Politika

44 feliratkozó

több mint 2 éve
somoskovig Jacksonville Jaguars 9 767 — 49ers GM
Ég és föld a kettő. Az egyik a társadalom bevonása, véleményének megkérdezése a kormányzat által fontosnak tartott kérdésekben. Bárki részt vehet(ett) rajta. Az önálló, felelős polgárok bevonása.
Gaius
Meg csak reggel 8 óra van, de ez már felülmúlhatatlanul a nap poénja, de jót röhögtem. 😊
somoskovig
Enyém az öröm, ha ily magas rendű humorérzékkel megáldott személy számára nyújthatok szórakoztatást 😀
Még, ha érdemi reakciót az Istennek sem sikerül kiprovokálnom. Igaza van MZP-nek: szarral etetnek: minden reggel az index-24-444-telex kombó az első, amit olvasok a neten, utána esetleg egy átlátszó.hu, írtak-e valami érdekeset. 😉
Fungus
Érdemi reakcióhoz érdemi vélemény kellene. Enélkül olyan az írásaidat olvasni, mintha az Észbontókat nézné az ember, pár percig szórakoztató a tudálékossággal álcázott sötét ostobaság, de aztán támad egy kényelmetlen szekunder szégyen az emberben, és elkapcsol.

több mint 2 éve
Törölt felhasználó
Ég és föld a kettő. Az egyik a társadalom bevonása, véleményének megkérdezése a kormányzat által fontosnak tartott kérdésekben. Bárki részt vehet(ett) rajta. Az önálló, felelős polgárok bevonása.
Gaius
Meg csak reggel 8 óra van, de ez már felülmúlhatatlanul a nap poénja, de jót röhögtem. 😊
somoskovig
Enyém az öröm, ha ily magas rendű humorérzékkel megáldott személy számára nyújthatok szórakoztatást 😀
Még, ha érdemi reakciót az Istennek sem sikerül kiprovokálnom. Igaza van MZP-nek: szarral etetnek: minden reggel az index-24-444-telex kombó az első, amit olvasok a neten, utána esetleg egy átlátszó.hu, írtak-e valami érdekeset. 😉
több mint 2 éve
ozibozi New York Giants 15 446
Korábbi témához:
Az arany még soha nem volt ennyire rossz befektetés
 www.napi.hu/tozsdek-piacok/arany-inflacio-kriptovaluta-fogyasztoi-arindexek-volatilitas.741076.html
nagylaza
mert nem értenek hozzá, a kevesebb néha több.
megveszed a zálogjegyet, törtarany árban, ott csak grammoznak, se fazon, se kő se semmi.
utána eladod fazon árban. 10-12.000 veszed, 15-17.000 adod grammját. a tőzsdét meg meghagyják másnak...😊
| vajon miért a cigányok és zsidók tartják ezt a piacot kézben?
NO Racism
|

Szerkesztette: ozibozi
több mint 2 éve
nagylaza, főpohárnok Green Bay Packers 13 019 — beers & Packers
Korábbi témához:
Az arany még soha nem volt ennyire rossz befektetés
 www.napi.hu/tozsdek-piacok/arany-inflacio-kriptovaluta-fogyasztoi-arindexek-volatilitas.741076.html
több mint 2 éve
nagylaza, főpohárnok Green Bay Packers 13 019 — beers & Packers
 24.hu/belfold/2021/11/27/pegasus-kover-laszlo-hangfelvetel-titkosszolgalati-vezetok-lehallgatas/
Ez is kezd megkattanni.
ender1112
Evek ota kattant már nem kicsit.
Vrij6
Figyeld meg: nem lesz következménye.
Amadeus
A szokásos szöveg: egy normális országban azonnal takarodnia kellene annak a "közjogi méltóságnak", akiről kiderül, hogy politikai nyomást próbál gyakorolni a titkosszolgálatokra.
Eskü, csak most olvastam:
 www.atv.hu/belfold/20211127-egyseges-ellenzek-kover-laszlo-meg-ma-mondjon-le/hirkereso

Szerkesztette: nagylaza, főpohárnok
több mint 2 éve
csebi New York Giants Notre Dame Fighting Irish 21 050 — Lucas Scott
 24.hu/belfold/2021/11/27/pegasus-kover-laszlo-hangfelvetel-titkosszolgalati-vezetok-lehallgatas/
Ez is kezd megkattanni.
ender1112
Evek ota kattant már nem kicsit.
Vrij6
Figyeld meg: nem lesz következménye.
Amadeus
Max koronavirusos lesz mint Lajos.

Mi vagyunk a homok a gépezetben, a bot a küllők között, a tüske a köröm alatt. Mi vagyunk, akikbe beletörik a fog és a bicska, és beleszorul a fejsze is. Mi vagyunk az a Dávid, akit jobb, ha elkerül, a Góliát. A párttal, a néppel egy az utunk, a jelszavunk munka és béke.
több mint 2 éve
Amadeus von Dollárbaloldal Las Vegas Raiders West Virginia Mountaineers 32 005
 24.hu/belfold/2021/11/27/pegasus-kover-laszlo-hangfelvetel-titkosszolgalati-vezetok-lehallgatas/
Ez is kezd megkattanni.
ender1112
Evek ota kattant már nem kicsit.
Vrij6
Figyeld meg: nem lesz következménye.

criminal lawyer or criminal lawyer?
több mint 2 éve
Zsellér van de Vrij Baltimore Ravens 12 774 — Слава Україні! Героям слава!
 24.hu/belfold/2021/11/27/pegasus-kover-laszlo-hangfelvetel-titkosszolgalati-vezetok-lehallgatas/
Ez is kezd megkattanni.
ender1112
Evek ota kattant már nem kicsit.

"Minél messzebb sodródik egy társadalom az igazságtól, annál jobban fogja gyűlölni azokat, akik kimondják azt." (George Orwell)

"A világ igazságtalan. Ha elfogadod ezt, cinkos lesz a neved, ha pedig megváltoztatnád, hóhér." (Sartre)

Never forget Bucha, Borodyanka, Hostomel, Irpen, Kramatorszk, Mariupol, Rubizne, Popasna, Kremenchuk, Sievierodonetsk, Chasov Yar, Vinnytsia, Mikolajiv, Olenivka, Chaplyny, Izjum, Zaporizzsja, Kijiv, Bakhmut, Pravdyne, Marinka, Kherson, Dnipro, Soledar, Avdijivka, Slovyansk, Uman, Nova Kakhovka, Kryvyi Rih, Odessa, Pervomajszkij,Lviv, Pokrovsk, Chernihiv, Kostyantynivka, Hroza, Harkiv, 2023.12.29., Odessa, Chernihiv
több mint 2 éve
zemanla New Orleans Saints Florida Gators 3 307 — Do Your Job
 24.hu/belfold/2021/11/27/pegasus-kover-laszlo-hangfelvetel-titkosszolgalati-vezetok-lehallgatas/
Ez is kezd megkattanni.
ender1112
Kezd?




2011.10.30.: Vazzzze,vazzzze,vazzzze......!!!!!! 2012.03.21.: vazzze az n hatványon; n→∞
több mint 2 éve
ender1112 Kansas City Chiefs 2 052 — Víí aaaar dö cseempjönsz.
 24.hu/belfold/2021/11/27/pegasus-kover-laszlo-hangfelvetel-titkosszolgalati-vezetok-lehallgatas/
Ez is kezd megkattanni.
több mint 2 éve
somoskovig Jacksonville Jaguars 9 767 — 49ers GM
Ég és föld a kettő. Az egyik a társadalom bevonása, véleményének megkérdezése a kormányzat által fontosnak tartott kérdésekben. Bárki részt vehet(ett) rajta. Az önálló, felelős polgárok bevonása.
Gaius
Meg csak reggel 8 óra van, de ez már felülmúlhatatlanul a nap poénja, de jót röhögtem. 😊

több mint 2 éve
davemayer Chicago Bears 14 337 — "Grammar maci"
Davemayernek
 24.hu/fn/gazdasag/2021/11/26/bige-laszlo-allam-atveheti-nitrogenmuvek-uzemelteteset/
Tényleg csak a Fidesz áll a komcsik visszajövetelével szemben 😀
ender1112
Ok köszi. Miért pont nekem küldöd ezt a trágyàt?
davemayer
Hát ha ezt már magyarázni kell, akkor inkább mégse.
ender1112
Megbeszéltük.

BEARS BABY!

Sir Alex immortal
több mint 2 éve
ender1112 Kansas City Chiefs 2 052 — Víí aaaar dö cseempjönsz.
Davemayernek
 24.hu/fn/gazdasag/2021/11/26/bige-laszlo-allam-atveheti-nitrogenmuvek-uzemelteteset/
Tényleg csak a Fidesz áll a komcsik visszajövetelével szemben 😀
ender1112
Ok köszi. Miért pont nekem küldöd ezt a trágyàt?
davemayer
Hát ha ezt már magyarázni kell, akkor inkább mégse.
több mint 2 éve
Törölt felhasználó
ráadásul dobja magát a "ki írja a brossúrát, milyen kérdésekkel, milyen helyes válaszokkal?", ami olyan mérvű manipulációnak adna teret a hatalmon lévőknek, hogy egy autoriter rezsim is csettintene 😀
Gaius
mint a nemzeti konzultáció? 😊
Negritis
ne keverjünk dolgokat....a Puzsér-féle "konzultáció", ill. választási brossúra a választás előtt jönne ki, a választás pillanatát megelőző válaszkényszerrel

A nemzeti konzultációk választások között, issue-orientáltan, válaszlehetőségeket adva jött ek ki. Te is részt vehettél rajta, senkire nem volt kényszerítve. Én sem vettem mindegyiken részt.

Ég és föld a kettő. Az egyik a társadalom bevonása, véleményének megkérdezése a kormányzat által fontosnak tartott kérdésekben. Bárki részt vehet(ett) rajta. Az önálló, felelős polgárok bevonása. Ott is megvolt a lehetősége "érvénytelen szavazat" leadásának. Beixeled mindegyik választ.

A Puzsér-féle brossúra szelekciós eszköz a választók között, kötelező jelleggel. Ami elidegenít (a demokratikus folyamatokban való részvételtől), ahogy Kampman rámutatott.
több mint 2 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 41 216 — The Mathematician
Ezek közül még a Puzsér-féle ötlet az, aminek lenne szvsz helye és értelme:
- választás előtt kiadnak egy kb. 2 oldalas brossúrát, amiből a szavazás napján az odaérkező választótól kérdeznek 3-at, ha legalább 2-re tudja a választ, szavazhat, ha nem akkor várják vissza 4 év múlva
empty taxi
Azt hiszem egyszer már írtam ide, hogy ebben én meg azt látom, hogy akit egyszer ilyen megalázó módon kizárnak a választásból (amolyan "hülye vagy fiam, egyes" stílusban), az legközelebb már tök tudatosan beleszarik az egészbe és meg se próbál eljönni. Nem annyira a népnevelés lenne az eredménye, hanem egy politikailag amúgy sem túl tudatos réteg még inkább elszigetelődése. Onnantól pedig megint ott vagyunk mint a szorzós megoldásnál, hogy van egy méretes társadalmi réteg az országban, aki politikai értelemben nem a magyar nemzet teljes értékű része.
Kampman
dehogy, szimplán előre megy az info hogy hova mit kell ikszelni

The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 2 éve
Negritis, a vajda Denver Broncos 41 216 — The Mathematician
ráadásul dobja magát a "ki írja a brossúrát, milyen kérdésekkel, milyen helyes válaszokkal?", ami olyan mérvű manipulációnak adna teret a hatalmon lévőknek, hogy egy autoriter rezsim is csettintene 😀
Gaius
mint a nemzeti konzultáció? 😊

The Stronger you become, the Weaker you really are.

I wanted Champ to be champ!
több mint 2 éve
Törölt felhasználó
Ezek közül még a Puzsér-féle ötlet az, aminek lenne szvsz helye és értelme:
- választás előtt kiadnak egy kb. 2 oldalas brossúrát, amiből a szavazás napján az odaérkező választótól kérdeznek 3-at, ha legalább 2-re tudja a választ, szavazhat, ha nem akkor várják vissza 4 év múlva
empty taxi
Azt hiszem egyszer már írtam ide, hogy ebben én meg azt látom, hogy akit egyszer ilyen megalázó módon kizárnak a választásból (amolyan "hülye vagy fiam, egyes" stílusban), az legközelebb már tök tudatosan beleszarik az egészbe és meg se próbál eljönni. Nem annyira a népnevelés lenne az eredménye, hanem egy politikailag amúgy sem túl tudatos réteg még inkább elszigetelődése. Onnantól pedig megint ott vagyunk mint a szorzós megoldásnál, hogy van egy méretes társadalmi réteg az országban, aki politikai értelemben nem a magyar nemzet teljes értékű része.
Kampman
ráadásul dobja magát a "ki írja a brossúrát, milyen kérdésekkel, milyen helyes válaszokkal?", ami olyan mérvű manipulációnak adna teret a hatalmon lévőknek, hogy egy autoriter rezsim is csettintene 😀
több mint 2 éve
Kampman Green Bay Packers Wisconsin Badgers 25 436
Ezek közül még a Puzsér-féle ötlet az, aminek lenne szvsz helye és értelme:
- választás előtt kiadnak egy kb. 2 oldalas brossúrát, amiből a szavazás napján az odaérkező választótól kérdeznek 3-at, ha legalább 2-re tudja a választ, szavazhat, ha nem akkor várják vissza 4 év múlva
empty taxi
Azt hiszem egyszer már írtam ide, hogy ebben én meg azt látom, hogy akit egyszer ilyen megalázó módon kizárnak a választásból (amolyan "hülye vagy fiam, egyes" stílusban), az legközelebb már tök tudatosan beleszarik az egészbe és meg se próbál eljönni. Nem annyira a népnevelés lenne az eredménye, hanem egy politikailag amúgy sem túl tudatos réteg még inkább elszigetelődése. Onnantól pedig megint ott vagyunk mint a szorzós megoldásnál, hogy van egy méretes társadalmi réteg az országban, aki politikai értelemben nem a magyar nemzet teljes értékű része.
több mint 2 éve
davemayer Chicago Bears 14 337 — "Grammar maci"
Davemayernek
 24.hu/fn/gazdasag/2021/11/26/bige-laszlo-allam-atveheti-nitrogenmuvek-uzemelteteset/
Tényleg csak a Fidesz áll a komcsik visszajövetelével szemben 😀
ender1112
Ok köszi. Miért pont nekem küldöd ezt a trágyàt?

BEARS BABY!

Sir Alex immortal
több mint 2 éve
Törölt felhasználó
Például mennyit ér egy 15, 20, 25 éve a pályán lévő (szakmunkás, szakközép vagy érettségivel rendelkező) tűzoltó például a szavazófülkében? Nekik aztán komoly döntéseket kell hozni napról napra és a munka sem átlagos. De lehetne mondani a mentőtiszteket, vagy mentőápolókat. Ők is súlyos és felelősségteljes döntéseket kell hogy hozzanak egy balesetnél vagy bármilyen más helyzetben. Vagy mennyit ér egy bölcsészdiplomával rendelkező egyén a szavazófülkében , aki kétségtelenül jól mozog a romkocsmák világában és 100 oldalon keresztül el tudja mesélni a világfájdalmát? Valaki sokdiplomás esetleg megmondaná, hogy ezek a példák közül kinek mennyit és a szavazata?
pfefe8
Na tessék, máris hozzáadtál egy újabb szorzót. Tanár-rendőr-egészségügy-katonaság-katasztrófavédelem mehet is a plusz egy vagy akár kettő. Még "vonzóbbá" is lehetne tenni ezeket az amúgy hányattatott sorsú, de kulcsfontosságú hivatásokat.

Be lettem itt állítva hirtelen Hitler és Pol Pot reinkarnálódott szerelemgyerekének, holott bedobtam, hogy az én elképzelésemben, hogyan nézhetne ki egy olyan rendszer, ami megpróbálja jutalmazni azt, hogy nem vagy megvehető egy zsák krumplival/semmit nem érő csokokkal. Természetesen semmi ötletet, alternatívát nem kaptam válaszul, csak, hogy mit képzelek én itt, hogy a társadalmilag nagyon hasznos hivatásokat kirekesztem/lenézem. Gondoltam kerekedik ebből egy építő jellegű vita

Továbbra is várom az építőjellegű change my mind hozzászólásokat. Van egy kevesek által birtokolt nagyon jó tulajdonságom ám. Be tudom ismerni, ha tévedtem/nincs igazam. Ehhez azonban meg kellene győznötök, gondoltam kerekedik ebből egy építő jellegű brainstorming.

Az, hogy egyenlő vagyok egy perifériára szorult alkoholista/drogos, segélyen tengődő, írás és olvasás képtelen akárkivel, mifelénk nem nagy érv, de még csak megsérteni se nagyon tudnál, mivel semmit nem tudunk egymásról. 😊

Aztán azzal is leszerelhettek ám, hogy ez egyedül csak engem bosszant, hogy ugyanannyi "beleszólásom" van a jövőnkbe, mint a fentebb már oly sokszor emlegetett tételezzük fel borsodi lakosnak.
Hanni
Nem tudok jobb ellenérvet annál, mint hogy nem tartom demokratikusnak a felvetésedet. Vannak nagyon súlyos társadalmi különbségek, persze nagyrészt vagyoni alapon. Ezek egy része megváltoztathatatlan, mindig meglesznek. De a javaslatod politikai alapon is egy kasztrendszert vezetne be, lényegében a felső-középosztálytól lefelé élő emberek szavazatai súlyosan elértéktelenednének.

Legutóbbi kiegészítéseddel lényegében az oligarchák, a csúcsértelmiség és az állami alkalmazottak (különösen a fegyveres szervezetek) választanának parlamentet, illetve kormányt. Több millió ember tök joggal érezné magát képviselet nélkül, másod- vagy sokadrangú állampolgárnak.

Akármennyire gáz a cigánytelepeken krumplival való szavazatvásárlás, a te gyakorlatod szerintem valami hasonló helyzetet teremtene, mint ami 1945 előtt volt nálunk. Hosszú, évtizedes uralmú, begyepesedett pártok, tök esélytelen ellenzékkel, még ha a te esetedben nem is lenne feltétlenül elengedhetetlen része a rendszernek a választási csalás. De lenne megint egy ilyen retrográd, a társadalom nagy részétől most már félig-meddig hivatalosan is elidegenített államhatalom és állami szféra, akik (a maguk szempontjából teljesen jogosan) most már még nyíltabban szarnák le Borsod, Szatmár és az Ormánság problémáit, hiszen az ottaniak szavazata az ötödét éri Budapestnek.

Arról nem is beszélve, hogy a 3x, 4x meg 5x szorzóval rendelkezők ugyanúgy nem racionális, logikai módszerrel fognak szavazni, hanem szigorúan érdekalapon (esetleg érzelmi elkötelezettséggel), tehát őket ugyanúgy újra és újra meg kell majd venni a választási győzelemhez, csak nyilván nekik már nem krumpli, tánc és zárcsökkentés kell majd, hanem pozíciók, állami megrendelések, extra juttatások, adókedvezmény, akár adómentesség.

Én azt hiszem átérzem, hogy te mit akarhatsz a te javaslatoddal elérni, egy ilyen "intelligensek uralmát", ahol megkomolyodik a politika, kicsit közelebb kerül a közélet színvonala a kocsmaitól az akadémiaihoz és nem lesz több demagóg, kártékony vezér. Ami nekem elsőre jól hangzana, de szerintem a fenti hátrányokhoz vezetne, azzal együtt, hogy szerintem még a céljai nagy részét sem biztos, hogy elérné.
Kampman
bocsánatot kérek mindenkitől, épp csak elkezdtem visszaolvasni, mi történt, amióta nem voltam bent, de ennél a diskurzusnál megakadtam. Így a korábbi vitákra adandó reakciók egyelőre prolongálódnak.

Való igaz, sok szempontból csábító lehet az ilyen vagy olyan cenzus gondolata az aktív szavazójognál (bár életkori cenzus továbbra is van, ha úgy vesszük). Tetszik, vagy nem tetszik, ez a tömegdemokrácia velejárója, mindenki szavazata egyenlő, az akadémikustól a de facto analfabéta, de szavazati joggal bíró állampolgárig. Ez egyszerűen nem csorbítható, mert tőrölmetszett demokráciaellenes lépés lenne.

Amit viszont megfontolásra érdemesnek tartanék, az a passzív választójog (választhatóság) látványos beszűkítése. Ott miért-ne lehetne állig/közig tapasztalatokat, jogi, közgazdászi stb. felsőfokú végzettséget előírni? (arról nem beszélve, hogy pl. nem lehet folyamatban lévő büntetőügye a delikvensnek - oldaltól függetlenül - , a jelöltségbe/képviselői immunitásba menekülés nemzetközi jelenség megjegyzem) Elvégre az Ogy. esetében mégiscsak olyan emberekről szavaz az ember, akik törvényhozók lesznek? A mindenkit érintő normatív keretrendszert alakítják majd. De akár a polgi/önkori-választásnál is, amikor egy-egy település leendő vezetőiről szól a választás? Ha valamivel, a demokratikus keretek megtartása mellett valami ilyesmivel elérhető lenne egy pozitív irányba mutató ugrás a politikai elit minőségét illetően. Sztem.
több mint 2 éve
MC12 New Orleans Saints 5 836
Az Ésik Sándor interjú - Diétás Magyar Múzsa - az Élet meg minden podcasten igen jó, színvonalas és szórakoztató volt, ajánlom mindenkinek.

Szerkesztette: MC12

“Igen, a kurva anyád, szerintem. Mivel elmúltam hatéves, ezért MINDEN, bazdmeg, amit leírok, szerintem van, és ha véletlenül nem szerintem van, akkor majd oda fogom írni, ki szerint. Tanuld meg a nagybetűket és dögölj meg.” Széplábi.
több mint 2 éve
empty taxi Atlanta Falcons Georgia Bulldogs 35 712 — Scream and scout
Például mennyit ér egy 15, 20, 25 éve a pályán lévő (szakmunkás, szakközép vagy érettségivel rendelkező) tűzoltó például a szavazófülkében? Nekik aztán komoly döntéseket kell hozni napról napra és a munka sem átlagos. De lehetne mondani a mentőtiszteket, vagy mentőápolókat. Ők is súlyos és felelősségteljes döntéseket kell hogy hozzanak egy balesetnél vagy bármilyen más helyzetben. Vagy mennyit ér egy bölcsészdiplomával rendelkező egyén a szavazófülkében , aki kétségtelenül jól mozog a romkocsmák világában és 100 oldalon keresztül el tudja mesélni a világfájdalmát? Valaki sokdiplomás esetleg megmondaná, hogy ezek a példák közül kinek mennyit és a szavazata?
pfefe8
Na tessék, máris hozzáadtál egy újabb szorzót. Tanár-rendőr-egészségügy-katonaság-katasztrófavédelem mehet is a plusz egy vagy akár kettő. Még "vonzóbbá" is lehetne tenni ezeket az amúgy hányattatott sorsú, de kulcsfontosságú hivatásokat.

Be lettem itt állítva hirtelen Hitler és Pol Pot reinkarnálódott szerelemgyerekének, holott bedobtam, hogy az én elképzelésemben, hogyan nézhetne ki egy olyan rendszer, ami megpróbálja jutalmazni azt, hogy nem vagy megvehető egy zsák krumplival/semmit nem érő csokokkal. Természetesen semmi ötletet, alternatívát nem kaptam válaszul, csak, hogy mit képzelek én itt, hogy a társadalmilag nagyon hasznos hivatásokat kirekesztem/lenézem. Gondoltam kerekedik ebből egy építő jellegű vita

Továbbra is várom az építőjellegű change my mind hozzászólásokat. Van egy kevesek által birtokolt nagyon jó tulajdonságom ám. Be tudom ismerni, ha tévedtem/nincs igazam. Ehhez azonban meg kellene győznötök, gondoltam kerekedik ebből egy építő jellegű brainstorming.

Az, hogy egyenlő vagyok egy perifériára szorult alkoholista/drogos, segélyen tengődő, írás és olvasás képtelen akárkivel, mifelénk nem nagy érv, de még csak megsérteni se nagyon tudnál, mivel semmit nem tudunk egymásról. 😊

Aztán azzal is leszerelhettek ám, hogy ez egyedül csak engem bosszant, hogy ugyanannyi "beleszólásom" van a jövőnkbe, mint a fentebb már oly sokszor emlegetett tételezzük fel borsodi lakosnak.
Hanni
Az a baj, hogy kivitelezhetetlen amit irsz. Egyeni elbiralas kellene legyen azosszes valasztonal. Meg ha valahogyan le islehetne adminisztralni, akkor is egyreszt megannyi visszaelesre adna okot, masreszt szelsoseges mertekben polarizalna a tarsadalmat. Errol szolt a 18-19-20. szazad, hogy ha vannak jogfosztottak ilyen teren, akkor az szethuzashos es eroszakhoz vezet. Amint meghoznanak egy ilyen torvenyt, alami populista arc mar "fegyverbe" is hivna a jogfosztott reteget, akik ugye az alulinformalt es aluliskolazott,konnyebben behulyitheto retegbol jonnenek.

Masreszt ha ki is zarsz egy reteget, hol a hatar? Ha nem tetszik a rendszer eredmenye, ismet kizarnak egy reteget, majd ismet, aztan a vegen egy maroknyi ember kezeben lesz a hatalom. Volt erre pelda nem egyszer a tortenelem soran. De meg ha nem is a rosszszandek vezetne oket, siman elkorcsosulhat ez az "elit" a sajat buborekaban es objektivan rossz utra terelheti a tarsadalmat.

Papiron jol hangzik. Elmeletben (vagy sci-fi konyvekben) van keresnivaloja egy ilyen rendszernek, a gyakorlatban azonban nincs.

A megoldas a minel inkabb informalt tarsadalom letrehozasa, de paradoy modon az senkinek nem erdeke, csak azon kevesnek akik szeretnek az orszag/tarsadalom jobbitasat, mindenki szamara. Erzesem szerint ez max 10-20%-a lehet a teljes tarsadalomnak.

Amugy ha mar elmelet es sci-fi. Nemsokara elerunk oda technologia teren, hogy a kepviseleti demokraciara sem lesz szukseg. Ugye azert valasztunk kepviseloket, mert nincs ido es keretrendszer minden fontos kerdesrol megkerdezni a lakossagot, igy kuldotteket delegalunk akik a megnyujtott karunkkent szolgalnak. Na, 20-25 ev mulva a technologia szerintem siman tart majd ott, hogy nem lesz szukseg ilyen delegaltakra (azaz politikusokra), pusztan ugyvezeto szakemberekre akik minden fontos kerdesben kikerik a lakossag velemenyet es aszeritn cselekszenek. Ez lehet telefon, bor ala ultetett chip, okosora stb. reven, de lassan eljut oda a technologia. Mas kerdes, hogy ez meg az uralkodo elitnek nem erdeke, szoval majd maximum a skandinavok csinaljak meg.
undisputedly
Igen, sajnos a cenzusnak van egy ilyen kockázata.
Ezek közül még a Puzsér-féle ötlet az, aminek lenne szvsz helye és értelme:
- választás előtt kiadnak egy kb. 2 oldalas brossúrát, amiből a szavazás napján az odaérkező választótól kérdeznek 3-at, ha legalább 2-re tudja a választ, szavazhat, ha nem akkor várják vissza 4 év múlva


Madden hates me.
Trust, it f*cking hates me...
több mint 2 éve
csebi New York Giants Notre Dame Fighting Irish 21 050 — Lucas Scott
....csebi
ott a tanulmány fent, amit még korábban kerestél 😉

egyébként Málta 2018-ban levitte 16 évre a szavazási korhatárt, szóval elsőkézből meg tudod nézni 😊
Gyurma Pappa
koszi, na ezt special nem tudtam Maltarol, jovore ki is derul, hogy kinek jott jol az a valtoztats.
btw a maltai valasztasi, kampanybeli es politikai dolgokat azert nem szeretem nagyon hasonlitgatni, mert elegge megorokeltek ezt a ketpolusos rendet az angolszaszoktol. van egy markansan baloldali Larbour part szocdem nezetekkel es a markansan jobboldali PN-PD tenylegesen kozepjobboldali, konzervativ nezetekkel, el is viszik ketten a leadott szavazatok 98%t. 1962 ota semmilyen mas part nem tudott kepviselot kuldeni a parlamentbe.
erdekesseg, hogy anno a Labour volt EU ellenes, es a PN volt EU melletti, azota Muscat hiaba volt az aranyfiu, ha belebukott az ujsagirono felrobbantasaba.
csebi
Igen, engem is érdekel. Nagyjából látom csak át a máltai politikát, ezek a kétpártos rendszerek hagyományosan keveset dolgoznak külső cégekkel 😊
Gyurma Pappa
sztem amugy a PN nyerni fog, ennyi dolgot nem elhet tul a Labour, ami volt, most azota Muscatnal egy kis korrupcio is kibukott.

Mi vagyunk a homok a gépezetben, a bot a küllők között, a tüske a köröm alatt. Mi vagyunk, akikbe beletörik a fog és a bicska, és beleszorul a fejsze is. Mi vagyunk az a Dávid, akit jobb, ha elkerül, a Góliát. A párttal, a néppel egy az utunk, a jelszavunk munka és béke.
több mint 2 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 13 636 — Egyéb témák lakó
....csebi
ott a tanulmány fent, amit még korábban kerestél 😉

egyébként Málta 2018-ban levitte 16 évre a szavazási korhatárt, szóval elsőkézből meg tudod nézni 😊
Gyurma Pappa
koszi, na ezt special nem tudtam Maltarol, jovore ki is derul, hogy kinek jott jol az a valtoztats.
btw a maltai valasztasi, kampanybeli es politikai dolgokat azert nem szeretem nagyon hasonlitgatni, mert elegge megorokeltek ezt a ketpolusos rendet az angolszaszoktol. van egy markansan baloldali Larbour part szocdem nezetekkel es a markansan jobboldali PN-PD tenylegesen kozepjobboldali, konzervativ nezetekkel, el is viszik ketten a leadott szavazatok 98%t. 1962 ota semmilyen mas part nem tudott kepviselot kuldeni a parlamentbe.
erdekesseg, hogy anno a Labour volt EU ellenes, es a PN volt EU melletti, azota Muscat hiaba volt az aranyfiu, ha belebukott az ujsagirono felrobbantasaba.
csebi
Igen, engem is érdekel. Nagyjából látom csak át a máltai politikát, ezek a kétpártos rendszerek hagyományosan keveset dolgoznak külső cégekkel 😊

több mint 2 éve
undisputedly Seattle Seahawks 11 722 — SuperBowl Champions 2013/2014
Az eredeti hipotézist fent látod, amire az lett az eredmény, hogy van pozitív korreláció a szavazati korhatár leszállítása és a fiatalabb politikusok előrekerülése között. Ennek empirikus bizonyítéka van Ausztriában.
Gyurma Pappa
Pont ezt nem latom. Az empirikus bizonyitek szerinted az,hogy 10-12 evvel a 16 evesek szavazojoganak bevezetese utan a korfa (nem az atlagos kepviseloi eletkor) megvaltozott es az alja vastagabb lett.

Szerintem meg globalis trend, hogy a lent kifejtett okok miatt a fiatalabb generacio is bekerul a politikaba, mert leomlottak a korlatok, szvsz ha megvizsgalnank tobb mas orszagot, lathatnank, hogy ott, ahol nem volt korhatar leszallitas, ugyanugy fiatalodik a korfa.

Sot, szerintem ha igaz lenne azallitasod, akkor nem ennyi ido tavlataban kezdene a korfa alja vastagodni, tehat nem igazan erzem bizonyitottnak az elmeleted.
undisputedly
Látványosan nem érted a korrelációt
Gyurma Pappa
Latvanyosan probalod belelatni a korhayarcsokkentest egy attol fuggetlen folyamatba.
undisputedly
Simán elég lenne, ha beismernéd, hogy nem tudod mit jelent a korreláció, nem kell terelni. Nyilván úgy adtunk tanácsokat a témában, hogy BELELÁTTUK a folyamatba.
Gyurma Pappa
Ok. Remelem nem arrol a humbuk oldalrol vettetek az adatokat a tanacsadahoz, amit itt is linkeltel.