egyszer csak jön a Solar City és letarolja a piacot. Mert papíron ez is olyan "egyszerű", mint elektromos sportkocsit csinálni, majd sedant, végül népautót. Mégse csinálja meg senki. Ergó vagy csak "papíron egyszerű", vagy annyira eltűnt az innovációs készség mára ezekből az iparágakból, hogy nem képesek a "papíron meglevő" utat se bejárni, ha az valamelyest új. Az autóipar így járt, felük el fog tűnni, felük fog - talán - megmaradni, de aki megmarad, legalább újra tanul innoválni. Az energiaszektorral is ez lesz.) Ééés akkor ott van a Boring Company, amelyik már Vegasban gigafúrni fog nemsokára (ötöd-tized-huszad annyiért, mint a mi metró alagutunk költsége.

Összefoglalva, ez a faszi egymaga többet innovált az utóbbi tizenöt évben ("innovált" nem egyenlő a feltalált-al, abban az alkalmazott, megvalósított is benne van), mint komplett szektorok együtt véve se. Fogalmam sincs, hogy hogyan, csak az eredményét látom, és ez lenyűgöz. (Utólag persze mindegyikre lehet mondani, hogy de hát semmi extra, csak ezt és ezt kellett csinálni. Na ja. Csak érdekes módon senki nem csinálta meg, csak ő. Ő viszont megcsinálta. A többi meg nézte ... ha éppen nem rajta röhögött, hogy egy realitásait nélkülöző fantaszta.)

(A dolognak egyébként vannak kvára veszélyes aspektusai is, ha arra gondolok, hogy még az innovációs képességüket vesztett, elbürokratizálódott nagyvállalatokkal is mennyire képtelenek vagyunk mit kezdeni. Egyik bőrt húzzák le rólunk a másik után, ránk hárítva az ellustulás, elbürokratizálódás költségeit. És így is csak egyre gazdagszanak. Ebben az állóvízben egy valódi innovátor olyan gazdasági, hatalmi koncentrációt hozhat létre, amivel lehet, hogy nagyon sokáig nem fogunk még tudni mit kezdeni. Komolyan tartok tőle, hogy eljön az az idő - nem is sokára -, hogy a néhány Musk félét előbb fogják fogadni az államfők, mint a másik országok államfőit...)

Szerkesztette: peterk2005 udvari bolond


“Pressure is something you feel when you don't know what the hell you're doing.” (Peyton Manning)
több mint 3 éve
ozibozi New York Giants 15 415
Szerintem aki nem foglalkozik politikával, csak egy dolgot tegyen meg.
Rakja a mérleg egyik serpenyőjébe a Cserhalmit, N.Piroskát és az igazi színészeket, rendezőket, a másikba meg az ilyen rátótividnyányszkistb-ket.
Oszt’ Jónapot! Kiket akarnak látni a színpadon? Kire vesznek jegyet?
Kihez meg buszoztatnak, hogy legalább félház legyen.
ozibozi
egyet értek, én csak annyit szeretnék mondani, hogy M.Piroska...
slowmotion
Szerintem aki nem foglalkozik politikával, csak egy dolgot tegyen meg.
Rakja a mérleg egyik serpenyőjébe a Cserhalmit, N.Piroskát és az igazi színészeket, rendezőket, a másikba meg az ilyen rátótividnyányszkistb-ket.
Oszt’ Jónapot! Kiket akarnak látni a színpadon? Kire vesznek jegyet?
Kihez meg buszoztatnak, hogy legalább félház legyen.
ozibozi
egyet értek, én csak annyit szeretnék mondani, hogy M.Piroska...
slowmotion
A személyiségi jogai A fontosak.
😊 meg az okos telefon 😊