Újra működik a regisztráció és az email küldés a feliratkozott topikokra!

Politika

68 feliratkozó

1 hónapja
slowmotion Dallas Cowboys 28 147 — Cowboys fan
Szerinted vicceltem? Hát, én nem tudom te miket tapasztaltál eddig, engem pl. eléggé felbaszott annó, hogy 35 km-ről faluról napi 2(!!!!) busszal tudtam volna bejárni, 1 óra 15 perces menetidővel. Pedig munkahely az volt...
StormST
Mekkora falu és melyik megye?
szaba
300, GyMS
StormST
Erre mondta Vitézy Dávid, hogy tőlünk nyugatra és északra is van, hogy ezekre a kis településekre nem is jár tömegközlekedés.
szaba
csak egy szekeret lehet könnyebb fenntartani, mint itt.
1 hónapja
StormST Denver Broncos 13 007 — SB 50 Champion @ Grund
 444.hu/2026/05/21/tuzpiros-gurulos-szekre-cserelte-tisza-istvan-hazelnoki-szeket-forsthoffer-agnes

Eddig fel sem tűnt, hogy ez a bugris egy múzeumba való széken ült.

Én meg azt hittem az lesz a botrány, hogy az új szék 80ezer és kinek a pénzéből van, de megnyugodtam, hogy csak a Szent Koronát félti a KDNP.
dancogo
Megvan annak a bája, hogy a KDNP aggódik a magyar parlamentarizmusért... 😀

THIS ONE'S FOR PAT!!!!!!!!
A gyász első fázisaRuff Bálint
1 hónapja
StormST Denver Broncos 13 007 — SB 50 Champion @ Grund
Szerinted vicceltem? Hát, én nem tudom te miket tapasztaltál eddig, engem pl. eléggé felbaszott annó, hogy 35 km-ről faluról napi 2(!!!!) busszal tudtam volna bejárni, 1 óra 15 perces menetidővel. Pedig munkahely az volt...
StormST
Mekkora falu és melyik megye?
szaba
300, GyMS
StormST
Erre mondta Vitézy Dávid, hogy tőlünk nyugatra és északra is van, hogy ezekre a kis településekre nem is jár tömegközlekedés.
szaba
Lehet ott nem aggódnak a vidék elnéptelenedéséért... 😀

THIS ONE'S FOR PAT!!!!!!!!
A gyász első fázisaRuff Bálint
1 hónapja
somoskovig Jacksonville Jaguars 12 564 — Chiefs GM
szvsz szerintem Rogán volt a belső ember.
resistance is futile
Az szvsz mit jelent?
szaba
szerény véleményem szerint

1 hónapja
szaba Los Angeles Chargers 12 897
szvsz szerintem Rogán volt a belső ember.
resistance is futile
Az szvsz mit jelent?
1 hónapja
resistance is futile Las Vegas Raiders Michigan Wolverines 34 829
pár hete elgondolkodtam azon, mert eszembe jutott gulyás kormányinfós mondása: nincs hozzá közöm, de ha mégis, azért még nagyon hálásak lesznek nekem. ezt jól jegyezze meg mindenki. hogy lehetséges-e, hogy ő, mint immáron frakcióvezető és 20+ éves cimborája mp kívülről és belülről puccsolták meg együtt orbánt? lehet-e, hogy gulyás sokkal okosabb politikai értelemben annál, mint aminek kinéz? lehet-e, hogy orbánnak nincs ellene semmije, neki viszont annál több ellene? a fidesz békés hatalmi átmenetében még megörökölt az előző górétól 20-30 ilyen teflonarcú barmot, mint pócs, vitályos, németh balázs, radics, szentkirályi, takács, lázár, szíjjártó de ő már most a sokkal atlantistább 2030 utáni fidesz előállításán serénykedik? lehet-e gulyás gergely a következő fidesz vezér?
fake.id
ez a kedvenc konteom
Gyurma Pappa
szvsz szerintem Rogán volt a belső ember.
1 hónapja
szaba Los Angeles Chargers 12 897
Szerinted vicceltem? Hát, én nem tudom te miket tapasztaltál eddig, engem pl. eléggé felbaszott annó, hogy 35 km-ről faluról napi 2(!!!!) busszal tudtam volna bejárni, 1 óra 15 perces menetidővel. Pedig munkahely az volt...
StormST
Mekkora falu és melyik megye?
szaba
300, GyMS
StormST
Erre mondta Vitézy Dávid, hogy tőlünk nyugatra és északra is van, hogy ezekre a kis településekre nem is jár tömegközlekedés.

Szerkesztette: szaba
1 hónapja
dande2 Philadelphia Eagles Penn State Nittany Lions 48 314 — Így remélem megfelelek nektek.....
Siessetek még alá tudjátok írni, mielőtt az enyészeté lesz az MCC és vele együtt ez az aláírás gyűjtés is.

 24.hu/belfold/2026/05/21/mcc-alairasgyujtes-orban-balazs/
KB23
De a nyugdíjmegtakarítások lenyúlása az nem zavarta őket...........😕
1 hónapja
KB23 Seattle Seahawks Washington Huskies 1 945
Siessetek még alá tudjátok írni, mielőtt az enyészeté lesz az MCC és vele együtt ez az aláírás gyűjtés is.

 24.hu/belfold/2026/05/21/mcc-alairasgyujtes-orban-balazs/
1 hónapja
somoskovig Jacksonville Jaguars 12 564 — Chiefs GM
 444.hu/2026/05/21/tuzpiros-gurulos-szekre-cserelte-tisza-istvan-hazelnoki-szeket-forsthoffer-agnes

Eddig fel sem tűnt, hogy ez a bugris egy múzeumba való széken ült.

Én meg azt hittem az lesz a botrány, hogy az új szék 80ezer és kinek a pénzéből van, de megnyugodtam, hogy csak a Szent Koronát félti a KDNP.
dancogo
Meg az ezeréves magyar államiságot, ami a jelek szerint ezen a széken ül. Pedig én úgy láttam, hogy csak egy bajszos paraszt ült rajta 16 évig. 😊

1 hónapja
dancogo Minnesota Vikings Iowa Hawkeyes 2 678 — Big Penix Energy
 444.hu/2026/05/21/tuzpiros-gurulos-szekre-cserelte-tisza-istvan-hazelnoki-szeket-forsthoffer-agnes

Eddig fel sem tűnt, hogy ez a bugris egy múzeumba való széken ült.

Én meg azt hittem az lesz a botrány, hogy az új szék 80ezer és kinek a pénzéből van, de megnyugodtam, hogy csak a Szent Koronát félti a KDNP.
1 hónapja
deyell Las Vegas Raiders 12 860 — Sworn to the Dark
pár hete elgondolkodtam azon, mert eszembe jutott gulyás kormányinfós mondása: nincs hozzá közöm, de ha mégis, azért még nagyon hálásak lesznek nekem. ezt jól jegyezze meg mindenki. hogy lehetséges-e, hogy ő, mint immáron frakcióvezető és 20+ éves cimborája mp kívülről és belülről puccsolták meg együtt orbánt? lehet-e, hogy gulyás sokkal okosabb politikai értelemben annál, mint aminek kinéz? lehet-e, hogy orbánnak nincs ellene semmije, neki viszont annál több ellene? a fidesz békés hatalmi átmenetében még megörökölt az előző górétól 20-30 ilyen teflonarcú barmot, mint pócs, vitályos, németh balázs, radics, szentkirályi, takács, lázár, szíjjártó de ő már most a sokkal atlantistább 2030 utáni fidesz előállításán serénykedik? lehet-e gulyás gergely a következő fidesz vezér?
fake.id
lehet, de választást nem fog nyerni, nincs benne karizma, nem lesz szektavezér sosem.

built for this shit

1 hónapja
rva 4 706 — Me for President!
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Vissza kell terelni a népeket kapálni, ha kell, erőszakkal, nehogymár ők döntsék el, hol akarnak élni 😀
Komolyan, fejlődésben visszafogás, csak azért, mert falun kevesebben élnek? Az miért baj egyáltalán?
ender1112
miért kellene "vissza terelni" valakit, aki ha megvannak a lehetőségek, nem akar elmenni?
az "urbanizáció hátrányai" google keresés rengeteg találatot eredményez, de megspórolom neked, mert itt vannak a lényegiek:
- Urbanizáció (tananyag)  eta.bibl.u-szeged.hu/2090/1/EFOP343%20AP2%20Kov%C3%A1cs%2C%20Z.%20-%20Vida%2C%20Gy.%202019%20tananyagfejleszt%C3%A9s%20100%25%20jav%C3%ADtott_v%C3%A9gleges.pdf
- Urbanizáció hatása (inkább környezetvédelmi anyag, de pont emiatt kifejezetten érdekes)  eng.unideb.hu/sites/default/files/inline-files/07_1_01_0.pdf
- és Enyedi professzor cikke:  real.mtak.hu/116986/1/EPA02251_Ter_es_tarsadalom3533.pdf

itt pedig a Gemini összefoglalója:
1. Ökológiai és környezeti válságjelenségek: A városok a globális GDP több mint 80%-át termelik, de a károsanyag-kibocsátás 70%-áért és az energiafelhasználás kétharmadáért felelősek. A koncentrált népesség radikálisan átírja a helyi ökoszisztémákat.
- Városi hősziget-effektus (Urban Heat Island - UHI): A sötét aszfalt- és betonfelületek, valamint a zöldfelületek hiánya miatt a nagyvárosok belső részei napközben elnyelik a hőt, éjszaka pedig visszasugározzák azt. Ez a sűrűn beépített negyedekben akár $3-10C-kal magasabb átlaghőmérsékletet eredményez, mint a környező vidéki területeken, ami növeli a halandóságot a hőhullámok idején és megdobja a hűtési energiigényt.
- Vízgazdálkodási anomáliák és villámárvizek: A mesterséges felszínek (lebetonozott utak, háztetők) megakadályozzák a csapadék beszivárgását a talajba. Heves esőzésekkor a csatornahálózatok túlterhelődnek, ami villámárvizekhez vezet, miközben a helyi talajvízszint folyamatosan süllyed.
- A biodiverzitás fragmentációja: A városi terjeszkedés (urban sprawl) szétdarabolja a természetes élőhelyeket. Az ökológiai folyosók megszakadnak, ami egyes fajok lokális kihalásához, mások (példativá váló synanthrope fajok, pl. varjak, patkányok, vaddisznók) túlszaporodásához vezet.

2. Társadalmi polarizáció és szegregáció A város nem egyenletesen gazdagodik; a tőke és a népesség beáramlása mélyíti a társadalmi törésvonalakat.
- Gentrifikáció és kiszorítás: Amikor egy korábban lepusztult városrészt magántőkéből felújítanak, az ingatlanárak és a bérleti díjak drasztikusan megemelkednek. Ennek következtében a tősgyökeres, alacsonyabb jövedelmű lakosság kiszorul a perifériára, és a helyüket a tehetősebb rétegek veszik át. Ez megtöri a helyi közösségeket és földrajzilag is rögzíti az osztálykülönbségeket.
- Szegregáció és gettósodás: A lakáspiac működése miatt a legalacsonyabb státuszú rétegek a legrosszabb infrastrukturális ellátottságú, környezetileg szennyezett negyedekbe tömörülnek. Ezzel párhuzamosan kialakulnak a "bekerített közösségek" (gated communities), a gazdagok elszigetelt enklávéi, ami radikálisan csökkenti a társadalmi kohéziót.
- A "városi magány" és a szociális anómia: Bár a város sűrűn lakott, a hagyományos (rokonsági, szomszédsági) támogató hálók fellazulnak. Émile Durkheim szociológiai fogalmával élve az anómia (a normák meggyengülése, az elidegenedés) szintje a nagyvárosokban a legmagasabb, ami korrelál a mentális betegségek és a depresszió gyakoribb előfordulásával.

3. Infrastrukturális és gazdasági feszültségek A fenntarthatatlan növekedés gyakran túlmutat a városok eltartóképességén (carrying capacity).
- Ingatlanpiaci krízis és megfizethetetlenség: A kereslet exponenciális növekedése elszakítja az ingatlanárakat a reálbérektől. A fiatal pályakezdők és a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók (tanárok, ápolók, rendőrök) képtelenek a városközpontok közelében lakást bérelni vagy vásárolni, ami munkaerőpiaci strukturális válsághoz vezet.
- Agglomerációs hátrányok (Diseconomies of Scale): Egy bizonyos méret felett a koncentráció már nem előnyöket (agglomerációs előnyök), hanem extra költségeket generál. Ilyen a közlekedési hálózatok teljes megbénulása (dugók miatti időkiesés), a közművek (víz, áram, hulladékgazdálkodás) túlterheltsége és a magas fenntartási költségek

4. Demográfiai és területfejlesztési egyenlőtlenségek (A vidék kiürülése) Az urbanizáció árnyoldalát nemcsak a városban, hanem az elnéptelenedő vidéken is mérni kell.
- Agyelszívás (Brain Drain) belföldön: A vidéki térségek elveszítik a legképzettebb, legaktívabb fiatal generációikat, akik a nagyvárosokba (Magyarország esetében dominánsan Budapestre és a megyeszékhelyekre) költöznek.
- Infrastrukturális sivatagosodás: A csökkenő népesség miatt a vidéki kistelepüléseken gazdaságtalanná válik a közszolgáltatások (posták, iskolák, háziorvosi rendelők, tömegközlekedés) fenntartása. Ez egy öngerjesztő negatív spirált indít el: a romló szolgáltatások miatt még többen költöznek el.
rva
Nekem ebből ez az jön le, hogy a városokban jelentkező problémákat a városokban kell megoldani, nem pedig megpróbálni visszaterelni a népeket a falvakba. Az a jelen társadalmi-gazdasági helyzetben annyira értelmes válasz, mint visszaülni lóhátra, mert egyszer az jó volt 😊
ender1112
még egyszer: nem visszaterelésről van szó, ezt te találtad ki
amit én mondok az az, hogy ne legyen ilyen fokú a folyamat. nem visszafordítani szeretném, csak lassítani.
1 hónapja
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 16 041 — zászló zászló szív
pár hete elgondolkodtam azon, mert eszembe jutott gulyás kormányinfós mondása: nincs hozzá közöm, de ha mégis, azért még nagyon hálásak lesznek nekem. ezt jól jegyezze meg mindenki. hogy lehetséges-e, hogy ő, mint immáron frakcióvezető és 20+ éves cimborája mp kívülről és belülről puccsolták meg együtt orbánt? lehet-e, hogy gulyás sokkal okosabb politikai értelemben annál, mint aminek kinéz? lehet-e, hogy orbánnak nincs ellene semmije, neki viszont annál több ellene? a fidesz békés hatalmi átmenetében még megörökölt az előző górétól 20-30 ilyen teflonarcú barmot, mint pócs, vitályos, németh balázs, radics, szentkirályi, takács, lázár, szíjjártó de ő már most a sokkal atlantistább 2030 utáni fidesz előállításán serénykedik? lehet-e gulyás gergely a következő fidesz vezér?
fake.id
ez a kedvenc konteom

1 hónapja
StormST Denver Broncos 13 007 — SB 50 Champion @ Grund
Szerinted vicceltem? Hát, én nem tudom te miket tapasztaltál eddig, engem pl. eléggé felbaszott annó, hogy 35 km-ről faluról napi 2(!!!!) busszal tudtam volna bejárni, 1 óra 15 perces menetidővel. Pedig munkahely az volt...
StormST
Mekkora falu és melyik megye?
szaba
300, GyMS

THIS ONE'S FOR PAT!!!!!!!!
A gyász első fázisaRuff Bálint
1 hónapja
szaba Los Angeles Chargers 12 897
Szerinted vicceltem? Hát, én nem tudom te miket tapasztaltál eddig, engem pl. eléggé felbaszott annó, hogy 35 km-ről faluról napi 2(!!!!) busszal tudtam volna bejárni, 1 óra 15 perces menetidővel. Pedig munkahely az volt...
StormST
Mekkora falu és melyik megye?
1 hónapja
szaba Los Angeles Chargers 12 897
pár hete elgondolkodtam azon, mert eszembe jutott gulyás kormányinfós mondása: nincs hozzá közöm, de ha mégis, azért még nagyon hálásak lesznek nekem. ezt jól jegyezze meg mindenki. hogy lehetséges-e, hogy ő, mint immáron frakcióvezető és 20+ éves cimborája mp kívülről és belülről puccsolták meg együtt orbánt? lehet-e, hogy gulyás sokkal okosabb politikai értelemben annál, mint aminek kinéz? lehet-e, hogy orbánnak nincs ellene semmije, neki viszont annál több ellene? a fidesz békés hatalmi átmenetében még megörökölt az előző górétól 20-30 ilyen teflonarcú barmot, mint pócs, vitályos, németh balázs, radics, szentkirályi, takács, lázár, szíjjártó de ő már most a sokkal atlantistább 2030 utáni fidesz előállításán serénykedik? lehet-e gulyás gergely a következő fidesz vezér?
fake.id
Lehet.
1 hónapja
fake.id 1 932 — sixseveeeeeen
pár hete elgondolkodtam azon, mert eszembe jutott gulyás kormányinfós mondása: nincs hozzá közöm, de ha mégis, azért még nagyon hálásak lesznek nekem. ezt jól jegyezze meg mindenki. hogy lehetséges-e, hogy ő, mint immáron frakcióvezető és 20+ éves cimborája mp kívülről és belülről puccsolták meg együtt orbánt? lehet-e, hogy gulyás sokkal okosabb politikai értelemben annál, mint aminek kinéz? lehet-e, hogy orbánnak nincs ellene semmije, neki viszont annál több ellene? a fidesz békés hatalmi átmenetében még megörökölt az előző górétól 20-30 ilyen teflonarcú barmot, mint pócs, vitályos, németh balázs, radics, szentkirályi, takács, lázár, szíjjártó de ő már most a sokkal atlantistább 2030 utáni fidesz előállításán serénykedik? lehet-e gulyás gergely a következő fidesz vezér?

what do you need right now?
i need a bag of weed nigga, wassup?!
1 hónapja
csi77 Chicago Bears Illinois Fighting Illini 9 391 — Bears & Illinois fan
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Szerintem a középutat kéne ebben is megtalálni, mert ha csak a vidéket tolod, akkor szembe fogod állítani a két réteget egymással, ami sok jóra nem vezet, társadalmi és politikai szempontból se. Szerintem pl. a vidék elnéptelenedésében sokkal fontosabb szerepe van a tömegközlekedésnek, mint annak, hogy szebb lesz-e a művház, de sok ágon el lehet ezt a témát vinni...
StormST
Ne vicceljünk már, a munkahelyek hiányának van a legnagyobb köze. Ha van munkahely, van közlekedés is hozzá. Elképesztő, hogy mennyire nincs munkahely vidéken és itt nemcsak a 50 fős zsákfaluról van szó, hanem városokról is.
csi77
Szerinted vicceltem? Hát, én nem tudom te miket tapasztaltál eddig, engem pl. eléggé felbaszott annó, hogy 35 km-ről faluról napi 2(!!!!) busszal tudtam volna bejárni, 1 óra 15 perces menetidővel. Pedig munkahely az volt...
StormST
Ok, sarkosan fogalmaztam, de ezek szerint akkor ugyanarról beszélünk, más megvilágításban.

Hajrá Bad Bones!
A lányos apukáknak a legjobb!!
http://orig08.deviantart.net/fa61/f/2015/248/f/d/matt_forte_by_anyegin-d98fqaw.png
1 hónapja
StormST Denver Broncos 13 007 — SB 50 Champion @ Grund
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Szerintem a középutat kéne ebben is megtalálni, mert ha csak a vidéket tolod, akkor szembe fogod állítani a két réteget egymással, ami sok jóra nem vezet, társadalmi és politikai szempontból se. Szerintem pl. a vidék elnéptelenedésében sokkal fontosabb szerepe van a tömegközlekedésnek, mint annak, hogy szebb lesz-e a művház, de sok ágon el lehet ezt a témát vinni...
StormST
Ne vicceljünk már, a munkahelyek hiányának van a legnagyobb köze. Ha van munkahely, van közlekedés is hozzá. Elképesztő, hogy mennyire nincs munkahely vidéken és itt nemcsak a 50 fős zsákfaluról van szó, hanem városokról is.
csi77
Szerinted vicceltem? Hát, én nem tudom te miket tapasztaltál eddig, engem pl. eléggé felbaszott annó, hogy 35 km-ről faluról napi 2(!!!!) busszal tudtam volna bejárni, 1 óra 15 perces menetidővel. Pedig munkahely az volt...

THIS ONE'S FOR PAT!!!!!!!!
A gyász első fázisaRuff Bálint
1 hónapja
ender1112 Kansas City Chiefs 2 843 — Víí veeer dö cseempjönsz.
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Vissza kell terelni a népeket kapálni, ha kell, erőszakkal, nehogymár ők döntsék el, hol akarnak élni 😀
Komolyan, fejlődésben visszafogás, csak azért, mert falun kevesebben élnek? Az miért baj egyáltalán?
ender1112
miért kellene "vissza terelni" valakit, aki ha megvannak a lehetőségek, nem akar elmenni?
az "urbanizáció hátrányai" google keresés rengeteg találatot eredményez, de megspórolom neked, mert itt vannak a lényegiek:
- Urbanizáció (tananyag)  eta.bibl.u-szeged.hu/2090/1/EFOP343%20AP2%20Kov%C3%A1cs%2C%20Z.%20-%20Vida%2C%20Gy.%202019%20tananyagfejleszt%C3%A9s%20100%25%20jav%C3%ADtott_v%C3%A9gleges.pdf
- Urbanizáció hatása (inkább környezetvédelmi anyag, de pont emiatt kifejezetten érdekes)  eng.unideb.hu/sites/default/files/inline-files/07_1_01_0.pdf
- és Enyedi professzor cikke:  real.mtak.hu/116986/1/EPA02251_Ter_es_tarsadalom3533.pdf

itt pedig a Gemini összefoglalója:
1. Ökológiai és környezeti válságjelenségek: A városok a globális GDP több mint 80%-át termelik, de a károsanyag-kibocsátás 70%-áért és az energiafelhasználás kétharmadáért felelősek. A koncentrált népesség radikálisan átírja a helyi ökoszisztémákat.
- Városi hősziget-effektus (Urban Heat Island - UHI): A sötét aszfalt- és betonfelületek, valamint a zöldfelületek hiánya miatt a nagyvárosok belső részei napközben elnyelik a hőt, éjszaka pedig visszasugározzák azt. Ez a sűrűn beépített negyedekben akár $3-10C-kal magasabb átlaghőmérsékletet eredményez, mint a környező vidéki területeken, ami növeli a halandóságot a hőhullámok idején és megdobja a hűtési energiigényt.
- Vízgazdálkodási anomáliák és villámárvizek: A mesterséges felszínek (lebetonozott utak, háztetők) megakadályozzák a csapadék beszivárgását a talajba. Heves esőzésekkor a csatornahálózatok túlterhelődnek, ami villámárvizekhez vezet, miközben a helyi talajvízszint folyamatosan süllyed.
- A biodiverzitás fragmentációja: A városi terjeszkedés (urban sprawl) szétdarabolja a természetes élőhelyeket. Az ökológiai folyosók megszakadnak, ami egyes fajok lokális kihalásához, mások (példativá váló synanthrope fajok, pl. varjak, patkányok, vaddisznók) túlszaporodásához vezet.

2. Társadalmi polarizáció és szegregáció A város nem egyenletesen gazdagodik; a tőke és a népesség beáramlása mélyíti a társadalmi törésvonalakat.
- Gentrifikáció és kiszorítás: Amikor egy korábban lepusztult városrészt magántőkéből felújítanak, az ingatlanárak és a bérleti díjak drasztikusan megemelkednek. Ennek következtében a tősgyökeres, alacsonyabb jövedelmű lakosság kiszorul a perifériára, és a helyüket a tehetősebb rétegek veszik át. Ez megtöri a helyi közösségeket és földrajzilag is rögzíti az osztálykülönbségeket.
- Szegregáció és gettósodás: A lakáspiac működése miatt a legalacsonyabb státuszú rétegek a legrosszabb infrastrukturális ellátottságú, környezetileg szennyezett negyedekbe tömörülnek. Ezzel párhuzamosan kialakulnak a "bekerített közösségek" (gated communities), a gazdagok elszigetelt enklávéi, ami radikálisan csökkenti a társadalmi kohéziót.
- A "városi magány" és a szociális anómia: Bár a város sűrűn lakott, a hagyományos (rokonsági, szomszédsági) támogató hálók fellazulnak. Émile Durkheim szociológiai fogalmával élve az anómia (a normák meggyengülése, az elidegenedés) szintje a nagyvárosokban a legmagasabb, ami korrelál a mentális betegségek és a depresszió gyakoribb előfordulásával.

3. Infrastrukturális és gazdasági feszültségek A fenntarthatatlan növekedés gyakran túlmutat a városok eltartóképességén (carrying capacity).
- Ingatlanpiaci krízis és megfizethetetlenség: A kereslet exponenciális növekedése elszakítja az ingatlanárakat a reálbérektől. A fiatal pályakezdők és a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók (tanárok, ápolók, rendőrök) képtelenek a városközpontok közelében lakást bérelni vagy vásárolni, ami munkaerőpiaci strukturális válsághoz vezet.
- Agglomerációs hátrányok (Diseconomies of Scale): Egy bizonyos méret felett a koncentráció már nem előnyöket (agglomerációs előnyök), hanem extra költségeket generál. Ilyen a közlekedési hálózatok teljes megbénulása (dugók miatti időkiesés), a közművek (víz, áram, hulladékgazdálkodás) túlterheltsége és a magas fenntartási költségek

4. Demográfiai és területfejlesztési egyenlőtlenségek (A vidék kiürülése) Az urbanizáció árnyoldalát nemcsak a városban, hanem az elnéptelenedő vidéken is mérni kell.
- Agyelszívás (Brain Drain) belföldön: A vidéki térségek elveszítik a legképzettebb, legaktívabb fiatal generációikat, akik a nagyvárosokba (Magyarország esetében dominánsan Budapestre és a megyeszékhelyekre) költöznek.
- Infrastrukturális sivatagosodás: A csökkenő népesség miatt a vidéki kistelepüléseken gazdaságtalanná válik a közszolgáltatások (posták, iskolák, háziorvosi rendelők, tömegközlekedés) fenntartása. Ez egy öngerjesztő negatív spirált indít el: a romló szolgáltatások miatt még többen költöznek el.
rva
Nekem ebből ez az jön le, hogy a városokban jelentkező problémákat a városokban kell megoldani, nem pedig megpróbálni visszaterelni a népeket a falvakba. Az a jelen társadalmi-gazdasági helyzetben annyira értelmes válasz, mint visszaülni lóhátra, mert egyszer az jó volt 😊
1 hónapja
rva 4 706 — Me for President!
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Vissza kell terelni a népeket kapálni, ha kell, erőszakkal, nehogymár ők döntsék el, hol akarnak élni 😀
Komolyan, fejlődésben visszafogás, csak azért, mert falun kevesebben élnek? Az miért baj egyáltalán?
ender1112
miért kellene "vissza terelni" valakit, aki ha megvannak a lehetőségek, nem akar elmenni?
az "urbanizáció hátrányai" google keresés rengeteg találatot eredményez, de megspórolom neked, mert itt vannak a lényegiek:
- Urbanizáció (tananyag)  eta.bibl.u-szeged.hu/2090/1/EFOP343%20AP2%20Kov%C3%A1cs%2C%20Z.%20-%20Vida%2C%20Gy.%202019%20tananyagfejleszt%C3%A9s%20100%25%20jav%C3%ADtott_v%C3%A9gleges.pdf
- Urbanizáció hatása (inkább környezetvédelmi anyag, de pont emiatt kifejezetten érdekes)  eng.unideb.hu/sites/default/files/inline-files/07_1_01_0.pdf
- és Enyedi professzor cikke:  real.mtak.hu/116986/1/EPA02251_Ter_es_tarsadalom3533.pdf

itt pedig a Gemini összefoglalója:
1. Ökológiai és környezeti válságjelenségek: A városok a globális GDP több mint 80%-át termelik, de a károsanyag-kibocsátás 70%-áért és az energiafelhasználás kétharmadáért felelősek. A koncentrált népesség radikálisan átírja a helyi ökoszisztémákat.
- Városi hősziget-effektus (Urban Heat Island - UHI): A sötét aszfalt- és betonfelületek, valamint a zöldfelületek hiánya miatt a nagyvárosok belső részei napközben elnyelik a hőt, éjszaka pedig visszasugározzák azt. Ez a sűrűn beépített negyedekben akár $3-10C-kal magasabb átlaghőmérsékletet eredményez, mint a környező vidéki területeken, ami növeli a halandóságot a hőhullámok idején és megdobja a hűtési energiigényt.
- Vízgazdálkodási anomáliák és villámárvizek: A mesterséges felszínek (lebetonozott utak, háztetők) megakadályozzák a csapadék beszivárgását a talajba. Heves esőzésekkor a csatornahálózatok túlterhelődnek, ami villámárvizekhez vezet, miközben a helyi talajvízszint folyamatosan süllyed.
- A biodiverzitás fragmentációja: A városi terjeszkedés (urban sprawl) szétdarabolja a természetes élőhelyeket. Az ökológiai folyosók megszakadnak, ami egyes fajok lokális kihalásához, mások (példativá váló synanthrope fajok, pl. varjak, patkányok, vaddisznók) túlszaporodásához vezet.

2. Társadalmi polarizáció és szegregáció A város nem egyenletesen gazdagodik; a tőke és a népesség beáramlása mélyíti a társadalmi törésvonalakat.
- Gentrifikáció és kiszorítás: Amikor egy korábban lepusztult városrészt magántőkéből felújítanak, az ingatlanárak és a bérleti díjak drasztikusan megemelkednek. Ennek következtében a tősgyökeres, alacsonyabb jövedelmű lakosság kiszorul a perifériára, és a helyüket a tehetősebb rétegek veszik át. Ez megtöri a helyi közösségeket és földrajzilag is rögzíti az osztálykülönbségeket.
- Szegregáció és gettósodás: A lakáspiac működése miatt a legalacsonyabb státuszú rétegek a legrosszabb infrastrukturális ellátottságú, környezetileg szennyezett negyedekbe tömörülnek. Ezzel párhuzamosan kialakulnak a "bekerített közösségek" (gated communities), a gazdagok elszigetelt enklávéi, ami radikálisan csökkenti a társadalmi kohéziót.
- A "városi magány" és a szociális anómia: Bár a város sűrűn lakott, a hagyományos (rokonsági, szomszédsági) támogató hálók fellazulnak. Émile Durkheim szociológiai fogalmával élve az anómia (a normák meggyengülése, az elidegenedés) szintje a nagyvárosokban a legmagasabb, ami korrelál a mentális betegségek és a depresszió gyakoribb előfordulásával.

3. Infrastrukturális és gazdasági feszültségek A fenntarthatatlan növekedés gyakran túlmutat a városok eltartóképességén (carrying capacity).
- Ingatlanpiaci krízis és megfizethetetlenség: A kereslet exponenciális növekedése elszakítja az ingatlanárakat a reálbérektől. A fiatal pályakezdők és a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók (tanárok, ápolók, rendőrök) képtelenek a városközpontok közelében lakást bérelni vagy vásárolni, ami munkaerőpiaci strukturális válsághoz vezet.
- Agglomerációs hátrányok (Diseconomies of Scale): Egy bizonyos méret felett a koncentráció már nem előnyöket (agglomerációs előnyök), hanem extra költségeket generál. Ilyen a közlekedési hálózatok teljes megbénulása (dugók miatti időkiesés), a közművek (víz, áram, hulladékgazdálkodás) túlterheltsége és a magas fenntartási költségek

4. Demográfiai és területfejlesztési egyenlőtlenségek (A vidék kiürülése) Az urbanizáció árnyoldalát nemcsak a városban, hanem az elnéptelenedő vidéken is mérni kell.
- Agyelszívás (Brain Drain) belföldön: A vidéki térségek elveszítik a legképzettebb, legaktívabb fiatal generációikat, akik a nagyvárosokba (Magyarország esetében dominánsan Budapestre és a megyeszékhelyekre) költöznek.
- Infrastrukturális sivatagosodás: A csökkenő népesség miatt a vidéki kistelepüléseken gazdaságtalanná válik a közszolgáltatások (posták, iskolák, háziorvosi rendelők, tömegközlekedés) fenntartása. Ez egy öngerjesztő negatív spirált indít el: a romló szolgáltatások miatt még többen költöznek el.
1 hónapja
ender1112 Kansas City Chiefs 2 843 — Víí veeer dö cseempjönsz.
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Vissza kell terelni a népeket kapálni, ha kell, erőszakkal, nehogymár ők döntsék el, hol akarnak élni 😀
Komolyan, fejlődésben visszafogás, csak azért, mert falun kevesebben élnek? Az miért baj egyáltalán?
ender1112
Remek, kezdődjön a vidéki-urbánus vita - level 1225.....😊
csi77
Ez nem túl meggyőző válasz 😊
ender1112
Nagyon hosszú lenne válaszolni.

Röviden csak annyit, hogy ez egy sok összetevős dolog és ha nincs meg a kormányzati akarat, hogy megpróbálja a falvak, kisvárosok elnéptelenedését megállítani, az biztos nem lesz jó. Ha nincsenek a közelben megfelelő oktatási intézmények, amelyből az oda telepedő foglalkoztatók felszippanthatják a képzett munkaerőt (jelenleg sok helyen ez sajnos csak betanított munkást jelent), akkor marad pár közszféra dolgozó, sok nem dolgozó és nyugdíjas. A fiatalok nem jönnek vissza, bezár az ovi, iskola és a faluból szép lassan semmi nem lesz, rosszabb esetben egy kvázi no go zóna.

A közmunka programmal akartak ezen segíteni, de ez inkább a helyi polgik ostora lett, a segélyezést váltották ki helyi munkával. Nyilván ettől még a faluba nem költözött pluszban senki.

Kurva hosszan lehetne erről írni, ezt a folyamatot lassítani, pláne megállítani nem pár éves történet, de nagyon szükséges lenne.
csi77
Pár száz éve 95 % faluban élt, ma fordítva, változnak az idők, hol a probléma? Ha a szegénység az, akkor az ellen kell tenni valamit, nem a városok ellen.
1 hónapja
csi77 Chicago Bears Illinois Fighting Illini 9 391 — Bears & Illinois fan
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Vissza kell terelni a népeket kapálni, ha kell, erőszakkal, nehogymár ők döntsék el, hol akarnak élni 😀
Komolyan, fejlődésben visszafogás, csak azért, mert falun kevesebben élnek? Az miért baj egyáltalán?
ender1112
Remek, kezdődjön a vidéki-urbánus vita - level 1225.....😊
csi77
Ez nem túl meggyőző válasz 😊
ender1112
Nagyon hosszú lenne válaszolni.

Röviden csak annyit, hogy ez egy sok összetevős dolog és ha nincs meg a kormányzati akarat, hogy megpróbálja a falvak, kisvárosok elnéptelenedését megállítani, az biztos nem lesz jó. Ha nincsenek a közelben megfelelő oktatási intézmények, amelyből az oda telepedő foglalkoztatók felszippanthatják a képzett munkaerőt (jelenleg sok helyen ez sajnos csak betanított munkást jelent), akkor marad pár közszféra dolgozó, sok nem dolgozó és nyugdíjas. A fiatalok nem jönnek vissza, bezár az ovi, iskola és a faluból szép lassan semmi nem lesz, rosszabb esetben egy kvázi no go zóna.

A közmunka programmal akartak ezen segíteni, de ez inkább a helyi polgik ostora lett, a segélyezést váltották ki helyi munkával. Nyilván ettől még a faluba nem költözött pluszban senki.

Kurva hosszan lehetne erről írni, ezt a folyamatot lassítani, pláne megállítani nem pár éves történet, de nagyon szükséges lenne.

Hajrá Bad Bones!
A lányos apukáknak a legjobb!!
http://orig08.deviantart.net/fa61/f/2015/248/f/d/matt_forte_by_anyegin-d98fqaw.png
1 hónapja
ender1112 Kansas City Chiefs 2 843 — Víí veeer dö cseempjönsz.
Nyilván lehetne létjogosultsága, ha mondjuk egy kalapba menne be és oda pályázhatnának a kisebb, vagy rosszabbul menő önkormányzatok, meg persze ha úgy lenne kiszámolva, hogy nem fogja vissza a nagyobb városokat a fejlődésben (az alap feladatok ellátásáról már nem is beszélve)...
StormST
a nagyvárosokat fejlődésben való visszafogás sem ördögtől való ám. mert így néptelenedik el a vidék.
rva
Vissza kell terelni a népeket kapálni, ha kell, erőszakkal, nehogymár ők döntsék el, hol akarnak élni 😀
Komolyan, fejlődésben visszafogás, csak azért, mert falun kevesebben élnek? Az miért baj egyáltalán?
ender1112
Remek, kezdődjön a vidéki-urbánus vita - level 1225.....😊
csi77
Ez nem túl meggyőző válasz 😊